14.6 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Membri de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by Anonymous, Mar 19, 2007.

1. mimi

mimi New Member

Trophy Points:
    0
    Merci Splash pentru sugestie. Nimic din ce scrie pe site-ul respectiv nu ma lamureste insa... Dupa un an intreg de citit si analizat totul nu am reusit sa gasesc nici macar un paragraf care sa se refere la acest caz particular. Si aceasta pentru ca ei pur si simplu l-au omis... Cu buna stiinta sau din ignoranta, cei care au scris si rescris legile au uitat sa ia in considerarea si situatia in care un Roman/Bulgar este dependent de un student visa national in UK...

2. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    -hello- ello- Negrutxa. prietena ta (adica tatal ei) a plicat in persoana la Home Office sau a trimis documentele prin posta? A trebuit sa completeze un formular separat, sau a fost trecuta pe BR1 de tatal ei?

Luana
    -takecare- akecare-

3. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Prin posta Luana, a durat vreo 3 saptamani si au aplicat amandoi pe acelasi formular: BR1.

-staycool- taycool-

4. bogdanm

bogdanm New Member

Trophy Points:
    0
    Aici este lamurit mai bine: http://www.bia.homeoffice.gov.uk/siteco ... riaromania

(un document pdf, vezi punctul 7 elementul 5 si sectiunea "Family Members")

In sfarsit s-au dat pe brazda si permit dependentilor de self-employed sa obtina blue card. Probabil ca cineva i-a dat in judecata bazandu-se pe legea europeana si nu au avut incotro decat sa schimbe legea. Totusi ei precieaza acolo ca dependentul, odata dobandind blue card, nu poate sa'i obtina si sotului sau pe aceasta un baza blue card.

BogdanM

5. gianib

gianib New Member

Trophy Points:
    0
    fratilor ajutatima si pe mine cu cateva informatii.Sotia mea e in uk are yelow card ,cum as putea sa obtin un permis de munca ce acte trebuie.si inca ceva avem o fetita de 4 ani si vrem sa stim daca o putem da la o gradinita si ce acte trebuie.Va multumesc pt ajutor!

6. iliesancuta

iliesancuta New Member

Trophy Points:
    0
    [Salutare am si o intrebare pt voi ca eu numai nu mai inteleg nimic , eu am blue cardul ,iar prietenul meu are yellow pt self employed , noi urmeaza sa ne casatorim exista vreo sansa sa ia si el blue cardul? pe ce formular trebuie aplicat? multumesc

7. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Ancuta,
    Blue-cardul iti statutul de "exempt work authorization" uite ce scrie pe site-ul BIA:

Bulgarian and Romanian family members of a Bulgarian or Romanian who is exempt from work authorisation requirements, see the Can I live and work in UK section, are entitled to be issued with a registration certificate confirming that they are also exempt from those requirements. They can apply for a registration certificate using application form BR1 and they should see the applying section for information on how to do this.

Mai multe informatii:
    http://www.ind.homeoffice.gov.uk/workin ... ependants/

Sper sa te ajute acest post.

8. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu o intrebare: ce treaba are yellow card cu self employed?? yellow card este pt student si self employed este cu totul altceva ....

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Yellow card se elibereaza in 3 situatii:

• self employed
    • student
    • self sufficient

10. iliesancuta

iliesancuta New Member

Trophy Points:
    0
    mutumesc mult de informatii sper sa ma ajute. revin dupa ce o sa aplic cu mai multe informatii sunt sigura ca ceva nu o sa fie inregula cu cei de la HO .

11. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Am observat astazi pe siteul BIA ca a aparut o forma noua a "GUIDANCE FOR NATIONALS OF BULGARIA AND ROMANIA ON
    OBTAINING PERMISSION TO WORK IN THE UNITED KINGDOM
    (February 2008)"

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/bulgariaromania/guidanceforbulgariaromania

In legatura cu membrii de familei ai cetatenilor Romani care-si exercita "treaty rights" textul este aproape identic cu cel primit de mine de la MacMillan (Home Office) si publicat aici.

