7.8 C
London
Thursday, October 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Low cost flights

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by april70, Nov 23, 2008.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Intamplarea a facut si-am avut ocazia sa merg si cu vapoare...iahturi...waterbus...barci normale...etc si nu, multumesc lui D-zeu n-am nici rau de mare, care stiu ca de obicei au cei ce nu stiu sa inoate (eu stiu).

Asa e Silverfern...vapoarele se scufunda...
    Trenurile deraiaza...

Ne intoarcem la avioane...ca sa nu fim off topic...:)

2. ria_

ria_ New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Sunt ingrozita despre ce am citit referitor la Aer Lingus...Tocmai am retinut bilete on line Bucuresti-Londra si Londra-Bucuresti..pentru 26 febr.-05 martie 2010 si ma gandesc daca le pot anula acum.Este prima data cand.. am vrut sa iau low-cost(134 EURO numai-road trip)...dar calitatea serviciilor este functie de pret.

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Sa fi inventat/construit astia piste chiar asa de lungi (Bucuresti-Londra)?... Hm...n-am auzit...dar poate pe viitor...n-ar fi o idee rea!

4. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata!

@Ellaws :Multumesc mult pt ca ai luat in considerare ce am scris eu ;)…M-a necajit tare mult experimentul ‘Air Lingus, mai ales in preajma sarbatorilor…dar asta e..Treptat, treptat se uita..A fost o invatatura de minte..Daca vremea e nefasta..mai ales iarna si daca am timp limitat ..nu mai iau low cost…Vara chiar se merita low costul..dar asta dupa ce studiezi atent‘piata’ asa cum ai zis si tu ..:)

@Ria_ :Nu te speria..la sf de februarie/inceputul lunii martie..vremea nu o sa mai fie aici ca la sf anului trecut.Natura se ‘inverzeste’ in Anglia....In Romania ar mai fii probleme..legate de zapada..dar nu cred sa fie ca in decembrie…(sa speram) ;)

Ma gandeam acum la wizzair/blueair..Nici un avion wizzair in decembrie/ian 2009/2010 nu si-a anulat cursa sau sa aterizere..prin alte parti la fel ca airlingusul??

Ieri am facut curat prin sertare si am gasit ceva legat de KLM.

Se merita se mergi cu KLM varianta oferta restrictionata/gen low cost..
    Anul trecut am gasit oferta in ziarul Metro in iulie cu 140 de lire dus intors..LHR-AMS-OTP.Mi-am luat biletul la sf lui iunie..pretul a fost constant ..nu s-a modificat in timp..
    Multi zic ca sunt mult mai buni ca Britishul..se tin de cuvant..chiar si cu bagajele intarziate…si am sa va povestesc ce mi s-a intamplat:

Tot anul trecut cu KLM mi-a fost dat sa nu primesc bagajul la timp (era short connection).Au fost opusul celor de la AirLingus..pt ca nu am ce sa le reprosez , s-au comportat cu mine foarte frumos. Aveam mandolina de la bunicul meu in bagajul de cala ..si cand mi s-a zis in Heathrow ca bagajul e inca in Amsterdam..tot cerul cazuse pe mine..pt ca mandolina avea valoare sentimentala foarte mare..

Tot cam pe atunci, mai vazusem si un reportaj la tv despre bagajele ‘pierdute’ pe Heathrow..ce sunt vandute cu 20 de lire bucata fara sa stii ce e in el , la un fel de ‘charity’in Croydon..(dupa cum stiti charity-urile de pe aici scot profituri foarte buuuune...dar asta nu se specifica;))

http://www.telegraph.co.uk/travel/31843 ... tions.html

Ce sa zic…a fost o adevarata jale…la mine in casa…Imi reprosam de 1000 de ‘ cine m-a pus sa iau instrumentul cu mine...al cu coarne…m-a ispitit si acum am pierdut tot ce avem de pret de la tataie, din vremea copilariei’..Prietenul meu nici nu mai indraznea sa ma intrebe ce era bun (de mancare)pt el in bagaj..Jeleam mandolina..de parca erau funerals…aici..

Dar KLM nu e Air Lingusul nu se poate compara..In mai putin de 24 de ore m-au sunat de trei ori, mi-au adus bagajul intact…chiar nu am ce sa le reprosez.. Iubesc KLM-ul,mai ales cand stau pe locurile de la geam si admir pe langa peisaje, aripile un pic intoarse la varfuri ale avioaneleor KLM (nu toate , dar majoritatea au, specific lor)-gen pasare ce isi ia zborul..:)

Va atasez ce am primit eu de la KLM atunci cand bagajul nu a sosit cu mine pe Heathrow…sa aveti o idée atunci cand se pierd bagajele.despre ce sa intrebati.Totusi , ceea ce scrie acolo nu cred ca se aplica si pt companiile aeriene ce practica numai low cost gen AirLingus..

