18.9 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Membri de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by Anonymous, Mar 19, 2007.

1. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor, va rog sa ma ajutati in urmatoarea chestiune.Am yellow card ca student , lucrez, vreau sa o aduc pe sotia mea aici unde sunt, ce acte trebuie sa trimit la HO? in plicul ptr HO trebuie sa pun yellow-ul meu, certificat de casatorie, carti de identitate, fotografii, scrisoarea care sa confirme ca ei o angajeaza, care formular BR? Va multumesc anticipat...

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut ... desi ti-am raspuns pe privat....am sa iti mai zic inca odata aici. Actele specificate de mine in mesajul pe privat, de altfel care le-ai zis si tu aici sunt cele care iti trebuie, si anume:

- Yellow cardul tau.
    - certificatul de casatorie.
    - carti de identitate sau pasapoarte.
    - Fotografii.
    - scrisoare cu intentia de angajare pentru sotia ta de la angajatorul britanic.

Pe langa acestea, se mai adauga si formularul BR4 form; daca ai dificultati in completarea lui, am sa te rog sa imi dai mesaj pe privat si am sa te asist eu telefonic.

Mult succes,
    -police-

3. sofis_68

sofis_68 New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare; peste tot unde gasesc informatii despre blue card, se refera la non eu; in ce conditii poate obtine un roman blue card? (daca e in Romania si e cetatean EU din ianuarie....)
    Banuiesc ca romanii din UK care au blue card, l-au avut dinainte de 1 ianuarie??

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Oki....se pare ca nu ai gasit bine sau ca ai inteles tu gresit ... hai sa luam cu incetul. Guvernul britanic, respectiv HO si border and immigration agency din UK au implementat acest sistem, cel cu carduri, fie el blue, yallow, purple, pink ... pentru cetatenii romani si bulgari, incapand cu data de 1 Ianuarie 2007.
    Deoarece romanii si bulgarii au avut si au in continuare restrictii pe piata muncii, aceste carduri, te ajuta sa patrunzi pe piata muncii, culoarea cardului facand diferentierea (blue card - acces nelimitat fara restrictii pe piata muncii, yellow card se poate lua ca self employed, dar este si yellow ca student cu 20 de ore maxim de munca pe saptamana muncite si full time in holiday,pink este pentru dependenti, etc)

Tu intrebi cum se obtine un blue card...este simplu.... muncesti 12 luni legal in UK, dupa care aplici la Home Office cu formularul BR1 pentru blue card.
    Deci, inainte de 1 ianuarie 2007 nu a fost sistemul cu carduri, si nici un roman inainte de 1 ianuarie 2007 nu a putut sa intre in posisia acestuia, si nu numai celui blue, ci toate cardurile au fost implementate dupa 1 ianuarie 2007.

Sper ca am fost destul de explicid. daca ai nelamuriri, te rog sa poistezi si am sa incerc sa te ajut.

Bafta,
    -police-

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Un roman poate obtine blue card in conditiile in care a muncit legal timp de 12 luni incheiate pe sau dupa 31 decembrie 2006, fara pauza mai mare de 30 zile.

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Ms pentru completari Mota :) :) :) :) :)

7. sofis_68

sofis_68 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, PoliceOfficer, multumesc pentru raspuns, e destul de clar.

Am sperat(!!!????) ca blue card s-ar da pentru categoriile de meserii care sunt cautate in UK (veterinari, asistente medicale, etc), fara sa fie nevoie de work permit, mi-am inchipuit ca e vreun fel de permis de rezidenta cu toate drepturile valabil pentru acele meserii. Evident, m-am inselat.

8. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sofis,

Am inteles la ce te referi tu ... dar dupa cum ti-am explicat nu este asa. Dar repet, desi cred ca am mai facut`o, aceste categorii care zici tu, medici, fie veterinari sau nu, ingineri, si mai sunt cateva profesii, care mai ales daca s-a profesat in Romania, deci cu ceva experienta si cu o oferta de munca de aici in UK, in acelasi domeniu, se obtine Work Pemit usor.

Mult succes,
    -police-

9. freeeezzzzinnn

freeeezzzzinnn New Member

Trophy Points:
    0
  10. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Beautiful, thanks for the info.
    The next thing they should do now is scrap the stupid regulation that sets the way a self employed has to apply for ILR only under UK immigration law instead of the european law.

11. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Ce s-a schimbat, defapt? Am citit link-urile de cateva ori dar nu am priceput...

12. dolphin23

dolphin23 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am citit de cateva ori. Eu am inteles ca membri de familie nu vor mai trebui sa aplice pt WRS. Dar nu e foarte clar...
    Poate cineva sa explice ? Multumesc.

