2.1 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Mai avem putin - pregatiri de plecare

Discussion in 'SEZATOARE' started by ZORIDEZI, Jan 17, 2011.

1. ZORIDEZI

ZORIDEZI New Member

Trophy Points:
    0
    Mai avem si noi fix 1 luna si o sa ne alaturam voua.Suntem nerabdatori dar si speriati,speram sa fie bine.
    Va multumim din suflet pentru toate sfaturile si toate indicatiile de pe site,noua ne-au fost de mare ajutor .
    .Deocamdata nu am mai scris mai nimic,dar nu a fost zi in care sa nu rasfoim paginile site-ului
    Speram sa ne vedem si sa ne auzim cu bine.
    Rog daca nu am postat bine,sa se mute .

2. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Re: mai avem putin

O luna de zile trece foarte repede, cu cat se apropie ziua plecarii, emotiile sunt mai intense, dar fiti increzatori, sunteti tineri, sunteti impreuna, deci sansele de a razbi sunt mari.
    Daca tot ai inceput topic nou, de ce nu l-ati transforma si voi intr-un "topic jurnal" dupa cum au facut achile si ValiB ? Doar rugati un moderator sa ajusteze titlul...
    Cred ca multi dintre forumisti vor avea de invatat din jurnalele voastre.
    Mult succes pe viitor.

3. laurale

laurale New Member

Trophy Points:
    0

Noi ne-am cumparat azi biletele si deja mi se strange stomacul de emotie. Si plecam abia pe 8 martie.

4. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

Crimm......care e jurnalul lui ValiB? ca nu am realizat pana acuma prezenta. Rusine mie.

Last Edit: Gata l-am gasit e "Aventurile lui WallyB in UK".

5. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

ValiB, maine zboara !!! Succes Vali, ne vedem in UK. Nu ne lasa, OK?

6. ZORIDEZI

ZORIDEZI New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Mai avem putin

Deocamdata nu as vrea sa incep jurnalul de pe acum,aici toata lumea care a plecat sau care vrea sa plece stie ca ai emotii,frica si multe alte sentimente de neliniste.
    Cand vom ajunge acolo dorim sa facem si noi un jurnal,cum a facut Achile ca ceilalti sa stie la ce se asteapta,din situatii diferite.
    Doamne ajuta la toata lumea.
    Speram sa fie bine.

7. ZORIDEZI

ZORIDEZI New Member

Trophy Points:
    0
    Am inceput de aseara sa facem din bagaj(cel care o sa il trimitem cu o masina ,inainte) si deja avem furnicaturi la stomac.
    Soacra ne urmarea si mai avea putin sa planga.
    E greu cand te gandesti ca lasi familia in urma si ca trebuie sa iti schimbi anumite treburi zilnice.
    E greu cand ne uitam la familie,la parinti si stim ca nu o sa ii mai vedem o perioada,dar ca sa reusesti sa faci ceva trebuie sa te sacrifici de undeva.
    Suparator e ca trebuie sa iti parasesti familia,prietenii si tara ca sa reusesti.
    Oare tara asta mai are de gand sa revina la limita normalului?Nu cred.
    Timpul trece si plecarea se apropie.
    Nerabdare?Da
    Teama?Cu siguranta
    Speram sa fie bine si sa reusim sa facem ceea ce ne propunem.

8. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Da este o autoexilare asa o numim eu si sotul , speram sa primim peste o luna si noi blucard . autoexilare dintr-o tara care nu te vrea prin actiunile pe care le intreprinde . pardon conducatorii

9. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    @zoridezi, @laurale
    Buna, vreau si eu niste sfaturi de la voi, va rog. Am vazut ca plecati in perioada in care as vrea si eu sa plec. Voi ati facut programare la Croydon din Romania? Ce parere aveti: sa fac programarea din Ro pt yc. de student si bc. dependent pt sot si cu 2 sapt. inainte sa ajung in Londra si sa ma inscriu la cursuri; si tot atunci sa deschid si cont la HSBC. Voi lua si statementuri bancare pe ultimele 3 luni din Ro, eventual si o scrisoare de sponsorizare de la mama. Ar fi ok?
    Multumesc mult. Orice sfat e binevenit.

