16.3 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

LTD

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by albertina25, Jun 20, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. albertina25

albertina25 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua! am un prieten care si-a facut LTD, ca sa aplice la o numita agentie, acestia ii cer NINO pe langa LTD. stiti cumva daca NINO se obtine mai usor din moment ce ai LTD si au fost rulati niste bani in cont? sunt procedurile diferite? Multumesc

2. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16

Din punctul de vedere al Jobcentre Plus, directorul unei company care detine cel putin 51% dintre actiunile companiei este clasificat ca self-employed.

Prin urmare, in aceasta situatie directorul unei company va fi tratat la fel ca orice alta persoana care aplica pentru alocarea NINo in calitate de self-employed, respectiv trebuie sa dovedeasca acest statut prin documentatia specifica statutului de self-employed.

Cu toate acestea, faptul ca a fost deja incorporata o companie este un semnal de credibilitate privind desfasurarea unui business in UK si un avantaj pentru aplicant.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com

3. albertina25

albertina25 New Member

Trophy Points:
    0

4. vicky_1462

vicky_1462 New Member

Trophy Points:
    0

Buna ziua,

Puteti sa-mi spuneti va rog daca directorul unei companii este considerat self employed si de catre UKBA in cazul aplicatiilor pentru residenta permanenta (ma refer la aplicatie dupa 5 ani de self employed & director de companie, in confomitate cu Articolul 16(1) EU Directive 2004/38 and Regulation 15(1)(a) of the Immigration (European Economic Area) Regulations 2006 folosind fomularul EEA3).

Ridic acest semn de intrebare pentru ca tehnic vorbind, un director de companie depune self assessment/return ca 'employee' ( e adevarat ca employee/angajat al propriei companii) si ar fi de mare ajutor sa stim daca aceasta situatie e clasificata self-employment de catre UKBA si duce la eligibilitate pentru residenta permanenta.

Multumesc foarte mult.

Vicky

5. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    La modul general, clasificarea ca self-employed sau employee este data de gradul de independenta al activitatii de munca desfasurate. Desi nu exista un test decisiv de individualizare, veti fi clasificat ca self-employed daca:

- Aveti decizia finala asupra derularii unui business;
    - Va riscati banii personali in acest business;
    - Sunteti responsabili pentru pierderile si castigurile din acest business;
    - Detineti echipamentele necesare desfasurarii job-ului;
    - Puteti sa sub-contractati sau sa angajati alte persoane pentru anumite activitati de munca;
    - Sunteti responsabili pentru corectarea unei lucrari nesatisfacatoare pe propria cheltuiala.

In ceea ce priveste directorul unei company trebuie facute urmatoarele precizari:

1. In employment law, directorul unei company este clasificat ca office holder. In general, ca office holder nu esti acoperit de legislatia muncii decat in situatia in care se mentioneaza expres despre aceasta cum ar fi, spre exemplu, prin incheierea unui employment contract, caz in care directorul are si statutul de office holder si cel de employee.
    2. Din punct de vedere al Tax si National Insurance Contributions (NICs), venitul unui director este taxat ca employment income si este responsabil pentru Class 1 NICs.
    3. Referitor la Company Law, drepturile si responsabilitatile unui director sunt date de Companies Acts si de Articles of Association.
    4. In ceea ce priveste Immigration Law, statutul unui director care s-a stabilit singur in acel business prin incorporarea unei company si care indeplineste conditiile enumerate in primul paragaf va fi considerat ca fiind self-employed.

Revenind la obtinerea dreptului de rezidenta permanenta in UK, in primul rand este irelevant daca ati avut statutul de self-employed sau employee atata timp cat ati avut statutul de qualified person pe o perioada de cinci ani. Qualified person presupune ca pe timpul acestei perioade sa va incadrati in cel putin una dintre urmatoarele categorii: jobseeker, employee, self-employed, self-sufficient sau student.

In concluzie, ca raspuns la intrebarea dumneavoastra, daca pe o perioada de cinci ani ati avut statutul de self-employed (sole trader) si/sau de director al unei company, indepliniti conditiile de eligibilitate in vederea aplicarii pentru obtinerea dreptului de rezidenta permanenta in UK.

In situatia in care sunteti nesigura cu privire la statutul pe care il aveti, recomandam sa consultati un immigration adviser.

