20.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Membri de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by Anonymous, Mar 19, 2007.

1. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Rbk felicitari!

Te-as mai ruga, daca ai timp, sa scrii doua cuvinte pe topicul despre probleme cu HO la sectiunea english.
    http://www.romani-online.co.uk/componen ... 29689/#new

Extrem de incompetenti si neinformati cei de la HO! Ce asteptari sa mai avem de la diferiti angajatori care sa accepte un dependent self employed fara cardul albastru!!

-congrats- ongrats-

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    RBK,

Felicitari inca odata !

As dori sa te rog daca poti sa postezi si aici acel pasaj de lege,ca sa il printez si eu pentru o cunostinta. Ms

3. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    FELICITARI rbk!
    Ma bucur sincer pentru tine si sotul tau. Bine ca ati terminat cu calvarul asta.
    Nici macar nu va mai ginditi la Home Office, nu veti mai avea de a face cu ei (decit daca vreti cetatenia si e alt tratament oricum).
    Vad ca nu-si dezmint reputatia de prosti, aroganti si rau intentionati. Norocul nostru este ca in UK LEGEA este asa de puternica si de respectata ca nici macar cei de teapa lor nu indraznesc sa cricneasca.
    Nu mi-era teama decit ca sotul tau sa se piarda in fata lor. Ma bucur ca a stiut sa-si ceara dreptul si ca "he stood his ground".
    Asa se face, bravo!

Si sa mai invete si altii din asta ca daca esti pregatit si legea e de partea ta, aici nu e Romania, aici legea se aplica.

Bafta multa!

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Extraordinara abordare. Ce e scris negru pe alb si mai e si evidentiat, nu poate fi ignorat. vorba aia: Verba volant, scriptum manet.Inca o data FELICITARI (tie si sotului) -congrats- ongrats- , inca o data, intuitia feminina nu da gres. -hi5- i5-

5. onutza

onutza New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,
    As vrea sa-i fac si eu blue card fratelui meu pe baza yellow-ului meu.Ar fi o problema daca aplic pentru mama mea intai prin posta si apoi pentru fratele meu,in cazul in care ei nu sunt aici in UK?verifica cineva acest lucru? -hello- ello-

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Din cate stiu eu personal, pentru aceste aplicatii persoana trebuie sa fie deja in UK, chiar daca aplica prin posta. De verificat se verifica, si vede ca nu are intrare in UK ... nu stiu ce sa zic ... opinia mea este ca nu se poate aplica daca ei nu sunt in UK

7. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- Buna,Onutza.In primul rand in cazul tau sunt mai multe bube.
    Pe prima pagina a formularului BR1 scrie cu litere destul de ingrosate ca pentru a face aplicatia trebuie sa fii in UK. Si eu sunt de parere ca verifica daca ai intrat sau nu(cum zicea si PO) iar daca vad ca mama ta nu este in UK nu-ti vor lua in considerare aplicatia,mai ales ca aceasta aplicatie trebuie facuta in numele mamei tale cum ar veni,ea s-o scrie,ea s-o semneze,sa trimita actele in original,etc. In afara de asta,ai scris ca ai yellow card.Prin asta eu presupun ca esti ori self-employed,self-sufficient sau studenta,in care caz mama ta va obtine un blue card "provizoriu "care ii va permite sa se angajeze in UK,dar numai dupa 12 luni de munca legala va putea transmite acest drept si fratelui tau.Deci pentru fratele tau nu se putea face aceasta aplicatie pt blue card decat in momentul in care mama ta va fi implinit un an de munca legala in Marea Britanie.
    Tu direct nu ai cum sa-i dai acest drept fratelui tau pentru ca el nu-ti este dependent.Banuiesc ca asta stiai deja din moment ce ai spus ca vrei sa aplici intai pt mama ta si apoi pt fratele tau.

Parerea mea este sa-i gasesti un plasament de au-pair daca se incadreaza si sa-si ia singur blue card dupa un an de zile,sau sa vina student si el,sa lucreze cele 20 de ore permise saptamanal si pe urma sa-si ia blue card-ul dupa un an de munca.
    Numai bine !!

8. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.bia.homeoffice.gov.uk/siteco ... riaromania
    Acesta este link-ul pe care l-a dat UKOK la pagina 12 din acest topic.
    Am printat toate cele 19 pagini, desi relevante sunt paragrafele 7, 16 si 20.
    Revin cu amanunte cand se intoarce sotul de la Londra si o sa imi spuna mai pe larg.
    Un week-end minunat va doresc tuturor -kiss- iss-

9. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
  10. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sarut mana fetele pentru textul de lege. Acum imi "spal" ochisorii acolo.

-kiss- iss-

11. onutza

onutza New Member

Trophy Points:
    0
    Oana si PO,
    Multumesc din suflet pentru faptul ca sunteti draguti si ajutati pe cei care au nevoie de un sfat!De fapt,multumim acestui forum ca exista si ne ajuta pe toti de aici cu informatii utile fara de care ne-ar fi mult mai greu! -staycool- taycool-

12. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi de sfaturi, Splash si Thrifty!...E adevarat ca HO nu intreba in formular(BR5) daca lucreaza sau nu..deci, ne putem face "ca ploua". Totusi ma-ntreb daca nu cumva o sa-i apara NI-ul in sistem cand ii vor introduce numele..de-acolo si "intrebarile incomode"..Oricum din cate vad ,apropos de interviul dat de sotul RBK-ei (FELICITARI, cu ocazia asta!) cei de la HO nu sunt familiarizati prea tare cu cazuri mult mai des intalnite decat al nostru..gen BC..Asta imi cam da idei..adica sa aplicam separat pt ea pe un EEA2,..ar fi ca o continuare fireasca la EEA Family Permit-ul pe care-l are..si numai daca vor observa ca partenerul e roman..o sa zica "Aah,Da?..Scuze!..n-am stiut!" dupa care sa aplicam pe BR5.Cand a luat NI-ul nimeni acolo n-a realizat ca e partenera de EEA roman, si trebuiau aplicate alte paragrafe.Oricum am gasit un avocat destul de bun,care stie bine legislatie BR!(pacat ca e in Liverpool)

13. mihaiuk

mihaiuk New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Adrian daca tu ai blue card dependentii tai sunt copiii(banuiesc ca nu e cazul),sotia (iarasi nu este cazul pt ca ai spus ca esti necasatorit) si parintii. In cazul tau ar trebui sa aplice parintii tai pt blue card pt ca ei sunt dependentii tai si pe urma dupa ce ei au obtinut acest blue card unul din ei sa-l treaca pe fratele tau ca dependent,intelegi?
    Tu direct nu poti aplica pentru fratele tau...Doar parintii tai pot face asta,dupa ce au obtinut blue card.In ceea ce-i priveste pe parintii tai poti sa-i treci pe amandoi pe formularul BR1 ca dependenti(tine cont ca ei trebuie sa fie in UK in momentul in care faci aplicatia) si mai departe alege tu daca trimiti actele prin posta la HO sau va duceti toti 3 in Croydon si luati cardurile pe loc . -takecare- akecare-

Salut

Am si eu o nelamurire.Vreau sa-l aduc pe fratele meu in UK.Eu am blue card am sunat la HO mi-au spus ca va fi nevoie de foarte multe documente ca sa demonstrez ca e dependent.Apoi am intrebat daca e posibil ca parintii mei sa primeasca blue card si mi-au raspuns acelasi lucru.Deci care este pana la urma ideea. Pot parintii mei sa-si ia usor cardul asta sau nu??Apoi pe baza cardului lor poate aplica fratele meu??Off cat de complicat... -shout- hout-
    Multumesc anticipat
    Mihai

14. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Printii tai sunt dependenti de tine, => primesc blue card`ul prin lege. Fratele sau surorile tale o sa fie dependenti de parintii tai NUMAI DACA !!! varsta lor este mai mica de 21 de ani. Daca varsta lor depaseste 21 de ani, nu se mai califica ca si dependenti de parintii tai.

Succes.

