14.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Membri de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by Anonymous, Mar 19, 2007.

1. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Julianne,

Cred ca ti-au dat "copy & paste" la un raspuns tip ce il aveau pe acolo ... si care - nu ma indoiesc - era foarte vechi.
    Uite un citat din Guidance ptr Romani si Bulgari ... pe care il regasesti si pe site-ul HO. Da si tu un copy-paste acolo si trimite-le din nou mail:
    Punctul 7 (pagina 3):

"You will be exempt from the requirement to obtain authorization to work in the United Kingdom if:
    - you are the family member of a Bulgarian or Romanian national who is exercising Treaty Rights as a student, self sufficient or self employed. You will remain exempt provided that you sponsor remains a student, self sufficient or self employed." (subpunctul al 5-lea).

Uite si link-ul ... verificat de mine chiar in acest moment:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... omania0408

Da un reply la raspunsul primit de la ei, citeaza-le asta si cere-le explicatii ....
    Irina.

2. alenia1980

alenia1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Innebunesc fratilorrrrrrrrrrrrrrrrrr ca nu mai pricep nikaaaaaaaaaaaaa
    sunt confuza rau, mai ales ca am pierdut o gramada de vreme cu cititul mesajelor postate acu 2 ani!!! :((( Ma lasa nervi asa ca m-am hotarat sa intreb.

O sa devin sotie de self-employed in 2 zile! (am fost amandoi self employued dar eu am sa renunt sa pot lucra normal) stiu ca el trebuie sa aplice pentru yelow card-formularul BR1- si sa ma treaca la family memeber. Ce nu price eu este: daca vreau sa ma angajez pana sa am blue cardul stiu ca pot sa merg cu legea in mana in care zice ca sotia unu self are dreptde munca bla bla dar, daca imi cere dovada ca el e self employed ce dovada am??? El nu a avut yellow card, acu tre sa aplice.
    Va multmesc frumos

3. mona82

mona82 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.eu sunt sotie de self-e si degeaba am gasit de lucru,fara acel registration certificate(blue)nimeni nu te ia.in cazul meu au sunat la HO si normal,desteptii de acolo le-au zis ca fara blue n-am drept de lucru..dupa cateva mailuri catra HO ,din care am aflat ca nici macar n-am drept de lucru si tre sa aplic cu Br3,la care am inceput sa fac spume la gura,si le-am trimis o replica mai taioasa,am dat de o persoana f dragutza,care mi-a trimis niste mailuri neoficiale,cu functia si adresa de la Sheffield,in care explica cum ca am dreptul si fara acel certificat si cu scrisoarea de self a sotului,dar surpriza,nici asa nu ma angajeaza nimeni..oi fi eu mai ghinionista?nu stiu..oricum,eu lucrez 2 ore undeva si acolo au dat navala cei de la imigrari,si dna,f tafnoasa,a decretat ca lucrez pe actele sotului,deci is ilegal...a ,si n-am drept sa muncesc fara NINO,doar cu cel provizori,cu toate ca din banii pe care-i castig,(55gbp pe sapt) nu trebe sa platesc taxe,fiind o suma infirma..Degeaba,neamul de intepati n-are cum sa invete legile date de ei...si se mira ca toata lumea fuge din tzara asta..eu nu...va pup,si parerea mea e ca ar trebui sa va depuneti pt certificate,ca sa stiti o treaba...si eu am renuntat sa ma joc de-a Don Quijote,si mi le-am trimis sapt trecuta la Sheffield,acum ma asteapta o perioada lllllluuuuuunnnnnggaaaa de asteptare
    uppss...am scris mai mult decat am fost intrebata,scuze :p

4. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am fost mai norocoasa adica sotul care e dependentul meu ca student...Lucreaza cu mine in acelasi loc 3 zile pe sapt si are part time 2 zile in alta parte.La mine la munca le-am spus ca e dependentul meu si nici macar nu mi-au cerut dovada cu legea , asa ca s-au multumit cu copia student cardului meu si copie de certificat de casatorie, iar la celalalt job nici macar nu au intrebat cel putin deocamdata )...Eu totusi am trimis mail la HO si ati vazut mai sus ce mi-au raspuns , asa ca la sfatul lui Nicol, le-am trimis extrasul de legea si acum astept sa treaca bank holiday sa vad ce raspund.
    Va tin la curent....si bafta...

5. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Cum am promis am revenit cu raspunsul al doilea si mai nou , chiar de azi de la HO...

Thank you for your further enquiry. Being exempt from the requirement to obtain work authorization means that your husband will not have to register with us to work for a specific employer.
    However your husband will still need to register with us if he wishes to apply to be exempt of treaty rights. His exemption from being covered by treaty rights is based on the fact that you are a student exercising your treaty rights and in order to qualify would need to prove his relationship to you and your status.

