7.5 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

masina inmatriculata in romania.....in uk

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by ionut petcu, Oct 25, 2011.

1. cypydcv

cypydcv New Member

Trophy Points:
    0
    Dar nu a spus nimeni nimic de mintit. Pur si simplu de exemplu sunt in UK si dupa o luna imi iau nino, de ce sa nu mai pot cirucula cu masina pana se fac 6 luni, nu am gasit nicaieri o lege sau ceva unde sa specifice ca nu ai voie.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca nu stii tu nu inseamna ca nu e. cauta pe forum, cauta pe gov.uk si te vei lamuri.
    iar o lege nu se dezbate ci se respecta si se aplica; dezbaterea este in general pt proiectele de lege, care dupa aprobare intra in faza obligatorie.
    evident pe forumuri se poate dezbate mult si bine, dar stii cum e - cand dai de probleme nu prea te ajuta sa spui ca ai citit pe forum.

militieni / nemilitieni asta e legea si pe aici se aplica fara discutii.

3. cypydcv

cypydcv New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt total de acord ca legea se respecta, dar cum am mai spus, eu nu am gasit nimic sa specifice treaba cu rezidenta, daca ai tu la indemana un link direct la lege ar fi ok.

4. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Raspunsul la intrebarea ta se afla aici:

https://www.gov.uk/importing-vehicles-i ... ry-imports

You can usually use a vehicle with non-UK number plates without needing to tax or register it in the UK if all of the following apply:
    -you’re visiting and don’t plan to live here

-you only use the vehicle up to 6 months in a 12-month period (one single visit, or several shorter visits adding up to a 6-month period)
    -the vehicle is registered and taxed in its home country

Poti sa folosesti masina cu numere straine daca esti in vizita si nu ai intentia sa ramai aici. Adica daca esti in vizita.
    De moment ce ti-ai facut NINo, autoritatile pot considera ca ai intentia sa ramai aici.
    Eu unul daca as fi de la Police, asta as considera. Pun pariu ca si un judecator ar considera la fel, in caz de belea mai mare, sa zicem. Tu nu ai considera la fel?

De exemplu, te opreste Politia si te intreaba: daca nu ai intentia sa ramai aici si esti in vizita/tranzit, de ce ti-ai facut NINo? Ce ii raspunzi?

5. cypydcv

cypydcv New Member

Trophy Points:
    0
    Ii cam cu dus/intors. Pt ca imi pot face NINO imi gasesc de munca ( deci intentionez sa raman ) si dupa 6 luni trimit masina in Ro. Sau iti poti face NINO sa iti cauti de munca si dupa 6 luni pleci cu tot cu masina pt ca nu ti-ai gasit de munca.
    Oricum multumesc de info.

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    trebuie sa citesti cu atentie si sa intelegi exact ce spune acolo, ca e f clar, fara ambiguitati.

You can usually use a vehicle with non-UK number plates without needing to tax or register it in the UK if all of the following apply (adica se aplica toate cumulativ):
    -you’re visiting and don’t plan to live here (adica esti in vizita si nu ai de gand sa ramai; daca te gandesti la nino e clar ca nu e vizita si ai de gand sa ramai);
    -you only use the vehicle up to 6 months in a 12-month period (one single visit, or several shorter visits adding up to a 6-month period)

7. cypydcv

cypydcv New Member

Trophy Points:
    0
    Ce vreau sa zic este ca intentia de a ramane in UK se poate manifesta prin mai multe feluri, pana la urma imi pot lua nino si fara sa vreau sa raman poate vreau sa il fac asa "ca sa fie" . Oricum ma gandeam sa sun la DVLA si ma lamuresc exact ce si cum.

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    intentia se poate manifesta cum vrei tu, dar legea nu accepta.
    si eu pot intentiona sa merg cu 100 mph pe autostrada, dar peste 70mph nu mai e legal.

ia un creion, scrie de 10 ori chestia de mai jos, apoi reciteste tot de 10 ori.
    daca tot nu ai inteles, ia un pix, mai scrie de 10 ori si mai citeste de 10 ori, dar mai rar si cu voce tare.
    si tot asa pana deslusesti tainele celor spuse de lege

You can usually use a vehicle with non-UK number plates without needing to tax or register it in the UK if all of the following apply (adica se aplica toate cumulativ):
    -you’re visiting and don’t plan to live here (adica esti in vizita si nu ai de gand sa ramai; daca te gandesti la nino e clar ca nu e vizita si ai de gand sa ramai);

10. Pinkygigabyte

Pinkygigabyte New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.

Sunt de 4 luni in Anglia, si vreau din septembrie sa vin cu masina mea din RO, pentru 6 luni in Anglia. Pot circula cu ea aici? Eu am auzit de la unii ca pot 6 luni fara probleme, de la unii doar 30 de zile, si de la altii ca nu pot, ca lucrez in UK, si aici nu prea e nimic concret. Acum nu stiu pe cine sa cred. Rog un raspuns cat mai concret (Da sau Nu). Va multumesc

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    discutie incheiata, regula nr 1 spune ca trebuie sa fii vizitator nu stabilit aici.

https://www.gov.uk/importing-vehicles-i ... ry-imports

7. Temporary imports

You can usually use a vehicle with non-UK number plates without needing to tax or register it in the UK if all of the following apply:

you’re visiting and don’t plan to live here
    you only use the vehicle up to 6 months in a 12-month period (one single visit, or several shorter visits adding up to a 6-month period)
    the vehicle is registered and taxed in its home country

You must tax and register your vehicle in the UK if you become a resident or your stay is longer than 6 months.

12. Pinkygigabyte

Pinkygigabyte New Member

Trophy Points:
    0
    hm, interesant, ca am 2 masini in parcarea de la munca cu numere de RO si unu cu numere de Bulgaria. O sa dau de ei si o sa ii intreb cum au reusit sa circule cu ele in UK si sa si lucreze

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    legea e lege, faptul ca nu toti o respecta nu e un model de urmat. pana la urma sunt niste riscuri destul de mari asumate de cei care practica acest sport.

uite aici un mic exemplu de chestii legate de lucruri din alte parti...
    http://www.romani-online.co.uk/forum/to ... 60#p179560

14. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Referitor la situatia masinilor straine din UK, cea mai recenta informatie pe care v-o pot da: masini civile de obicei inchise la culoare si cu geamuri fumurii (nu scrie POLICE pe ele), te urmaresc in traffic pana cand opresti (de obicei ori opresti acasa, ori opresti unde lucrezi tu), apoi un politist in uniforma vine si te legitimeaza (permis, buletin, acte masina, etc), iti pune multe intrebari de genul "ce faci aici?", "lucrezi aici?", "unde locuiesti?", probabil pentru a-si da seama daca esti turist sau nu. Intre timp cheama si o duba pe care scrie POLICE, din care coboara politisti care te amprenteaza si care iti dau urmatorul NOTICE, pe loc: din acest moment ai 59 de zile pentru: fie sa iti inmatriculezi masina in UK, fie sa o expatriezi in tara de origine.

Iar asta nu e din auzite, ci un bun prieten de-al meu s-a confruntat cu problema saptamana trecuta.
    S-au pus tare de tot pe masinile straine. Succes tuturor!

Share This Page