10.9 C
London
Monday, October 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Membri de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by Anonymous, Mar 19, 2007.

1. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Smile_28 ,noi suntem in aceeasi situatie si este corect tot ce ti s-a spus pana acum.Eu sunt self-employed,am yellow card si sotul meu ca si membru de familie are drept de munca nerestrictionat atata timp cat eu raman self-employed.
    Nu mai incerca sa-ti faci singura probleme,sa pierzi timpul la telefon,etc....De curand am mai aflat o varianta : avand in vedere ca acest yellow card nu este obligatoriu pt self-employed,membrul de familie care are drept de munca fara restrictii poate dovedi asta printr-o scrisoare de la un contabil care sa certifice ca sotul/sotia este self-employed cu acte in regula,ca va plati taxe,ca are NINO,etc...
    Deci relax,s-a schimbat legea si pt noi,nu mai e nevoie sa ne indoiom de DREPTURILE NOASTRE.
    Numai bine !

2. smile_28

smile_28 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Tocmai am vbit cu o tipa Tina de la Immigration Office si ...stupoare!!!
    mi-a zis clar ca trebuie sa aplic pt BR4 purple card,daca vreau sa incep sa lucrez si daca vreau sa fiu cu toate actele in regula.
    Amintesc faptul ca sotul meu e self iar eu sunt dependant. :(

3. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ma mira deloc ca ai primit astfel de indrumari de la HO. Probabil ca trebuie sa mai sune vreo suta de romani, sa le explice noile modificari ale legii, pentru ca apoi sa inteleaga si dansii ca legea a fost modificata.

In ianuarie 2007 a fost la fel. Habar nu aveau ce sa raspunda la intrebarile romanilor. Multi se refereau la vize, ori vizele nu mai aveau nici o legatura cu romanii.

Aceeasi situatie se repeta acum. Modificarile legii sunt inca "proaspete", iar functionarii HO nu sunt la curent cu noile prevederi. E dureros, e enervant, dar asa functioneaza HO.

Multa bafta va urez! Ce a fost mai greu s-a rezolvat. Legea s-a modificat!
    -staycool- taycool-

4. smile_28

smile_28 New Member

Trophy Points:
    0
    De acord cu tine,se vor obisnui cu gandul ca si noi avem unele drepturi aici DAR cand? Pt ca eu deja am cateva oferte de job si toti ma intreaba de NINO, de work permit si habar n-am cu ce sa incep . Sa aplic acum pt NIN? N-am nici o factura pt ca n-am lucrat nicaieri pana acum pt ca...bien sur..toti m-au intrebat de acte (go round and round and round...)Am doar cont in banca,impreuna cu sotul si am adresa unde locuim acum ( cottage oferit de firma unde lucreaza el-free accomodation)

Oana bebelu, am primit msj tau privat. Ai reply

5. mikyangel

mikyangel New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit atitea informatii contradictorii ca nu mai stiu ce sa cred..ori englezii sunt complicati rau ori eu nu mai inteleg nimic. -pullhair- ullhair-
    Eu si prietenul meu suntem de putin timp impreuna si nu avem de gind sa asteptam 2 ani ca sa pot obtine un job. El are blue card asa ca o sa ne casatorim si cred ca atunci lucrurile se vor simplifica nu?
    Pentru ca nu am nevoie decit de copia dupa certificatul de casatorie si dupa cardul lui sau nu am inteles eu bine?Dupa casatorie trebuie sa merg la HO sa aplic pe vreun formular?
    Va multumesc ca aveti rabdare cu mine dar nu mai inteleg nimic... -shamed2- hamed2-

6. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Ai inteles bine,doar certif de casatorie si copie dupa cardul lui.
    Fii fericita si cauta job de pe acum !
    Pupici si numai bine !

7. andrahadarean

andrahadarean New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea.

Ma numesc Andra si sunt in UK din iulie 2007. Sotul meu are work permit (eliberat in aprilie 2007).
    Am tot citit legile la care se face referire pe forum dar inca nu sunt complet lamuriata daca eu am sau nu drept de munca in UK.

Vineri am un interviu si probabil voi fi intrebata daca am sau nu drept de munca in UK .. sincer nu stiu ce sa raspund la aceasta intrebare.

Multumesc anticipat pentru toate raspunsurile,
    Andra.

8. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Asa cum am spus mai sus am trimis e-mail la HO despre acest subiect (family member). Numai ca am trimis la 2 adrese diferite si ... asa dupa cum ma asteptam, am primit 2 raspunsuri DIFERITE ! Cititi si minunati-va ! Unde am putea oare reclama aceasta continua dezinformare ce vine din partea angajatilor ACELUIASI HOME OFFICE ?? -pullhair- ullhair-

---------------------------------------------------------------------

To: michael.macmillan2@homeoffice.gsi.gov.uk

Dear Sir,
    I am Romanian (EEA) citizen and I have a Registration Certificate, remark Self-Suficient individual,issued in March 2007. My husband ( Romanian citizen ) has arrived in U.K on October 2007.

In agreement with > the 02/2007 version of the BR forms appeared. In the BR3 and BR4 forms ( Aplication for an accesion worker-card) is mentioned at section 1(1.2) :
    "You may also be exempt from the requirement to obtain an Accession worker card if you are the family member of a EEA or Swiss national who is working in the United Kingdom or who is a student, self-employed or self-sufficient individual. If your family member ceases to be a worker, student, self-employed or self-sufficient individual, you may become subject to worker authorisation."

In this case result that my husband ( as family member ) is exempted from the requirement to obtain an Accesion Worker Card. How can he apply for a registration certificate to confirm that? How can he proove this to the employer?

Dear Gabriela

I have been asked to respond to your query regarding family members of Romanians who are exercising Treaty rights as a self employed person, self sufficient person or as a student.

Where a person is a national of Bulgaria and Romania and is the family member of a Bulgarian or Romanian who is in the UK as a self employed person, self sufficient person or a student, they will not be required to obtain an accession worker card to take employment in the United Kingdom. Such persons can obtain a blue registration certificate confirming they can work in the UK on an unrestricted basis. Applications on this basis should be submitted on form BR1. The form can be downloaded from the website www.bia.homeoffice.gov.uk

Please note that Romanian and Bulgarian family members who are exempt on this basis, will only remain exempt, provided their sponsor continues to exercise their treaty rights as a self employed person, self sufficient person or student. Only after a Romanian or Bulgarian family member remains exempt in this way and has worked lawfully for 12 months will they acquire exemption from work authorisation permanently in their own right.

Kind regards

---------------------------------------------------------------------------

To: INDpublicenquiries@ind.homeoffice.gsi.gov.uk

Dear Sir/Madam,

I am Romanian (EEA) citizen and I have a Registration Certificate, remark Self-Suficient individual,issued in March 2007. My husband ( Romanian citizen ) has arrived in U.K on October 2007.

In agreement with > the 02/2007 version of the BR forms appeared. In the BR3 and BR4 forms ( Aplication for an accesion worker-card) is mentioned at section 1(1.2) :
    "You may also be exempt from the requirement to obtain an Accession worker card if you are the family member of a EEA or Swiss national who is working in the United Kingdom or who is a student, self-employed or self-sufficient individual. If your family member ceases to be a worker, student, self-employed or self-sufficient individual, you may become subject to worker authorisation."

In this case result that my husband ( as family member ) is exempted from the requirement to obtain an Accesion Worker Card. How can he apply for a registration certificate to confirm that? How can he proove this to the employer?

Dear Madam,

Thank you for your enquiry.

The following application forms should be used by Romanian or Bulgarian dependants of Romanian / Bulgarian nationals:

Form BR1 if you are the Bulgarian or Romanian dependant of a Bulgarian / Romanian national with valid leave to enter/remain in the UK. You will be issued a Blue Registration Certificate with no restrictions on employment in the UK.

Form BR2 if you are the Bulgarian or Romanian dependant of a Highly Skilled Bulgarian / Romanian national (HSMP, SEGS and FT:WiSS). You will be given a Blue Registration Certificate with no restrictions on employment in the UK.

Form BR1 if you do not intend to work, and you are the Bulgarian or Romanian dependant of:

A Self-Employed Bulgarian / Romanian national.

A Bulgarian / Romanian Student.

A Bulgarian / Romanian Self-Sufficient individual.

An Accession Worker Card Holder.

You will be issued a Yellow Registration Certificate, which does not allow you to take any work in the UK (either as an employee or self-employed).

