10.4 C
London
Monday, October 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Membri de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by Anonymous, Mar 19, 2007.

1. simo

simo New Member

Trophy Points:
    0
    salutari tuturor,

mare bataie de cap cu blue card-ul asta!
    am facut 12 luni de munca legala in uk pe 17 ianuarie si inca nu m-am lamurit in legatura cu blue cardul.
    vreau sa aplic pt mine, sot si copil. nu stiu ce drepturi primeste sotul daca il trec pe aplicatie, el are cardul de dependent acum.

mai am o nelamurire : daca, de ex, mama vine la mine-ii este restrictionata perioada de sedere in uk-si at. sa aplic pt dependent? sau poate sa stea nelimitat-si n-are treaba?

daca ma poate lamuri si pe mine, multe multumiri-anticipat.

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sarut mana,

Atata vreme cat tu esti detinatoare de blue card, sotul tau este dependent de tine si va avea drept de munca in UK.

Cat despre mama ta, daca ea are cetatenie romana (am intalnit si cazuri cu parinti din Republica Moldova), nu are nici o restrictie din punct de vedere al perioadei de sedere in UK.

Succes !

3. shaun

shaun New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, va rog mult de tot, daca are cineva idee cum sa pot completa formularul BR5? Am nevoie de ajutor, am intrat in criza de timp....expira viza copilului - nu are pasaport romanesc :( si are nevoie de card de rezidenta.

4. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Si pe deasupra mama ta mai are si drept de munca in UK ! Cat timp tu ai blue card family members inseamna parinti,copii si sot. -congrats- ongrats- Pe sotul tau trece-l pe aplicatie si va primi tot un blue card ca si tine.Daca era si mama ta in Uk la momentul cand faceai aplicatia puteai sa o treci si pe ea ca sa primeasca si ea blue.
    Numai bine !

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Eu asta cu dreptul mamei de munca nu eram sigur daca se poate, dar daca zice Oana inseamna ca a cercetat si asa este. Super tare. Deci si parintii pot fi dependenti de copii, nu numai copii de parinti -scratch- cratch-

Bun bun .... great news ! -ahaa- haa-

6. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Shaun, uite ce am gasit pt tine:
    Non-EEA family members of a Bulgarian or Romanian holding a work authorisation document may apply for a family member residence stamp and should apply using application for BR6, which they can find in the applying section. de pe site-ul oficial.
    http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workin ... ependants/

daca ai registration certificate, aplici pe BR5.

Daca eu am inteles bine, la sectiunea 1 scrii datele copilului,
    la 2 nimic
    la 3 datele personale ale mamei copilului= ale tale

7. shaun

shaun New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Splash, multumesc mult de raspuns, din pacate eu nu am nici registration certificate nici work authorisation document, -sad- ad- . Am dat cautare insa nu m-am lamurit ce inseamna registration certificate.
    Nu stiu cum sa procedez:(
    Tocmai am trimis inca un mesaj catre home office, cred ca este al 20-lea pe care il scriu incepand din noiembrie 2007, sper sa imi raspunda. Le tot expun situatia mea si parca nimeni nu stie sa raspunda.
    Intr-o luna expira viza copilei si chiar ca nu voi mai avea ce sa fac.
    Astept orice fel de sugestii...
    Multumesc mult.

8. shaun

shaun New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik, i-am intrebat inca o data ce aplicatie trebuie sa trimit sa obtin prelunguire de viza pt copila care este non EEA si care a intrat in UK cu viza de Non EEA family member (in urma cu 5 luni).
    Iar cu scrisoarea respectiva am incercat, am fost si la avocat, acum ma acuza ca mi-am rapit copilul si daca vreau sa ies cu el la vama e posibil sa am mari probleme si sa nu o mai vad vreodata.
    In Romania sunt in proces de divort insa dureaza si costa pt ca e divort cu strainatatea.... apoi custodia copilului ...daca o obtin (desi asa ar trebui intrucat tatal fizic nu vrea sa stie de noi...dar numai pt a ma pedepsi pe mine ar putea fi impotriva....), apoi ar fi urmatorul pas incredintarea definitiva a copilului si in final ar fi pasaport romanesc. Toata minunea a inceput de 5 luni si poate dura pana la 3 ani.
    Aici situatia mea e f incerta, simt ca innebunesc

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Shaun, registration certificate il poti obtine daca te inregistrezi ca self employed, de ex, cauta informatii pe forum despre cardul galben cu aplicatia BR1.

Altfel, cum ziceam, daca in .ro declari ca nu mai dai de tatal fetei, nu ii poti face certificat romanesc?

10. shaun

shaun New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik, copilul meu are certificat de nastere romanesc insa in Romania la sectia de pasapoarte nu vor sa faca pasaport fara procura de la tatal ei semnata in fata notariala cum ca e de acord ca fetita sa aiba pasaport. Acest lucru nu va fi posibil deoarece el nu e roman si nici nu cred ca stie unde e romania pe harta ....de infumurat ce este....

Cat despre self employed ...sunt inregistrata la ei din martie 2007 insa nu am lucrat efectiv....Nu stiu ce acte sa pun ca sa pot obtine cardul acela galben? sau albastru de care se vb pe forum....
    Si de aceea gasesc dificil sa completez formularul BR5 sau Br1 pt ca nu am acte doveditoare....

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Shaun, dar la pasapoarte in .ro poti merge cu o declaratie semnata la notar prin care sa declari pe proprie raspundere ca nu mai dai de tatal fetei?

