22.6 C
London
Monday, August 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Masini cumparate din UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by kundera, Oct 30, 2010.

1. kundera

kundera New Member

Trophy Points:
    0
    Oameni buni, am nevoie de cat mai multe raspunsuri, daca aveti timpul si placerea sa raspundeti. Ati cumparat masina din UK? Cam cati romani din 10 (car enu sunt neaparat stabiliti aici) si-au cumparat masina din UK si nu din Romania? Si de ce?
    Am sa va explic de ce ma intereseaza... Exista un caz sub legislatia POCA, prin care UK Border Agency a confiscat 20000 lire de la un roman care venise in UK cu banii cash sa cumpere o masina. Banii fiind in bancnote mari, in Euro, au fost "mirositi" si confiscati la aeroport in Marea Britanie. Persoana care avea banii nu a mai cumparat masina si a vrut doar sa se intoarca in Romania cu banii... Este foarte trist ca motivele celor de la UKBA pentru a confisca banii sunt: 1. Persoana in cauza este de cetatenie romana. 2. De ce tinea banii cash si nu a facut un transfer bancar (cred ca stim cu totii de ce! 3. Nu este viabil sa iei o masina din UK si sa schimbi volanul, operatiunea costa foarte mult..
    Acum, in jobul meu am intalnit in ultima vreme multi romani care au afirmat ca se ocupa cu "cumpararea masinilor de aici si vanzarea in Romania,", cu sau fara schimbarea volanului. Daca va pricepeti in domeniu sau aveti o opinie, este foarte bine venita. Va multumesc din suflet daca aveti rabdarea si timpul sa raspundeti.
    ah, poate trebuie mentionat, fac acest lucru pro bono.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    As incerca sa va ajut cu cea mai mare placere, eu fiind unul din romanii care si-au cumparat masina in UK. Imi este neclar, insa, care este intrebarea? Cati romani din 10 cumpara masini si de ce? Ma tem ca nu stie nimeni.

3. kundera

kundera New Member

Trophy Points:
    0
    Albea, simplul tau raspuns ma ajuta in acest caz. Ce vreau sa stiu (mi-am dat seama ca nu am fost foarte clara) este daca ai schimbat volanul pe partea cealalta, daca a fost mai ieftina masina aici decat in Romania (aceeasi marca si acelasi model sa zicem). Daca a trebuit sa schimbi volanul, s-a meritat?
    De ce vreau sa stiu acest lucru: cei de la UKBA nu accepta ca este mai convenabil sa cumperi o masina de aici, mai ales ca mai trebuie cheltuiti bani cu schimbarea volanului. Evident, nu au nici o ideea de ceea ce se intampla in realitate. Nu accepta ca exista ateliere auto unde se modifica masini, pentru ca ar trebui sa fie ilegale. Eu trebuie sa demonstrez cu argumente ca e invers, ca renteaza sa iei masina de aici!
    De asemenea, mi se pare inacceptabil petru UKBA sa arunce argumentul "pentru ca cetateanul era roman!". O sa avem mult de suferit in continuare daca aceasta este inca perceptia asupra romanilor. Cazul m-a intristat foarte mult si sunt singura ca nu este singurul de acest gen.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Da, cred ce este o idee buna sa marsezi in directia asta. Eu am cumparat masina pentru UK nu pentru Romania, deci nu m-a interesat schimbarea volanului. Nu am auzit pana acum ca operatiunea asta sa se faca in UK. Stiu ca se face in Germania si costa intre 500 si 2000 de euro, deci nu se merita la masinile ieftine. Operatiunea nu este asa de complicata: trebuie o caseta de directie noua (pentru respectivul model de masina, dar cu volanul pe stanga) si plansa de bord. Le poti pune noi sau second hand (de aici diferenta de pret). In plus, daca vrei sa o inmatriculezi in Romania trebuie schimbate si farurile. Ti-as sugera sa te mai interesezi pe la service-urile de romani, ei pot sa-ti dea mai multe relatii.

5. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca este o mare neintelegere la mijloc. Motivul pentru care au fost confiscati banii este ca, probabil, nu au fost declarati. Sumele in numerar mai mari de 10.000 euro trebuie declarate (spunea cineva aici, pe forum, ca nu dar nu sunt convins ca are dreptate).

Apoi, la o masina de 20.000 de euro este o idiotenie sa te apuci sa ii pui volanul pe partea stanga, mai ales ca, de curand, se pot inmatricula si in Romania masini cu volanul pe dreapta. Cheltuielile ar fi foarte mari si inutile.

Si eu, de-a lungul timpului petrecut in UK, am cumparat nu numai o masina, ci trei.

6. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    De acord cu Valentin, banii trebuiau declarati, asa e legea. Apoi: daca cumperi o masina veche din UK, care nu e euro 5 te costa de te rupe s-o inregistrezi in Ro (de ex. daca iei o masina de 1000 de lire din UK, aici te costa vreo 3500 de euro taxa de prima inmatriculare). De condus poti s-o conduci aici si cu volan pe dreapta, te obisnuiesti repede (vorbesc din proprie experienta). Daca totusi vrei sa schimbi volanul, te costa cam 500 euro.
    In concluzie:nu merita afacerea asta cu adusul masinilor din UK, aici nu se vind nici macar masinile noastre second hand, plus ca te costa cam 5-700 de euro benzina pina in Ro. In plus romanii sint foarte speriati de volanul pe dreapta si clar pretul masinii scade f mult cind aud de asta.

7. kundera

kundera New Member

Trophy Points:
    0
    As vrea sa lamuresc cateva lucruri. am scris aseara foarte tarziu, si in graba... Audierea este vineri, iar procesul important in ianuarie.
    Masina despre care este vorba este un BMW M3 cu chassis E45.
    In al doilea rand, din punct de vedere legal, daca vii dintr-un stat din UE si intri si iesi din Marea Britanie, NU trebuie declarate sumele de bani detinute. Este unul dintre cele 4 "libertati" de care beneficiem ca cetateni EU. Pare sa existe o confuzie din acest punct de vedere, credeti-ma pe cuvant, lucrez in domeniu. Nu trebuie sa declarati banii. Persoana a atras atentia asypra sa pentru ca detinea banii in bancnote de 500 de Euro. Aceste bancnote sunt asociate cu criminalitatea aici, si sunt confiscate aproape automat, pana detinatorul demonstreaza de unde provin:
    www.dailymail.co.uk/news/article-1277892...sed-crime-fears.html
    Va multumesc mult pentru raspunsuri, daca mai stiti si alte persoane care si-au luat masini de aici pentru a le folosi in Ro, va rog mult sa imi spuneti.. Nu imi trebuie nume, bineinteles.
    In alta ordine de idei, daca ar trebui sa platiti din Romania 20 mii de euro in anglia, sau invers, ce modalitati de plata sunt disponibile?
    Cred ca stiu raspunsul, insa imi trebuie niste situatii reale.

8. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna wrote:
    De acord cu Valentin, banii trebuiau declarati, asa e legea...

Nu Deanna m-am inselat,, am postat si pe un alt topic; kundera are dreptate, nu trebuie declarata nicio suma in numerar la plecarea sau sosirea din / in UK. Se declara sumele in numerar mai mari de 10.000 euro numai la plecarea / sosirea intr-un / dintr-un stat non-UE.

@kundera: in luna septembrie am fost in vacanta in Romania. In scurta iesire la munte am tranzitat Tandarei. Am ramas uimit de cate masini inmatriculate in UK am vazut acolo si ma indoiesc ca proprietarii lor erau cetateni englezi in vacanta la... Tandarei.

9. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    Un raspuns concret si sigur ar fi : Da, se merita sa cumperi masini din UK si sa le vinzi in RO.

Piata in Romania ii deja plina de masini din UK( vezi Valcea, Bucuresti, Brasov) multe chiar si nemodificate. Totul se merita pentru ca UK nu are access prea mult la piata europeana ( din cauza volanului) + ca probabil au si mai multi bani de investit in masini si le schimba mai repede.

Totul se merita in cazul masinilor mai noi care sunt un pic mai scumpe in varianta cu volanul pe stanga. De exemplu luna trecuta, cineva, deabia o vandut un BMW 520i (2004 - Full) rulat in Germania la cineva in RO cu 10.000 euro; norocul prostului pentru ca in RO se vand aprox. 8500 - 9500 Euro.

Problema ii ca in Romania majoritatea modificarilor se fac ilegal, in service-uri bine cunoscute de bisnitari unde se aplica seria la motor...etc.etc.etc; cine face legal plateste un pic mai mult dar in final tot scoate. De exemplu tot cineva a cumparat un BMW 530d (2005 - Full) cu £8000 in UK.
    O alta problema ar fi ca tot ce iese pe piata in Europa (inclusiv UK cu volanul pe dreapta) ii FOARTE supravegheat de cei care se ocupa de masini ( cine stie, un soft din ala bandit ce pandeste pe internet noile aparitii poate ajunge si la 3000 Euro); iar cei ce se ocupa de masini sunt si Bulgari, Albanezi, Cehi...etc. piata ii FULL, dar loc mai este pentru cei inteligenti

Oricum esti pe un subiect minat unde lupta ii foarte apriga iar pe final pentru cineva care nu ii in gasca de afaceristi cu masini ii va fi foarte greu sa gaseasca preturi bune la masini in UK si sa le duca in RO si sa mai scoata si bani dupa o modificare legala.

