10.5 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Merita romanii respect?

Discussion in 'SEZATOARE' started by spin, Dec 20, 2006.

1. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Ne plangem ca nu suntem respectati. Respectul se castiga. Va intreb, ce au facut romanii sa castige respectul englezilor?

2. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Te simti discriminat? Discrimination?

ce au facut polonezii?

3. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Oare ce-au facut cetatenii A8, "Spin", sa castige respectul englezilor?

Cred ca faci parte din grupul celor care tin predici pentru a convinge romanii sa tina "ciocul mic" si sa-si vada de treaba lor, pe motiv ca n-au dreptul sau nu merita sa fie tratati egal cu cetatenii celorlalte state EU.

Tu inca nu ai inteles ca de la 1 ian. 2007 Romania va deveni stat EU si va avea drepturi egale cu toate statele Uniunii Europene. Asta spune totul despre respectul pe care Romania l-a castigat chiar si numai prin faptul ca a devenit eligibila pentru primirea in acest "club". Pentru a deveni eligibili romanii au strans cureaua, au facut reforme, au adoptat legi in parlament si multe altele. Chiar daca toate astea s-au facut intr-un timp indelungat si s-a gresit de multe ori, ele au fost finalizate cu bine totusi si acest lucru a fost posibil doar cu sacrificiul poporului roman si asta nu trebuie uitat!!!Asadar nu prea inteleg de ce sustii ca romanii nu au facut nimic?!! -violent-

Problema este urmatoarea: Pentru persoane ca tine, Romania poate intra de 10 ori in EU, ca tu tot n-ai sa intelegi ce inseamna cu adevarat acest lucru.
    Desigur, asta nu inseamna ca vreau sa te opresc din cursa ta pentru a castiga respectul englezilor. Iti urez mult succes! :)

4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

1 . ROMANIA a facut foarte multe pentru a castiga respectul , nu neaparat al Marii Britanii ci al tuturor . Romania a facut mai mult decat state ca Malta , Cipru , Luxembourg etc etc ... si un simplu exemplu este participarea cu fortze militare alaturi de englezi, americani si alte natiuni in zone de conflict pentru mentinerea sau instaurarea "pacii". Am pus "pacii" in ghilimele pentru ca este relativ la viziunea noastra (comuna cu cea a Marii Britanii sau USA .... opaaaa o viziune comuna ...or mai fi si altele ?) asupra pacii.

2 . ROMANII de asemenea au facut destule pentru a castiga respectul englezilor si nu numai . Un exemplu ai fi putut fi chiar tu ... dar se pare ca trebuie sa mai asteptam putin :) ... pana atunci o sa dam ca exemplu pe altii ... si anume pe toti cei care muncesc mult mai mult si mai cinstit decat arabii , indienii , chinezii sau alti privilegiati ! (Iti notezi spin ??) Adica este vorba de o etica morala mult superioara celor mentionati !

Raspuns :

Da , eu ma simt discriminat ... si motivele nu mai trebuie sa le enuntz ca sunt bine cunoscute.

Mai mult decat atat ... din cele pe care le-am spus mai sus ar trebui sa se inteleaga ca ma simt si tradat si poate imi spune domnisoara Spin : cine ,cui trebuie sa castige respectul in conditiile astea ???

5. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

Cine vorbeste aici de RESPECT? Confunzi capra cu varza!
    Respectul se cistiga...de acord! dar noi nu vorbim de respect!
    Sa citigam respectul englezilor...cum...asa cum si l-au cistgat ei in lume, cu sabia si tunul, cu jaful si macelul, cu violul si cu sclavagismul?
    Sa jefuim si noi tot globul pentru citeva secole si dup-aia sa ne dam mari ca noi avem de toate si sa ridem de cei saraci din jururl nostru...dupa ce le-am luat cu japca bogatiile? Las-o balta!

