17.5 C
London
Wednesday, September 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Masina din Ul in Ro

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by adynutza, Feb 8, 2013.

1. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Cat se poate circula cu o masina din Uk in Ro ?
    Se poate face asigurare in Ro fara sa o inmatricolez acolo.

Fara remarci inteligente ca e volanul pe alta parte, vrem sa mergem intr-un oras mic, nu e trafic, si doar pt cam 6 luni, ar fi mai usor de luat masina de aici, decat de cumparat in Ro, facut acte, vandut cand venim inapoi, etc.

Stie cineva daca se poate face asigurare in Ro la masina inmatriculata aici ? Tb sa aiba MOT valabail pe toata perioada ?
    Ce altceva ar tb sa stiu ?

2. raduv_92

raduv_92 New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa circuli cu masina din Uk in Ro dar trebuie sa ai Mot si asigurare valabile pe toata perioada. Asigurare la masina din Uk nu poti face in Ro decat daca o inmatriculezi, nu o poti asigura altfel aici daca e inscrisa pe Uk. Fiind masina ta pe numele tau nu ar trebui sa fie o limitare a perioadei in care poti circula atata timp cat tu ai asigurare si Mot valabile... era totusi ceva in lege ca nu ai voie sa circuli mai mult de 90 de zile cu masina de strainatate, dar faza asta se aplica din ce stiu la masinile care sunt inmatriculate pe alti proprietari. Cam asta stiu eu despre treaba asta.

3. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ies nicaieri la cat costa asigurarea aici pe un an :D

am gasit pe unele forumuri ca ar fi facut lumea asigurare in Ro la masini de aici... nu pot afla nicaieri oficial ?

4. cristi1982

cristi1982 New Member

Trophy Points:
    0
    100% nu poti face asigurare in Romania pentru masina inmatriculata in alta tara! Atentie!!! Cine spune ca-ti face asa ceva iti va da o asigurare falsa! Legea prin care ai voie sa circuli 90 de zile este valabila, dar nu se poate aplica pentru ca nu ti se noteaza nicaieri data in care ai intrat in tara (legislatia UE)! In concluzie sa te asiguri ca ai asigurarea si MOT valabile pentru perioada in care esti plecata din UK (indiferent de tara in care vei pleca)!

5. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    @adynuta daca te ajuta ceva Mot-ul ( ITP_ul romanesc ) il poti face si in Romania doar la registru auto roman ( RAR) pentru orice autovehicol inmatriculat in UE. Este valabil DOAR pe teritoriul Romaniei timp de 2 ani , in cazu asta nu prea ai cum sa tranversezi europa ..

6. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Nu poti face asiguarea in Roamania dar se poate face din Romania , suna din Romania la societatea de asigurari unde este asigurata masina si prelungeste perioada de valabilitate
    S-au smecherit si gabori din Romania umbla cu laptopul dupa ei si verifica masinile inmatriculate in UK pe situ ala cu " semafor " sa vada daca masina este declarata sorn are mot si asigurare valabila

Share This Page