Cu toate acestea am anumite dubii referitor la bagajele care nu ajung deloc la destinatia finala mai ales de pe Heathrow..Chiar daca eu am primit bagajul cu KLM, tb sa subliniez ca exista (nu stiu acuma daca mai e in colab cu Menzies) o firma de bagaje: www.expressbaggage.com pe Heathrow care e destul de enigmatica pe net.Eu am primit un bonulet de la ei cand nu mi-am gasit bagajul pe curea de la zborul de la KLM. Daca vrei sa intrii pe siteul lor..te redirectioneaza pe un site: www.hotchilli.com care nu are nici o legatura cu bagajele..Pe receiptul primit de la ei Menzies – express baggage scrie despre nr de ref dosar..de la klm si isi fac pubicitate: WWW.EXPRESSBAGGAGE.COM Tel 0844 4142348 si mai scrie pe chitanta : Buy your luggage online..Chiar nu stiu ce a vrut sa zica…Sper ca nu cumva era afacere gen charity…gen a la Croydon…

Poate altcineva ..ne dumireste..
    Eu am gasit ceva legat de ei..dar poat poate altcineva mai stie cateceva:

http://joewatsonsblog.blogspot.com/2008 ... lines.html

Sa aveti o zi frumoasa!
    Cu drag,
    Andreiuta12345

PS: Vroiam sa pun niste emoticonuri.sa mai dau culoare mesajului..dar nu prea merge..nu stiu de ce:( si nu ma risc sa scriu dinou mesajul..

Keep'n touch! [file name=KLM.doc size=31744]http://www.romani-online.co.uk/media/kunena/attachments/legacy/files/KLM.doc[/file]

5. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva daca airlingus va mai zbura catre Ro dupa 6 martie?

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Mda, pe site la Aerlingus nu mai apare nici un zbor catre Romania dupa data de 6 martie. Probabil ca vor urma Easy Jetul si vor disparea din peisaj si ei.

Dar am si vesti mai bune. Tocmai mi-am rezervat bilete cu Blue Air catre Romania pt la vara - nu am mers niciodata cu ei dar vara sper sa nu fie probleme ca iarna. Am dat 135 euro pt 2 adulti si un copil, pomana curata. Sunt bilete de 1 euro plus taxe, cred ca merita mai ales ca am tot verificat si BA si Tarom pt aceeasi perioada si preturile erau de peste 500 in ambele cazuri.
    Am uitat sa mentionez ca Blueair se muta pe Luton, de la finele lui martie, nu vor mai zbura din Stansted. Probabil de asta si preturile promotionale atat de bune.

7. aryanna

aryanna New Member

Trophy Points:
    0
    eu am luat bilet sa-mi fac vacanta de paste in londra cu 30 euro/ persoana dus- intors, si taxele de aeroport incluse
    tot cu blue air, biletele de fapt erau 0,99 si 4,99

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    aryanna a scris:
    si eu la fel, mi-am rezervat pe 19 aprilie cu blue air. Mai mult m-a costat biletul infantului -dus intors 70 de euro, caci ale mele au fost 0.99 si 4.99.

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    andreiuta12345 a scris:
    andreiuta, aripile alea intoarse la varfuri, asa-numitele winglets, sunt "din cauza" Boeing-urilor New Generation, nu KLM-ului. -nu-ma-uit-
    Mie-mi place la nebunie livery-ul KLM-ului, unul dintre cele mai reusite.

Nu cumva ati confundat excess baggage (www.excess-baggage.com)cu express baggage? Sau poate express baggage o fi (sau mai degraba o fi fost) o firma care vindea valize si-si faceau publicitate pe unde puteau. Iar cei de la hotchilli banuiesc ca le-au gazduit website-ul, de aceea te redirectioneaza la ei.

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    motanik a scris:

Eu stiam ca deja opereaza pe Luton, cel putin cursele de la Bacau,

aa este, extrem de ieftin bilete pt la vara,am platit 60 Euro dus/intors pt doua persoane, de la Bacau (se face save evident, pt cei din Moldova) si la deplasarea catre Bucuresti)

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    From “Blueair” Advertising Department…the latest news !!

WOOOW!...For about 50 pounds return you can travel on the plane
    from England to Romania (Luton – Bacau) !! But for only extra 5 pounds…
    you can even travel in it !!...

Imi iau si eu bilete “din cauza voastra”! Daca mor in avion nu stiu
    ce-o sa va fac!... Oricum nu scapati de mine…Vin si va bantui!!

