23.1 C
London
Saturday, June 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Membri de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by Anonymous, Mar 19, 2007.

1. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    QUOTE FOR rbk
    SALUT MA INTREB {rbk }daca ma poti ajuta si pe mine ca am citit de ma doare capu si ochii..sa ti explic sunt self{sotul} si tocmai am inscris prin telefon sotia ca self si as vrea sa ma opresc din self si sa aplic pt blue card..poti sa mi spui te rog pas cu pas ce sa fac cum sa incep pt asta..te rog..si de ce exact am nevoie?

2. inetta

inetta New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua! am o mare nelamurire: mama mea are blue card si ar vrea sa aplice pentru fratele meu care are 20 de ani. el este momentan in romania. va fi in uk pe 10 iulie. nu poate sa aplice pana ce vine el? stiu ca el trebuie sa faca aplicatia dar am citit mai multe mesaje si am intrat in ceata: BR1 SAU BR4? BR4 e numai pentru purple ( accession worker card)? -pullhair- ullhair- BR1 e numai pentru parinti? va multumesc mult pentru orice sfat!

3. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, inetta!

Fratele tau trebuie sa aplice cu BR1, sectiunea 'if you are applying and your family member holds a Registration Certificate and is sponsoring your application'.

lucandrew2006, ti-ai rezolvat problema?

4. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Am si eu o intrebare...sotul meu este self-employed,dar nu a aplicat pt yellow card.Eu,mi-am gasit ceva de lucru,stiu ca in mod normal am drept de munca dupa el si fara blue card,dar angajatorii nu vor sa inteleaga acest lucru si mi-au spus ca ei au dat telefon la Home Office si ca fara blue card nu ma pot platii.Acum,vreau sa trimit si eu formularul BR1 pt obtinerea blue card-ului,dar intrebarea este,cum ar fi mai bine sa trimitem...sa trimit numai eu,fara ca sotul meu sa obtina yellow card,sau sa trimita el aplicatia si sa ma treaca si pe mine ca si membru de familie.
    Va rog mult sa-mi spuneti parerea voastra,cum este mai bine,ca vrem sa trimitem aplicatia cat mai repede.
    Va multumesc.

5. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Dacaunico

E de ajuns sa trimita sotul BR1 si tu sa fii trecuta pe acelasi formular ca dependent. El va primi certificat galben, tu albastru (si sotul trebuie sa isi mentina statutul de self employed 1 an cel putin pentru ca tu sa te poti bucura de drepturile tale de dependent, apoi nu mai ai restrictii din nici un punct de vedere).

Cand ai incercat sa te angajezi, nu ti-ai printat legea unde spune ca certif albastru este optional pentru dependentii de self employed? Era o dovada in scris, document printat de pe site-ul HO! Asa la telefon cu cei de la HO poti primi 3 raspunsuri total diferite pe acelasi subiect.

Succes, sper sa primesti cat de curand certificatul albastru
    -cool- ool-

6. istvan2008

istvan2008 New Member

Trophy Points:
    0
    Pt Negrutxa,
    Multumesc pt raspunsul dat pt. Dacaunico care imi raspunde si mie intrebarea pe care am pus-o la Ella36, deci in BR1 completez pt sotia mea a carei dependent voi fi eu si o trec pe ea ca SE si ea va lua Ellow si eu Blue card. Pana cand ajung eu in Croydon sa aplic voi aplica aici pt joburi si ma inarmez cu legi si toate cele de care au nevoie si poate am noroc.
    Uite aici este un link spre un doc pdf

www.opsi.gov.uk/si/si2007/em/uksiem_20073012_en.pdf

unde explica clar ce inseamna noua lege, adica o corectie la leagea din 2006 si 2004 care vine in contradictie cu o alta lege adusa precedent astora. Este semnat de nimeni altul decat de Dmnul Michael McMillan care da si date de contact:
    Michael MacMillan at the Managed Migration Policy Unit Tel: 02087608757 or e-mail: Michael.MacMillan2@homeoffice.gsi.gov.uk can answer any queries regarding the instrument.
    Cred ca angajatorii pot sa-l contacteze si sa afle mai multe de la el daca au nevoie. Sper sa ajute acest doc la mai multi.
    Multumesc din nou, si numai bine voua.
    Istvan2008

7. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Excelent Istvan, multumim pentru informatiile oferite, clare si concise, o sa sugerez echipei sa facem un tutorial pe aceasta tema. Daca ai timp si nu te deranjeaza poate ne ajuti si tu sau Ella sa il schitam. Cu siguranta va fi de folos membrilor ce se afla in aceasta situatie si nu cunosc prea multe detalii despre lege sau drepturile lor.

O zi frumoasa ( soare avem cu totii -ahaa- haa- )

8. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Negrutxa!

Daca va hotarati sa faceti tutorialul, da-mi de stire. Pot sa fac un 'draft' in weekend si sa ti-l trimit. Cu cat sunt mai multi romani care isi cunosc in mod corect si complet drepturile, cu atat o sa ne mearga mai bine tuturor.

O zi faina si tie -relaxsun- elaxsun-

9. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Cind faceti tutorialul pune si direct print cu legile pt. ca ma gindesc...daca toti care apeleaza include si printul(legea),poate invata si HO ceva.Poate trebuie avertizata(de forum,oficial) ambasada si HO de proasta interpretare a legii.Au avut destul timp sa invete cretinii! Nu inteleg de ce HO nu trimite la toti angajatorii/agentii, noua lege revizuita/cirpita cum o fi...

10. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    E o idee buna, dud. Si poate ca mai vin si altii cu idei, acum ca Negrutxa a deschis subiectul.