Atentie, doar membrii urmoatoarelor organisme sunt abilitati sa ofere consultanta in domeniul imigratiei:

- Office of the Immigration Services Commissioner
    - The General Council of the Bar
    - The Law Society of England and Wales
    - The Institute of Legal Executives
    - The Faculty of Advocates
    - The Law Society of Scotland
    - The General Council of the Bar of Northern Ireland
    - The Law Society of Northern Ireland

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686

6. vicky_1462

vicky_1462 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru raspunsul foarte detaliat - apreciez timpul si disponibilitatea implicate si cred ca sunt in asentimentul tuturor forumistilor daca spun ca suntem norocosi sa va avem aici.

In plan personal, mi-ati redat speranta si curajul sa aplic. Am cerut parerea unui solicitor specializat in emigratie si m-a descurajat intr-o oarecare masura, spunand ca totul depinde de intepretarea/abordarea pe care o va lua Home Office. Motivatia ar fi fost ca neavand autorizatie pentru a fi ‘employed’ in vreun fel (blue card, student card, au pair , highly skilled etc), singura mea modalitate de a exercita Treaty Rights in mod legal ar fi fost sa stau strict self employed toti 5 anii pentru a fii eligibil pt PR.

Maine am programare la un adviser the pe lista OISC (vad ca si dvs mi-ati recomandat asta in ranspunsul de mai sus!)

Multumesc inca o data si toate cele bune.

Vicky

7. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!
    Sunt in cautare de informatii privind ILR.Iata situatia noastra pe scurt :
    Sotul meu este in UK de 5 ani ca si self cu NINO si UTR.Abia din ianuarie 2012 detine BC ,iar eu YC-student.Eu sunt aici de 4 ani cu NINO .
    Intrebarea mea este : putem aplica pentru ILR ?
    Va multumesc pentru timpul acordat !

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    LTD, ILR ... Tot trei litere. Merge!

9. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ! Imi cer scuze ! Data viitoare voi fi mai atenta.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    E OK 40£/saptamana pt un contabil?

Care zice ca se ocupa de toate alea, inregistrare companie, si tot ce urmeaza.

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mi se pare cam piperat. Depinde acum si cat ii dai de lucru.

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Am ales totusi optiunea de 30£/saptamana,
    practic munca lor va fi sa imi prelucreze saptamanal timesheet-urile si, sa scoata toate alea cu deplasarea/spalarea uniformei, mancarea/etc/etc,
    am mai intrebat eu colegi, unii zic ca te poti scoate si cu 6/700/an, dar, tre sa faci tu anumite chestii , or eu, mi-s cam nepriceput la asa ceva.

Astept acum de la dasnii intregistrarea companiei, apoi fuga la banca sa deschid cont,
    aveti idee care e mai OK pt business account?

13. maolika

maolika New Member

Trophy Points:
    0
    Despre LTD

Buna ziua,

Imi cer scuze daca nu am nimerit in topicul cel potrivit asa ca am sa va expun situatia in care ma aflu, incercand sa fiu cat mai simplu si la obiect.

Anul trecut cand am primit o oferta de lucru in Belgia, firma pentru care prestez servicii mi-a cerut sa ii emit factura pentru serviciile luanre.In acel moment i-am spus ca nu am asa ceva si sa imi dea alternative. Astfel a venit cu propunerea ca imi pot deschide o firma in UK. Am fost cu unul din ei la Londra si asa am ajuns la o firma de contabilitate BeavesMorgan parca ei dandu-mi deja actele infiintarii companiei cu numele XXXX.LTD
    Incercand sa imi deschid un cont bancar nu am reusit dar in schimb lunar timp de 6 luni am emis facturi catre firma belgiana cu mentiunea de incasare cash.

Intre timp dupa ce m-am dezghetat si eu un pic mi-am dat seama ca cel mai bine este sa infiintez un SRL in Romania si sa il utilizez pe acela perfect legal.

Sa revin la intrebarile mele:

1. Am emis facturi din Decembrie 2011 pana in Mai 2012 inclusiv catre firma Belgiana cu mentiunea incasarii cash a acestora, neavand un cont bancar deschis.
    2. Valoarea medie luanra a facturilor a fost undeva la 6500 Euro
    3. Din ce intelesesem eu in prima faza de la firma de contabilitate este ca odata la 6 luni trebuie sa le trimit facturile si alte documente de cheltuieli pe mail iar ei vor face calculele si tot ce e necesar.
    4. Vreau sa va intreb care este procedura de inchidere a acestei firme si cum este bine si legal sa procedez pentru a nu avea nici un fel de problema cu nici un organ abilitat, in conditiile in care niciuna din aceste facturi nu a fost inregistrata undeva in contabilitate.
    5. Inainte sa le scriu un mail doresc sa fiu informat si orice sfat venit din partea dumneavoastra este binevenit.
    6. Deci pentru a ma intelege mai bine, sunt o persoana care respecta legile dar care greseste din cauza necunoasterii lor si cum greseala se plateste vreau sa stiu in ce situatie ma aflu.

