20.8 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Mamica fara acte

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by MonicaClo, Dec 22, 2012.

1. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Sunt insarcinata in cateva saptamani dar am inceput deja sa mi fac griji pt cum imi voi creste copilil. Muncesc fara acte de mqi bine d un an de zile, am aplicat pt blue card ca dependent de sotul meu cu self employed acum vre o 2 luni dar nu am primit nici acum raspuns. Am citit pe forum dqr nu am inteles prea multe. Nu stiu de unde sa incep si cand sa incep si ce benficii am putea avea. Mentionez ca sotul meu este inregistrat ca self employed dar lucreaza tot fara acte la un restaurant.multumesc anticipat pt raspunsuri.

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, nu vreau sa fiu responsabila pt neplacerile aduse atunci cand citesti raspunsurile asa ca-ti urez doar multa bafta cu actele si sarcina usoara!

3. guvida

guvida New Member

Trophy Points:
    0
    Informatii despre maternity entiltlements afli pe gov.uk.

Daca lucrezi legal timp de 26 de saptamani inainte de a intra in concediu de maternitate ca angajat primesti 136 de lire pe saptamana timp de 39 de saptamani (pre si postnatal). Daca nu primeste alte beneficii https://www.gov.uk/maternity-benefits/y ... 5-23/no/no

Sper sa se rezolve cu blue cardul repede ca sa poti sa ai payslip-uri pt 26 de saptamani. Nu sunt foarte multi bani dar se poate supravietui pentru o perioada limitata.

4. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    26 de saptamani inainte de a 15-a saptamana pana la nastere. Adica 41 de saptamani inainte de nastere, din care trebuie sa lucrezi pentru acelasi anagajator pe primele 26.

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    beneficii - mai greu, doar alocatie pt copil probabil.

6. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Salut, am revenut cu o intrebare: am facut in asa fel incar mi am platit taxele ca self employed pe anul trecut(venituri mici sub 8000 anual ),plus ca astazi mi a venit Blue Cardul mie si sotului yellow card. Schimba cu ceva astea drepturile gravidei? As putea beneficia de vre un ajutor banesc cumva? Mersi mult.

7. anamariadumitriu

anamariadumitriu New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full time mommy!
    -plans- Buna! Daca nu ai fost angajata inainte aici in Anglia nu ai parte de beneficii. Iti spun din propria experienta. am o fetita de 5 luni jumatate. Noroc ca taticul ei e rezident, altfel nu puteam lua nici alocatie. E foarte greu. Nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar iti urez tot binele din lume si sa ai noroc sa rezolvi problemele. -nu-stiu- -ma-iubesc-

Wow felicitari pentru carduri. Cel mai bine e sa treci pe la job center daca ai cardurile pt ca s-ar putea sa te ajute. -hipno-

8. anamariadumitriu

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full time mommy!

Treci pe la Job Center cat mai curand. S-ar putea sa te califici pentru Income based. -asa-asa-

9. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Nici macar daca apar la ei ca am muncit self employed tot anul trecut? Mi am facut inchiderea de an ca la carte joi ma duc sa semnez ultimile acte. Pfff

10. UAU

UAU New Member

Trophy Points:
    0
    cersetori la londra! Esti maritata fatetitzo..ai barbat.. pune-l sa se duca la munca daca tot a facut copil... din cauza voastra englezii ne vor afara.
    orice lenes nenorocit stie sa dea din fund sa faca copil ... dar sa-si asume obligatiile nu e in stare oricine...

Mai femeie...daca tot esti gravida si nu vei putea muncii.. de ce surioara ti-ai facut tu YC ci nu i-ai facut BC sotzului sa se duca putoarea la munca????

11. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Da am barbat si munceste 12 ore pe un salariu de cacat din cauza englezilor ca le permite patronor sa tina in astfel de conditii, iar eu am muncid imediat cum am venit in tzara fara acte ce i drept pt ca tot din cauza englezilor pt ca asa vor ei actele dureaza peste 6 luni, asa ca mai scuteste ma cu dinastea gen ca din cauza celor ca mine o sa va dea pe voi cei ' ajunsi' si vezi doame respectati afara. Iar din punctul meu de vedere unui copil nu i poti da si lua viata cand vrei tu asa ca mi pare rau dar am impresia ca unii se prea cred Dumnezeu in momentul in care dau si ei de un banutz gramada si se reped sa judece pe altii.sa fie clar:Nu INTIND MANA LA NIMENI!am muncit si eu si sotul asa cum am putut plecand ziua la 12 venind noaptea la 1 acasa nicidecum nu am stat sa sparg seminte la colt sau sa umblu prin cluburi, asa ca nu mai confundati treburile , si cred ca e dreptul meu sa ma i formez !

12. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Iar dc esti atat de sclipitor/oare la minte ar trebui sa stii ceea ce doar am spus ca BC si YC dureaza peste 6 luni ori dc citeai tot topicul si mai apoi iti dadeai cu parerea ai fi retinut ca sunt doar in 5 luni de sarcina ceea ce sagetutza sagetutza rezulta dupa calcule simple ca nu eram gravida cand am depus de BC. Imi cer scuze dc nu sunt genul sa programez copilul peste 5 ani marti de la 2 la 3 ca atunci voi avea o situatie mai buna.

13. anamariadumitriu

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full time mommy!
    Daca ai muncit ti se va da cu siguranta. Cel mai bine dute la Job Center si iti fac ei programare plus ca iti vor da un formular sau ceva de genul asta.
    Gaseste cel mai apropiat oficiu, mergi acolo si vorbeste cu ei personal.

14. anamariadumitriu

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full time mommy!

E mult mai usor sa critici decat sa ajuti. Si cine nu vrea sa ajute un om la greu ma bine tace, sincer.

15. Anonymous

Anonymous Guest

Nu-l bagati in seama. El nu stie cum se fac copiii. Crede ca daca "da din mana" devine tata!

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu te mai vaita din cauza englezilor ca nu ei sunt cauza pt care ni se cer noua tot felul de acte...
    trebuie sa fii perfect constienta de ceea ce faci, iar daca te-ai multumit sa lucrezi fara acte intr-o tara straina ti-ai asumat niste riscuri.
    din fericire in uk ai asistenta medicala gratuita si tu si copilul indiferent de ceea ce faci (ai putea sa-i lauzi pe englezi pt asta), poti primi alocatie pt copil samd.

pana la urma - cui nu-i place vremea / fish&chips samd - lumea e larga!

17. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Nu neaparat ca ma vait ci era doar o remarca la faptul ca nu merita nici atat de mult pupati in fund. Nu te gandi ca fac ceva in interesul imigrantilor ci tot in interesul lor sunt facute toate ceea ce mi se pare si firesc atata timp cat este tara lor, problema era ca mesajul agresivau' de mai sus a fost foarte denigrant la adresa celor care au curajul sa si intemeieze o familie chiar daca se afla departe de tara cu o situatie nu tocmai stralucita si m am simit profund jignita pt ca eu nu am venit sa cersesc in uk, aveam o slujba respectata si tot sprijinul din partea familiei in tara dar crezand ca multi altii ca alearga cainii cu covrigii in coada am zis sa incerc, apoi a fost prea tarziu sa ma mai intorc pt ca am realizat ca pierdusem mai tot de unde plecasem si nu mai era cale de intoarcere. De asta sunt aici si sunt hotarata sa merg inainte acum pt ca n am incotro dar asta nu inseamna ca pe copilul ce l port il voi considera sau l am considerat vre o data o optiune sau o piedica, doar ca e mai greu o perioada si de aceea incerc sa fac ce mi sta in putinta sa ma informez la ceea ce am dreptul si ce nu, ori definitia cuvantului 'drept' nu cred ca e aceeasi cu cea a cuv ' cersit', si in plus ideea forumului este aceea de a ne ajuta, sprijini si nu de a ne critica cu atat mai mult cu cat suntem cu totii straini in aceasta tara si indiferent de cat de ' integrati' s ar crede unii pot paria ca sunt doar extrem de bine acomodati.

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  19. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    MonicaClo, din moment ce aveti acum yc si bc si munciti, mergi linistita la un Citizen Advice bureau din zona ta. Ei or sa te asiste gratuit cu obtinerea beneficiilor la care ai dreptul. Aici gasesti biroul CAB cel mai apropiat de tine, fa un appointment.

http://www.citizensadvice.org.uk/

ps. Ignora-i p'astia care arunca mizerii pe forum... ai altceva mai bun de facut ;)

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Monica, imi cer scuze, daca cele de mai sus nu se aplica. Ma alatur londonianei.

Share This Page