10.9 C
London
Thursday, October 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Low cost flights

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by april70, Nov 23, 2008.

1. alis

alis Member

Trophy Points:
    6
    buna!!!am citit pe acest topic ca ar fi bine sa povestim toate problemele pe care le-am avut cu companiile aeriene!!nu sunt convinsa ca vom schimba ceva pt ca atat timp cat au tarife mici sunt f multi dinte noi care desi zicem ca stam se ne gandim de 2 ori sa apelam la seviciile unei comanii care ne-a dezamagit ,o vom face pt ca de multe ori nu ne "permitem" sa facem altfel...
    pe data de 22 dec 2009 am trebuit sa zbor spre Londra(Luton)la ora 7 dim cu compania WIZZ.nu mai zic ca eu sunt din iasi si a tebuit sa plec de la 9 seara pe 21 dec. pt a ajunge "cu 3 ore inainte"pt a face chek-in ,dupa cum mi-au scris pe mail cei de la Wizz si bineinteles ora de dechidere a fost muuult mai tarzie!!!asa ca dupa ce am terminat chek-in-ul am astepat in sala pana la 7.05 cand s-a anuntat ca zborul ne-a fost anulat datorita conditiilor meteo de pe Luton.va imaginati cred ca eram peste 100 de pasageri(f multi copii si beblusi)care earm bulversati,multi eram din provincie,si nu stiam ce vom face.
    a trebuit sa asteptam ca celelate zboruri sa plece pt a ne urca in autobuze care sa ne lase la "sosiri" pt a ne lua bagajele!sa zicem ca vremea sau decizia englezilor de a inchde aeroportul nu este vina celor de la Wizz dar modul in care ne-au tratat,faptul ca nu au dat decat 3 locuri pt zborul din urmatoarea zi iar ceilalti ar trebui sa astepte pana pe 27 dec cand era urmatorul zbor disponibil sau ca ne-au spus ca nici o alta comapnie nu are zboruri disponibile in acea zi sau in zilele urmatoare,cand defapt erau (asa cum avea sa aflam mai tarziu) mi-a lasat un gust amar acum si nu am cuvinte sa va spun cat eram de speriata,obosita si confuza atunci!!!
    am avut noroc cu o alta ieseanca cu care am reusit ,prin intermediul prietenului ei,care ne-a facut rezevare la Bitish iar cu inca 80 de lire biletul de avion + taxiul de la Baneasa la Otopeni am ajuns pe la 7 seara(ora UK) pe Heatrow.
    eu am avut noroc ca am avut bani la mine si am intalnit-o pe tipa aceasta dar ma gandesc la multi altii care cine stie ce or fi facut,veniti de departe cu copii dupa ei...au fost multi care au zburat cu British-ul dar cand stai sa te gandesti ca au fost mai mult de 15 ore de oboseala si confuzie si cand stii ca dai bani fara sa ai cel mai mic sprijin...
    a..da si ca sa vedeti cat de multa neomenie exista unul dintre pasageri trebuia sa ajunga la inmormantarea mamei sale!!!iar cei de la Wizz nu au facut NIMIC!!!cum se poate asa ceva????
    ah...am uitat...azi suntem in 17.02.2010 si inca nu am primit banii inapoi pe zborul anulat!!inca astept...
    cer scuze pt mesajul lung...dar am vrut sa urmez sfatul vostru si v-am povestit experienta mea...realizez ca poate nu e cea mai traumatizanta,sunt multi care au avut parte de experiente mult mai rele(asa cum chiar eu am vazut) dar totusi toate acestea arata ca "ieftin" nu inseamana tot bani(munciti),iar daca nu e "scump" nu tre sa ai pretentii...ca defapt companiile iti fac tie o favoare nu tu lor ca ii alegi!!

2. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Alis,
    povestea ta este doar prea comuna, se intimpla , din pacate, deseori. Raspunsul la intrebarea " este posibil asa ceva?" este... "da, este posibil". Compania a trebuit sa anuleze zborul din cauza conditiilor meteo, nu a avut de ales. Imi dau seama insa ca a avut un impact asupra persoanelor care au fost inconvinienced.

In ceea ce priveste compensatia, uite, am gasit pe site http://wizzair.com/useful_information/t ... itions/#25
    ce trebuie sa faci, care este polita lor in caz de anularea zborului. Se numeste
    Cancellations 6. Should we cancel your flight, you will be entitled to:

Nu uita, este de-asemenea advisable sa vorbesti cu compania de asigurare ( pe care fiecare calator ar trebui sa o aiba) si care te-ar putea reimbursa si pt excessul de xx lire date la BA.

Nu uita, cind scri o scrisoare de plingere trebuie sa ai la indemina toate bonurile de plata la care te referi si pt care ceri refund. Daca ai nevoie in ajutor sa scri o asa scrisoare, cere si cred ca nu voi fi singura care poate sa-ti ofere sugestii ( am lucrat aici in UK si pt o linie aeriena si pt o firma de asigurare si n-am uitat chiar tot). Success

Ah, apropo, este normal sa nu fi auzit nimic concret inca, dar ar fi trebuit macar sa ai o letter of acknoledgment de la ei!

3. AliceWonderland42

AliceWonderland42 New Member

Trophy Points:
    0
    Oricum, daca nu este platita asigurare pentru calatorie, nu se poate rezolva nimic....