In legatura cu situatia lui dacaunico si Istvan, parerea mea e usor diferita:

Pentru a aplica pentru blue card ca si dependent, trebuie sa completezi BR1, sectiunea:

'if you are applying and your family member holds a Registration Certificate and is sponsoring your application'.

Deci cel de care sunt eu dependent ar trebui sa aiba deja un yellow/blue card - 'your family member holds a Registration Certificate'.

Sunt si eu curioasa daca a aplicat cineva cu noul formular in acelasi timp cu persoana de care este dependent si a obtinut cardul.

11. istvan2008

istvan2008 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Ella36,
    s-ar putea sa ai dreptate, poate ca asa este mai sigur sa iei acel card.

Este o idee buna sa facem un tutorial, eu deja mi-am facut un file in care mi-am copiat toate informatiile (7pagini) cu linkuri si explicatii ale legii, plus legea in sine care ocupa cel mai mult. Nu am vrut sa scot din lege doar partile care ne privesc ca nu cumva sa spuna ca am fabricat eu acele informatii.

O alta idee ar fi sa "fortam" conducerea unei reviste speciala pt avocati sa publice interpretarile acestei legi in paginile revistei, si astfel am avea ceva sa aratam angajatorilor. Are cineva vreo cunostinta sau ar fi de ajuns sa-i scriem direct la redactie? Daca am face mai multi asta atunci s-ar gandi si la vanzarile revistei care ar putea creste peste noapte daca ar scrie ce ne trebuie noua (adica adevarul). Atunci ei ar face o investigatie la HO ar afla ce trebuie si ar scoate la iveala interpretarea legii. Cel putin asa sper eu.

Si atunci daca nici asta nu vor sa accepte angajatorii atunci nu stiu ce!
    Eu daca trebuie imi fac toate cardurile dar daca nu scrie niciunde ca trebuie nu o voi face. Sa stie lumea ca aceste sunt drepturile noastre, date de ei.
    Ar fi ceva, nu?

Sa-mi spune-ti ce credeti? Suna a un plan? Daca vreti voi copia aici toate cele salvate de mine intr-un singur file dar nu stiu daca se poate.
    Sa-mi spune-ti cum sa va trimit file-ul?
    Multumesc

12. vali28

vali28 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ,
    Am si eu cateva nelamuriri si sper sa primesc cateva sfaturi.
    Deci vreau sa incep prin faptul ca am colaborat cu o agentie de recrutari de loc de munca in uk , si am primit oferta de munca iar acum astept de pe data de 2aprilie yellow card ,problema care ma intereseaza pe mine este daca imi pot aduce familia (sotie si un baietel de 16luni) , dupa mine in momentul in care incep munca.Cei din uk in contract specifika ca imi ofera cazare contra cost 50lire pe sap cu toate incluse si asigurare medicala.sper sa primesc un raspuns la problema mea.
    Va multumesc Anticipat. -thankyou- hankyou-

13. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspuns,Ella.
    Stiind f clar ca de fapt am drept de munca dupa sotul meu,dar fiindca angajatorii nu vreau sa priceapa lucrul acesta,am scris un mail zilele trecute catre biroul d-lui Michael MacMillan.
    I-am expus situatia mea,iar prima intrebare a fost,daca trebuie sa aplic pt blue card innainte de a ma angaja,iar raspunsul a fost :'No,if you are exempt by being the spouse of a person exercising Treaty Right you are not required to possess a registration certificate to confirm that there are no restriction on your taking employment in the uk.'
    Iar a 2-a intrebare a fost,ca in caz ca nu am nevoie de blue card,ce acte trebuie sa dau angajatorului ca sa demonstrez ca am drept de munca,iar raspunsul a fost :' There is no definitive list of alternative documents which could be used to be able to confirm this right.To prove your exemption to your prospective employer,assuming they are aware of the legislation,you would have to be able to prove that your husband is currently exercising his Treaty Rights as a self-employed person.The blue registration certificate is a much more convenient means of being able to do this since to obtain one you would have already had to prove to the UK Border Agency that your husband is exercising a Treaty Rights.'
    Am sa arat mail-ul angajatorilor si sper sa se rezolve situatia,adica sa inteleaga ca totul e ok.Am sa va tin la curent.
    Multa bafta tuturor.

14. istvan2008

istvan2008 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Dacaunico,
    Cred din asta o sa inteleaga angajatorii aceia ca dreptul de munca exista pt dependentii de SE.
    Numai bine

15. marvico

marvico New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Situatia mea e urmatoarea: sunt angajat cu contract pe perioada de 1 an, cu posibilitate de prelungire, posesor de "Pink Card". Data de incepere este 20.oct.2007.
    In situatia data, exista vreo posibilitate ca sotia mea sa lucreze legal aici, inainte de a face eu 1 an?

16. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Ne-am programat si noi (eu si sotul meu) la Croydon,el ca si self-employed pt yellow card,iar eu ca si dependent pt blue card.Problema e ca ne-au programat in zile diferite,primul el,apoi eu.Cum o sa completam acum formularul BR1 ? Nu o sa ma mai treaca el pe mine la membrii de familie si o sa completez eu un alt formular BR1 ?

17. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Dacaunico, eu as spune sa mergi cu sotul tau si sa te treaca pe BR1 ca dependent. Aplicati impreuna, nu separat.

18. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Asa ti-am recomandat si eu pe celalalt topic acum cateva zile. Deci ai parerea a 2 oameni -relaxsun- elaxsun-

19. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Negrutxa,Police Officer,multumesc pt raspunsuri....asa o sa facem,o sa mergem impreuna,sper sa rezolvam in aceeasi zi.
    O sa va tin la curent cu ce am rezolvat.

20. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sa fie intr-un ceas bun ! Succes si sa ne tii la curent !

Share This Page