20 C
London
Saturday, July 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

master

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by neo6989, Dec 25, 2012.

1. neo6989

neo6989 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea. Am mai postat pe acest site in trecut si mi-au fost utile sfaturile de aici asa ca voi posta din nou o alta dilema la care am nevoie de sfaturi, de data asta sper ca am postat unde trebuie. Deci ideea este ca momentan sunt inca student la vest la biologie in anul 2 si mai exact in acest moment sunt in germania cu o bursa erasmus, pentru semestrul 1 din acest an scolar, ideea este ca sunt foarte pasionat de tot ceea ce inseamna genetica si dupa ce termin aceasta faculta, respectiv in 2014 as dori sa continui cu un master in domeniu adica in genetica sau ceva de genul acesta si as dori sa il fac in marea britanie undeva in londra daca s-ar putea, ar fi ok. Am cautat o gramada de topicuri pe forum dar nu am gasit ceva care sa ma lamureasca exact, asa ca am cateva dileme. In primul rand vreau sa precizez ca nu as avea bani pentru a plati totul de la mine, cum ar fi normal sa fie, dar am citit o gramada si am inteles ca acest lucru nu este o problema atat de mare, ptr. ca ai doua posibilitati de a te finanta, ca sa zic asa, prin bursa de la faculta (diverse burse), sau prin imprumut de la statul britanic. As dori daca este careva care a studiat deja acest domeniu in UK, sa ma indrume si pe mine care ar fi facultatile care au acest domeniu si care ar fi cea mai ok de urmat si normal ca voi fi nevoit sa lucrez part-time ca sa ma pot intretine, sunt constient inca de pe acum ca voi fi nevoit sa sacrific multe lucruri, dar sunt dispus sa fac acest lucru stiind ca as avea o sansa la un viitor mai bun decat in Romania (mai ales acum dupa ce comunisti au ajuns din nou la putere), lucru pe care oricum deja il facusem in Romania in primul an universitar cand lucrasem part-time si mergeam si la cursuri (am fost la tate cursurile, aproape fara nici o absenta si am si terminat primul an cu media 9,30)dar merita aceste sacrificii pentru ca satisfactia pe care o simti dupa aceste sacrificii este enorma si indescriptibila in cuvinte, in fine ideea este ca as vrea indrumare in a alege ce este mai bine vizavi de master.
    Cu stima , al vostru coleg de forum
    Gabriel

2. ale_flamy

ale_flamy New Member

Trophy Points:
    0
    Nu studiez genetica, dar sunt in Anglia la master si pot sa-ti dau niste informatii. In primul rand, ca masterand, nu poti aplica pentru imprumut de la statul britanic (imprumuturile sunt pentru cei care fac facultatea, nu masterul/ sau pentru cei care sunt deja in Anglia de 3 ani deja si la tine nu e cazul). Vestea buna e ca pe domeniul tau (science) sunt destule organizatii care ofera burse trebuie doar sa cauti pe google si o sa gasesti. Sunt burse care se dau pe motive economice (gen venit mic in familie), dar majoritatea se dau in functie de talentele fiecaruia si va trebui sa demonstrezi cumva ca esti un elev cu potential. Nu stiu cum poti face asta in domeniul geneticii. Eu studiez arta si a fost simplu ca le-am aratat un portofoliu cu lucrarile mele, am pus la CV toate concursurile internationale castigate si a fost suficient.
    Un alt lucru bun e ca o sa vii aici in 2014 cand ar trebui sa se ridice restrictiile de pe piata muncii. Momentan trebuie sa aplici pentru permis de munca ca sa poti lucra legal si e destul de complicata treaba cu permisele.
    Legat de faptul ca vrei sa studiezi la Londra...sunt facultati foarte bune si in alte orase...La londra e mult mai scump traiul decat in alte orase. E mai scumpa chiria, trebuie sa iei in considerare si costurile metroului(care sunt mari) si chiar si taxele la facultate sunt mai mari decat in alte orase. Eu iti recomand sa nu te limitezi doar la Londra.
    Chiar daca probabil o sa reusesti sa obtii un imprumut ca sa-ti platesti studiile, eu iti recomand sa incepi sa lucrezi sa iti strangi ceva bani sa ai pentru inceput cand o sa vii aici. Ar trebui sa ai pentru 3-4 luni bani de chirie/mancare etc in caz ca lucrurile nu merg ok si nu reusesti sa-ti gasesti ceva de lucru din diverse motive (nu neaparat din vina ta...poate o sa trebuiasca ceva acte obtinute ca sa te poti angaja si dureaza pana le obtii - o sa-ti trebuiasca National Insurance Number - e un fel de C.U.I. pe care il au firemele in Ro, dar aici fiecare persoana are numarul asta ca sa-si poata plati taxele la stat.
    Sa te apuci sa studiezi engleza serios (sa inveti neaparat termenii din domeniul tau). Ca sa poti aplica la scoala aici, trebuie sa ai un test de limba care sa ateste ca stii engleza la un nivel acceptabil. Majoritatea facultatilor cer IELTS-ul. Se da la Bucuresti in fiecare luna si la Cluj si Timisoara de 2 ori pe an si costa in jur de 700 lei. Testul e notat de la 1 la 9. Pentru master cred ca trebuie sa iei 6.5 sau 7(dar cerintele difera de la facultate la facultate sau chiar in functie de sectie - de ex aia de la jurnalism trebuie sa aiba o nota mai mare ca scriu articole in engleza). Testul nu e greu, e mai usor decat Cambridge-ul pe care il dau toti romanii fitosi.

Daca crezi ca te mai pot ajuta cu ceva poti sa-mi scrii pe mail: ale_flamy@yahoo.com

:) Craciun fericit!

3. neo6989

neo6989 New Member

Trophy Points:
    0
    ok am inteles, ideea este ca oriunde numai in londra nu ca este scump , dar ideea este ca nu prea cunosc cum este viata pe acolo si este ciudat sa alegi cand nu cunosti, tocmai de aceea voi astepta idei , adica unde credeti ca ar fi ok pentru un roman sa vina de inceput pentru studii lucru si toate cele?

Share This Page