11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Membri de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by Anonymous, Mar 19, 2007.

1. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca astia (englezii) vor sa ne ajute -slap- lap- , dar in fapt ne aduc la disperare. O fi greu si pentru ei la cate schimbari sunt sa le digere si apoi sa asimileze toate noutatile.

2. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Abrighella,
    Pe cardul purple = Accession Worker Card al sotului meu - care este dependent de student - scrie: "work as specified above". Iar above este numele firmei pentru care lucreaza (firma care i-a scris sotului meu o oferta de munca .... care a fost trimisa apoi cu celelalte acte la HO) in scopul de a obtine acest Purple Card.

Blue si Purple sunt foarte diferite: blue inseamna NO RESTRICTIONS iar purple inseamna WORK BUT RESTRICTED.

3. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    -thankyou- hankyou- Irina!

4. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Fratilor, raspunsul se gaseste in formularul BR3. Este adevarat!
    Dependentii de self, student si self-sufficient nu mai au nevoie de NICI UN CARD. Am citit de 100 de ori sectiunea 1 din formularul BR3.

Accesion worker card este NUMAI CEL MOV(PURPLE)

Dependentii dependentilor AU nevoie de card, dar dependentii direct NU.

In paragraful 1.1 zice astfel:
    "You don't need to obtain an Accesion worker card if you are:
    -working in self-employed capacity
    Apoi in paragraful 1.2 zice:
    "You may also be extempt from the requirement to obtain an Accesion worker card if you are a family member of a EEA national who is working in U.K or who is a student, self-employed or self sufficient"

5. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    DAAAA

Foarte adevarat!!!! Scrie negru pe alb!!!!!
    Si mai scrie si pe BR4 - si probabil pe toate!!!

-weehee- eehee-

6. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Si cum dovedeste sotul unui self/student ca are drept de munca?

7. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Cu o copie dupa certificatul de inregistrare al sotului/sotiei si cu un certificat de casatorie care sa dovedeasca relatia dintre cei doi.Eventual si cu o copie dupa noua lege ca sa nu existe loc de interpretari. -cool- ool-

8. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Cit de bine si frumos este cind ti se face dreptate! Asa ar trebuii sa se numeasca topicul asta, datorita documentelor publicate de "freeezzzzin".

Acum cam un an de zile, bazindu-ma pe legea Europeana si nestiind de manevrele pe care Home Office ni le planuia, ofeream speranta Romanilor printr-un scenariu simplu si imbatabil:

http://www.romani-online.co.uk/component/option,com_smf/Itemid,216/topic,465.0/

Iata ca le-a luat domnilor de la Home Office 1 an de zile ca sa indrepte raul pe care l-au facut si sa recunoasca faptul ca au interpretat si aplicat gresit legea Europeana asa cum se spune clar si in Ammendment si in Explanatory Memorandum:
    Deci, incepind cu data de 19 Nov 2007 scenariul cu Maria si Ion devine perfect valabil doar cu o mica modificare.
    Maria, studenta, trebuie sa munceasca si ea part-time pentru 12 luni si atunci isi va obtine un certificat albastru cu drepturi nelimitate. De acolo inainte fiind amindoi nerestrictionati. Altfel ea ar trebuii sa fie studenta pentru vreo 5 ani, pentru ca sotul ei Ion sa aiba tot timpul dreptul la munca fara restrictii si dupa 5 ani, dupa cum bine stim au amindoi drept de rezidenta.

