12.4 C
London
Thursday, October 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Masina intre necesitate si lux

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by VERATM, Sep 29, 2011.

1. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Visitors coming to the UK that don’t intend living here can usually use a vehicle displaying foreign (non-UK) number plates for up to six months in a 12 month period. This can be one single or several shorter visits, adding up to a six month period. During this time the vehicle can travel displaying the non-UK plates but only provided the vehicle is still fully registered and tax paid, in the country it came from (the driver’s home country).

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Multam nicole de info, CORECT!

Recte,

poti sa scoti masina in Franta, dupa 6 luni, de doua ori in aceeasi zi daca vrei si,

tot ilegal vel fi la intrarea in UK!

Veratm,

daca vrei sa-ti iei o masina, autotrader este OK, dar, personal, as incerca un garaj, decat privat,

acolo mai ai o garantie ceva.

Chiar si asa,
    la orice dealer de masini, NICIODATA sa nu accepti pretul propus,

INDIFERENT DE VRAJEALA alora!

Sunt atatea masini..., sunt asa de disperati sa vanda...
    trebuie sa te targuiesti bine,...

bafta la cumparaturi deci!

@deanna

lovely, nelovely, nu a avut toti sansa asta de sa se nasca (sau prin alianta de neamuri, cine stie) la volan de BMW!

Omu' a vrut o informatie ceva, nu sa-i faci tu inspectia tehnica a masinii din poza!

In alta ordine de idei, badea Cartzan a ajuns dreaq, la Roma, pe jos, per pedes adicatelea! -nu-ma-uit-

3. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    hai draga ca nici SAAB-ul nu-i o masina nasoala, doar ca asta nu mai duce 2800 de km -ras2-

4. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    teoretic dupa 6 luni de stat in uk trebuie sa iesi si mai intri peste inca 6 luni. practic stai 6 luni, iesi si intri in aceeasi zi si pastrezi noul bilet de ferry. nimeni nu verifica cand sau daca ai iesit u din uk (dovada este doar cand ai intrat , biletul de ferry)
    eronat, vor spune unii, ca pot sa te verifice, sa vada pe cctv ca u ai facut o excursie in franta de 1 saptamana si apoi ai intrat in frumoasa lor tara again. Ba mai mult, o sa se ocupe chiar Her Majesty de treaba asta, o sa te localizeze prin satelit ca pe BinLaden :))si apoi o sa te execute in piata publica:D

5. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Praktica, dupa cum spuneau savantii e putin diferita.

Tara cu doua robinete (cald si rece) a fost prima din lume care a introdus National Vehicle Tracking Database. Prin tehnologia ANPR se inregistreaza si urmareste orice miscare de autovehicule pe drumurile publice... masinile straine nu sunt scutite.

Dar, ca aparare la tribunal, se poate invoca postarea de mai sus... in cazul in care autorul sau romani/online/co/uk (in cazul in care nu exista un disclaimer ptr informatiile prezentate) isi asuma raspunderea.

6. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    O parte dintre cei care se hotarasc sa plece, o fac din cauza nesimtirii care domneste in Romania - fiecare are legea lui. Le e sila de cei care spun 'doar nu sint ei prosti sa respecte legea sau sa platesca atitia bani....lasa ca merge si asa '.

Vin aici...... si vai ce frumos si civilizat este:
    - drumuri bune
    - lumea se respecta in trafic
    - parcari scumpe dar peste tot, etc.

DAR ......atitudinea este aceasi ' NU SINT EU PROST SA PLATESC ATITA' .....Lasa ca merge sa-i pacalesc si pe astia ....
    Lasa sa plateasca tot englezul .....ca doar eu i-am facut o favoare ca am venit in UK.

P.S. Si ne mai miram ca au ceva englezi cu noi.
    Nimeni nu se gineste ca daca ai un accident - si se ajunge in tribunal din cauza ca una dintre parti nu e asigurata - se determina foarte repede de cit timp locuiesti in UK.

Pe mine acum 2 saptamini m-a lovit in spate un polonez .......o sa plateasca de il usuca.
    Asigurarea mea nici nu m-a pus sa dau declaratie , au zis ca se ocupa ei de el.

7. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    aici nu vorbeste nimeni despre a circula fara asigurare. asigurarea romaneasca este perfect valabila si legala in aceasta tara. polonezul tau trebuia sa-ti dea asigurarea lui si sa-ti repari frumos masina.
    inca o data: incetati sa confundati asigurarea cu road taxul, plata parcarilor si alte cele.

8. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Asigurarea mea se ocupa de repararea masini....nu o sa umblu eu dupa asigurarea lui in Polonia.
    El va avea probleme mari daca a circulat mai mult de 6 luni cu masina cu asigurare poloneza - adica ilegal cum fac si multi romani....care se duc o zi in Franta la fiecare 6 luni.
    Se poate dovedi foarte usor ca foloseste masina de mai mult de 6 luni.
    Tu faci ce vrei .....dar daca circuli mai mult de 6 luni incalci legea - adica inselatorie.

9. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vezi ca degeaba se insista....e un pic de romanism la mijloc. Totul e asa beton in UK pana s-a ajuns la asigurare :))

10. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    inselatorie, romanism...eu nu mi-am permis sa va fac in nici un fel si nici sa cataloghez actiunile voastre...deci nu stiu zau cine sufera de romanism. de fapt nu de romanism, ci de neam prost, ingimfati care-si dau cu parerea aiurea.

Eu am spus doar ca asigurarile in UK, mai ales pentru un proaspat venit sint foarte mari si nu toti le putem suporta. Acum dati-va cu fundul de pamint ca nu-mi platesc asigurarea. Va dau si numarul masinii, ca sa ma reclamati?

11. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna .....cu tonul asta tifnos nu prea rezolvi nimic pe aici (nici pe forum nici in UK) .....
    Sfatul meu este sa inveti sa iti controlezi un pic 'tonul' - care prea aduce mult a 'piata' .....
    Tu ai intrebat ..... De fapt foarte multi dinte noi au platit asigurarea aia cind au venit ......
    Daca nu iti permiti, dupa 6 luni - folosesti mijloacele de transport in comun .....mult mai CINTIT si mai ales LEGAL.

P.S. Cum am mai spus, ne mai miram cum ne trateaza englezii pe noi est europenii.....
    La munca a fost suficient sa spun ca cel care m-a lovit e polonez ......raspunsul a fost " mai multe nu trebuie sa ne spui" .....

Stiu si eu sint romanca .....dar am uitat sa fiu 'smechera' si cea care 'le stie pe toate'

Si mai ales tonul asta in afeceri nu prinde chiar deloc.

Bafta si adaptare cit mai usoara

12. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    Doamne,ce frumos vorbeai cand erai in Ro si voiai sa inveti despre viata de aici.Cand ai ajuns aici in loc sa aplici in practica ceea ce te-au invatat unii(unele),tu dovedesti ca nu ai invatat nimic.
    Toti am fost nou veniti la un moment dat,dar nu am dat fuga in Ro sa ne luam masina,ne-am conformat regulilor de aici.
    P.S:Macar din respect pt timpul petrecut cu tine cand acasa avea un sot bolnav si o fiica adolescenta,nu-i mai da replici taiose utilizatorului EllAWS.Ar fi o dovada de bun simt!

13. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    adica daca-i polonez sa-i luam capul, sau cum? ura de rasa? ura de est europeni? si tu vad c-o promovezi cu bucurie doamna. sincer, n-as vrea sa ma intilnesc vreodata cu o astfel de manierata si bine intentionata ca tine, nici in business si nici altundeva.

si uite cum se ajunge la atac la persona, de la o simpla discutie. pentru ca sint unii care pur si simplu nu incap de ceilalti, unii pt. care treaba celorlalti este cuiul lui Pepelea, cosmarul vietii lor...

14. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    cine a dat fuga in Ro sa-si ia masina?
    eu cred ca tu citesti alt forum si raspunzi pe asta:)
    in plus vad ca esti si bodyguardul lui ELLAWS. si nu te prinde. pentru ca tu in primul rind nu prea intelegi ceea ce citesti...

15. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu Deanna, nu e ura de rasa ...este intradevar 'ura' pentru cei care pacalesc si inseala.
    Englezii (marea majoritate!?) au asigurare .....deci asigurarea ( mea nu trebuie sa-i 'fugareasca' prin europa (de asta m-am asigurat, sa rezole ei 'mizeriile').