Tin sa atrag atentia asupra folosirii expresiei "such persons CAN obtain a blue registration certificate".
    Asta inseamna ca POT obtine un certificat, dar nu TREBUIE. In cazul ca ar fi fost obligatoriu, s-ar fi folosit cuvintul "MUST".

Sper ca acest nou text sa mai alevieze durerile de cap ale unora dintre Romani.
    Bafta tuturor!

12. carcalea_cristian

carcalea_cristian New Member

Trophy Points:
    0
    salutare. am si eu mai multe proleme:
    eu sunt self-employed din septembrie 2007. am aplicat pt yellow card completand formularul br1 ceea ce mi-a fost usor. pe formular la dependenti am trecut-o si pe sotia mea pt a obtine cardul albastru. toate bune si frumoase pana acum. eee, me mi-a fost foarte usor sa primesc yellow card desi nu am avut toate actele ce trebuia sa le am. insa mare mi-a fost surpriza cand am vz ca si sotie mele i-au trimis un yellow card de self-sufficient (card pt care eu nu am aplicat si nu ii este sotie de ajutor neoferindu-i drept de munca) pe deasupra ne-au gresit numele amandurora pe ambele carduri. am sunat la home office de nenumarate ori pt a explica situatia si am primit cate un raspuns diferit de la fiecare angajat. oare ce ar trebui sa fac mai departe?eu sa trimit sa imi schimbe numele pe card si sotia sa il trimita inapoi definitiv cu o scrisoare in care sa scrie ca nu am aplicat pt acest card?daca rezolv si asta ce trebuie sa fac ca sa obtina ea acel card albastru?ce forular trebuie sa completez?este evident ca daca o trec din nou pe ea ca dependent pe br 1 ajung la acelasi lucru. ni s-a spus ca ea singurica trebuie sa completeze br1 ca si dependent dar ce sectiuni trebuie sa completez avand in vedere ca nu exista optiunea in care poti completa singur ca dependent. va rog dati-mi niste sfaturi daca aveti idee ce trebuie sa fac. va multumesc.

13. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Sunteti singurii care ma puteti ajuta!
    Stiu ca nu are nici un rost sa sun la H.O ca sunt batuti in cap.
    Ce sectiuni din BR1 trebuie sa completeze un dependent de self daca aplica pentru blue card SINGUR, nu impreuna cu persoana de care depinde...?
    Va multumesc anticipat!

14. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    rbk,
    imi pare rau de situatia in care te afli, dar indicatia pe care o vedem peste tot de a aplica pe formularul BR1 (versiunea 2-2007 aplicabila dupa 19 Nov 2007) este o aberatie si o imposibilitate deaoarece exact partea pentru membrii de familie a fost scoasa (fata de versiunea 1-2007, cea de dinainte de 19 Nov 2007).
    Nu stiu daca nu este cumva o greseala pur si simplu a programatorilor care au creat forma, sau o greseala Home Office.
    Programatorii au mai facut greseli chiar si la versiunea curenta, unde paginile se intrerupeau brusc si anumite lucruri nu puteau fi citite decit daca salvai documentul din .doc in .html (din word in web).
    Am discutat cu cei de la HO in persoana despre problema asta cind am fost acolo pentru yellow certificate si am atras atentia si asupra risipei de hirtie, caci printai 18 pagini din care 6 erau goale sau cu o linie pe ea. Am pus plingerea in scris si am spus ca as anula contractul unei asemenea companii care nu e in stare sa faca un document simplu.
    Nu stiu daca este coincidenta sau nu, dar astazi pe siteul BIA forma BR1 este modificata si se incarca acum corect in formatul .doc (word). Dar a trebuit sa dau de ea facind niste "sapaturi" caci formele au fost scoase din sectia Romani/Bulgari.