15. mihaiuk

mihaiuk New Member

Trophy Points:
    0
    Multzumesc mult pentru raspuns.
    Ce formular trebuie sa pregateasca???BR1 sau 3??
    merci

16. silvia

silvia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor si Happy Easter.
    Am nevoie de putin ajutor de la cei care au trecut prin asta. Eu sunt 'student' si dupa vacanta de pasti o sa trimit actele pentru yellow card. Fiul meu are 18 ani deci dependent de mine. Cum se procedeaza sa obtina si el blue cardul? Intai trebuie eu sa obtin yellow cardul si dupa aceea trimite el actele sau putem trimite impreuna? Eu completez BR3 iar el care formular trebuie sa completeze?
    Multumesc
    Silvia

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Formularul de dependent este BR4

18. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Buna,

Tu nu ai nici o legatura cu BR3 ... stii ce e BR3? E formular pentru worker accesion card. Tu, din cate am inteles mai sus in cele postate de tine, vrei sa aplici pentru yellow card like a student, iar acest lucru se face pe BR1 form.
    Iar cu copilul tau, sunt 3 posibilitati mari si late:

a. Daca o sa fie aici in UK cand faci aplicitia, il treci si pe el pe acelasi formular cu care aplici tu, BR1, ai acolo special sectiunea DEPENDENTI.

b. Dupa ce tu ai obtinut Yellow, si dupa ce el vine in UK, trimiti la HO BR4 form pentru el ca si dependent de tine.

c. Se poate angaja direct, fara card, dupa legea noua. Are nevoie doar de cardul tau, care demonstreaza ca tu exerciti un "treaty right in UK", certificat de nastere, de unde reiese ca esti mama lui, + pasajele din lege, printate de pe net, din care reiese ca el are drept de munca in UK ca si dependent de tine. Simple as that .

Succes !

19. alla

alla New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari rbk  -applause- pplause-   !!!
    Multi care suntem in situatia ta avem de invatat datorita detaliilor pe care le dai si-ti multumim. Multumesc si lui UKOK care a dat si el informatii vitale in topicul asta.
    Realizez totusi ca nu s-a mai scris si raspuns de ceva vreme despre situatia asta, desi au mai intrebat unii diverse detalii despre reusita ta ,rbk , daca ai timp si nu te superi te rog sa ne mai dai detalii.
    Vreau sa-ti spun, UKOK, ca acum pe site-ul BIA au reusit sa redea formularele dar tot in forma veche din feb 2007. Ceea ce e o nedumerire pt mine, parca trebuiau sa apara cu unele noi. Si in legea asta http://www.bia.homeoffice.gov.uk/siteco ... omania.pdf nu-mi corespund exemplele de paragrafe date atat de tine cat si de rbk. Va rog sa ma lamuriti si pe mine.

Va multumesc tuturor ca aveti rabdarea sa postati detalii chiar daca ati reusit deja sa va impliniti aici in UK, inseamna foarte mult pentru mine implicarea voastra si astept cu nerabdare noi raspunsuri.

Cu respect Alexandra.

20. krissnis

krissnis New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o chestie....ca sunt debusolata complet.
    Eu sunt sotia unui self-employed. Pot sa obtin drept de munca (blue card) daca aplic BR4? sau doar primesc card de self employed?
    Sotul meu , in curand, va primi si blue card si ma intreb daca se merita sa astept sa aplic atunci, in calitate de sotie?
    Va intreb asta pt ca am citit pe site-ul de la HO asa ceva:

1.You will be exempt from the requirement to obtain authorisation to work in the United Kingdom if:
    you are the family member of a Bulgarian or Romanian national who is self-employed, self-sufficient or a student
    2.21. Bulgarian and Romanian family members of a Bulgarian or Romanian national who is exempt from work authorisation requirements are entitled to be issued with a blue registration certificate confirming that they are also exempt from those requirements. Applications on this basis should be submitted on form BR1. This does not apply, where the exempt Bulgarian or Romanian national is only exempt by virtue of being the family member of another Bulgarian or Romanian who is self-employed, self-sufficient or a student.
    So, for example, if two Bulgarian nationals are married and one is self-employed, the self employed spouse cannot then take employed work on the strength of the spouses work status.
    [/i]

Va multumesc!

Share This Page