Deci simplu: Maria=studenta sau self employed sau self suficient si Ion are drept neconditionat la munca.
    Home Office spune ca ar trebuie sa-l includa pe Ion pe aplicatia de Yellow Certificate si ei ii dau lui un Blue Certificate, ceea ce ar face pozitia lui in fata patronilor mai solida. Sint de acord, dar nu e OBLIGATORIU, ceea ce e foarte important. Hai sa presupunem ca Maria vine in Uk inaintea lui Ion si se inscrie la un curs si aplica si obtine Yellow Certificate. Dupa citeva luni vine si sotul ei Ion. Poate cineva sa-mi arate si mie pe ce formular ar trebuii Ion sa aplice pentru Blue Certificate? Nu exista un asemenea formular, cel putin nu astazi. De ce? Pentru ca nu are nevoie. Inainte trebuia sa aplice pe BR3, dar acum nu mai exista portiunea respectiva.
    Sau daca Maria este studenta dar NU VREA SA LUCREZE, ci doar sa studieze. Ea nu are nevoie sa aplice pentru nimic la Home Office, caci isi exercita un treaty Right. Ion in baza ei are drept de munca fara restrictii...si atunci pe ce formular ar trebuii Ion sa aplice????

In fine, revenim la normal, s-ar parea si tot ceea ce romanii au de facut este sa vina in cupluri, unul de preferinta student si celalalt sa lucreze full time si fara restrictii.

Iar eu daca as fi in locul celora care au primit amenda de 1000 si au fost poate sot/sotie de student sau self employed i-as da acum in judecata si as cere daune materiale, pentru ca este foarte clar si chiar ei admit ca au implementat legea Europeana gresit.

Bafta tuturor!
    Ion si Maria sint Back in business -ahaa- haa-

9. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Reproduc in intregime art. 1.2 ( din BR3) :

1.2 You may also be exempt from the requirement to obtain an Accession worker card if you are the family member of a EEA or Swiss national who is working in the United Kingdom or who is a student, self-employed or self-sufficient individual. If your family member ceases to be a worker, student, self- individual, you may become subject to worker employed or self-sufficient authorisation.

However, if you are the family member of a Bulgarian or Romanian worker who holds an Accession worker card you will require an Accession worker card of your own if you wish to take employment. You will also require an Accession worker card if your family member is only exempt because he or she is the family member of a Bulgarian or Romanian person who is self-employed, self sufficient or a student. So, for example, if your Bulgarian or Romanian spouse is only exempt because you are self-employed, you will require an Accession worker card if you want to work.

If you are the family member of a Bulgarian or Romanian worker who holds an Accession worker card you will be an 'authorised family member',unless the worker is working as an au pair, a seasonal agricultural worker or under the Sectors Based Scheme. You will not be an ‘authorised family member’ if your family member obtained an Accession worker card as an authorised family member i.e. you cannot be the authorised family member of an authorised

Citit in intregime si cu atentie, acest articol la care ati facut referire pana acum doar partial, parca ar avea un inteles nu chiar atat de optimist. Voi ce credeti? -pullhair- ullhair-

10. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0
    Deci, sa inteleg ca prietenul meu cu care sunt de 7 ani si care isi cauta job din februarie, nu mai are nevoie de accession worker card pentru ca eu am registration certificate (blue)?
    Eu cred ca TREBUIE sa fim casatoriti, nu doar sa traim impreuna.
    Si chiar si asa, el cum demonstreaza potentialilor prosti de patroni ca are voie sa lucreze in UK pentru ca eu nu am nici un fel de restrictii? Ca nimeni nu il baga in seama.
    Mersi de informatii. -staycool- taycool-

11. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    In special aceasta fraza m-a derutat total...de-asta va cer si voua parerea -amazed- mazed-

You will also require an Accession worker card if your family member is only exempt because he or she is the family member of a Bulgarian or Romanian person who is self-employed, self sufficient or a student. So, for example, if your Bulgarian or Romanian spouse is only exempt because you are self-employed, you will require an Accession worker card if you want to work

12. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Simina,

In lege zice clar: nu este neaparat ca sa fiti casatoriti, DAR, trebuie sa demonstrati ca aveti cel putin 5 ani impreuna; este un exemplu aici pe forum, maryolime, care barbatul, lucra aici legal, si ea, femeia, tot aplica ca si dependent; erau impreuna de 6-7 ani, le-a explicat situatia celor de la HO, iar acestia lea cerut acte aditionale. Respectiva a trimis toate actele, si mai presus de toate ei avea si un copil impreuna, de 6 ani, deci de aici rezulta clar ca sunt impreuna de 5+ ani. Au trimis si niste declaratii notariale din tara traduse si legalizate de la parintii lor precum ca sunt impreuna de X ani, si tot a fost in desarte. Dar pana la urma, i s-a aprobat si a primit card de dependent.

