16.3 C
London
Friday, July 30, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Medic rezident in Ro, poate continua in UK?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by emili, Nov 11, 2008.

1. emili

emili New Member

Trophy Points:
    0
    Salve.

Inca 1 data multumind ptr amabilitatea celor care ajuta comunitatea romaneasca din UK, si daruiesc din timpul lor raspunzand la intrebari aici pe forum, revin cu o intrebare:

Am o verisoara care termina al 3-lea an de residentiat in Medicina in Cluj, (mai are inca 2 ani), si ne intrebam daca este posibil sa contiune sa faca rezidentiatul aici, un spital universitar sau ceva de genul.
    Specializarea ei e radiologie imagistica, iar lb engleza nu reprezinta absolut nici o problema.

Multumim anticipat ptr orice informatie.

2. iuliadaiulia

iuliadaiulia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Ma numesc Iulia si sunt studenta in anul 2 la medicina generala, Bucuresti, Carol Davila:) Stiu ca e prea devreme, toata lumea mi-a zis dar as vrea sa ma interesez de un rezidentiat in afara pentru ca aici nu am de gand sa raman si as vrea sa stiu ce am de facut din timp ca sa fiu sigura, eventual pregatita de ce va urma. Sunt constienta ca se vor schimba multe in urmatorii ani dar as vrea sa imi zica cineva exact ce am de facut, care sunt pasii.Ce examene trebuie sa dau?(am auzit foarte multe variante cu plab, ielts, cambridge etc) Exista o nota limita la licentza? (de ex: accepta doar daca ai peste 8....9...sau mai stiu eu...Care sunt cele mai bune universitati de medicina de acolo? practica din vara de aici are vre-un rol acolo? Stiu ca deocamdata prioritatile mele acum sunt reprezentate de facultatea in sine si engleza(urmate bineinteles de conferinte si voluntariate) dar va rog sa ma ajutati.nici sistemul de acolo nu l-am inteles foarte bine(dupa cum spuneam am auzit foarte multe variante)
    Multumesc pentru tot!

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Iulia ,bine ai venit pe aici,sigur cineva te va indrepta in directia buna,cere ceva timp poate,te rog nu mai posta acelasi mesaj in mai multe topicuri caci contravine regulamentului.
    In rest,multa bafta!!

4. iuliadaiulia

iuliadaiulia New Member

Trophy Points:
    0
    OKi..pare rau nu am fost atenta. Bine te-am gasit! -takecare- akecare-

5. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,

nu sunt in domeniu dar mai am cunostinte care au venit si au facut ceva practica in UK vara. nu trebuie sa iei nici un examen insa e de preferat sa ai note foarte mari. trebuie sa te inscrii cu General Medical Council si sa iti cauti de lucru. nu te poti transfera din romania la studii aici. aici exista 2 rute pt calificare: una undergraduate - cum esti tu, faci facultatea 6 ani si apoi iti cauti rezidentiat si alta graduate - e o forma accelerata - deja ai un degree probabil in science si apoi mai trebuie sa faci 4 ani. ideea e ca trebuie sa fii foarte buna si sa vii in UK sa faci cat mai multa practica de vara poti. nu trebuie sa dai testul PLAB desi parerea mea personala e ca e bine sa il iei pt ca iti da o idee cam ce se cauta in UK. si probabil esti cu un pas inainte fata de altii pt un job.

The University of Aberdeen
    The University of Birmingham
    The University of Bristol
    The University of Cambridge
    Cardiff University
    The University of Dundee
    The University of East Anglia
    The University of Edinburgh
    The University of Glasgow
    The Imperial College of Science, Technology and Medicine
    King’s College London
    The University of Leeds
    The University of Leicester
    The University of Liverpool
    The University of London
    The University of Manchester
    The University of Newcastle
    The University of Nottingham
    The University of Oxford
    The Queen’s University of Belfast
    The University of Sheffield
    The University of Southampton
    University College London
    The University of Wales
    The University of Warwick
    A combination of the University of Brighton and the University of Sussex
    A combination of the University of Exeter and the University of Plymouth
    A combination of the University of Hull and the University of York
    A combination of the University of Leicester and the University of Warwick

astea sunt universitatile care au voie sa dea degrees in medicine si evident cele mai bune sunt Oxford, Cambridge, si apoi Imperial College London, si colegiile parte a University of London.

se pare ca trebuie sa iei si Ielts :

http://www.gmc-uk.org/doctors/registrat ... ciency.asp

o sa ai probleme probabil si cu restrictiile de munca iar pt tine o sa fie cam greu sa obtii cele 75 de puncte necesare.

gasesti mai multe detalii aici:

http://www.gmc-uk.org/doctors/registrat ... nships.asp

http://www.gmc-uk.org/doctors/imgs.asp

trebuie sa obtii provisional registration si sa iti cauti job. that's all. tot ce ai nevoie e sa citesti toate informatiile de pe situl GMC.

mult succes!

6. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
  7. iuliadaiulia

iuliadaiulia New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult ,Razvan! Prin note mari te referi la cele din timpul anului sau nota de la licenta, eventual rezidentiat?( pentru ca de curand m-a sfatuit un profesor sa dau examenul de rezidentiat aici apoi sa plec pe specializarea pe care am ales-o)...oricum timp e, dar vreau s fac ceva util . Am mai reusit dupa multe "sapaturi" sa iau legatura cu un student in an cu mine, la sheffield tot medicina generala si mi-a zis k dupa 5 ani( facultatea propriu-zisa) au 3 ani de munca in spital in carsa usunt platiti, nu cu mult dar de ajuns k sa poti sa te intretii. Si dupa acesti 3 ani isi ales specializarea, care dureaza 2 ani, dar se plateste. Un lucru bun ar fi ca dupa cei 3 ani inca mai poti lucra la spital. Sper ca am inteles bine. Oricum o sa iau la puricit toate site-urile pe care mi le-ai trimis.

Multumesc pentru tot si orice informatie e bine venita! -takecare- akecare-

8. agnes007b

agnes007b New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Am mai timis un mesaj pe o tema asemanatoare.

Cu riscul de a ma repeta, te-as sfatui sa iesi in evidenta cu mult mai mult decat notele din timpul anului si de la licenta.

Cand iti depui actele pentru un job in medicina, concurezi nu numai cu toti studentii din UK, dar cu mii de alti absolventi din UE si Canada, Australia, New Zealand, Malaysia etc...

Se puna mare accent pe activitatile "extra-curriculare", in special "outside medicine"... spre exemplu munca voluntara (in orice domeniu); jocuri de echipa (rugby, football, voleyball, etc); alte calitati cum ar fi muzica (ori instument, banda, vocal), sport, media, teatru....etc

Nu le place sa vada ca tot ce faci 5 sau 6 ani de facultate e ca inveti sa-ti iei examenele, pentru ca la urma urmei toti aplicantii si le-au luat. Multi studenti la Medicina de aici se implica in munca voluntara, alearga maratonul Londrei sau alte curse de 5, 10 sau 20Km si colecteaza bani pentru caritate, sau merg in Africa in timpul verii si fac munca voluntara...(in special cei cu multi bani, adica mai bine de 75% dintre colegii mei).

In orice caz, mai ales ca mai ai 3-4 ani sa te organizezi, eu zic sa te implici cat mai mult si sa incepi sa-ti colectezi certificate, medalii, scrisori etc... orice poate sa-ti foloseasca intr-un portofoliu.

Daca ai nevoie de alte sfaturi practice, poti sa-mi scrii. Succes!

Cosmina

Share This Page