10.9 C
London
Wednesday, December 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Merită românii din afară, scuipați în obraz?

Discussion in 'CONTROVERSE' started by green_student, Oct 22, 2012.

1. green_student

green_student New Member

Trophy Points:
    0
    http://capitalismpepaine.wordpress.com/ ... -in-obraz/

Mi se pare socanta parerea pe care o au romanii din Romania (unii!) despre cei plecati, desi sunt singurii care mai aduc bani in tara. Investitiile straine s-au prabusit (erau 9 miliarde EUR prin 2007, acum sunt sub 500 de milioane EUR).

2. Florina23_ro

Florina23_ro New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult pentru articol.

Din cunostintele si prietenii mei din Romania nu prea vad pe nimeni invidios pe cei din afara, dar recent facand o vizita in Romania, dupa un an, m-am socat de atitudinea pesimista si de nepasarea de acolo. Parca m-am intors in timp. Nimic nu s-a schimbat. Inca mai exista faza cu da-i o ciocolata la secretara, ca ti-a face ea adeverinta. Am ales sa nu dau nici o ciocolata si atitudinea amicilor a fost sa ramana uimiti, da cum nu?
    Toata lumea din Romania se plange, dar nu face nimic.
    Cat am fost acolo si am ajuns sa fiu si voluntar la un ONG, crezand ca pot face ceva pentu Romania, m-am izbit de atitudinea oamenilor, de nepasare. Am strans semnaturi pentru crearea unei trecerei de pietoni langa o scoala unde fusesera lovite de o masina doua fetite. Am iesit in strada sa strang semnaturi si oprind pe un tata cu copilul de mana, m-a uimit ce a zis." Nu-mi pasa"- " Dar copilul doumneavaostra merge la scoala asta. Strada e periculoasa si o traverseaza de doua ori pe zi." A plecat nepasator.
    Asta e atitudinea majoritatii.
    Eu una am plecat din cauza sistemului si a atitudinii oamenilor.
    Daca cei din tara ii urasc pe cei plecati inafara o fi vorba de invidie. Caci cei plecati sunt sigura ca au incercat sa faca ceva in Romania si au vazut ca nu au cu cine.

3. just_s

just_s New Member

Trophy Points:
    0
    Cata dreptate iti dau Florina, la fel ca si tine am patit si eu anul acesta cand am fost in tara. Toti se plang, tot la fel de nepasatori, toti vor mai mult, dar sa munceasca mai putin. Cand ma intrebau cum ii Anglia le raspundeam ca mai multa munca si mai putin stres, pe cand ei se plangeau ca nu au bani dar in fiecare zi la terasa, fara a le pasa de nimic si nimeni. Am descoperit ca nu au simtul comunitatii, nu se ajuta unii pe altii, cand le spuneam semnati pt. salvarea Rosiei Montane incepeau sa rada mai aveu putin si imi ziceau ca sunt dusa. Asa ca am ajuns la o concluzie: am plecat pentru ca nu m-am acomodat cu nepasarea, sistemul de dus ciocolati si atitudinea celor din jur.

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Din pacate sant putini ca si voi , majoritatea vin afara ca sa stranga bani pentru statul pe terasa in Romania

5. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ce e de salvat la RM?

Semnătură!

6. radu.andrei

radu.andrei Member

Trophy Points:
    6
  7. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Mufa,imi pare sincer rau,ca aud o asa intrebare.O sa incerc,pe scurt,sa dau cateva detalii despre Rosia Montana,si ceea ce inseamna pentru Romania.Imi cer scuze daca incarc topicul prea mult,dar e un subiect destul de important,care demonstreaza inca odata de ce pot fi in stare alesii nostri."Bataia" nu este doar pe aur,mai mult pentru metalele rare si pretioase care se gasesc acolo.
    Politicienii de astazi vor sa dea unei firme canadiano-romane cu actionariat american, zacamintele de metale rare si pretioase de la Rosia Montana in schimbul locurilor de munca. Participatia Romaniei in aceasta firma este de doar 20% si risca sa ajunga al 0,6% in urma ultimei majorari de capital, la care actionarul roman nu a putut participa. Statul urmeaza sa suporte cheltuielile de intretinere a barajului si a sistemelor de captare, monitorizarea emisiilor de acid cianhidric, pompare si tratare a apei pe o perioada nedeterminata, estimate la 12 milioane de euro anual. (...)

Statul roman ar primi 4% redevente pentru aur si argint. Presa vorbeste despre majorarea acestui procent la 6% prezentata ca o negociere reusita, fara se spuna ca in tari ca Africa de Sud redeventele pentru metale pretioase sunt de minim 20%.