Form BR4 if you intend to work and you are the Bulgarian or Romanian dependant of:

A Self-Employed Bulgarian / Romanian national.

A Bulgarian / Romanian Student.

A Bulgarian / Romanian Self-Sufficient individual.

An Accession Worker Card Holder

You will be issued a Purple Accession Worker Card which allows you to take any legal work with a specified employer. If you change employers, you must apply for a new Accession Worker Card.

For further information and application forms, please click on the link below:

http://www.workingintheuk.gov.uk

Border & Immigration Agency

If you intend to reply to this e-mail please ensure that you re-send all the information from your original enquiry.

---------------------------------------------------------------------------

9. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Este foarte simplu!
    Domnul MacMillan este mentionat chiar in Lege, la Articolul 9, ca fiind expertul in masura sa raspunda la orice intrebari in legatura cu Amendmentul din 19 Nov 2007.
    Eu consider raspunsul lui ca fiind CORECT si EVIDENT, pentru ca el este cel mai in masura sa-l dea.

Al doilea raspuns, vine de la "public enquires", de la oameni mult mai putin informati si mult mai putin la zi. Ei sint doar "customer service" daca vrei, iar intrebarea ta este mult prea complicata pentru un asemenea birou.

Stiu asta pentru ca astazi, in discutia pe care am avut-o cu un ofiter superior de la Home Office, fata in fata, mi s-a confirmat exact ceea ce domnul MacMillan spune.

Bafta tuturor, si Doamne ajuta!

10. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa spulber orice fel de confuzie, redau aici si corespondenta mea cu biroul aceluiasi domn MacMillan. Este putin cam lunga si are doi "actori" cunoscuti "John" and "Mary" -eyebrows2- yebrows2-
    Asta a fost emailul meu catre ei:

Si asta a fost raspunsul lor, foarte promp, profesional, cu mare atentie la detalii, in format "doc", cu antetul si sigla Home Office. De asemeni mi s-a oferit sa mi se trimita si "the hard copy" negru pe alb, pe hirtie, ceea ce bineinteles ca am acceptat. Poate ca ceva s-a schimbat in fine, Doamne ajuta!

11. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo UKOK!
    In sfarsit raspunsul oficial... cu un an intarziere din pacate

12. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e, in fine Ion si Maria au devenit cu adevarat cetateni Europeni si sint si ei tratati ca toti ceilalti. Mai bine mai tirziu decit niciodata, dar cit de simpla devine viata cind legile au logica -relaxsun- elaxsun-

13. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Documente necesare pentru aplicatia ca membru de familie al unui detinator de WP sau orice fel de card(si pt parteneri necasatoriti)

' Thank you for your letter about your application for A2 dependant worker on the basis of your relationship.
    To help me reconsider the matter,please send me the fallowing documents.Please send ORIGINAL documents as photocopies are NOT acceptable for the purpose of deciding your application.
    Documents required:
    1. Marriage certificate/Civil Partnership Agreement
    2. Documentary evidence of ownership of your home OR rent
    book/tenancy agreement AND a letter from the landlord/local
    authority confirming who is residing there.
    3. Detailed bank statements covering the last months.
    4. Most recent Council Tax bill.
    5. Further documentary evidence from 3rd August 2004 to 3rd August
    2007 for yours and for your partner,or addressed jointly to both of
    you.Please see attached Guidance Note for information on the type
    of evidence required.
    6. Any additional information
    We must see at least 5 pieces of evidence to show that you have been in a relationship for the past 2 years,avidavit and letters from employers and friends ao photographic evidence will not be accepted.