Noi vorbim de DISCRIMINARE, ceea ce e cu totul altceva!
    Noi vorbim de respectarea in cadrul legii a unor DREPTURI conferite de TRATATE INTERNATIONALE SI BILATERALE SEMNATE DE REPREZENTANTII REGINEI UK SI AI PRESEDINTELUI ROMANIE!
    Intelegi diferenta? Ca e maaaaaare de tot! si n-are nimic de-a face cu respectul care ar trebui conform tie sa-l cistigam noi ca natie de la o alta natie.
    Pretinzi ca esti o intelectuala si probabil ca esti nu zic nu; unde te-ai format ca individ, in UK sau in Romania? care e pamintul care ti-a oferit posibilitatile si experientele de viata care au creat-o pe "spin" cea de azi, UK? De ce te grabesti cu fiecare ocazie pe care o ai sa arunci cu noroi in romani si in romania si sa stai de fiecare data de partea celor care incearca sa ne faca viata amara?
    Nu e frumos, sintem in preajma CRACIUNULUI, avem nevoie de incurajari, de speranta, de o vorba buna, de imbarbatari, nu de cineva care incearca sa ne faca sa ne simtim CU TOTII, IN GRUP, CA NATIE, ca niste hoti si borfasi...nu e bine ce faci.

Te rog, sincer, daca nu ai ceva bun de zis, mai bine nu zi nimic, OK? Sper ca nu e prea mare efortul, mai ales zilele astea!

Eu am deschis acest topic pentru A UNII ROMANII, pentru a gasi pe cei care sint determinati sa atacam eventual in cadrul legii modul cum sintem tratati si DISCRIMINATI fata de ceilalti cetateni EU, haideti sa pastram linia asta!

6. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0

I think you guys made your point & tot atat de bine cred ca spin a inteles. -clown-
    UKOK,ai atins cea mai arzatoare problema la zii si prin urmare o dezlantuire de indignari (la subiect sau mai putin..) era inevitabila.Oamenii`s diferiti asadar si opiniile,viziunile si doza de sperantza difera de la un individ la altul,plus ca e nevoie de ajustment si informatie ca tot poporul sa "digere" intr-un mod obiectiv subiectul UE si tot ce vine cu el.
    Suntem discriminati? DA. Nu suntem nici primii si nici ultimii.In viata sunt lucruri care vin mai lesne altele care cer factori ajutatori, ptr unii mai simple ptr altii mai complicate - la caz general vorbind.Life`s not fair!Si cazul nostru este unul mai nefericit momentan,poate cere un efort la un nivel mai ridicat decat la restul.
    Oameni buni,nu-i capat de lume,smiorcaiala nu ne ajuta la nimic,insa mandria si cunoasterea propriilor capacitati,doza de vointza si lupta ptr a produce schimbarea pe care consideram ca o meritam ar ajuta in opinia mea.
    Un inceput ideal?-pe plan individual ,my guess.
    Nu poti fi mare pana nu esti mic,si daca singura optziune de a"creste" e the hard way.. act accordingly.

ps:UKOK there u go:incurajari,imbarbatari si vorba buna. :)

7. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0

in mare parte asa e ,suntem bine scoliti , deh asa a fost conjunctura , dar s-ar putea sa fiti surprinsi sa vedeti ca cele mai multe persoane care vor veni aici dupa 1 jan 2007 nu vor fi exact persoanele de care amintiti voi ci s-ar putea sa fie genul de persoane care nu prea se gandesc ca ar aduce o imagine proasta tarii ori noua ca natie , si nici nu au auzit de tolstoi ,poate nici macar de mircea eliade , asa ca vorbim ,poate, doar pentru o anumita categorie care e pe cale de disparitie , anyway , toate cele bune si la multi ani la toata lumea , sa aveti parte de tot ce va doriti in noul an , all the best wishes!!!!

8. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Calitatea oamenilor care emigreaza din RO este intr-o semnificativa cantitate, indoielnica si exista un motiv clar, care se perpetueaza in continuare. Acest lucru se va accentua direct proportional cu concentratia de restrictii, usi inchise, s.a.m.d. Istoria dovedeste ca deschiderea si transparenta pot eradica in timp ilegalitatile si comportamentele de tip mafiot. Intr-un mediu restrictionat ilegalitatea prolifereaza. Sa nu ne mire daca personaje dubioase din RO aterizeaza in UK asa cum au facut si pana acum, discreditandu-ne pe noi, cei de buna credinta. Daca stau bine sa ma gandesc aceste probleme au existat deja din 1990 in toata Europa si au hranit ura tabloidelor de peste tot. Si nu conteaza daca stii sau nu cine e Tolstoi sau Eliade sau mai stiu eu cine. calitatea umana e data de lucruri cu mult mai simple, desigur. Insa din nefericire, nu am avut norocul sa cunosc foarte multi romani in UK de care sa pot fi mandru. In afara de cei de pe acest forum, desigur!
    Ceea ce vreau sa spun este ca sunt de acord ca trebuie sa luptam pentru drepturile noastre, insa trebuie sa integem exact si natura acestor restrictii si ce se afla in spatele acestora. Sa intelegem cum functioneaza motorul psihologic al factorilor de decizie, incepan de la propaganda politica pentru cateva sute de mii de voturi in plus pentru Labour si terminand cu preconceptzile parlamentarilor si ale populatiei. Daca eu iau toate acestea in consideratie, ma mir ca nu e mai rau decat este. Ce sa mai spun daca pana si angajatorii au inceput sa ii ia la intrebari pe angajatii romani, cerandu-le dovezi ca au drept de munca...

9. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Parteneru, se vede ca esti departe de realitate.Romania s-a tarat in UE. Fizic si moral. Daca era in stare de ceva intra din 2004, dar a esuat lamentabil. Romania a intrat in UE cu nu stiu cate capitole neincheiate si nu stiu cate reforme pe branci. Romania s-a strecurat mai bine zis, in UE, asa cum se strecoara unii ilegal in UK, fiind la un pas de nenorocire. Pana in ultimele luni ne-au tinu autoritatile europene aderarea sub semnul intrebarii: hmm...mda...poate...mai vedem...nu suntem convinsi. Tie asta ti se pare o intrare in Europa demna de respect?

Cat despre reformele facute de romanii sa intre in UE, mie mi-ar fi rusine sa admit ca le-am facut doar asa, pt ca ne-au impus europenii ca si conditie de aderare....mi-ar fi placut sa cred ca am ales singuri sa reformam vechile structuri si mentalitati, pt simplul fapt ca erau gresite si pt ca stateau in calea progresului Romaniei.

M-ai acuzat ca nu inteleg ce se va intampla in viitor, dupa aderare. Mie mi se pare ca tu n-ai inteles nici macar ce s-a intamplat in trecut.

10. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Dulceatzo !

"mie mi-ar fi rusine sa admit ca le-am facut doar asa, pt ca ne-au impus europenii ca si conditie de aderare....mi-ar fi placut sa cred ca am ales singuri sa reformam vechile structuri si mentalitati, pt simplul fapt ca erau gresite si pt ca stateau in calea progresului Romaniei."

Tu ai impresia ca ne-a bagat cineva pe gat aderarea la UE ???? Daca romania nu dorea acest lucru ( adica NOI SINGURI nu alegeam sa reformam romania) .... puteam sa stam pe dinafara la fel ca Rusia s.a.m.d. (mai noteaza-ti inca o data , te rog) ... Asadar, noi am ales sa fim parte a UE , deci noi singuri am ales sa reformam vechile structuri si mentalitati , bineinteles cu ajutor acolo unde noi singuri nu putem.

Ceea ce demonteaza ipoteza ta ! ... alte comentarii ?

Ultima ta expunere ma face sa ma indoiesc de obiectivitatea oricarui rationament de-al tau ... si ma face sa cred ca te lasi condusa de sentimente in subiecte unde lucrul asta ar trebui evitat daca vrei sa fii luata in seama.