Am uitat sa precizez ca pe langa toti bisnitarii cu softurile si siretlicurile lor din Estul Europei se mai adauga si cei din UK care isi desfasoara activitatea pentru piata de aici.

Oricum Bafta!

10. kundera

kundera New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu ce naiba s-a intamplat, am postat un raspuns mai lung si mi-a dat eroare! Ah, am pierdut tot textul

Vroiam sa va multumesc foarte mult, stiu ca este un teren minat, insa nu accept faptul ca UKBA sa confiste acesti bani fara dovezi, numai pe motiv ca persoana era "cetatean roman" si "cetatenii romani" are up to no good.
    In procedurile POCA (Proceeds of Crime Act 2002)balanta sau povara aducerii de dovezi este de 50% - 50%. Vom vedea.
    Ca sa nu va mai spun ca tipul respectiv impreuna cu inca un roman au fost acuzato de furt de haine de pe Oxford Street. Aveau in valiza haine de firma dar nici o chitanta. Stiti cum eram noi romanii de aici cand traiam in Romania, nu tineam nici o chitanta de cumparaturi, pentru ca nu puteam duce nimic inapoi la magazin oricum. Cel putin asa imi aduc eu aminte, sigur nu aveam sertare de chitante. Decat poate de la intretinere si telefon! Sincer, nu stiu care este adevarul cu furtul hainelor, insa am resusit sa ii scap de capatul acesta de acuzatie.

Cu masina, era furata, era aranjata, nu stiu si nici nu vreau sa stiu, eu ma lupt numai cu principiul confiscarii fara motive. Problema celor de la BA ar trebui sa fie doar: de unde provin banii?, nu ce doreau proprietarii sa cumpere cu ei. Asa e problema lor. Dar iata cum, fara voia nimanui, au intins ei problema pe domeniul libertatilor si dreptului la privacy. Ma calca pe nervi faptul ca au puteri mai mari decat politia. Daca banii proveneau din droguri si/sau arme, DA, luati-i si gata!

Virusss, in paragraful 2 din "post"ul tau, acela referitor la "UK nu are acces la piata Europeana", - ai dreptate, de fapt acesta este unul dintre argumentele pe care le voi folosi. Merci mult de tot pentru contributii, le apreciez sincer.

11. kundera

kundera New Member

Trophy Points:
    0
  12. kundera

kundera New Member

Trophy Points:
    0
  13. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
  14. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Ah, si zi-le proprietarilor sa nu mai renunte la drepturile lor atat de usor ca nu sunt in Romania aici unde nu ai instante, ajutor, consiliere etc etc. Sunt banii lor si punct si daca ei stiu ca au avut cele mai bune intentii, nu vad de ce ar renunta! Sunt bani munciti, nu? Cum sa accepti sa ti-i ia altii?

15. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu-mi imaginez cum un om poate renunta asa usor la 20 de mi de lire ...
    eu as merge pana in panzele albe si pentru 1000 .
    asta cu Romanii , e discriminare pe fata... , din moment ce ai demonstrat provenienta banilor .

in alta ordine de idei... eu am adus 3 BMW-uri pentru dezmembrat din UK in Ro ... dar starea lor era buna spre excelenta :) , preturi mici intradevar . am incercat sa le si vand aici dar frica de volan pe dreapta e prea mare . (cei ce cumpara asa ceva sunt foarte putini iar majoritatea ba au mai multe tangente cu UK .. rude , calatorii dese etc , de s-au obisnuit ori cumpara masini utilitare pentr "munca" , off-road-uri sau masini intradevar speciale) iar majoritatea merg blat in Ro cu numere de UK fara sa plateasca asigurare and so on ... sperand ca politistii de aici nu s-au desteptat inca si nu stiu ce acte sa ceara.

mutarea volanului pe cealalta parte nu e asa simpla precum pare . eu n-as face asta decat la o masina foarte ieftina ( multi fac asa ceva la microbuze pentru transport calatori)
    luand drept exemplu un BMW seria 5 e39 de exemplu .. ai de mutat volanul cu tot cu coloana de directie si caseta de directie , "coaja" de bord de la o masina cu vl p stanga , "calul" de pe mijloc .. cel pe care sta maneta de viteze , scrumiera cotoera etc ... trebuie schimbat fiindca e diferit (cu adancituri si forme pe partea gresita ) , frana de mana la fel , mutata 3 cm mai la stanga , comenzile de oglinzi , geamuri spate etc din fetzele de usi sunt pe dreapta ... trebuie mutate pe stanga cumparand fetze de usi normale si mutand instalatia electrica pe partea stanga , dealtfel aproape toata instalatia electrica trebuie mutata sau prelungita unde e cazul sa ajunga la comenzile puse evident invers. cu toate ca in panoul din fata sunt schitate forme pentru a se da gauri pentru coloana de directie de exemplu in partea stanga , sigur se va lovii de vreo piesa (gen pompa ABS , etc) pe drumul sau spre caseta de directie.
    si as mai putea sa continui dar ma opresc aici.
    deci daca vreti sa va luati o masina pentru voi din UK si sa o folositi in Ro , lasati volanul unde este si invatati-va asa . eu m-am obisnuit in 20 de min.