Scuze, asa-i romanu`, m-am luat cu problemele mele si nu v-am felicitat pt. acest pas foarte important pe care v-ati decis sa-l faceti. Sa dea Dumnezeu ca totul sa va mearga conform planului si asteptarilor. Multa bafta.

10. ZORIDEZI

ZORIDEZI New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.
    Imi pare rau ,dar noi o sa facem toate demersurile pentru acte de acolo.
    Nu stiu ce sfat sa iti dau,fa doar cum crezi ca e mai bine pentru voi.
    Multa bafta

11. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Mi se pare mie, sau intr-adevar Zoridezi nu a mai intrat pe forum in ultimul timp? Sa speram ca totul e ok si vom avea vesti in curand de la ei.

12. Geo74

Geo74 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Asa e, asteptam vesti. Cu atat mai mult cu cat si noi suntem pe picior de plecare... AMR 3 saptamani.
    Doamne ajuta si pentru ei, si pentru noi si pentru toti cei cu ganduri curate.

Numai bine,
    Geo

13. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    multa bafta sa aveti,este greu,greu tare inceputul,dar trebuie sa va ganditi ca daca ati supravietuit in Romania pana acum o sa reusiti si in alta parte,mult noroc tuturor celor care pleaca

14. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Cum am mentionat si la rubrica "Intamplari de la aeroport", dar nu am vrut sa continui discutia acolo pentru a nu fi off-topic, mi-am luat biletul pentru luna mai, asa ca de acum ne pregatim de plecare -asa-asa-
    Incepe aventura.....
    Cel mai tare ma doare despartirea de fetita mea, o sa ma simt "handicapata" fara ea, o sa simt ca imi lipseste o bucata din corp. Dar speranta la un viitor mai bun, mai decent pentru familia mea, imi da putere sa merg mai departe.
    Doamne-ajuta tuturor romanilor!

Multumesc lui moniqueee pentru incurajari si tuturor, de asemenea, pentru gandurile lor bune.

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pe tine te am la rubrica favoriti. Fac pariu ca perioada ta de tranzitie va fi foarte scurta si vei avea curand toata familia reunita. Va tin pumnii!

16. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    mickyroman,

Mult curaj,rabdare si putere de a rezista fara puiutul tau iti doresc si eu,pe langa noroc si sanatate cu carul.

Sentimentul ca o bucata din tine se va rupe e f greu de indurat si trebuie sa te pregatesti bine psihic in timpul ce ti-a mai ramas.Nu vreau sa sune a descurajare,ba din contra,doresc sa-ti intaresc vointa de reusi in ce ti-ai propus. De cate ori te vei gandi ca nu mai rezisti si vei fii in pragul disperarii,sa-ti amintesti ca tot ce faci e pt tine si familia ta si cu cat vei lupta mai mult cu atat iti vei aduce mai repede fetita langa tine si nu vei mai fii nevoita sa induri din nou cruzimea asta!

Iti vorbesc din propia experienta,am stat mult timp fara fetita mea si asta m-a afectat profund...Eu nu mai pot pleca nicaieri fara copilasul meu,nu mai vreau sa pierd nici o clipa din viata ei...

Capul sus,fii tare si nu ceda,o sa reusesti!

17. lony76

lony76 New Member

Trophy Points:
    0
    cati dintre voi ati trecut prin asa ceva ,sa vezi cat de greu este ,sa vezi ca atunci iti reantalnesti copilul sa simti ca ceva sa rupt,eu cred ca nimeni nu ar trebui sa-si parasesca copilul nici macar pentru o saptamana dar ce sa vorbim pentru mai mult ,se gandeste cineva la acel copil si la ce va simti el atat timp cit nu are propri parinti langa el,eu am gresit dorind sa castig mai multi bani si acum imi dau cu pumni in cap pentru prostia care am facuto .

18. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    albea, lovelyd va multumesc mult pentru incurajari.
    Eu sper ca planul meu, pe care il tot pun la punct de 6 luni, sa se nimereasca cu cel "din targ" macar 70%. Daca e asa, atunci la 1 septembrie, cand se intoarce sora mea din Germania, o sa vin in Ro sa imi iau fetita si pe sora mea pe post de nanny -ras4-

Apropo, eu ca nou venit in UK, dar cu acte, pot sa fac acte unui au-pair ("sa-l angajez")? Da, v-ati dat seama, vreau sa-i fac acte sorei mele ca dupa un an sa poata aplica pentru blue card, astfel ne ajutam reciproc.

@lony76,
    stiu ca vrei sa-mi dai un sfat bun si iti multumesc, dar eu nu ma duc acolo "sa fac mai multi bani". Eu ma duc acolo cu gandul sa ma stabilesc acolo, sa-i pot oferi fetitei mele un viitor decent. Degeaba m-as duce eu acolo sa fac bani cativa ani, daca ma intorc in tara sa-i dau statului pe impozite si taxe marite, pe benzina care e mai scumpa decat in America, pe scurt, sa platesc coruptia din tara asta. Iar in cele 3 luni si jumatate (sper din tot sufletul sa nu se inmulteasca) fara fetita mea (nu sunt ani chiar daca mie asa o sa mi se para), de cate ori o sa simt ca cedez o sa-mi adun fortele si o sa-mi spun: cu cat ma straduiesc mai mult cu atat familia mea se va reintregi mai repede. Si bineinteles ca o sa o vad prin webcam in fiecare seara, poate asta ajuta putin la "alinarea dorului".

19. Geo74

Geo74 New Member

Trophy Points:
    0
    Micky,

Tin pumnii! Esti curajoasa si stiu sigur ca vei reusi. Scopul e cel mai nobil si nu ai de ce sa nu iti atingi planurile. Ca sa te sustin, iti spun ca exact indepartarea de copil iti va da forta si curaj in toate cele ce te vor incerca departe de familie.

Sunt cumva pe aceeasi lungime de unda, intrucat noi plecam pe 1 aprilie si casa e mai mult de jumate golita (am inchiriat-o si sapt viitoare o predam) si plina de cutii cu lucruri stranse. Gandul de plecare e optimist, gandul de despartire de restul familiei (noi plecam cu tot cu copil, dar lasam parinti, frati), de prieteni, de locuri, devine mai greu decat ne-am fi asteptat pe masura ce ziua plecarii se apropie. Primul lucru de care ne-am despartit a fost masina sotiei... era noua si a plans dupa ea desi am agreat ca nu avea sens sa o mai tinem si pe a ei; urmeaza despartirea de casa in care stam de cand ne-am "luat", de 10 ani... si apoi cea mai grea fiind despartirea de familie, la aeroport. Ei bine, nu e simplu - cu atat mai mult cu cat nu stim exact cand putem reveni sa ii revedem.

Totusi, nu uitam pentru ce o facem sau in cazul nostru si al tau - pentru cine. Doamne ajuta! Oricum, bune sau mai putin bune in unele momente, tot aici ne vom reintalni cu totii si ne vom da un sfat bun, o incurajare.

Numai cu bine,
    Geo

20. mamadeciupanez

mamadeciupanez New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Micky & Geo,

Cuvintele voastre ma strang in spate dar imi dau curaj (probabil au acelasi efect asupra multora dintre noi). Va tin pumnii, va urez mult noroc si sanatate, sa duceti la indeplinire, cat mai curand, planul!
    Noi inca nu am cumparat biletele dar, de ~ 1 an planuim sa ajungem in Londra la mijlocul lunii mai, dupa ultima operatie a bebelusului nostru (daca nu e nimic neprevazut in privinta asta) si acolo speram sa ne facem, cu adevarat, un viitor pentru ca sa putem sa-l aducem cu noi, cat mai repede. Asa ca, eu ca si student iar sotul ca dependent si baza a familiei, trebuie sa "mutam muntii" ca sa crestem frumos impreuna :)
    Numai bine!

Share This Page