9.1 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

LTD

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by albertina25, Jun 20, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri.

Daca as vrea sa lucrez ca si contractor, cum ar fi mai avantajos: sa imi deschid si eu company, sau sa lucrez pentru LTD-ul prietenei?

2. GeoGrig

GeoGrig New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Manager
    Din ce stiu eu se poate lucra prin intermediu Ltd-ului prietenei tale, acuma depinde si de ce vrei tu, dar ce rost are sa platesti contabil si tu si ea, taxe la fel , daca vrei totul ori 2 poti sa iti deschizi.

3. meme

meme New Member

Trophy Points:
    0
    varianta LTD am ales o si noi ( eu si sotul meu) deoarece ca self employed nu ne angaja nimeni fara NIN dar ca si LTD nu intereseaza pe nimeni . Noi avem o singura companie care ne contracteaza serviciile si ne emit lunar cate o factura pe care o achita prin banca .

Sapt trecuta am avut programarea la JCP ne am dus cu actele personale id uri ..etc , extrase de cont pers care dovedesc ca am primit salariu , facturi , actele companiei , dovada meseriei practicate , pana si cardul de student part time . problema e ca dna care m a intervievat pe mine a fost f draguta, mi a luat toate actele ce le am avut , insa cea care l a intervievat pe sotul meu a fost mai ciudatica , era amabila cu el si apoi ii trantea cate un "NU" ; nu i a luat in calcul extrasele cu plata salariului , cardul de student etc.. in final noi am avut aceleasi acte ,insa foaia cu lista lui de acte prezentate ,era pe jumate fata de a mea .

n am avut scrisoare de la contabil ( ma bazam pe efficient books ,dar dupa ce si au vazut banii ne au sters din agenda lor) insa in principiu taxele urmeaza sa le platim la 9 luni dupa inceperea activitatii companiei ( banii de taxe ii punem separat) ne dam salariu minim , n avem alte cheltuieli pe firma si mereu am zis ca vor fi nevoiti sa ne dea NIN daca vor banii pe taxe ..dar acum ..sunt cam ingrijorata

citind azi topicul de aici , inteleg ca vor refuza ?

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai daca sunteti studenti, de ce va complicati cu SE si LTD. Daca ai YC de student, NINo este o simpla formalitate.

5. Romeo M. Calin

Romeo M. Calin New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:
    Nu are nici o legatura NINo cu plata taxelor la LTD. In momentul incorporari, HMRC va emis un UTR number specific LTD-ului vostru. Pe acesta veti face Tax Return-ul la HMRC si nu pe NINo. Dar ca Dirctori sinteti nevoiti sa va faceti Self Assessment-ul si de aceea aveti nevoie de NINo. Insa mi se pare ca a-ti complicat un pic aplicatia incluzind si Yellow Card-ul de student si in plus ati aratat (mi se pare) ca sinteti angajati la LTD-ul dumneavoastra! Ca LTD-ul sa poata angaja pe cineva trebuie sa il declarati la HMRC ca ANGAJATOR. Poate ati facuto! Insa, aplicatia pentru NINo daca ati facuto pe baza de Self-Employed asa cum ar reiesi cu dovada de LTD, o sa fie respinsa pe baza ca sinteti angajatii LTD-ului(daca ati aratat ca va platiti salariu). Dar aici intra cardul de student la bataie sa va "apere"!! Insa din experienta mea recent intro scrisoare adresata la Home Office, din raspunsul primit de la ei a reiesit ca dreptul de a studia nu este dreptul de a lucra aici.
    Mi se pare un pic "amestecata" aplicatia dumneavoastra, insa depinde de cei din Glasgow si ceea ce "vad" ei in dosarul vostru.
    Va urez succes!

6. meme

meme New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de raspuns si de urari :)
    dar e o confuzie aici ..ca si student ti se da un card ..un id card ..mie mi l a luat in considerare , sotului nu . dar e doar o dovada ca sunt student . nu confundati cu yellow card ce ti se da ca urmare a faptului ca esti student .

deci se face mare diferenta intre taxele ltd ului si taxele mele ca angajat?
    ptr a plati taxele companiei e de ajuns utr ul si ptr taxele mele ( ptr ca am primit salariu ) voi avea nevoie de nino?
    fiind directori ai companiei am inteles ca suntem considerati angajati ai companiei din oficiu. si asta fara sa fiu self employed , chiar m am straduit la jcp sa le explic ca nu s selfempoyed :(

asta inseamna ca eu m am dus la jcp si le am zis "uite muncesc si iau bani la care n am dreptul?"

7. Romeo M. Calin

Romeo M. Calin New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:

La LTD se face Tax Return pe baza UTR-ului eliberat companiei. Un Director trebuie sa se inregistreze pentru Self Assessment dar pentru a i se putea elibera un UTR are nevoie de NINo.
    Fiind Director nu inseamna ca automat sinteti angajatul companiei. Sinteti considerat angajat doar atunci cind va puneti pe payroll si va platiti un salariu, va platiti concediile si sarbatorile, etc. si compania LTD este inregistrata la HMRC ca ANGAJATOR. Va trebui sa platiti taxele din salariile voastre la HMRC impreuna cu contributiile la NI.
    "If you want the company to pay you a salary, expenses or benefits, you must register the company as an employer with HM Revenue & Customs (HMRC).The company must take Income Tax and National Insurance contributions from your salary payments and pay these to HMRC, along with employers’ National Insurance contributions. "

Daca ati aplicat la NINo pe baza de Self-Employed si ati demonstrat ca sinteti angajati, veti primi refuz automat.

8. meme

meme New Member

Trophy Points:
    0
    doar ce am zis ca am insistat la JCP ca nu s self employed .. si da stiu ca directorul e considerat office holder si da, m am declarat ca si angajator la HRMC si da, mi am dat salariu

si ce treaba are UTR ul companiei cu NIN meu? LTD ul are UTR si fara sa am eu NIN ...

multumesc

9. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Asa cum ati citi mai sus, problema directorilor unei limited company nu este inteleasa foarte bine nici de catre lucratorii Jobcentre Plus.

In conformitate cu manualele de lucru ale Jobcentre Plus, activitatea companiei trebuie sa fie similara cu conditiile generale de clasificare a statutului de self-employed, respectiv sa aiba mai multi clienti, sa fie independenta etc.

Pe de alta parte, relatia dintre companie si director este data de pozitionarea directorului. Cu alte cuvinte, daca compania va fi inregistrata ca employer si directorul va primi salariu lunar, evident ca directorul va avea statut de angajat al companiei.

Prin urmare, nu exista o linie foarte clara, ci depinde foarte mult de documentele puse la dispozitie, de explicatiile date si, evident, de cum toate acestea vor fi interpretate de cate lucratorii Jobcentre Plus.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com
    http://divortuk.co.uk

10. meme

meme New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc din suflet pentru raspuns .

banuiam ca va depinde de cum vede aplicatia cel ce intervieveaza , de aceea si ingrijorarea mea ,legata de faptul ca doamna ce m a intervievat pe mine a fost open minded si cea care l a intervievat pe sot dimpotriva .

multumesc inca o data :)

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page