Imi cer scuze daca am fost ambiguu in exprimare, de aceea sunt mereu deschis la eventualele neclaritati pe care le aveti in legatura cu situatia expusa de mine.

Cu multumirile de rigoare, astept un raspuns concret de la cineva care a mai fost in situatia mea

14. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Re: Despre LTD

Gasiti toate informatiile privind inchiderea unei companii la link-ul:
    http://www.companieshouse.gov.uk/infoAn ... pany.shtml

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686

15. juliette

juliette New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Am cateva nelamuriri, daca se poate sa ma elucideze cineva pentru a alege calea cea mai buna in privinta infiintarii unei LTD.

Am incercat sa ma angajez printr-o agentie de recrutare, explicandu-le clar situatia noastra a romanilor cu restrictiile din UK, dorind sa prestez servicii ca Self-Employed. Ei mi-au spus ca se poate, dar va trebui sa ma angajez printr-o firma umbrela. Ulterior, au realizat ca nu se poate, cerandu-mi Blue Card-ul pe care nu-l aveam.

Am inteles totusi ca in loc sa apelezi la aceste umbrella company, poti lucra prin propriul LTD. In acest caz, te pot angaja agentiile pe tine ca roman (necerandu-ti alte permise de munca) avand propriul LTD? Exista vreo restrictie in acest sens? Se merita sa infiintezi un LTD doar pentru acest scop?.

Va multumesc anticipat!

16. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Experienta mea: Firma care se ocupa de contabilitatea companiei mele mi-au infiintat LTD-ul pe gratis. Dar stiu ca e usor sa-l faci si singur daca n-ai inca un contabil. Iti tb adresa de UK daca imi aduc bine aminte.

Blue cardul mi-a fost cerut de fiecare data cand am obtinut un contract dar n-a fost o problema pt ca eu am blue card. Trebuie insa avuta atentie la IR35 daca ai Ltd.

17. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Din punct de vedere al dreptului de munca, indiferent daca desfasurati o activitate prin intermediul unei limited company sau ca sole trader veti fi clasificat tot ca self-employed.

Prin urmare, si in cazul unei company va veti supuneti regulilor de clasificare specifice statutului de self-employed, printre care, cea mai importanta este ca trebuie sa desfasurati activitati pentru mai multi clienti.

Asa cum am scris mai sus, la modul general, clasificarea ca self-employed sau employee este data de gradul de independenta al activitatii de munca desfasurate. Desi nu exista un test decisiv de individualizare, veti fi clasificat ca self-employed daca:

- Aveti decizia finala asupra derularii unui business;
    - Va riscati banii personali in acest business;
    - Sunteti responsabili pentru pierderile si castigurile din acest business;
    - Detineti echipamentele necesare desfasurarii job-ului;
    - Puteti sa sub-contractati sau sa angajati alte persoane pentru anumite activitati de munca;
    - Sunteti responsabili pentru corectarea unei lucrari nesatisfacatoare pe propria cheltuiala.

Unul dintre avantajele infiintatii unei limited company este acela de credibilitate.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    http://divortuk.co.uk

18. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Prietena mea are LTD, dar acum a primit o oferta de la o firma care lucreaza cu o umbrella company. Ar trebui sa plateasca la company in jur de £120 pe luna. Tinanad cont ca atat trebuie sa plateasca doar pentru un contabil la LTD, vrea sa isi inchida LTD si sa lucreze prin umbrella. Este o alegere buna sau o prostie?

19. GeoGrig

GeoGrig New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Manager
    Total prostie sa renunti la Ltd, ai avantaje la compania ta(tax return etc) pe cand la Umbrela isi iau bani degeaba, nu fac nimic si le vin banii

20. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Pe langa ce-a spus @GeoGrig, daca peste un an schimba iar firma, deschide un nou LTD? Alte acte...se pierde si continuitatea firmei...
    Si nici macar nu e mai avantajos banesc, daca atat costa si contabilul. Ca sa nu mai spun ca umbrela poate creste tariful mai tarziu...
    Nu merita, sincer.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page