GUIDANCE NOTE
    You must provide documentary evidence indicating that you are still living together as a couple and have done so during the past 24 months.Ideally,this evidence shuold show joint commtments in your finances,other responsabilities and social activities,and should be spread across the entire 24 months.
    Items of correspondence or other documentary evidence from sources of the kind listed below would be acceptable.They should be divided fairly equallybetween each of the 2 years,and be addresed jointly in both your names wherever possible.If you do not have any or enough in your joint names,items addressed to the two of you individually may be acceptable,provided they show the same address for both of you.
    The items of evidence should be from 5 different official sources.
    A total of 20 items of evidence would be a good indicator.If you are not able to provide that many,please provide at least 10.
    Please give an explanation if you cannot provide at least 10 items and if the evidence is not in your joint names or spread over the whole period as indicated.
    Your application could be delayed or even refused if you do not provide enough evidenceof this kind.
    Please see the following page for suitable items of evidence.
    - telephone bills or statements
    - gas bills or statements
    - electricity bills or statements
    - water rates bills,council tax bills or statements
    - mortgage statements or agreement
    - banks or building society statements/passbooks
    - tenancy agreements
    - insurance policies/certificates or other correspondence
    - loan agreements
    - AA,RAC or similar membership
    - crrespondence from gov. dept. or agencies(HM REVENUE,INLAND REVENUE,DWP)including evidence that you declared your relationship to the appropriate gov. bodies
    - correspondence from GP or local health authority(NHS card,correspondence ante-and post-natal treatment,letter confirming dates of visits to the home address by a midwife,letter confirming registration with a dentist etc,providingthese doc. show your home address and the date first registered)
    - membership of sports or social clubs
    - membership of religious organisation'
    Par foarte multe si imposibil de obtinut dar nu e asa.Eu am trimis cat am putut si din tara,traduse si legalizate(de la administratorul blocului,de la medicul de familie,declaratia parintilor)care dovedesc ,ca avem aceeasi adresa in tara desi in buletine sunt adrese diferite.Am trimis pasapoartele ca acolo nu scrie nici o adresa din RO .Iar de aici am trimis orice fel de corespondenta pe numele fiecaruia,pana si de la la Boots,ca am card si sunt membru in cateva cluburi de sanatate (-ahaa-),de la banca,orice scrisorica(avem cont comun),de la GP....am trimis absolut tot ce mi s-a parut a fi relevant.Zic eu ca a avut o mare importanta si certificatul de nastere al copilului dar daca nu aveti,nu inseamna ca nu mai exista sanse la aplicatie...Asa ca...sa auzim numai de bine si succes tuturor!!! -love2- ove2-

14. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0
    The applicant is Romanian and self employed, self sufficient or a student so they do not have to apply for yellow certificate. As long as they are self employed, self sufficient or a student their spouse/civil partner has unrestricted access to the UK labour market and no need for certificates or any other contact with the Home Office. Although both the self employed individual or their family member can apply for a card if they so wish. Deci e clar ca se poate aplica...
    Ok...cum a scris si maryolme..trebuie un vraf de documente...eu intreb: pe ce formular aplici?
    alta chestie...certificatul de casatorie trebuie tradus si legalizat?

15. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Aplicatia de care am amintit eu nu mai este valabila pt selfi si studenti(cel putin asa am inteles din postarile voastre) ci pentru celelalte categorii de detinatori al unui document(Work Permmit,Blue Card s.a.) Eu am aplicat ca membru de familie al unui detinator de Work Permmit pe BR4 si mi s-au cerut toate hartoagele enumerate mai sus...
    Certificatul de nastere al copilului nu l-am mai tradus si legalizat pt ca scrie si in engleza pe el. daca certificatul de casatorie e la fel,nu are rost sa mai dai bani pe legalizare,oricum e un act oficial,nu?

16. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Noi am trimis cu ptr aplicatia ptr Accession Worker Card a sotului (cu BR4) certificatul de casatorie in original. Fara traducere. Insa pe el rubricile sunt in romaneste/franceza/engleza.
    Am aplicat de 2 ori si nu au fost probleme sau extra intrebari.

17. crestin

crestin New Member

Trophy Points:
    0
    UKUK
    Multumesc pt ca ai lasat sa vedem ceea ce tu ai discutat despre dreptul nostru de munca .

Sotul meu este self empoyed din martie si el are deja yellow card (din cate am inteles acum nu mai are importanta ,dar ceea ce nu am inteles eu cum poti dovedi ca esti self employed fara acest card .)

De doua luni eu am aplicat pt accession worker card si nu am primit nici un raspuns pana acum ,la interviu pt nino am fost refuzata pt ca nu am acest card ,nu am putut dovedi ca am drep de munca desi m-am prezentat cu toate dovezile inclusiv Yellow card al sotului (acum 2 luni am aplicat. ) Nu am mai incercat pt ca am zis sa astept mai intai cardul dar vad ca intarzie f mult .

