14.7 C
London
Friday, July 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ma refuza bancile pentru un bank accont

Discussion in 'FINANTE' started by cristian93, Oct 19, 2015.

1. cristian93

cristian93 New Member

Trophy Points:
    0
    buna sunt cristi si sotia mea are o problema cu deschiderea unui accont bank ..va rog sa ma ajututi care vrea...am aplicat si la lloids si la barclais dar ne refuza si nustiu de ce...ca documene are prof address,NINo .buletin si dovada de la locul de munca..a avut si restanta la o banca din Romania dar a achitato,si tot o refuza.va rog ajutor care stie ceva..si inca ceva mai are un cec de unde a lucrat anterior si nu poate sa scoata banii,a fost la banci si spun ca nu dau cash...ce putem face...multumes

2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Dacă nu știi de ce o refuza bancile pe soția ta, noi cum crezi ca te-am putea ajuta?

3. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Salut cristian93,

Nu pot sa-ti dau un sfat concret privind situatia ta, dar cel mai bine cred ca ar fi sa mergi la un Citizen Advice Bureau. cu toate actele cu care ai fost la cele doua banci, si sa-i intrebi ce se poate face in acest caz.
    Totodata incearca si la celelalte banci HSBC, NatWest, NAtionWide, Santander, etc si vezi ce se intampla si acolo.
    La o cautare rapida pe net am gasit ca bancile nu sunt obligate sa de-a un raspuns cu privire la refuz si ar putea fi atacate doar daca crezi ca refuzul se bazeaza pe discriminare. Poate poti juca cartea asta in discutiile cu ei.
    Sper sa-ti rezolvi problema cat mai curand.

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu are treaba CAB cu bancile,
    Cel mai probabil a fost refuzata din cauza la credit history.
    Nu se mai fac conturi curente asa de usor,mai ales la astia pe high street.
    Oricum, cu cat aplica mai mult si este refuzata, ii agraveaza scorul, posibil sa fi corelat si cu chestia din Ro? nu stiu, incearca un cont online, acolo e mai usor de deschis.Bafta.
    Daca e doar pt depus bani in cont, fara probleme de ex dute la Nationwide si deschide un cash account , e fara credit check.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Am serioase dubii cu asta. Orice moneyshop sau pawnbrokers pot sa-i incaseze cecul.

6. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    Cristi, incearca sa deschizi un "cash card account", de obicei nu se fac credit checks pentru asa ceva. Chiar si Barclays are asa ceva (Barclays Cash Card se cheama, vezi aici http://www.barclays.co.uk/Otheraccounts ... 2557963900 )

Mergeti la alt branch Barclays si cereti in mod specific acest tip de cont. Daca Barclays va refuza, incercati la Co-Op bank (Co-Op Cashminder se cheama tipul de cont http://www.ukbankaccounts.co.uk/co-oper ... k-account/) sau la Virgin (Virgin Essential Current Account http://uk.virginmoney.com/virgin/curren ... ccount.jsp).

Nu mai incercati la Lloyds, HSBC, etc. daca aveti probleme cu obtinerea unui cont.

Succes!

7. ceferistul

ceferistul New Member

Trophy Points:
    0
    mi se pare nasoala problema asta. am mai multi prieteni care au ajuns pe aici si au inceput sa lucreze pe la companii si pur si simplu nu au pe ce sa isi primeasca salariile, iar majoritatea angajatorilor platesc numai BACS sau transferuri bancare

8. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    Ce e asa nasol? Exista alternative, nou-venitii nu trebuie decat sa se informeze. Acele cash card accounts functioneaza la fel ca un cont curent obisnuit, poti sa primesti salariul in cont, vin cu un card debit Visa, au online banking s.a.m.d. Singura diferenta mare fata de un cont curent obisnuit e ca nu poti sa scrii cecuri si nu ofera ovedraft (cred ca overdraft se cheama descoperire de card in romaneste, nu stiu sigur).

Share This Page