Dar voi, daca nu aveti copii, daca nu aveti proprietati comune, nu veti putea demonstra acest lucru, decat sa va casatori aici.

Oricum... se poate incerca pt ca nu are nimic de pierdut !

Bafta

13. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, mersi mult de raspuns..:)
    Mi-ar putea da si mie cineva o adresa de mail sau un nr de tel pentru Home Office, departamentul pt romani si bulgari? Ca am trimis mai demult un mail la o adresa pe care am luat-o de pe net, dar nimeni nu mi-a raspuns. Si vreau sa sun sa vad ce zic si ei.
    Eu si prietenul meu suntem de 7 ani impreuna, dar nu avem copii, nici proprietati comune. in Romania a locuit cu mine in apartamentul meu, iar aici suntem trecuti amandoi pe contractul de inchiriere pentru apartament si si la council tax. Nu stiu daca ar fi o dovada suficienta...
    Nu prea inteleg ce s-a schimbat in lege..ar fi minunat daca el ar avea drept de munca automat... -eyebrows- yebrows-

14. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Care lege noua? Ca nu-s decat niste: alineatul 3 litera b se modifica... Din care eu n-am inteles nimic.... crezi ca se chinuie vre-un angajator sa desluseasca ca n-are altceva mai bun de facut?

15. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Te tin minte cu Ion si Maria cat de simplu suna inainte de a veni ... am venit aici insa si m-am dat cu capul de pereti...
    Revenind la intrebarile de mai sus... cine ar tb sa ne raspunda? HO nu raspund pertinent la nimic din cate stiu... deci cum ne descurcam?

16. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Deci,cum ramane cu nedumeririle mele postate mai sus?Cum ramane cu 'descoperirea zilei'? -angry- ngry-

17. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Mie mi se pare logic ce spun ei acolo: Ai nevoie de accesion card daca esti membru de familie al unuia care are drept de munca pt ca e membrul de familie al unui self/student. De ex: daca sotia ta are drept de munca pt ca tu yte-ai declarat self, tu ai nevoie de accesion card daca vrei sa muncesti (ca altceva decat self logic).
    Adica sa nu ne invartim in jurul cozii... (eu ma declar self si de fapt vrem sa muncim amandoi bine mersi ca angajat)

18. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Ex. concret : eu sunt Self Sufficient din aprilie. In octombrie a venit in UK si sotul. Cum dovedeste el ca are drept de munca? (ca este exceptat de la cererea de a obtine Accesion worker card?)
    - Baza Legala - -sad2- ad2- -thankyou- hankyou-

19. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    adynutza,
    bravo ai inteles exact la ce se refera acel alineat! Cu alte cuvinte daca sotul are drept de munca in baza sotiei nu poti sa inchizi cercul si sa dai drept nelimitat de munca acuma si sotiei in baza sotului, ca altfel te invirti in cerc! corect.
    Imi pare rau ca exemplul cu Ion si Maria nu a putut fi pus in practica pina pe 19 Nov 2007, dar asta este din cauza proastei interpretari a legii europene de catre home office, lucru pe care l-au acceptat de altfel.

sigbebe,
    daca esti student sau self employed este usor de demonstrat unui patron care este statutul. Cu self sufficient ar fi cel mai bine sa aplici pentru un certificat galben la care sa-l adaugi si pe sotul tau. Astfel tu vei primi de la home office certificat galben iar lui i se va da cel albastru.

20. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Si inca o idee.. cum demonstreaza cineva care e sot de self , din cate stiu pt self nu e obligatoriu certificat de inregistrare...

Share This Page