13. elamyro

elamyro New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva cum un membru de familie, repectiv sotul, care este cetatean non EU, adica turc, poate sa ajunga mai usor si cat mai repede in UK?
    are cineva informatii despre aceasta situatie?

14. peg

peg New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, desi nu-ti stiu situatia ta,cred ca sotul tau se califica pentru EEA F Permit - care -i confera aceleasi drepturi ca si tine. Este o viza care trebuie neaparat luata in TUR sau tara in care se afla el, si are, in general termen de valabilitate 6 luni (ca o turist visa, dar fara restrictii). Da, ai auzit bine, fara restrictii ( logic?? Nu prea !)

15. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    nici eu nu am inteles prea bine -pullhair- ullhair- poate isi face timp cineva si ne explica, cum stau lucrurile.... -scratch- cratch-
    Sa auzim numai de bine!!

16. dolphin23

dolphin23 New Member

Trophy Points:
    0
  17. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Freeeezzzzinnn,ai postat si ai disparut!! Daca tot te-ai bucurat inseamna ca ai inteles tu ceva ce noi nu am inteles.... -scratch- cratch- Poate ne explici si noua? Vad ca se ingroasa randul celor care sunt interesati de subiectul acesta.. -hello- ello- Sper sa ne lamurim pana la urma...Salutari si sa auzim numai de bine.. -kiss- iss-

18. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    -weehee- eehee-

Dragii mei,haideti sa va spun ce am inteles eu din aceste documente.Le-am citit de cateva ori si am trimis si un mail la adresa de pe ultimul document ca sa mi se confirme ceea ce am inteles.Cand primesc un raspuns va anunt dar pana atunci haideti sa va zic :
    stiti ca pana acum membrii de familie ai unei persoane care era self-employed,student sau self-sufficient ca sa se poata angaja trebuia sa trimita la HO o oferta de angajare,yellow card-ul persoanei respective (student,self-employed etc) si pasaportul ca sa primeasca purple card si sa poata incepe munca...Din ce am citit eu am inteles ca de ieri inainte -eyebrows2- yebrows2- nu mai este nevoie de asa ceva si ca automat membrii de familie au drept de munca. Ar fi minunat sa fie adevarat,mai ales ca eu chiar as beneficia de aceasta situatie.Sper sa nu ma bucur prea repede si sa am dreptate in ceea ce zic.Daca mai sunt pareri despre aceasta informatie si daca mai are cineva bunavointa sa comenteze pe marginea acestui subiect,as fi foarte interesata sa mai vad pareri,poate gandesc eu gresit.In mail-ul pe care l-am trimis am intrebat si cum face dovada ca are drept de munca un membru de familie ? Pt ca banuiesc ca va trebui totusi ceva la mana ca sa creada angajatorii

Numai bine tuturor si sa speram ca acesta este intelesul acestor documente... -ahaa- haa- -takecare- akecare-

19. simonas28

simonas28 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    va relatez cele intamplate in speranta ca voi gasi o solutie la aceasta problema...

tatal meu este inregistrat ca self employed.
    fratele meu (19 ani) a venit in august si a aplicat ca dependent,membru de familie, a primit cartonasul mov/roz.totul ok pana aici

acum 4 saptamani am aplicat si eu ca dependent ,membru de familie, si am primit azi plicul de la HO cu refuz cu urmatoarea explicatie: " you are not a direct descendant of your family member,under the age of 21." . eu am 28 de ani...

in seara asta am tot rasfoit BR4,The Guidance...,discutiile de pe forum si nu am gasit nimic legat de varsta.Exista o restrictie de varsta si mi-a scapat?

Astept orice lamuriri, ca sunt tare nelamurita...

Multumesc

20. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, simonas28!

In The Immigration (European Economic Area) Regulations 2006 ( http://www.opsi.gov.uk/si/si2006/20061003.htm ), in Part 1, art. 7 se mentioneaza urmatoarele:

.the following persons shall be treated as the family members of another person—

(a)..
    (b) direct descendants of his, his spouse or his civil partner who are—

(i) under 21; or

(ii) dependants of his, his spouse or his civil partner;

Banuiesc ca tu trebuie sa demonstrezi ca te incadrezi in a doua categorie, adica dependenta (intretinuta) de tatal tau. Deci, in afara dovezilor care arata ca sunteti rude, ar mai trebui sa aduci si dovezi care sa arate ca te afli in intretinerea tatalui tau. Nu sunt sigura ca interpretarea mea este corecta, sper ca forumistii mai cu experienta in ale UK isi vor spune si ei punctul de vedere.

Pentru oana_bebelusha:

Si eu am inteles acelasi lucru din documentele postate. Astept totusi o confirmare de la cei cu mai multe cunostinte in domeniu, precum si raspunsul la mailul trimis de tine. :)

Share This Page