11. vascoron26

vascoron26 New Member

Trophy Points:
    0

Eu cred ca intram intr-un alt subiect aici si nu vad de ce.Daca nu am intrat in UE in 2004, asta s-a datorat veneratului guvern PSD in frunte cu minunatul ex-presedinte care, pana in 2004, nu au facut altceva decat sa-si bage bani in buzunarele proprii,fara sa ii intereseze de ce reforme are nevoie tara dupa revolutie ca s-o aduca pe un drum asfaltat.Dovada cred ca stau miile de hectare de pamant si suprafete de pamant din tara care la ora actuala sunt concesionate diversilor membri PSD,ca si cum ei sunt atotputernicii din Romania. Iar Romania nu s-a tarat in UE acum...este nevoie de ea din diverse motive,mai mult sau mai putin stiute de populatie,ca daca ar fi fost dupa dorinta Romaniei...ramanea in continuare intr-un cerc in afara UE ca si pana acum.
    Si,Spin,eu chiar cred ca cei de mai sus au dreptate in privinta afirmatiilor tale.Tu chiar ai un fel de a prezenta problema de parca nu esti multumit ca esti roman sau iti e rusine cu natia ta.Chiar crezi ca asta e o problema de existenta?Intr-un final,daca englezii nu ne vor,avem restul Europei care ne primeste cu bratele deschise si cum am venit aici putem merge oriunde.Atata timp cat ai plecat din tara ,oriunde te-ai duce esti un strain.Conteaza tara?Nu cred.

12. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

UKOK: daca nu as mai zice nimic, nu as face decat sa ma conformez atitudinii mioritice caracteristice romanasului care tace si nu contrazice, atitudine pe care tu insuti o condamni.

Si apoi...daca nu as fi eu sa tulbur apele, sa va contrazic, sa va dau mereu contra argumente, ce plictisitor ar fi, ce monotonie pe forum :p

13. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Thank you for giving me the chance to say it: da, imi e rusine de romanii care intra in aceeasi categorie cu Corneliu Vadim Tudor, Gigi Becali, Ion Iliescu, the Cheecky Girls, Primarul din Padureni care si-a facut vila de miliarde pe cand satul nu are nici macar apa curenta, doctorul care nu opereaza pana nu ii pui ceva bani in buzunar, infractorul care a parasit tara lui ca sa fure din alta tara, vamesul care stie cum sta treaba si totusi isi tine gura inchisa pt cateva zeci de euro, ministrul care, la randul lui, stie ce face vamesul si nu face nimic in privinta asta pt ca are si el interesele luisi mai ales presedintele care lasa minerii din Valea Jiului sa moara de foame si minele neexploatate, si permite romanului de rand sa taie hectare intregi de padure ca sa puna lemnul pe foc in loc de carbune - SI ASTA INTR-O LUME IN CARE CEA MAI MARE PROBLEMA LA ORA ACTUALA E THE BLOODY GLOBAL WARMING.

PS: cu scuzele de rigoare pt UKOK - stiu ca m-am indepartat de la subiect

14. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Eu personal , m-as bucura sa aduci argumente mai mult decat sa faci afirmatii pe care sa nu poti sa le sustii :p

Apropos , de cum sunt romanii si romania ... Facand abstractie de LEGI (pentru ca asta face Spin) romanii si romania nu sunt asa cum ii vad britanicii (negativ) si nici cum ii vad suedezii ,de exemplu (pozitiv), sau alte natiuni ... si nici chiar cum ne vedem noi pe noi insine. Fiecare dintre noi are o perceptie proprie asupra a tot ce misca in jurul lui. Chiar si discriminarea asta este perceptia noastra asupra situatiei care poate fi diferita de perceptia englezilor asupra aceleiasi situatii , si daca eu asa simt ... ca sunt discriminat ... atunci pentru mine asta este adevarul ! Nimeni de aici si de oriunde nu este atotstiutor astfel incat sa pretinda ca detine adevarul absolut, ci doar propriul adevar legat de aceasta situatie.