Voi ce intelegeti ??//
    Ca nu are nevoie sa aplice de blue card (provizoriu) decat daca vrea si ca doar trebuie sa dovedeasca legatura lui cu mine ca dependent, in cazul de fata cardul meu de student si certificatul de casatorie...Cred ca nu sunt wrong?
    Voi ce ziceti ca chiar ca au un talent astia de a te baga in ceata... -explain- xplain-

6. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Astia nu isi cunosc nici macar propria LIMBA!!!! Cred ca nici nu stiu ce inseamna "to be exempt" macar! Cum poti sa fii "exempt" de treaty rights? You can exercise a treaty right (adica sa beneficiezi de el/sa il exerciti) ori you can be exempt from work authorization (adica scutit de la a obtine autorizare de munca)! Ce idioti! -angry- ngry- -pullhair- ullhair-

7. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Tot asa am gandit si eu Luana, imbarligat raspuns la o intrebarea atat de simpla...
    Oameni buni , voi ce intelegeti din asta , sa auzim si alte pareri si impresii...putem sa facem un concurs de interpretari al raspunsului unuia din sutele de ratutiti de la HO...
    Oricum eu nu mai aplic decat la anu ptr amandoi de blue card si gata , atata timp cat avem munca asigurata pana atunci...

8. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Julianne,

Dupa continutul celui de-al doilea raspuns - asa cum a spus si Luana - este incontestabil ca nici macar propria limba nu si-o pot vorbi ca lumea!!!

Cred ca este foarte clar - ptr noi - care sunt drepturile unui dependent de student: poate aplica ptr blue card (ce va avea inscris 12 - employment and business activities allowed"). Asa cum ai zis se face dovada drepturilor prin certificat de casatorie si copie dupa YC-ul sotului student.
    Nu-ti mai face griji!! Daca chiar vreti sa aplicati, sunt sigura 100% ca nu veti avea probleme!!

P.S. Sfatul de a le trimite al 2-lea mail cu extrasul din Guidance a venit de la mine, nu de la Nikol. :)

9. alenia1980

alenia1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog frumos, poate ma ajutati si pe mine cu un raspuns....multumesc

10. Anonymous

Anonymous Guest

Sigur ca poti.Dar si ei la randul lor pot sa refuze sa te angajeze.Si crede-ma nu ai ce sa le faci.
    Dar eu in locul tau as aplica pt cat mai multe joburi, in primul rand pt ca dureaza ceva timp sa gasesti ceva care sa iti placa si sa iti convina, sa fii invitata la interviuri, sa se ia o decizie etc.Si poate ai norocul sa dai peste angajatori mai destupati la minte....sau sa ai bafta ca atunci cand suna la linia speciala HO pt angajatori sa nu li se spuna altceva.Acolo lucreaza fix 6 oameni.3 sunt de o opinie si 3 de alta (iti zic din experineta, am dat muuuulte tel. si pana la urma am vb cu toti si cu managerul lor care si-a cerut scuze pt raspunsurile contradictorii si mi-a dat dreptate.Dar too late, caci odata ce angajatorului i s-a spus un lucru nu i-a mai iesit din cap pana nu am vaz cardul.)
    De aceea mi-am mai permis sa contrazic pe forum persoane care spuneau ca nu tb neaparat blue card.Nu trebuie, dar daca te califici e foarte bine sa aplici ca sa nu ai surprize.Sau poate ai noroc sa nu iti ceara si cand gasesti alt job sa fie conditie obligatorie.
    Dar nu te descuraja, aplica pt joburi si explica-le situatia.Intre timp vine si cardul.

11. Anonymous

Anonymous Guest

A.. si inca ceva.Daca dupa casatorie iti schimbi numele.Blue cardul va fi emis pe numele de pe pasaportul actual.Dupa ce iti schimbi numele dupa sot (daca vrei sa il schimbi) trebuie sa schimbi si blue cardul.Intotdeauna blue cardul tb sa fie pe acelasi nume ca cel din pasaport.Daca apuci sa te angajezi pana sa intri in posesia noului pasaport nu o sa iti ceara angajatorul sa il schimbi, dar daca la un moment dat vrei alt job atunci va trebui sa prezinti pasaport si blue card pe acelasi nume.Stiu are poza etc, si poti dovedi cu certif de casatorie numele anterior.Dar asta e raspunsul de la HO.

12. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze, Irina de confuzie, am gandit Irina dar am scris Nicol...pesemne ca numai stiu nici eu sa imi vb propria limba ca astia de la HO. -slap- lap-

13. onetuch311

onetuch311 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut oameni buni. Am pierdut aproape 3 ore citind toate mesajele despre drepturile de munca care le revin membrilor de familie. Dupa multe aberatii si raspunsuri contradictorii primite de la HO pe care le regasesc si aici am o intrebare pentru cei care sunt detinatori ai Blue Cardului si au aplicat pentru membrii de familie . Este cineva care a aplicat pentru parinti (mama/tata) in speranta obtinerii unui drept de munca si pentru ei ( dat fiind faptul ca fara nici un document in mana nimeni nu te baga in seama) si a primit raspuns pozitiv? ( Mentionez : detin acel "ochi al dracului" cum il numesc unii, mai exact Blue Cardul. Mersi mult. -thankyou- hankyou-

14. stefania82

stefania82 Member

Trophy Points:
    6
    As dori sa postez un mesaj despre gasirea unui job, in calitate de dependent de SE..

