10.4 C
London
Monday, October 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Membri de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by Anonymous, Mar 19, 2007.

1. simo

simo New Member

Trophy Points:
    0
    Police Officer,

Multumesc mult pentru informatii si pentru incurajare. Am sa aplic pentru blue card, totusi. Am vorbit cu managera mea sa imi scrie o scrisoare in care sa confirme ca am lucrat fara intrerupere in utimele 12 luni. Am deja scrisoarea ei si trebuie doar sa aplic.
    Dar se intampla ceva daca il trec si pe sot pe aplicatie sau mai bine nu, daca asteapta WP?

Multumesc inca o data.

-sorry- orry- Asa sunt eu mai sceptica.

2. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!va cer ceva numere de telefon de avocati buni cand vine vorba de cazuri BR, desi urasc sa lucrez cu avocati..Aveti cumva?

Dupa cum am mai povestit in thread-ul deschis(fara reply-uri din pacate) sunt intr-o situatie mai complicata..O mai expun inca o data in speranta unor sfaturi ori macar catorva "dari cu parerea"cat de cat "luminatoare/linistitoare"

"Pe scurt:"

Roman,self-employed(de fapt "in devenire" pentru ca n-am obtinut inca cartonul galben...mai intai am aplicat pt HSMP pe BR2 dar am fost refuzat..) cu non EEA/EU unmarried partner ; ea a venit aici cu o viza EEA Family Permit of ...numele meu" valabila pe sase luni.Culmea e ca ea s-a putut angaja cu EEA FP-ul ala printr-un loop hole,cei de la NI.. neobservand ca viza i-a fost eliberata in Bucuresti..si deci fiind partenera unui roman trebuia sa i se aplice alte paragrafe din legislatie..BR5 etc.Cei de la NI pur si simplu au presupus ca e partenera unui EEA,altu' decat BUL ori ROM..iar compania care a angajat-o nici "atat nu s-a sinchisit" sa verife(aplicatia pt NI a fost facuta de HR-ul firmei).Singura lor obiectie fiind data de faptul ca viza expira relativ repede ceea ce i-a facut sa rectifice data din contractul de munca pt data expirarii vizei(initial nici data expirarii neobservand-o!)..mentionand totusi (in contract) ca-n eventualitatea in care viza va fi prelungita contralul se va prelungi si el, automat, pana-n august,cel putin!Aici e "durerea" !..viza expirand in aprilie trebuie prelungita iar noi va trebui sa aplicam "in person" (nu e timp pentru aplicat prin posta,stim povestea! si probabil nici recomandabil) iar marja de eroare e foarte mica.De ce ? In caz c-o sa-i fie refuzata "prelungirea" nu ne putem intoarce nici acasa..viza de Ro i-a expirat intre timp ,iar cei de la ambasada i-au conditionat eliberarea/valabilitatea unei noi vize de Ro de valabilitatea vizei de UK..(aceeasi chestie si cand am incercat sa luam un Schengen)..iar asta nu ne incalzeste cu nimic.Daca mergem la ea in tara(Filipine) nu prea avem nici unde sa stam,eu o sa primesc o viza pe o perioada f.scurta.. nici ce sa facem nu prea avem..mai grav.. nici ce sa cheltuim pt mult timp!..Ar mai o solutie sa plecam de aici in SUA(acolo am fost anul trecut).. inca mai avem vizele valabile pana-n iunie ..iar in SUA sa aplicam pt. viza de Ro la consulatul din NYC ori Washington ,care, bineinteles ,o sa fie valabila doar pana cand viza de SUA expira,adica iunie..dupa care va trebui sa plecam din Ro in alta tara ..unde?..nu stiu,gasim noi una!..ce mai?!..Ideal e sa "reusim" aici! Dilema noastra ?..Cand o sa ne prezentam pt "prelungire" la Croydon s-ar putea sa ne "trezim" c-un raspuns gen: "Wait a second! You shouldN'T have worked here first place!Why did you even try?As your partner is a Romanian citizen, you should have applied with the BR5 form..the one you're holding right now in your hands and only afterwords after being approved(getting the work accesion card) you were supposed to start working!"..dupa care pe langa "refuz" s-ar putea sa mai dea si de "alte belele"..