Ca sa evitam a fi subiectivi , tot ce putem sa pretindem este ca suntem detinatorii unui adevar relativ la legislatia europeana. Si confruntand situatia noastra cu aceasta legislatie sau cu altele rezulta ca exista o discriminare .... cine o accepta bine , cine nu ... la fel de bine.

Asadar , viziunea lui Spin este una proprie, relativa la experientele sale , iar viziunea celor care sunt de cealalta parte a baricadei este una relativa la legislatia europeana.

Din punctul meu de vedere Spin nu va castiga niciodata aceasta disputa pentru ca experientele sale (cele la care ea se raporteaza) nu sunt oficiale ... nu au stampila si nici semnatura.

15. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

"SI ASTA INTR-O LUME IN CARE CEA MAI MARE PROBLEMA LA ORA ACTUALA E THE BLOODY GLOBAL WARMING."

In cazul asta nu mi-ar fi rusine sa fiu roman mai de graba mi-ar fi rusine sa fiu american,engelz,francez ... pentru ca ei fac teste nucleare, ei sunt cei mai mari consumatori de petrol etc etc.

Adica ei sa prospere distrugand planeta si noi sa murim de frig reparand greselile lor ... cam asta incerci tu sa spui ... putin cam neechitabil ... nu ti se pare ?

16. pamela

pamela New Member

Trophy Points:
    0

alen cred ca ai ceva cu natia noastra de romani bre
    ce comparatii faci tu si pe cine bagi in oala :pe Iliescu cu Becali si pe primarul care si a facut casa si pe doctorii care nu se uita la tine .imi pare rau dar pe doctorii romanii i a invatat sa le dea spaga si apropo GIGI BECALI e unu dintre putinii oameni care da la altii ca o face ptr publicitatea lui are tot dreptul .mai citeste si tu .ai probleme seroase tu cu romanii fa te BRITANIC CA TI AR FI RUSINE CU ROMANII SI NOUA NE E RUSINE CU DIN AIA CA TINE

17. pamela

pamela New Member

Trophy Points:
    0

MESAJUL E PTR TIN E:SPIN .

18. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

"Spin", m-ai lasat fara cuvinte. Imi place ca absolut toti membrii acestui forum "sunt de acord" cu tine. Asta inseamna ca nu ai probleme cu felul tau de a gandi si de a pune problema.
    In concluzie, propun sa nu ne mai pierdem timpul, incercand sa-ti deschidem ochii, ci sa ne vedem de topicul nostru, pentru ca oricum senzatia mea este ca esti pe lista pierderilor irecuperabile. Si nu o spun cu rautate, ba din contra, o spun cu sinceritate.

19. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

What are you on about?

20. xl0gic

xl0gic New Member

Trophy Points:
    0

eu nu ma simt discriminat. lucrez cam de'un an la o companie de advertising, am fost fro 3 ani student & lumea cu care'am interactzionat in mediu' de munca m'a tratat pur profesional, initzial, dupa care mi'au devenit amici cu care ies relativ des la baute an' stuff. tre sa recunosc ca n'am facut in veci parte din categoria romanului caruia i'e frica sa'shi vorbeasca limba natala tare pe strada, de teama ca are probleme cu actele sau alte bazaconii, sau genul omuletzului spashit caruia i'e teama shi de ce n'a facut, doar fiindca se simte strain & are impresia ca nimeni nu l'ar accepta daca ar deskide gura. nu m'am confruntat in veci cu issues de rasism shi n'am simtzit, sincer, macar priviri superioare, atata timp cat ce'am avut de spus a fost intzeles & nu m'am balbait in dezacorduri care, poate shi pe noi ne'ar stresa, sa le auzim in ro de la vreun arab. polonezii au primit by default drept de munca & au invadat, a fost o gresheala & UK shtie asta. de ce s'o repete cu noi ? sa nu raneasca o mana de egos romaneshti ? piatsa muncii va fi deskisa progresiv, pe baza de calificari, shi e cea mai buna decizie pe care'o putea lua UKEI cu privire la natzia noastra glorioasa. deal with it.

Share This Page