Am descoperit o alta agentie de zbor din UK spre romania inafara de wizz si Blue - Aer Lingus. Au numai zbor de la London Gatwick la Bucuresti Otepeni. Nu stiu daca voi stiati sau nu de companie; eu abia am descoperit-o si m-am gandit sa o postez, poate ajuta pe cineva! De Craciun au avut zboruri mai ieftine ca wizz!

4. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    exact pe acest topic cineva se plangea de ei, da si tu cateva pagini in urma si citeste

5. AliceWonderland42

Trophy Points:
    0
    Asa-i! -nu-ma-uit- M-am grabit sa postez numele, entuziasmaa de noua mea descoperire. Dar nu e chiar asa de noua... Oricum, vad ca sunt si calatori care nu se plang de Aer Lingus, ba din contra! Acum... anulat zboruri, platit greutate extra... e cam pe la toate companiile...

Scuze de graba de a posta un mesaj fara sa citesc tot topicul! -hipno-

6. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    AliceWonderland42 a scris:
    Eu am incercat cu ei rezervare ptr septembrie si nu pot sa fac ,

asa ca am ramas la Blueair , 2 adulti , 1 copil , £ 186 in luna sept .
    Am mai facur rezervari online cu easy jet si wizzair, numai ca itinerary confirmation la blue arata cam ciudat, asa ati primit si voi?

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Daca-l poti atasa, iti spun eu, ca am fost recent 'beneficiara' a unei calatorii cu ei.

8. AliceWonderland42

Trophy Points:
    0
    Eu am fost de Craciun acasa cu Blue Air. Si eu m-am speriat la inceput, ca Itinerary Confirmation arata destul de... diferit la Blue fata de Wizz, dar e ok. O sa trebuiasca sa platesti insa bagajul la aeroport, nu e ca la wizz,bagajul nu e inclus. Si e 10E, parca.

9. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    AliceWonderland42 a scris:
    Multumesc fetelor, atunci m-am linistit nu am decat sa printez asa zisul bilet ...itinerary confirmation si sa il am pe aeroport..Alice am platit deja bagajele online cand am cumparat biletele e £20 dus-intors de caciula...
    Voi mai avea insa o pb cu pasaportul copilului, ca va trebui sa il schimb intre timp si nu va mai fi acelasi ca in rezervare...desi pe confirmation nu sunt trecute decat numele , nu si pasapoartele, sa speram ca nu am pb...La agentie , nu mi s-a dat clar un raspuns la aceata pb si nici la consulat...Voi vedea

10. AliceWonderland42

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu, doar alegi bagajele, dar pretul bagajelor nu se adauga la plata online. Asa stiu eu... toate cunostintele mele care au calatorit cu Blua Air au spus ca pe site doar ai ales nr de bagaje, sau optiunea pt bagaje, dar plata se face oricum la aeroport. Iar de Craciun... toata lumea platea la check in pt bagajul de cala....

Acum... poate s-a schimbat! -nas- Calatorie placuta, oricum!

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    eu , spre exemplu, mi-am facut rezervare pt aprilie.Initial am platit 102 euro dus-intors cu bebe mic.Apoi, Motanik a zis ceva de bagaje, am sunat la ei la call centre si am facut plata bagajelor 20 dus intors. Plata bagajelor se poate face online, alegi BAG si iti da totalul la sfarsit.

12. AliceWonderland42

Trophy Points:
    0
    Hm! Bine de stiut pe viitor! -limba-

13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Patzit eu, via --soacra-mea,
    platit bagajele online, platit dansa si la aeroport,
    deci, atentie!.

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    pai...cum asa?
    nu ati sunat sa vedeti de ce?
    ce s-a intamplat?

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    La mine scrie in confirmarea primita pe mail
    checked in 10
    checked in 10
    pt 2 genti.
    La soacra nu asa?

16. ALINA-KARINA

ALINA-KARINA New Member

Trophy Points:
    0
    wizzair are preturi super,eu vin in Anglia pe 24 februarie (miercuri) cu wizzair. Am luat biletul cu 78 ron acum o luna,pentru bagaj am platit o taxa separat de 10 euro (bagaj de cala).Este bine ca au mai multe modalitati de plata dar imi este teama sa nu avem cine stie ce surpriza din partea lor pt ca am auzit ca au tot amanat curse in ultimul timp.

17. lumy27

lumy27 New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Buna anouka,

Spune-mi te rog, ai platit bagajele sunand aici in UK sau in RO? Merg si eu in RO in aprilie si nu am rezervat bagaje online si as vrea sa ies mai ieftin. Am inteles ca pe aeroport e dublu.

Multumesc

18. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    am sunat in Romania. Eu plec pe 19 aprilie, ma intorc pe 8 mai

19. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:

Pe "internationalul" din Bacau,desi, dupa cum am spus, platisem online taxa de bagaj,lucru specificat pe hartia respectiva, i s-au cerut 10 Euro, taxa de bagaj, soacra-mea, la 77 ani acusi, nestiind sigur ce si cum, a platit,plus, taxa de aeroport, cam 7 Euro daca tin bine minte.

Sa-i sun???
    Am incercat sa o fac odata, am stat "agatat" in aer cam 20 minute, m-am lasat pagubas,
    probabil as fi dat pe telefon ce as fi recuperat (eventual) pe bagaje!

20. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    P.S.

Drum bun tuturor celor ce veti calatori!

Share This Page