In cele 200 de milioane de tone de minereu care se doresc a fi procesate cu cianuri la Rosia Montana, se estimeaza a fi 1,5 grame de aur pe tona de minereu si 11, 7 grame de argint pe tona. Daca nu vi se pare o exploatare rentabila aveti dreptate! Motivatia pentru acest proiect sta in metalele rare care insotesc zacamintele de aur. Vanadiu - 2500 grame pe tona, arseniu - 5000 grame pe tona, titan - 1000 grame pe tona, molibden - 10 grame pe tona, nichel - 30 de grame pe tona, crom - 50 grame pe tona, cobalt - 30 grame pe tona, galiu - 300 grame pe tona, germaniu - 20 grame pe tona, wolfram, molibden etc.

Daca punem aceste resurse in context mondial, epuizarea resurselor de energie si nevoia dezvoltarii energiilor regenerabile, a panourilor fotovoltaice si turbinelor eoliene, descoperim ca prima criza cu care se va confrunta lumea nu va fi cea petroliera ci a metalelor neferoase.

Galiu, spre exemplu, care se gaseste la Rosia Montana in cantitati de 300 de ori mai mari decat aurul, este folosit in fabricarea panourilor fotovoltaice si pretul actual este de 900 de dolari pe Kg. Utilizarea lui va creste pe masura ce tehnologiile vor fi perfectionate si rentabilitatea energiei solare va creste cu scumpirea petrolului.

26% din resursele de cupru extractabil din scoarta Pamantului s-au pierdut deja in gropi de gunoi. Inchiderea minei de cupru de la Rosia Poieni pentru a se face loc RMGC a dus la disponibilizarea a sute de muncitori, de care oficialii Gold Corporation nu isi aduc aminte cand fac calculele locurilor de munca.

Din anumite informatii, in contractul de concesiune secretizat se spune ca orice metal in plus recuperat intra in beneficiul celui care exploateaza zacamintul. Falsa desecretizare trambitata de Traian Basescu nu a facut lumina asupra acestui aspect.

Turcia, Cehia, Grecia, Costa Rica, Germania, Argentina, Filipinie au interzis mineritul cu cianuri. Parlamentul European a cerut Comisiei Europene interzicerea acestei tehnologii de minerit pana la sfarisitul anului 2011. Aduceti-va aminte de accidentul de la Baia Mare de acum 10 ani. Ungaria l-a considerat cea mai mare catastrofa dupa Cernobal. Statul roman are de platit circa 200 de milioane de dolari despagubiri.

La Rosia Montana ar urma sa se foloseasca aproximativ 1.561.000 tone substante periculoase, dintre care 84.000 tone de cianura in cea mai mare cariera cu crater deschis din Europa si cel mai mare baraj, inalt de 185 m. Ganditi-va la efectele pe care un posibil accident le-ar avea asupra Deltei Dunarii, un ultim bastion european pentru protejarea biodiversitatii.

Rosia Montana este unul dintre siturile cele mai bogate in resurse de patrimoniu cultural ale Romaniei, cuprinzand intr-un teritoriu intins pe cca. 650 ha 50 monumente istorice clasate, dintre care 7 desemnate ca monumente de valoare nationala si universala. De asemenea, patrimoniul cultural de la Rosia Montana este recunoscut si prin Planul de Amenajare a Teritoriului National.

Acest statut juridic de protectie plaseaza Rosia Montana inaintea multor orase prin numarul si valoarea monumentelor istorice si pe primul loc intre asezarile rurale ale Romaniei. Conform legii, protejarea si punerea in valoare a acestor valori instituite reprezinta lucrari de utilitate publica, de interes national.

Constatam ca rusinea de a fi roman si lipsa de reactie a romanilor in fata nedreptatilor a fost indusa de aceleasi televiziuni care astazi sunt complice la cel mai mare jaf din istoria poporului roman.

Pacat ca ne vindem tara pe nimic!

8. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Oleaca de adevar aici… cum spune olteanu’.

De la Goga incoace, gogomanul indigen isi plange saracia si frustarile prin dictonul ‘muntii nostrii aur poarta, noi cersim din poarta-n poarta’…

Ai aur, da degeaba ba nene daca nu stii sa te folosesti de el… Poti sa ai tot aurul din lume ca tot neam de cersetor cu izmenele rupte in Kur ramai…

------------------------------------------

Vorbind de topic… daca merita romanii din afara scuipati in obraz? Romanii din afara nu sunt sfinti arhangheli… totusi, scuipatul asta nu prea imi pare un gest civilizat.

9. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
  10. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am fost la Rosia Montana si sunt niste munti foarte frumosi acolo. Daca s-ar face exploatatia cu cianuri si mina cu crater deschis, in locul muntilor ar fi o gaura imensa de noroi, ceva ingrozitor de urat. Un munte care este de mii de ani acolo ar fi ras pur si simplu de pe fata pamantului, inlocuit de un crater. Oribil. Nu merita tot aurul din lume sa faci asa ceva. S-a facut destul rau prin taierea padurilor, etc. etc....