Pt yellow card iti trebuie niset acte care sa dovedeasca faptul ca ai muncit/muncesti. Altfel, il poti obtine si ca self sufficient daca nu ma insel, tb insa sa faci dovada fondurilor necesare intretinerii.

12. shaun

shaun New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik...stai asa....pot face asta si aici la ambasada romaniei???? eu am sunat in decembrie la ambasada si le-am expus problema, ca am doar certificat romanesc de nastere pt copil si ca nu mai stim nimic de tatal fizic....si evident sa ma ajute sa fac pasaport....
    Mi s-a raspuns NU.
    Si daca ma duc la avocat aici sa declar ca nu il gasim pe tata ....crezi tu ca ambasada romaniei ma va ajuta sa fac pasaport romanesc?

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Poti pune o intrebare la ambasada prin mail eventual, daca ai declaratie pe proprie raspundere ca nu dai de tata, ce se poate face pt pasaportul fetei?
    Teoretic, ar tb sa mearga.

14. simo

simo New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de lamuriri Police Officer si Oana -bebelusa.

Mama mea este aici cu noi, insa e prea batrana sa mai si lucreze, sta cu fiul meu, insa intentia mea era sa aplic pentru ea ca si dependent fiindca ma gandeam ca are drept de sedere doar pt 6 luni si n-are ea chef sa se tot plimbe in tara si inapoi ca sa nu depaseasca perioada de sedere.

Am sa aplic pt blue card si am sa ii trec pe aplicatie pe toti trei sot, copil si mama, si o sa vedem ce iese, ....sper sa fie "castigator" -party- arty-

Multumiri inca o data,

va pup

15. simo

simo New Member

Trophy Points:
    0
    O Dear! vorba lu' fii-miu

cu cat citesc mai multe informatii cu atat ma prostesc mai mult cu drepturile astea.
    nu am intalnit cazuri care sa fie in aceeasi situatie cu mine.

Eu am venit in ianuarie 2007 cu work permit, cand am ajuns la job am aplicat pentru purple card. sotul are yellow cu drept de rezidenta doar. acum vreau sa aplic pt blue. sotul si-a gasit un angajator care a trimis, cica, actele la HO pt el sa ii faca work permit si lui (e vet) si inca nu a primit work permitul-asta de prin ianuarie. acuma eu trebuie sa astept pana ii vin lui actele sau pot sa aplic pt blue card inainte sa primeasca el wp.
    nu stiu ce sa fac sa nu incurc itele cu aia de la HO ca trimit o alta aplicatie inainte sa se fi finalizat prima.

ce sfaturi imi dati, si daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva.

Multumiri.

16. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sarut mana Simo,

Vreau sa te linistesc, si sa iti zic ca aplicatia sotului nu are nici o treaba cu aplicatia ta; tu iti vezi de trebusoara ta, ia si aplica pentru blue card. Daca lui angajatorul nu ii trimitea deja pentru WP la Home Office, aplicatie care poate dura mult si bine, il treceai si pe el acum pe formularul BR1 si era dependent de tine. deci avea si el blue card si era mult mult mai simplu, decat sa va lungiti asa cu aplicatia lui pentru WP.

Anyway ... tu ia si aplica acolo pentru tine pentru Blue Card, o sa iti vina tie blue card`ul, iar daca el Doamne fereshte o sa primeasca refuz la WP, trimiteti apoi BR4 pentru el ca si dependent de tine si JOB DONE ... o sa fie posesorul una bucata blue ...

Succes

17. shin

shin New Member

Trophy Points:
    0
    Shaun, vorbeste cu un avocat (care sa te reprezinte), daca poti, pentru ca printr-o hotarare judecatoreasca, in Romania, se poate inlocui declaratia celui de-al doilea parinte pentru eliberarea pasaportului. Pentru un avocat este o chestie simpla. Chiar daca vei rezolva cu prelungirea vizei, credca este bine sa stii ca poti sa-i faci pasaport copilului si in acest mod...nu stiu dac anu este chiar singurul mod prin care ii poti face pasaport fara declaratie de la cel de-al doilea parinte.
    Multa bafta.

18. shaun

shaun New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns Shin, in Romania am deja un avocat care ma reprezinta insa dureaza mult de tot, de 6 luni e procesul inceput...(nu mai spun cat costa...)
    Aici am vb cu un avocat englez si mi-a spus ca nu se poate..desi eu cred ca nu a vrut sa ia cazul. Imi doresc sa pot face pasaport romanesc copilului ac sa nu mai fie nevoie
    Ramane sa pot sa incerc sa obtin prelungire de viza insa tot nu stiu a completa formularul BR5...

19. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Desi am intrat pe site-ul HO nu am vazut ceva noi modificari in statutul nostru al romanilor cu drept de munca...asa ca mai intreb si eu in ca odata in special pe cei care au aplicat in ultimul timp ptr yellow card de student...
    daca angajatorul a trimis actele la HO si nu a trecut sotul ca dependent in BR1, stiu ca el este dependentul meu ca student si are drept de munca... dar nu mai poate aplica in formularul de blue card acum...La angajarea lui sa inteleg ca doar o copie a cardului meu galben , certificat de casatorie si eventual un print al legii e suficient sa lucreze "legal"...timp de un an pana la aplicarea ptr blue cardul definitiv ptr el si ptr mine...Multumesc

20. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Se poate aplica si in persoana, la HO in Croydon cu un bormular BR4 pentru dependent -scratch- cratch-

Share This Page