15.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Lucruri de stiut si avut in prima luna in UK

Discussion in 'EMIGRARE' started by adinuca, Jul 14, 2014.

1. adinuca

adinuca New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Am acceptat de curand un job in Poole, Dorset, in IT, si voi pleca aproximativ intr-o luna. Am o tona de intrebari, dar cel mai mult m-ar interesa de cati bani as avea nevoie pana la primul salariu(sa zicem o luna) pentru a imi gasi chirie, a plati tot ce e nevoie - deposit, altele pt un studio, sau o camera undeva.... pentru mancare, una alta prin casa de inceput, transport.

Va multumesc frumos pt ajutor.

2. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut,
    Cu cat mai multi ,cu atat mai bine.Cam 1500 ar fi o suma acceptabila,unde 1000 e chiria si depozitul pe o luna,transportcu autobuzul e cca 50 £ lunar pe Yellow Buses toate liniile,mancare cam 150-200,iar una alta prin casa-depinde cat de utilata o gasesti,dar mai pune 100 maxim in calcul pt vesela,lenjerie,perna,pilota,produse de curatat,etc,iar 150-200 comision de agentie
    Chirii gasesti pe zoopla.co.uk si rightmove.co.uk.mai sunt si pe gumtree.com-dar atentie de la cine inchiriezi
    as mai putea sa -ti dau informatii,dar nu stiu ce exact ai nevoie.mai intreaba-ma pe privat

3. Danadia

Danadia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, intra pe zoopla.com si vezi acolo cat sunt chiriile in localitatea in care mergi ca nu are cum sa fie 500 de lire . Iti
    Trebuie sa ai pt 1 luna de chirie si una depozit plus celelalte cheltuieli. Succes

4. rebeca

rebeca New Member

Trophy Points:
    0
    Eu as zice ca mai mult de 1500. Daca iti gasesti o locuinta prin agentie trebie sa platesti o depozit + prima luna de chirie + taxa ca iti fac profilul, care poate fii intre 80-200 de lire + taxa pt inventar, iar ac uma depinde si de agentie plus o taxa pt cand pleci din casa. Este posibil sa iti ceara si garant, daca tocmai ai venit in anglia sau sa dovedesti ca ai bani pusi deoparte sa iti poti plati chria. dupa ce ai rezolvat asta e necesar sa iti faci o programare la job centre sa iti iei nino, iar apoi sa iti deschizi un cont in banca.in rest de cand s-au ridicat restrictile nu stiu daca mai e necesar sa iti fac yellow card, dar daca poti atunci fa-o, nu se stie niciodata. Poole e o zona destul de scumpa, pt un studio chiria ajunge undeva la 800 pe luna la care mai platesti si council tax plus cheltuieli. Poate iti gasesti o camera dubla ca acolo ai toate cheltuielile incluse.

5. adinuca

adinuca New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos. Pe la 2000 m-am gandit si eu. Din cate am inteles voi primi salariul pe cat voi lucra din luna august in 27 august, deci asta e ok.

Intre 500 si 700 ar fi ceva ce mi-au placut de pe siteurile zupla si rightmove

6. adinuca

adinuca New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, as mai avea o intrebare. Dupa ce ajung, ma voi caza undeva si voi incepe sa imi caut chirie sau sa-mi fac cont in banca(nu stiu care trebuie prima) . Cam in cat timp dupa ce gasesti ceva ce-ti place ai putea sa te muti, sa zicem ca proprietatea e disponibila imediat?

7. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Cand vizualizezi un anunt de inchiriere,ai si detaliul de cand e disponibil,iar daca e disponibil deja,te poti muta imediat ce ai platit,dar e bine sa intrebi asta la agentie cand semnezi contract si dai banii.

8. adinuca

adinuca New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pentru raspunsuri, daca aveti si alte sfaturi, le accept cu placere.

Nu stiu daca imi poate raspunde cineva la intrebarea cum imi voi putea transporta cainele in UK(asta se va intampla doar la anul), stiu ca trebuie vaccinat, microcipat, deparazitat, pasaportat:) dar ca mijloc de transport, 90% exclus avionul? Putem sa-l aducem cu masina? ce riscuri ar fi sa venim cu masina din Romania?Cat de greu e sa conduci in UK cu masina din romania?

9. adinuca

adinuca New Member

Trophy Points:
    0
    Poate va mai avea cineva nevoie de anumite raspunsuri.

Am ajuns in UK, daca stiti ca aveti de mers cu metroul va doresc sa nu aveti bagaj de 20+ kg. Am aterizat pe Luton, am traversat Londra cu metroul sa ajung la Waterloo ca sa iau trenul spre Poole.
    Bilet avion + bajaj de cala = aprox 100 lire
    Bilet tren+ metrou din Luton pana in Poole = aprox 55 lire
    Hotel o saptamana pana am gasit cazare = aprox 500 lire ( am stat la hotel, singura, probabil alte persoane nu merg intr-un loc pe care nu au chiar pe nimeni si au unde sa poposeasca)

Dupa ce am cautat ca nebuna cazare(am nimerit intr-o perioada foarte proasta - cand studentii isi cauta cazare pentru ca in septembrie incep facultatea), am gasit un singur studio dar era intr-o stare.....proasta si multe camere minuscule in casa shared. Dupa cateva zile si anunturi pe flatmateroommates si spareroom si zoopla, am gasit o camera intr-o casa comuna, foarte frumusica si aproape de serviciu la aprox 425 lire pe luna, cu bills incluse.

Socuri avute aici : Ca sa ai acces pe site-urile de mai sus la anunturile cele mai noi ai nevoie de cont premium pt care trebuie sa platesti, dar pentru a plati ai nevoie de cont in banca englezesc, pe care nu prea il poti face fara dovada de adresa :))

Socuri pozitive avute aici : Exista foarte multe persoane cu dizabilitati(asta nu e un lucru bun) si au toate conditiile pentru a se deplasa si a-si trai viata intr-un mod normal, ceea ce nu e valabil si romania pentru toata lumea. Oameni de 70, 80 de ani facand surf, sau windsurf :) familii intregi pe biciclete, cu copii destul de mici, caini si copii jucandu-se pe acelasi teren fara sa se crizeze nici proprietarii de caini( care strangeau dupa patrupede) nici parintii copiilor. Si pentru ca ii de interes pentru mine faza cu cainii, faptul ca pot circula pe mijloacele de transport fara nici o problema, si inca nu am vazut nici un pasager care sa se uite urat la ei, majoritatea chiar se joaca cu ei.

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    in unele cazuri e mai usor sa mergi cu autocarul www.nationalexpress.com; faci doar un schimb - in cazul de fata in autogara la Heathrow.

11. adinuca

adinuca New Member

Trophy Points:
    0
    data viitoare :)

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  13. marius88

marius88 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Sunt nou pe site nou in toate si am o multime de intrebari.....
    Daca poate cineva sa imi spuna cam cati banii ar trebui sa am la mine pt mine si sotia mea cand ajung in anglia?
    Eu vreau sa vin pe cont propri6 qdica fara contracte sau alte chestii....ce trebuie sa fac,cum imi iau o chirie iar apoi cum gasesc ceva de munca?

14. adinuca

adinuca New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am avut 3000lire si am consumat cam 1500 aici pe chirie, hotel, trait o luna,, transport pe aici 2 saptamani, dar am avut contractul semnat si am fost singura

Share This Page