Noi romanii ......mereu am fost mai smecheri .....cum am mai spus "Da ce , sint eu prost mai sa platesc " .....
    Si din cauza ca emigranti nu se asigura aici apar toate problemele cu asigurarile - ei o patesc de ani buni ...si automat pentru cei care vin din Europa de est asigurarile sint mari.

Nu iti face griji, nu avem nici o sansa sa ne intilnim ......facem parte din lumi 'diferite' ....mult prea diferite.

P.S. nu mai ridica tonul ca deranjezi vecinul de la 'taraba' de linga (cum spuneam pacat de tonul de piata - aici nu functioneaza )

16. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    1.nu ai dat fuga in Ro dupa masina pt ca ai venit cu ea=nu ai inteles nimic din sfaturile de aici
    2.nu citesc alt forum,habar nu ai cate sfaturi ti-am dat cat erai in tara,faptul ca mi-am schimbat nick-namul nu inseamna nimic,oamenii raman aceeasi.
    3.nu sunt bodyguard pt nimeni,desi o admir pe Ellaws pt tot ce inseamna ca om-copil,sot bolnav,dar tu nu ai cum sa intelegi.
    4.macar opreste-te din a jigni,nu cunosti nivelul de intelegere sau judecata al membrilor de pe forum,s-ar putea sa fii surprinsa de inteligenta multora(procent f. mare)

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    In Februarie anul acesta, am fost pt o saptamana in Germania, vacanta,
    intr-una din aceste 7 zile, intr-o zi,
    am fost sa vizitam cascadele Rinului,
    care sunt in Elvetia, asadar,

pentru cca 30Km/6 ore de Elvetia,

am platit vigneta de 40 Euro, valabila pt o zi/o luna/un an!

Poate, daca as fi facut-o la 6 luni de UK, as fi "uitat" ca doar "n-are cum sa ma prinda bre!"... -ras4-

deci, de unii se prinde mai repede, de altii nu... -ras2-

Scuze desigur de off topic,

absolut ca toata lumea stie diferentele dintre road tax/asigurare/MOT/etc/etc,

din pacate, unora ne trebuie ani lungi poate de UK spre a intelege ca,

indiferent de mergi 1 Km pe M1 ,
    sau 1000, tot tre sa platesti taxa de drum!

Revenind la topic,

masina aici este o necesitate absoluta!

Eu conduc acum un Ford Mondeo, 2009
    motor 2.0,
    platesc asigurare 47£/luna, incluzand RAC-ul atat intern cat si European.

Drum bun tuturor!

18. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    @D incearca si priveste problema si din unghiul celalalt: daca pe tine, platitor de asigurare , te loveste unul care n-are sau e inregistrat in Burkina Faso!! Cum iti pica sa platesti reparatiile din buzunarul propriu in loc sa plateasca cel vinovat??? tu, cel corect ai platit partea ta, celalalt - aici strainul- ar trebui sa plateasca el reparatiile, dar n-ai de unde-l lua. Esti OK asa?

Pe de alta parte, n-ai cum sa stii, dar polonezii in special si esticii europei in general, sunt renumiti de multi ani pt greselile din trafic, bazindu-se pe faptul ca piiiina ii gaseste pe ei sa-i taxeze, trece multa apa pe ..Tamisa ....iar englezii chiar renunta sa-i caute, deoarece costul 'urmaririi' depaseste mult pe cel al amenzii (asta o stiu din presa -sic! ).

19. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    Cataline,moldovean de-al meu,te rog scrie si mie aici sau in privat,la ce firma ai tu asigurarea...nu-ti spun cat platim noi pt un mercedes e 220 acelasi an cu tine...

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Lumea s-a cam obisnui sa caute asigurari pe aceste site-uri de compara,

well, prea putine dintre acestea dau si variante ieftine!

Ca un exemplu,

acum un an si ceva cand am avut un Santa Fe,
    deoarece motorul site-ului folosit era "in renovare" parca,

am cautat si eu pe aceste gen gocompare/etc/etc,

ajunsesem pe la niste sume de-mi cadeau plombele... -plans2-
    #
    Noroc ca, eram doar in cautare initiala, deci, am asteptat pentru a reveni

Tesco.com,

cu acestia am eu,

si sotia, cu avantajele de rigoare,

de mentionat desigur ca amandoi suntem "named driver " pe masina celuilalt!

DFe mentionat poate ca , amandoi avem full UK driving license!

Multa bafta daca vrei sa schimbi!

Share This Page