Ceva numere de avocati buni?(cred ca avocatul Yoo-Florianei de pe thread-ul de Blue card e unul ok..asa ca Floriana daca citesti aici..feel free to shoot)..ceva opinii/ sugestii?(nu de genul .."ia-ti nevasta romanca", va rog ..ceva mai constructiv)..
    Multumesc anticipat si scuze pt "logoree". -eyebrows2- yebrows2-

3. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu ,Andrei, dar am inteles ca numai daca vrei poti aplica ptr dependent de student, nu e musai...
    Si daca tot nu am facut-o de la inceput si cum nu ma pot duce la Croydon, mai ales ca am inteles ca dureaza cu programarile acum ceva mai mult, ma gandeam ca doar copie de student card +certificat de casatorie si eventual legea e suficienta ptr angajare...ca dependent...

4. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Corect.

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Toata stima si respectul -badteeths- adteeths- asa este , numai ca mintea mea cateodata alege calea mai complicata -sst- st- Succes -kiss- iss-

6. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze ca ma bag in discutie, dar de ce sa aplice cu BR4? Nu ar trebui sa folosesca BR1? Nu zice asa in lege, dupa 10 Nov...
    Sotul meu aplica maine in Croydon, si a completat BR1. L-am modificat eu putin...Sa-i tinem pumnii!

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    linistete-te rbk, cu BR1 modificat, asa cum am vorbit cu MacMillan e bine

8. izaletiza

izaletiza New Member

Trophy Points:
    0
    Mult succes RBK, poate ne spui si noua maine cum a decurs interviul pt sotul tau, daca o sa ai timp. Sunt foarte curioasa pt ca si eu am app in 2 apr pt acelasi blue ca dep de sotul meu self. Tot am tinut-o de la inceputul anului ca nu voi aplica , ca doara nu este neaparat nevoie, dar peste tot unde ma duc sa imi caut de lucru imi cer blue, degeaba le explici ca nu trebuie, ei o tin pe a lor.
    Numai bine la toti cei ce citesc acest site. -takecare- akecare- -kiss- iss-

9. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    ..Salut !
    Ia spune RBK..Ce-ati "patit" azi?..Ati reusit?..Si noi avem programare pe 3 aprilie..

P.S. Nu pot sa cred ca nimeni n-are vreo sugestie ..despre cazul meu(vezi mai sus pe thread-ul asta!) care nu e unul "tocmai clasic"..Macar un numar de tel. ori adresa unui avocat cu o oarecare experienta BR, va rog!

10. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    La ora 1 are programarea. I-am pregatit toate documentele, tot ce ar putea cere + un plic cu documente aditionale, ca sa fiu sigura.
    Va scriu imediat ce aflu detalii.

Si-a gasit o slujba si incepe Luni, dar este foarte important sa ia cardul sa il prezinte Luni la angajator.
    Doamne ajuta!!! -saint- aint-

11. prioteasasilviuadrian

prioteasasilviuadrian New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Pe Teacher & Restaurant Assistant Manager
    Am si eu o intrebare,detin blue card sunt necasatorit si vrea sa aplic pentru parintii mei si fratele meu sa obtina si ei blue card...
    Este posibil?Ce formular trebuei sa complectez ....?

12. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru Crismarten,
    Mi-as dori sa te pot ajuta. Eu zic sa aplici aici, mai bine...De unde sa stie cei de la H.O ca ea a lucrat aici?? Parerea mea e ca nu au cum sa stie, decat daca le spune ea...
    Nu pune raul inainte....Poate ca va primi prelungirea!
    Succes!

13. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Adrian daca tu ai blue card dependentii tai sunt copiii(banuiesc ca nu e cazul),sotia (iarasi nu este cazul pt ca ai spus ca esti necasatorit) si parintii. In cazul tau ar trebui sa aplice parintii tai pt blue card pt ca ei sunt dependentii tai si pe urma dupa ce ei au obtinut acest blue card unul din ei sa-l treaca pe fratele tau ca dependent,intelegi?
    Tu direct nu poti aplica pentru fratele tau...Doar parintii tai pot face asta,dupa ce au obtinut blue card.In ceea ce-i priveste pe parintii tai poti sa-i treci pe amandoi pe formularul BR1 ca dependenti(tine cont ca ei trebuie sa fie in UK in momentul in care faci aplicatia) si mai departe alege tu daca trimiti actele prin posta la HO sau va duceti toti 3 in Croydon si luati cardurile pe loc . -takecare- akecare-

Numai bine !

14. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Sotul meu a luat BLUE CARD!!!!
    Pot sa va spun numai ce am vorbit cu el la telefon.
    Interviul a fost groaznic. S-au rastit la el, l-au luat peste picior, i-au zis ca nu ar avea toate documentele-desi eu stiu prea bine ca avea absolut tot ce ii trebuia- El nu s-a lasat si le-a spus direct ca stie foarte bine ce documente ii trebuie si ca le are pe toate. I-au zis ca o sa mai cerceteze si sa vina cam intr-o ora. S-a intors si a asteptat inca vre-o 3 ore in Home Office.Mai erau cateva minute pana la inchidere si l-au chemat si l-au intrebat pentru ce card vrea sa aplice....Desi eu scrisesem cu majuscule pe prima pagina a BR1 "I WANT TO APPLY FOR BLUE CARD AS A DEPENDANT OF A ROMANIAN EXERCIZING A TREATY RIGHT IN UK". El a raspuns pentru blue card. Si case worker-ul l-a intrebat "on what grounds", a zis ca e sot de self, si case worker-ul i-a zis "so what...you don't qualify for BC..." Atunci sotul-instruit de mine, cu legea printata si pasajele relevante evidentiate cu roz- ii da omului legea. Omul se apuca sa citeasca, se mai strang inca vreo 4 in jurul lui si in final ii zic OK you will get it! L-au printat si i l-au dat. -party- arty-

ps. La sfarsit, sotul le-a zis ca daca vor, poate sa le lase exemplarul din lege ca sa mai citeasca... -hehe- ehe-

15. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    "rbk" bravo voua!
    ...si au luat exemplarul din lege?
    Cita aroganta in prostie au incultii din HO...e de asteptat ca au studile in bere -cmon- mon-

16. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Well doneee !!!

Asa trebuie facut !! Sa le dam peste nas la nemernici ! Aici pe forum sunt multi care stiu mai multa lege decat cei de acolo. Cred ca s-au adunat si se uitam ca idiotii ... si se gandeau .... oare de unde i-a trecut astuia prin cap ca sa aduca legea asta ... pai cum nene ... stim cu ce idioti aveem de aface...tind sa cred ca daca nu avea legea printata, nu primea cardul ... imputitii.... asa trebuie facut sa le dam peste NAS HEHEHHEHEHEH ce ma mai distrez si ma bucur cand vad ca indiferent cat de mult ne "iubesc" tot nu prea au ce sa ne faca cand avem legea de partea noastra !! -fingernose- ingernose-

17. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Felicitari rbk si mult noroc sotului la viitoarea slujba!! Bravo pentru perseverenta!

18. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Pt crissmarten, aplica, si cum a scris si thrifty, nu scrii decat ce cer ei, nimic mai mult. Adica ceea ce cere formularul/ deci nu ca ar fi lucrat, unde s.a.m.d. e dependent de tine si atat!
    Bafta a interviu!

19. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc la toti din suflet!!!!! Fara voi asta nu s-ar fi intamplat...
    Pur si simplu am presimtit exact ce se va intampla si ce o sa il intrebe, si am banuit ca nu stiu legea - dupa experienta de la telefon...- si am fost inspirata sa o printez sa i-o dau- Sunt sigura ca nu i-ar fi dat daca nu ar fi avut-o cu el...

Nu au luat exemplarul. Au zis "No, thanks" .Da cred ca si-au printat si ei unu dupa...Sper! Pentru binele celor care au appointment in sapatamanile ce urmeaza...

Multumesc din inima tuturor!!!! -love2- ove2-

20. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    -congrats- ongrats- Felicitari si din partea mea,uite ca printre atatea probleme mai auzim si cate o veste buna ! E minunat !
    RBK,acum daca sotul tau a reusit sa obtina blue-card-ul si am impresia ca este printre primii de pe forum,pentru ca tu stii istoria completa ai vrea te rog sa scrii un mesaj cu ce ati facut de la cap la coada,ca sa citesca si altii care sunt in situatia voastra? Sotul meu a ales sa nu ia blue card-ul pt ca deja s-a angajat si va aplica pt blue card-ul definitiv cand face anul cu payslip-urile de la munca si cu yellow card-ul meu,dar totusi este interesant sa citim cu ce acte s-a dus,ce formular ati completat,tot,ca si cum ai scrie pentru cineva care nu stie cu ce se mananca pentru ca sunt convinsa ca de acum incolo va ploua cu intrebari la adresa ta !!! Desigur,asta numai daca vrei,ai timp si nu te deranjeaza !
    Felicitari inca o data ! -hi5- i5-

Share This Page