11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Membri de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by Anonymous, Mar 19, 2007.

1. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    adynutza,
    chiar daca esti self employed si nu vrei sa-ti iei certificat, tot poti demonstra ca esti self employed (via HMRC).
    De asemeni daca esti student si nu vrei sa muncesti si deci nu ai nevoie si nici nu vrei sa-ti iei certificat ai probabil o scrisoare de inrolare, o legitimatie de student, ceva care sa demonsterze ca esti student, nu?

Deci mi se pare destul de clar, daca nu ai certificat galben, poti demonstra cu documentele pe care ar trebuii sa le prezinti la Home Office pentru a-ti obtine acel certificat plus certificat de casatorie.

Dupa 19 Noiembrie insa, eu as sfatuii pe toti cei care isi pot lua certificatul galben in mod corect (fara misculatii de tip romanesc!!!!) sa si-l ia. Nu este decit de ajutor DACA ARE MEMBRII DE FAMILIE CARE POT PROFITA. Daca nu (sa zicem ca e self employed de unul singur) NU.

2. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc UKOK pt. raspunsul tau:
    "sigbebe,
    daca esti student sau self employed este usor de demonstrat unui patron care este statutul. Cu self sufficient ar fi cel mai bine sa aplici pentru un certificat galben la care sa-l adaugi si pe sotul tau. Astfel tu vei primi de la home office certificat galben iar lui i se va da cel albastru"

Asa cum am scris putin mai sus, eu SUNT DEJA SELF SUFFICIENT (cu tot cu yellow statut eliberat de HO)
    Deci, abia acum, in aceasta situatie concreta, revin cu intrebarea: Cum dovedeste sotul meu ca este exceptat de la cererea de a obtine Accesion worker card? Ce BR trebuie sa completeze? Se incadra la BR4, dar tocmai acesta explica in sectiunea 1.2 ca cei exceptati nu au nevoie sa completeze acest formular... -amazed- mazed-

3. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Postasem si eu o intrebare mai inainte, dar am "retras-o" gandindu-ma ca nu aveti timp neaparat de nedumeririle mele, dar uite ca revin...pentru ca chiar nu am gasit nici un raspuns desi m-am gandit in fel si chip.
    Deci era vorba de copiii mei care au luat refuz la aplicatia de card frumos colorat -kickme- ickme- . Eu am primit blue ca dependent de sotul rezident permanent si ei nu, pentru ca nu am trimis toate actele necesare 9mi-au solicitat in plus certificatul si dovada de dependenta financiara). Acum chiar nu stiu daca mai trebuie sa aplic. HO a zis...da! pe BR3 (!!!)... asa au scris in scrisoarea de raspuns, explicatie care a venit pe 28 noiembrie.
    Voi, pe de alta parte, (si cred ca aveti perfectadreptate!) mi-ati zis ca nu mai e nevoie de aplicatie, ca au drept de lucru fiind dependenti de persoana cu card (adica de mine). Inteleg ca legea cam in directia asta merge. Insa daca la baiat situatia e mai simpla ca eventual daca vrea sa lucreze , poate sa demonstreze cu cardul meu si cu birth certificate ca e copilul meu (pana la 21 de ani poate asta, acum are 19) , la fiica mea problema e ca ea are deja 21 de ani... ea e studenta aici si e cu adevarat dependenta financiar de mine, desi nu pot demonstra prea clar asta. Locuim in aceeasi casa, pana acum i-am dat doar bani cash ( o prostie ca nu i-am pus pe card...asa cum am de gand de acum, ca sa am o dovada pentru HO). Cei de la HO mi-au zis ca puteam trimite si dovezi ca era dependenta in Romania... pai cum naiba...ca in Romania trimiteam pachete pe tren si bani pe cunostinte ca Barladul e relativ aproape de Iasi...asta cat a fost studenta in Romania... (cati din voi nu primeau ajutor la fel de la parinti???)
    Situatia e complicata.
    Pana la urma ce credeti, cum se poate aplica pentru copiii dependenti ? pe care formular? Legea spune ca nu mai e nevoie... nici la mine nu era nevoie de card pentru ca dupa lege aveam drept de lucru, dar toti angajatorii imi cereau sa demonstrez ca am drept de lucru si pana demonstram eu fara card, altii, fara "complicatii", adica de alte nationalitati, primeau postul...
    Dilema dureroasa mai am! Cred ca, asa cum am mai zis, o sa scriu la HO. Din pacate cand am mai scris am primit un raspuns gen copy- paste care nu era la obiect, era cu totul pe langa...
    Si daca aveti vreo idee despre ce ar trebui eu sa fac, va rog sa mi-o impartasiti si mie... Multumesc!
    Sa aveti o seara placuta.
    -takecare- akecare-

4. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK,cei care sunt dependenti de self-employed sau studenti sau self-sufficient dupa noua lege nu au dreptul la blue card,au drept de munca fara restrictii dar nu li se da blue card,nu e tot una.Au acest drept de munca fara restrictii atata timp cat ruda respectiva isi mentine statutul .
    Iti dau un exemplu concret,eu sunt self-employed,am yellow card si sotul meu automat are drept de munca fara restrictii.Am sunat la HO si am intrebat daca trebuie sa aplice pt vreun card si mi s-a raspuns in felul urmator : nu mai exista nici un fel de aplicatie pt dependentii celor care sunt self-employed,student,etc ... acestia vor dovedi cu --in cazul meu copie dupa yellow card-ul meu si certificatul de casatorie.Nu i se da blue card (care de fapt ar insemna ca are drept de munca fara restrictii pe durata nelimitata,intelegi diferenta? Din cauza asta nu i se da blue,pt ca in cazul in care eu maine nu mai sunt self,cade si el in ilegalitate cu munca.. .)Nu sunt fraieri cei de la HO,legea asta noua este buna,dar are si ea anumite chichitze -nosejob- osejob-
    Numai bine !

5. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    >

oana_bebelusha, am si eu doua intrebari:
    1. Care "noua lege"?
    2. Home Office-ul ti-a spus ca ... acestia vor dovedi cu copie dupa yellow cardul tau si certificatul de casatorie? sau doar asa crezi tu?

Am trimis si eu e-mail la HO in legatura cu acest subiect si daca voi primi raspuns il voi posta aici.

6. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    "Eu am primit blue ca dependent de sotul rezident permanent si ei nu, pentru ca nu am trimis toate actele necesare 9mi-au solicitat in plus certificatul si dovada de dependenta financiara). Acum chiar nu stiu daca mai trebuie sa aplic. HO a zis...da! pe BR3 "

Parerea mea ca trebuie sa aplice pentru Accesion worker card cu BR3, pentru ca ei sunt dependenti de un dependent(adica te tine). Tu ai luat card albastru in virtutea statutului sotului... Este mentionat clar in lege aspectul asta.

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    oana_bebelusha,
    ai dreptate in ceea ce spui. Si eu am dat telefon la HO si mi s-a spus OARECUM acelasi lucru, in sensul ca ar fi bine pentru ea si mai usor in relatiile cu potentialii patroni sa-si ia blue certificate in baza mea ca student. DAR, dupa o studiere amanuntita a formularelor am vazut ca nu mai exista aceasta posibilitate.
    Si deci atunci cind cineva este contestat de catre un potential employer, trebuie dovedit exact asa cum ai spus si tu si cum am mai spus si eu mai sus: fie cu certificat galben+certificat de casatorie, fie cu dovezi de student/self-employed/self-sufficient+certificat de casatorie.
    Nu uitati ca patronii englezi sint foarte obisnuiti cu ideea ca sotul/sotia unui student/self-employed are drept automat de munca, pentru ca pina pe 19 Nov 2007 noi eram singurii FARA acest drept din LUME. Adica si un sotia unui chinez/nigerian/mexican....avea drept de munca dar nu sotia unui roman/bulgar???!!!

sigbebe,
    "noua lege" a fost publicata in acest topic, cu citeva pagini in urma, dar uite inca o data linkul:
    http://www.opsi.gov.uk/si/si2007/uksi_20073012_en.pdf
    De semeni, poti sa te duci la urmatorul link, sa pui exact situatia ta si sa vezi exact ce raspuns ai
    http://www.ukcosa.org.uk/student/eu_interactive/index.php?assess=1#qs
    Inainte de ultimul tau post ai uitat sa mentionezi ceva ESENTIAL, faptul ca tu ai deja yellow card ca sellf-sufficient. In cazul asta, raspunsul este foarte simplu (cu toate ca l-ai fi putut deduce si singur): sotia prezinta certificatul tau galben si certificatul de casatorie oricarei companii care are dubii. De asemeni exista numere de telefon speciale pentru angajatori unde pot telefona si se pot lamuri. Home Office a spus de asemeni ca vor aduce la zi toate "guidances" de pe toate siteurile lor, dar va lua putin timp.

abrighella,
    copiii tai sint si copiii sotului tau? Daca da, atunci ei au drept oricum in baza lui. Daca nu, fa-ti un appointment la Home Office la Croydon, caci acum se poate, duceti-va cu toii si explicati situatia cuiva, caci dependenta membrilor de familie nu trebuie demonstrata decit in cazul ca tu ai fi studenta. Doar in acest caz, in-afara de sot/sotie trebuie demonstrata relatia de dependenta. Deci nu e cazul tau. Si cu atit mai mult ca sotul tau e rezident permanent. In urma acestui appointment veti afla daca aaveti nevoie de ceva sau nu.

8. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
  9. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc rbk si UKOK.
    Apreciez mult ca v-ati facut timp sa imi dati un raspuns. -thankyou- hankyou-
    Asa cum a zis rbk copiii mei sunt dependenti de dependent. Si cei de la HO mi-au zis de aplicat cu BR3 doar ca eu, iertata-mi fie ignoranta, desi am citit si rascitit aplicatia nu gasesc cum ar putea ei aplica cu BR3 cand pe BR3 apare cu totul altceva cum de la 19 noiembrie.
    UKOK - Copiii mei sunt doar ai mei, sotul meu e step-father si nu tatal lor biologic. Chiar si asa sunt si ei dependenti la randul lor de el, odata cu mine (sau dependenti de mine, oricum...) atat timp cat tatal a decedat cu multi ani in urma. Ca altfel daca tatal lor ar trai s-ar putea considera ca poate mai depind inca de acesta. Din pacate la Croydon nu vad cat de curand am putea ajunge, pentru ca noi locuim in Plymouth... si cu servici, scoli si multe altele pe cap, e destul de greu sa ajungem. Dar voi incerca pe mail sa cer informatii de la ei si sper (fingers crossed!!!) ca de data asta voi avea un raspuns (de la ei) care sa fie rational macar daca nu si favorabil.

10. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    sigbebe,
    de acord ca nu scrie si self-sufficient acolo, dar in lege - celalalt link - scrie nu?
    Eu nu pot sa fac mai mult decit sa-ti prezint legea, daca tu nu crezi nici ce scrie negru pe albLasa tu ce zice unul si altul sau ce se vorbeste la Radio Shantz....Legea raspunde clar la intrebarea ta.
    Eu stiu ca cei de la Home Office dau raspunsuri contradictorii si ca mai fac si greseli intentionate sau nu, dar legea e lege si e semnata de Secretary of State Lyam Byrne si aprobata de Parliament, si in tara asta lucrurile astea conteaza. Daca ti se neaga drepturile, fii pregatit, fa-ti un appointment, du-te cu legea in mina si cere-ti drepturile, asta e tot ce poti face. Bafta!

11. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK, multumesc mult pentru lamuriri, ramane sa ne luptam cu "sistemul" ... -thankyou- hankyou-

12. mikyangel

mikyangel New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles ca nu am nici un drept ca logodnica daca iubitul meu are blue card decit daca putem dovedi ca suntem impreuna de cel putin 5 ani, si nici atunci nu e ceva sigur.
    Dar daca ne casatorim se schimba situatia?Unde trebuie sa merg dupa casatorie si pe ce formular trebuie sa aplic ca dependent de el ca sa pot sa-mi gasesc un loc de munca?

13. ketigun

ketigun New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- mikyangel! S-a modificat legea? Eu am citit acum o luna si jumatate in urma, pe site-ul HO , ca trebuie demonstrat ca sunteti impreuna de cel putin 2 ani. Sper sa nu gresesc. Ma interesa ca si partener civil al unui cetatean englez. Mi-a trecut. Prea multa bataie de cap (facturi ale bunurilor cumparate impreuna,facturi utilitati platite in comun ) -cmon- mon-
    Daca am timp maine ma uit din nou si-ti spun mai multe.

14. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa demonstrati ca sunteti de cel putin 2 ani impreuna. Facturi de orice fel(telefon,internet etc.),orice fel de corespondenta la adresa din UK,aceeasi adresa in UK,cont bancar comun,acelasi medic(UK sau RO),absolut orice hartie oficiala sau mai putin oficiala pe numele oricaruia dintre voi sau a amandurora care demonstreaza ca aveti aceeasi adresa aici.Promit sa postez scrisoarea care mi-au trimis-o cei de la HO cu toate hartiile ce le-au cerut pt aplicatia ca membru de famile(parteneri necasatoriti).Am asteptat vreo 3 luni dar a meritat,sa stiti...Am purple card si am inceput munca de 2 luni...Sa auzim numai de bine si va pup!! Succese!!

15. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Si pe mine ma intereseaza in mod special aceste informatii.
    Dupa cum am mai scris,eu si prietenul meu suntem de 7 ani impreuna, eu am card albastru si sunt aici din 2006. Prietenul meu e aici din februarie, locuim impreuna, este trecut pe contractul de inchiriere, pe council tax si avem acelasi doctor in UK. In Romania a locuit impreuna cu mine in apartamentul cumparat pentru mine de catre parintii mei, are buletinul pe acea adresa (eu insa il am pe domiciliul parintilor mei)...
    Ar trebui deci sa facem cont bancar comun, el deocamdata nu are, ca nu avut nevoie..isi tot cauta de lucru ca administrator de retea de calculatoare fara succes...pentru ca fara work permit nimeni nu se uita la el..
    Daca s-ar putea ca el sa primeasca card albastru fiind cu mine fara sa ne casatorim, atunci eu zic ca merita incercat.
    As aprecia foarte mult daca cineva imi poate da mai multe detalii si vreun numar de telefon de la Home Office-departamentul pt romani si bulgari sau vreun e-mail valabil?

Multumesc mult! -takecare- akecare-

16. smile_28

smile_28 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari! Nu vreau sa va innebunesc cu ale mele povesti despre cum suntem,eu cu sotul meu,despre ce am vrea sa aflam..despre o gramada de telefoane date la HO si despre alta gramada de raspunsuri diferite de la functionarii lor de acolo.Cu siguranta ati trecut si voi prin asta.Incerc sa rasfoiesc forumul poate poate aflu ceva despre self si dependent de self.

pana una alta,vad aici ceva interesant..adica nu mai e nevoie sa aplic pt BR 4? sotul meu e self ,am intrat in Uk acum 3 luni,el lucreaza de 3 luni ,s-a inregistrat,a fost la interviu pt NIN ,l-a obtinut,acum cred ca trebuie sa aplice pt yellow,corect?

dau send la intrebarile astea si revin . -hello- ello-

17. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Ai inteles bine smile_28, daca sotul tau e self employed cu acte in regula, tu ai drept de munca nerestrictionat atat timp cat sotul tau isi mentine statutul de self employed.

18. smile_28

smile_28 New Member

Trophy Points:
    0
    Multam de raspuns. Si atunci de ce..doamne iarta-ma,cei de la HO si Immigration Office sustin sus si tare ca eu trebuie sa aplic pt BR 4 si sotul -self- sa aplice pt BR 1(adica pt yellow,nu?)

Aaaaa,si au spus ca eu,ca dependent de self nu am drept de munca iar DACA PLEC IN ALTA TARA( romania,de ex.,in vizita la mama) DUPA 90 ZILE DE CAND AM INTRAT IN UK ,nu mai am voie sa intru inapoi -amazed- mazed-

ooooo,mamaaa! -scared- cared-

19. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca ar fi important ca atunci cin cineva face o aofirmatie de genul "am vorbit cu aia de la Home Office" sa se mentioneze si DATA cind au vorbit cu ei. De multe ori am vazut cum oamenii fac referinta la convorbiri care au avut loc inainte de intrarea in voigoare a legii.
    Nu spun ca este cazul lui smile_28, doar vreau sa eliminam aceasta posibilitate.

smile_28
    daca ai vorbit cu ei dupa 19 Nov, ai dat peste niste boi cu diploma (caci asa am aflat de la un alt membru, ca TOTI au facultati, sint foarte bine pregatiti si extrem de profesionali si capabili -hellno- ellno- ) care ti-au dat raspunsuri de handicapati la ambele intrebari.
    As vrea sa vad pe unul dintre ei dovedind cind ai intrat si cind ai iesit tu din UKca sa nu mai vorbim ca atita timp cit esti in UK si nu ceri nici un fel de ajutoare sociale, nu esti student sau self-employed, poti spune oricui ca esti self-sufficient si nu ai nevoie sa dai raportul nimanui cit stai aici.
    Iar data viitoare cind cineva iti mai spune sa completezi formularul BR4, spune-le sa puna mina pe formular si sa-ti arate el, (ca doare are facultate si pregatire exceptionala) care este partea pe care ai putea-o completa.

20. smile_28

smile_28 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am vbit cu ei intre 20-28 noiembrie ,nu mai stiu exact. DAR tocmai ce stau cu telefonul la ureche si astept sa-mi raspunda unul dintre functionarii de la HO,pentru lamuriri.

Revin :)

Share This Page