Asta m-a facut sa ma gindesc ca poate Home Office stiind forma antecedenta (vechiul BR1) nu intelege care ne este problemama gindesc si eu.
    Asa ca intentionez sa scriu citorva persoane mai sus puse si sa atrag atentia asupra acestei tehnicalitati.
    Intre timp nu uita ca sotul tau nu are nevoie de nimic pentru a fi legal ATITA TIMP CIT TU ITI PASTREZI STATUTUL.
    Bafta multa!

15. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    I have just hang up with somebody in Mr. MacMillan's office and I was told that they are working on a new set of forms for Romanians/Bulgarians, being fully aware of the problems we have.
    If you go on the BIA site to the Romanians/Bulgarians section you'll notice that all the BRs have been pulled out.
    I was told that the new forms should be published in the next 7-10 days.
    So please be patient and if I would be you I would not send anything on the curent forms.
    One or two weeks up or down is not going to kill anybody.

I am writing in English because we have English speakers reading this as well and it is important.

16. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns, ukok, stiu ca acest card este optional, ma crezi ca am invatat legea pe dinafara, stiu exact paragrafele la care sa fac referire si sotul umbla cu legea in buzunar.
    Pur si simplu nici nu vor sa auda, vor cardul si basta. Am zis, ok, luam si card daca asta vor sa vada, dupa indelungate certuri si telefoane la H.O a obtinut programare in Croydon si acum nu stiu cum sa completez BR1...Of Doamne! Imi vine sa plang de nervi! Singura optiune pe care o vad este aceea cu "dependent of a person setteld in U.K" -dar asta nu inseamna cumva ca persona sa aiba I.L.R??
    Daca stie cineva mai multe despre asta va rog sa ma ajutati.
    Daca reusesc sa aflu ceva va dau de stire, sunt sigura ca multi sunt interesati de aceasta problema.

Am citit noua ta postare si iti multumesc din inima!!!Am lacrimi in ochi....
    Asteptam noile formulare, deci.... -eyebrows- yebrows-

17. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Eu unul as astepta noile formulare.
    Daca e musai, mi s-a spus sa folosesti forma actuala si fie sa adaugi de mina o noua rubrica "family member of a Romanian exercising Treaty rights" fie sa modifici "dependent of a person settled in UK" in "dependent of a Romanian citizen exercising Treaty rights" dupa care sa completeze el forma ca si cum ar fi principalul aplicant si sa se prezinte cu ea si cu toate documentele necesare (si ale lui si ale tale).

18. shaun

shaun New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Nu ma descurc deloc, am nevoie de ajutor, ma chinui de mai bine de 2 luni cu un formular si nu stiu cum sa il completez, am sunat in nenumarate randuri la Immigration office, nu stiu sa imi spuna, ma tot trimit in toate partile...
    Am nevoie sa aplic pentru card de rezidenta pt copilul meu care este NON EEA family member, si care a intrat in Uk cu viza de family member dar ii expira in cateva saptamani.
    Am fost informata ca ar trebui sa aplic cu EEA2 sau cu BR5...mi s-a spus de vreo 6 ori ca BR5 este bun si de doua ori ca EEA2 este cel indicat....
    Am dat cu zarul si am hotarat ca aplic cu BR5. Insa m-am incurcat de la prima sectiune. Din ce pricep eu acolo ar fi ca aplicantul ar fi copilul deci el trebuie trecut la sectiunea 1, la sectiunea 2 las liber ??? si la sectiunea 3 ma trec pe mine?
    Sunt complet debusolata...
    Are cineva stiinta?
    Multumesc mult.

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ti-am scris si pe pm insa intre timp mi-am dat seama altceva.
    Ai zis ca fetita este NON EEA? Si tu romanca? Cum nu are cetatenie dupa tine?
    Cati ani are fetita? Trebuie intrebat daca aplicatia se poate face in numele unui minor.

20. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Shaun, iti mut aici si celalalt mesaj, te rog sa continui pe un singur subiect.

Share This Page