Din scrisoarea ta am inteles ca eu nu mai am nevoie de acest card si pot munci in ce domeniu vreau fara sa aplic pt card de fiecare data cand imi schimb jobul ,dar cum pot dovedi aceasta spre ex la interviul pt nino ?!

Poti sa imi spui unde as putea gasi articolul din lege?! .
    Multumesc.
    Si o alta intrebare ,as vrea sa ma asigur ca am inteles bine ,in situatia mea cei de la Home Office imi vor elibera un blue card valabil cat sotul meu va fi self emloyed ?

Multumesc frumos !

18. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Exact asta am inteles si eu din legea pe care am citit-o,pt Crestin vezi ca e pe forum dar nu mai stiu exact unde anume,daca mai dau peste ea iti transmit.E atasata la un post al cuiva.
    Eu am yellow si sotul meu isi cauta un job.Stiu ca are drept de munca fara restrictii,asta nu mai e un dubiu,dar pe BR1 nu scrie nimic despre situatia noastra,deci am aceasta nelamurire,cu ce formular aplica el pt blue?
    Daca stie cineva raspunsul ,e super.Eu m-am uitat pe toateee,de la BR1 la BR7,nu exista nicaieri aplicatia pt blue card ca family member of a self-employed person.

19. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Tuturor celor care vor mortis un CERTIFICAT care sa ateste dreptul lor de munca:
    NU EXISTA ASA CEVA PENTRU CA LEGEA NU O CERE!
    Iar Home Office nu are nici cea mai mica intentie sa munceasca mai mult decit e necesar si sa emita documente care nu sint necesare.

In cazul unui self employed, cu un simplu telefon la Inland Revenue se poate verifica validitatea declaratiei. Sau, CU O SCRISOARE DE LA CONTABIL! Si asta in cazul ca nu are deja un certificat galben. Daca are, O COPIE DUPA CERTIFICATUL GALBEN.

In cazul unui student, O COPIE DUPA LEGITIMATIA DE STUDENT de exemplu.

Am dat linkul pentru lege de mai mult ori, faceti un print si luati-l cu voi.
    Faceti un print dupa postul meu de pa pagina anterioara care contine un raspuns OFICIAL.
    Daca sotul/sotia nu v-a inclus pe aplicatia de yellow certificate NU MAI EXISTA POSIBILITATEA DE A APLICA PENTRU BLUE CERTIFICATE.
    Home Office a eliminat posibilitatea de a aplica ca si dependent de student/self-employed/self-sufficient in noile formulare PENTRU CA NU MAI E NEVOIE!
    Daca ei vor introduce vreun nou formular, vom vedea, eu nu cred, deocamdata, NU EXISTA!

Ah, uitasem....daca vreti sa continuati sa dati telefoane la tot felul de functionari neinformati care sa va ameteasca de cap si mai tare, continuati! Va asigur ca pentru citeva luni de acum incolo veti primi tot felul de raspunsuri cit mai variate, corecte si incorecte depinde cu cine vorbiti.

SINGURUL RASPUNS CORECT ESTE LEGEA SI CEL PUBLICAT DE MINE DE LA CEL CARE A SCRIS LEGEA.

Bafta tuturor!

20. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK,stiu ca esti stresat de atatea intrebari,dar vrei sa-ti spun ceva? Si eu eram convinsa(chiar foarte convinsa daca ai fost atent la ce am scris pana acum la acest topic) ca nu ii mai trebuie sotului vreun card pana sa citesc post-ul lui Sigbebe si acest paragraf de la sfarsitul post-ului tau ,si anume :
    "Although both the self employed individual or their family member can apply for a card if they so wish."
    Acum,din majusculele tale -shout- hout- inteleg ca in cazul unui self-employed cand face aplicatia pe BR1 pt yellow poate sa-si puna sotul/sotia si doar in acest caz i se va elibera un blue card. Din punctul meu de vedere e perfect,no need to worry anymore,no more documents,only the unrestricted right to work.
    Eu una am de gand sa astept,sa vad ce se intampla mai departe,acum vine Craciunul,nu ma mai gandesc la asta...Sarbatori fericite tuturor si hai sa ne luam cate o vacanta ca prea ne-am obosit cu aceste noi legi -weehee- eehee-

Share This Page