Sotul meu nu a avut Natioanl Insurance Number, dar pt ca avea experienta in acelasi restaurant in Romania, si a gasit de munca casier la KFC in 3 zile dupa ce ne am mutat intr un nou oras..L au intrebat dc are drept legal de munca, dupa ce s au convins ca are progamare la Job center pt NIno..ne am dus impreuna cu legea printata, cu certificatul de casatorie si cu actele ce atestau ca sunt SE..doar scrisorile de la InLand Revenue, atat.. L au acceptat, lucra o sapt cand i a -party- arty- venit Nino...permanent!! Acum este totul ok, dar pt ca vrem sa nu existe vreo surpriza, din partea vreunui functionar zapacit, mergem pe 30 sept in Croydon, pt yellow si blue..

Cam asta este povestea pana acuma..aa, si a mai avut vreo 3 telefoane de chemare la interviu, in TESCO, Macdonalds si altele..Nu s a mai dus, ca poate il acceptau si acolo..

Deci, fratilor, se poate , dar cu noroc si perseverenta..Noi am citit forumul din scoarta in scoarta, pana sa ne elucidam care ne sunt drepturile si cum sa evitam eventulalele piedici...Plus ca la actele pt NINO, am insistat sa atasam extrasul din lege, cu drepturile unui membru de familie al unui SE..plus dovezile ca eu sunt SE si certif de casatorie..ca altfel nu cred ca il primea..

va pup si multa bafta!!

15. lucia

lucia New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Despre ce scrisori de la Inland Revenue e vorba? De scrisorae de inregistrare ca self-employed sau si de dovada ca ai platit taxele?

16. stefania82

stefania82 Member

Trophy Points:
    6
    Despre scrisorile care au venit ca urmare a inregistrarii SE..Nici nu am platit taxe, pt ca sunt SE din iulie, nu mi am facut Direct Debit si le voi plati la posta, in oct( quarterly..)cand mi le vor trimite... -eyebrows2- yebrows2-

17. lucia

lucia New Member

Trophy Points:
    0
    E extraordinar ca ati reusit asa. Ma bucur pentru voi. Mult succes in continuare. -staycool- taycool-

18. milenastan

milenastan New Member

Trophy Points:
    0
    Plss formular NINO

Plsss,

sunt student postgraduate, deci o sa am yellow card, ce formular tb sa completez ptr obtinere Nino ?? il trimit prin posta sau pot aplica si online ?? aaa, am nevoie de vreo dovada ca-mi caut un loc de munca ?? ca in prezent nu as vrea sa lucrez decat peste 3-4 luni dar vreau sa-mi pun in ordine toate actele astea din timp

Mersic,
    Milena.

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pt. NIN nu aplici online, faci programare prin telefon si mergi la interviu.
    Vezi tutoriale (in dreapta sus)

(Oops, acum am vazut ca mesajul a fost postat anapoda. Imi cer scuze ca am raspuns fara sa verific in prealabil. -shamed2- hamed2- )

20. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    desi am obtinut NI No ca dependent de SE,uite ca astia nu vor sa ma angajeze.le trebuie permis de munca....am incercat sa le explic(mi-am incercat norocul la o firma de recrutare),ca eu ca dependet de SE am drept de munca nerestrictionat pe piata muncii in uk,atata timp cat sotul meu e SE.,dar parca sunt batuti cu leucade fapt am fost la college pt un curs si am intrat la firma de recrutare,...tipa de la firma o tinea mortis ca eu am nevoie de permis de munca,,,,a sunat la HO si surppriza imi trebuie card ,ori certificat ,ori mama lor mai stie .am crezut ca se darama cerul si am intrebat-o cum e posibil ca persoane autorizate sa nu cunoasca legea,amendamentele aduse la lege...de fapt tot asa a fost si la interviul pt NINo,dar am avut legea printata si subliniata (mersi Stefania) si mi-a dat dreptate ca nu-mi trebuie card....
    aici nu am avut legea printata(desi umblu cu ea aproape zilnic)si asta m-a innebunit....
    si maine merg la OPEN RECRUITMENT DAY la jobcenter si parca vad ca iar ma iau cu cardurile ...desi nu trebuie ca dependent...
    se pare ca in orasul asta ,astia nu au intalnit romani....si nu cunosc legea
    va rog cine-mi spune exact care paragraf e bun de printat pe maine cand merg la OPEN RECRUITMENT).nu le-as da toate paginile ,ca se plictisesc iar eu nu stiu exact care -pullhair- ullhair-
    multumesc anticipat .pana la urma am sa ma las pagubasa ,am sa-mi fac cursurile si am sa aplic pt beneficii....de cand polonezii si lituanienii ii impuie capul sotului meu -aha- ha- ..se para ca e mai usor ....si astia deja ma termina psihic ,cand vad ca nu cunosc legislatia....pe zi ce trece e un talmes -balmes in capul meu si parca ma prostesc mai tare... -angry- ngry-

Share This Page