PS: MULTUMESC TUTUROR PENTRU PONT!

12. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Off Silverfern, ca sa iti fac placerea sa iti raspund (nu ma gandesc cum o sa mi se rastalmaceasca iarasi cuvintele) si pt ca am vazut ca esti un baiat destept (cateodata un picut rautacios , sper ca fara intentie) am sa mai adaug doar:

Stiu foarte bine diferenta dintre expressbaggage si excess- baggage pt ca ultima – care e a shipping company are stand chiar in terminalul in care lucrez si de multe ori pasagerii care au bagaje over allowance sunt trimesi acolo pt ca e mai ieftin decat cu companiile aeriene. => deci referitor la ceea ce ai spus ..am luat totul ca o glumita..

Inca mai stiu sa citesc si sa scriu( nu m-a lovit Alzheimer-ul) iar daca pe chitanta de la klm scrie express baggage..este clar ca e vorba de o firma de curierat ce se cheama express baggage..nu aveam de gand sa imi cumpar nici un geamantan in plus de la excess –baggage si nici sa imi trimet bagajul prin DXB , MLE , KUL (destinatii de vacanta) in caz ca as fii avut peste limita impusa si as fii iesit mai bine dpdv financiar.Eu doar asteptam ‘cuminte’ bagajul meu de la Express baggage…care intr-un final..a fost livrat acasa…Daca cineva stie ceva legat de firma despre care am mentionat, numele care era scris si pe chitanta mea..sa posteze..daca nu , nu e necesar sa ‘stir in the pot’ for nothing..doar de dragul ‘compozitiei’ literare.

Legat de KLM…Chiar daca am invatat ceva despre tipurile avioanelor, configuratie etc la servici .nu mi-am propus pe forum sa intru in detalii tehnice ..ci doar am vrut sa subliniez ceva ce m-a atras in legatura cu shape-ul avionelor KLM pt ca mai toate aveau acestasta forma.Poate imaginatia mea e prea ‘debordanta’ dar se vede clar ca iti place acest domeniu (aviatic) si de aceea eu ti- as propune sa deschizi un topic care sa contina cat mai multe elemente legate de comfort, meals on board, configuratie, tip avion, tip scaun ..etc..aici e doar low cost section..
    Totusi tin sa te intreb: Ti-ai propus sa lucrezi in acest domeniu? ..Tot ce pot sa iti zic e ca in aviatie nu ai viata ta, nu ai timp de tine, de familie , de nimic.Devii sclavul aeroportului! Think twice!

- KLM ..am vazut ca sunt oferte gen low cost cu 159 de lire (dus intors) spre Bucuresti – pt cei interesati:

http://www.klm.com/travel/gb_en/special ... /index.htm

- Airlingus - Asa este…se pare ca zborul de seara nu a fost profitabil pt ei..
    Daca pui pe site-ul Airlingus o data dupa 6 martie iti va aparea mesajul:

Flights do not operate on your selected travel date/s. Aer Lingus operates from Jan 29 2010 - Mar 6 2010 on days Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun

Sa aveti o zi frumoasa!

Andreiuta12345

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Spre Bucuresti zbura din Stansted Blue Air, nu am verificat alte locatii insa ca nu m-au interesat.
    Si noi tot cu 0.99 si 4.99 am luat biletele dar sa inteleg ca voi zburati fara bagaje? Se mai adauga 20 euro si pt fiecare bagaj, de persoana.

Anouka, ai facut rezervare separat pt bebe? Cum de ti-a dat preturi diferite?
    Noi facem 2 ani inaintea zborului catre Ro, la intoarcere deja este peste 2 ani, asa ca am ales child si n-a fost nici o diferenta fata de costul biletului meu. Am simulat si pt infant sa vad care e diferenta si era mai ieftin cu 20 si ceva de euro.

14. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    ellaws a scris:
    Si cam cate locuri sunt "on the plane"? Eu stiam ca trenurile indiene/pakistaneze aveau locuri rezervate pt cei care stau in piciare in tren, locuri rezervate pt cei care stau pe tren, si locuri rezervate pt cei care stau pe lateralele trenului. Dar la avioane?? Macar sa le dea niste paturi, ceva, ca-i frig rau pe avion. -ras2-

Scuze andreiuta, n-am vrut sa fiu rautacios. M-am gandit ca e foarte usor sa se faca confuzia intre express si excess.
    Gata, termin cu excess-ele sa nu cumva sa zbor de aici express. -ingeras-

15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Englezii is mai evoluati ca indienii/pakistanezii au locuri si pe tren si pe avion! Eu mereu i-aud cand vb la telefon “Hello dear…I’m on the train!” Desi eu il vad clar ca-i IN TREN pe scaunul din fata mea! LOL

Acum pe bune, vreau si eu o parere PERTINENTA a cuiva care a calatorit cu Blue Air, ca asta al meu e cam batut in cap, nici dupa ce i-am aratat pe site cat costa, vede si tot nu crede “O tine mereu ca “Must be a mistake or must be sh*ty plane” La mancare nu mai are pretentii, ca l-am intrebat "da flori, nu vrei?" (pentru 25 lire/pers!)
    Dar va rog sa fiti sinceri, caci da, s-ar putea sa fi capatat o “oarecare sensibilitate” de la ultimile doua zboruri cu BMIBABY...