OnTopic: mi-au zis unii dintre prietenii din Romania ca nu li se pare normal ca eu care locuiesc in straintate sa am drept de vot, ca nu locuiesc acolo. Nu stiu ce sa zic, pe de o parte ei au dreptate ca nu locuiesc acolo, insa pe de alta parte trimit bani rudelor si prietenilor si ma intereseaza cum sunt cheltuiti... voi ce ziceti, ar trebui sau nu sa avem drept de vot? Da, stiu ca si alti expati au drept de vot in tarile lor dar asta este irelevant, ca nu e un argument sa zici ca facem si noi cum fac altii.

11. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea e ca nu trebuie sa avem drept de vot. Daca nu locuim in Romania de unde sa stim pe cine sa votam? Basescu e un caz special.
    Oricum si daca am fi in tara votul ar fi in mare masura ceva orbesc; nu cunosti personal candidatii, si pui stampila pe niste vorbe in vant, nu pe schimbari practice.

12. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Dreptul la vot este parte a declaratiei drepturilor omului, garantat
    Nu am sa accept niciodata sa vina un individ, frustrat pe decizia mea de a parasi tara, sa mi spuna ca n am dreptul.
    Stim cu totii ca suntem o natie de oameni cu multe invidii si rautacenii cand altuia ii merge mai bine.
    Chiar de nu sunt in tara, asta nu inseamna ca mi s a diminuat capacitatea de a gandi si a analiza lucrurile.

13. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Dreptul la vot!Cat ne-am luptat noi sa avem acest drept,si ce mai reprezinta el in ziua de azi,mai nimic.
    Ca esti in tara,ca esti plecat,mai conteaza cu cine votezi,atat timp ca valoarea lui e aproape nula.Avem atatea exemple de furturi pe fata,din partea tuturor celor care s-au perindat pe la putere,deviza este aceeasi:" Votati pe cine vreti voi,punem pe cine vrem noi!"
    Sa nu ma intelegeti gresit,nu ca nu as vrea sa votez,dar cand stii ca te duci la vot, sa votezi, asa cum crede fiecare de cuviinta,cu canditatul preferat,si vezi dupa aceea, ca stiu eu ce canditat a castigat la mustata,cu 70.000 de voturi scoase din palarie,pe la nu stiu ce ambasada din Paris.....ma dezgusta.
    Asa ca mai bine ma duc cu copilul la McDonalds,ne simtim bine,decat sa pierd timpul prin sectiile de votare.

PS:"Hac,da' eu cu cine votez?" mon cher...

14. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Doamne, da mare ti-e gradina…

Urez natiei romane progres, fericire si bunstare… Mare drama totusi ca unui popor ii e dat sa aiba in randurile sale specimene care-si reneaga propriile drepturi…

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Cred ca vrut doar sa fie in pic contra

16. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Sorry, vrei sa zici ca el e manelist ca asta e trend-ul?

17. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Sa inteleg ca ti se pare normal ca noi sa nu mai avem drept de vot ?

18. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o parere care nu se potriveste cu a ta, e jale.

Ce sa vezi, eu nu sunt printre cei care se imbraca de sarbatoare cand se duce sa puna stampila.
    Politica e prea complexa ca sa fie inteleasa de omul de rand. Pe langa ca votul din ziua de azi mi se pare o alba-neagra, nu am eu de unde sa stiu cine e mai potrivit pentru Romania daca stau de nu stiu cati ani prin strainatate. Nu mai sunt la curent cu nimic ce se intampla in tara, deci m-as duce la vot doar asa, ca ala pare mai dragut decat celalalt.

Nu acesta este motivul pentru care am spus ca nu as vrea sa nu se poate vota in stainatate, ci pentru ca mi se pare ca se pot folosi fraudulos listele.

Oricum toti avem drept de vot, si cei prosti chiar se mandresc cu asta.

19. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Pai astea sunt limitele tale, de ce trebuie extinse la nivel de diaspora???Este multa lume care e la curent cu viata politica din Romania, nu inseamna ca daca tu nu stii cu cine sa votezi toti sunt la fel.
    In general, dreptul de vot e legat de cetatenia unui individ, nicidecum de resedinta lui. Asta cam in toate tarile civilizate din lume. Asa ca pt cei care nu mai vor drept de vot in Romania, ajunge sa renuntati la cetatenia romana.E dreptul vostru!!!!

20. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Evident, eu sunt printre cei limitati din diaspora, restul sunt brici.
    Sa zicem ca stau 10 ani in UK, pot vota si aici si in Romania. De ce as vota eu pentru cine sa fie presedinte intr-o tara in care nu traiesc?
    Stiu ca romanu' are ca hobby politica, dar totusi...

La fel a fost cand m-am mutat din orasul natal in Cluj. In 6 ani petrecuti in Cluj, cred ca am fost 10 zile inapoi acasa, dar deoarece aveam in buletin adresa veche, puteam sa votez la alegerile locale.

Share This Page