PS: am avzut ca ai scris ca masina este un BMW M3 e45 (defapt este e46 , e45 nu exista) - bijuterie de masina , propietarul vroia sa o aduca in Ro ? ca eu nu prea am inteles toata povestea .

in orice caz ... nu iti poate nimeni interzice sa cumperi amsini din UK sub nici un motiv ... eu va sfatuiesc sa continuati procesul si sa reveniti cu rezultatul , sper sa reusiti ca altfel este cam grav dpdv al descriminarii fata de romani!!!

16. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
  17. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    Da da dar din cite stiu ca sa conduci aice trebe orcum sat faci asigurare pe (tine) pe persoana adica daca vrei sa conduci doua maisini diferite trebe sa faci asiguarare pe persoana care conduce masina adica trebe 2 exact in asa situatie este soramia cu cumnatumio care au 2 masin si ca sa poata conduce pe care vor trebe sasi fac 2 asigurari

18. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
  19. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    eu stiam ca daca ai o masina cumparata din UK si inmatriculata in Romania nu mai ai nici o treaba cu UK .

pur si simplu faci asigurare aici in Ro , pe masina nu pe persoana .. si iti da si carte verde sa te despagubeasca in caz ca iesi cu ea din Ro .
    nu ai nici o obligatie sa iesi din tara ... e acelasi lucru cu a avea o masina cumparata si inmatriculata in Romania.

20. kundera

kundera New Member

Trophy Points:
    0
    Cu siguranta va tin la curent, asta este ideea.
    Intr-adevar, nu am primit nici un raspuns de la Consulat. Poate nu au citit inca mesajul meu
    Intre timp am lucrat la un skeleton argument pentru Abuse of Process. Cica ar fi un caz unde un cetatean din Africa de Sud a fost fortat sa vina aici la curte sa se judece, desi el nu avea de-a face cu englezii si cu legea lor. Cazul a avut succes. M-am uitat mai amanuntit la caz, UKBA nu au adus nici o dovada pana acum cum ca banii provin din "activitati suspicioase", si aces caz trebuie demonstrat "on balance of probabilities". Cu late cuvinte (nu vreau sa ii ofensez pe cei care cunosc ceva drept), sarcina de a demonstra adevarul revine partilor in proportie de 50% - 50%.In viziunea mea, UKBA nu au demonstrat nimic, au stat cu mainile in san si au asteptat 7 luni degeaba, acum spera ca au renuntat romanii si sunt o prada usoara.

Ai dreptate, nu e E45, am facut eu o greseala, este E46. De fapt, cand scriu repede, calitatile mele de dactilografa sunt sub orice critica. Scuze.

Poate cineva sa afle cat costa un BMW M3 in Romania, daca aveti linkul cu anuntul as fi recunoscatoare!

As dori sa mai adaug inca o data, eu nu sunt platita pentru a rezolva acest caz, asta ca sa nu existe dubii. Reprezint un cetatean roman (de fap sotul e lider la cazul asta) care nu era nici macar proprietarul banilor. De unde sa scoata omul banii.

Negruta, No win no fee nu e chiar asa... ar fi fost bine sa ia ei cazul
    1. In primul rand cei mai mult nu ating cazurile POCA
    2. Chiar daca se ocupa de POCA, nu ar reprezenta drepturile unui cetatean roman care nu vorbeste englezeste o iota
    3. Toate firmele care iau cazurile POCA (chiar daca sunt no win no fee) doresc un "retention fee". M-am interesat, intr-un caz de acest gen este de £2800. De unde sa aiba romanul meu atata? Ce reprezinta aceasta suma? Daca clientu pierde si sunt costuri de platit, atunci aceste costuri sunt acoperite din banii astia retinuti. Altfel ce crezi ca s-ar intampl? Prinde orbul scoate-i ochii!!!
    Mie mi se pare obscen, dupa ce au confiscat 20 mii lire, sa mai ceara si costuri. DAr asta-i legea.
    Pe de alta parte, nu cred ca UKBA au jurisdictie in Ro sa impuna costurile!
    DE altfel eu ma joc cu focul, ca poate mi de ordoneaza mie sa le platesc! O sa argumentez ca fac munca pro bono!

Share This Page