Multumesc anticipat ptr. raspunsuri !!

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    motanik a scris:
    deci, rezervarea am facut-o cu tot cu bebe
    uite ce scrie la preturi , la confirmarea itinerariului
    Base Fare: 5.98
    APT (LTN-BBU): 9.00
    SEC (LTN-BBU): 1.00
    APT (BBU-LTN): 7.00
    SEC (BBU-LTN): 7.00
    ------------------
    Total Fare Price: 29.98

INFANT: 35.00
    INFANT: 35.00
    Web Paymen: 6.00
    LTN-BBU: 1.00
    BBU-LTN: 1.00
    ------------------
    Total Including Service Charges: 107.98

Visa: 107.98

cat despre bagaje, unde se plateste, ca eu nu am vazut asa ceva.Stiam ca se plateste in aeroport, iar taxa era de 6 sau 7 euro pe bagaj. De cate ori am fost cu Blue airul asa a fost

17. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    nu stiu dc a aparut asa mesajul, caci nu asa l-am scris

18. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    ellaws a scris:
    ella, este a 7a oara cand merg cu Blue air-ul in 2 ani de zile. Nu mai pun ca a venit si mama mea de 2 ori cu ei . Sotul meu de asemenea, a calatorit cu ei de 3 ori dus intors.
    Nu am ce sa ma plang de ei, personalul a fost super binevoitor, pilotii chiar experti, nici nu am stiut cand aterizez- si eu am sindrom vertiginos si se lasa cu migrene, nu suport inaltimea, am rau de miscare, chiar si in bus. E, in aeronavele lor, nu am simtit absolut nimic din toate astea , sincer.
    Daca vrei macare, ti-o platesti, un suc si un sandwich erau vreo 5-6 euro, nu mai stiu exact.
    Conditiile sunt decente, k de low-cost, iar tariful este asa pt ca sunt curse promotionale, intrucat au schimbat aeroportul de la Stansted la Luton.
    Dar niciodata sa stii ca nu am platit mai mult de 70 de lire dus-intors cu ei , plus bagajele care se plateau 7 euro pe segment direct in aeroport.
    Acum se platesc 10 euro dus-10 intors cand faci rezervarea
    Ca o concluzie, mergi cu incredere, caci doar o singura data se moare LOL
    Acum pe bune, nu e nicio greseala la pretul biletelor

Am fost cu Wizz air-ul de 2 ori si am jurat ca nu ma mai duc cu ei, asa de rau mi-a fost.

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    <strong>motanik a scris:</strong>
    Motanik, daca nu erai tu sa imi deschizi ochii, dadeam dublu, multam fain. Eram obisnuita sa platesc in aeroport, cum era pana in decembrie, asa cum mi-a zis fata de la call-centre.
    Asa ca am dat fuguta si am platit bagajul pt dus intors.
    Saru' mana.
    Cat despre infant, asa cum poti vedea mai sus, taxa este de 35 de euro dus si 35 intors. Poti lua caruciorul si bagaj de 10 kg la cala "gratuit"

20. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    De ce oare o fi mai mult pt bebe...hm...voi cand mergeti?

Cat despre bagaje, pe site cand faci rezervarea se plateste si bagajul, ai optiuni daca vrei bag, bike, cereri speciale etc. In rezervarea mea scrie ca pretul e de 10 euro la un drum daca se plateste online si 20 euro la un drum daca se plateste in aeroport. Tu ai mai fost cu ei si ai platit doar asa putin in aeroport?

Uite un extras, ar trebui sa fi primit si tu cu rezervarea prin mail, mai mult nu stiu ce sa zic, la noi e prima oara cand zburam cu ei.

Taxa pentru transportul fiecarui bagaj de cala este de 10 euro/segment de calatorie,in cazul in care se achita pe website sau prin Reservation and Customer Service si 20 euro/segment de calatorie in cazul in care se achita in aeroport. Pentru infanti (1-24 luni) se permite gratis un bagaj de 10kg considerat bagaj de cala.

Share This Page