5.4 C
London
Wednesday, January 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Low cost flights

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by april70, Nov 23, 2008.

1. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    multumesc, Cata .Sper sa nu am probleme, ca o sa am bagaje multe si copilul cu mine si ma duc si fara sotul meu...
    Dar pana acum nu am avut si am fost de ceva ori cu Blue Air

2. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Si noi mergem cu Blue AIR in Ro pe 4 martie si am platit, prin agentia din UK, bagajul ( 1) separat. Mi-au dat imediat confirmare email sa spuna ca suma de 10 Euro x 2 a fost platita si itinerariul pe care nu -l avusesem. F simplu. Biletul a costat 70 lire / dus intors/ each.

Stiu ca Wizz e mai ieftin, dar nu cind locuiesti la 9 minute de aeroport si beneficiezi de free car park. Daca mergeam de pe Luton, ma costa sa parchez si era departe de casa. Cred ca tot la aceeasi suma ajungeam.

3. denisa1999

denisa1999 New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:

buna
    sunt noua pe forumul acesta si deja am intrebari de pus poate si pentru ca pe 10 martie plec in anglia cu wizzair si prima data cu avionu.
    cum se aloca locurile? banuiesc ca va fi ceva coada la check-in, ca la romani, si probabil o inghesuiala si la ocuparea locurilor in avion. deci ce sugerezi? Mentionez ca sunt o persoana punctuala. merci mult de tot

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    cei care plecati cu copii dupa voi sa stiti ca aveti prioritate la imbarcare, deci nu va mai platiti taxa aceea!
    Pe bilet in partea dreapta jos o sa aveti trecut 'SA', asa ca duceti-va in fata pt imbarcare rapida -dans-

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    draga mea, in avion nu e ca la tren sau in masina, fiecare se uita dupa loc si apoi se calca in picioare si da din coate in stanga si in dreapta sa il ocupe.Exista niste reguli pe care fiecare le respecta.
    Dupa check-in se merge la poarta de unde pleaca masinile-autobuze care duc spre avion.Cum cobori din masina , se face un sir lung in functie de cum s-au dat jos din autobuz.Apoi se urca in avion si stewardesa te va ruga sa iei loc,eventual o alta te va duce sa iti arate si locul.
    La Blue Air, cand a plecat mama mea in noiembrie, la check in a fost intrebata unde prefera sa stea, la geam sau pe culoar.Si astfel i-au fost alocate locurile.
    Good luck!

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    ANouka, eu am mers o singura data cu Wizz si a fost chiar ca la rata :) Lumea se impingea si se calca in picioare pt un loc mai in fata sau mai la geam sau mai stiu eu ce preferinte avea fiecare...
    Sper sa nu o patim si cu Blue Air. Nu mi-am rezervat locurile inca dar vroiam sa va intreb daca sun la ei la telefon o sa platesc din nou taxa de card de 6 euro? Pe site asa se incarca suma. Agnb, vad ca tu ai platit separat bagajul, ai platit si cei 6 euro in plus?

Georgiv, despre ce companie vorbesti? Nu toate dau prioritate familiilor cu copii, desi asa ar fi normal.

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    am fost si eu cu wizz o singura data si m-am lecuit,la Blue Air nu mi s-a intamplat asa. La Wizz tot avionul a fost plin de tigani, se uitau la mine ca la printesa Ana de Romania.Au si aplaudat cand a aterizat avionul, fluieraturi...ziceai ca a marcat Hagi vreun gol in poarta Wizz-ului.A fost tare, ce sa mai...
    Acum eu mi-am facut si rezervare de loc, pt 2 euro in plus...Data viitoare insa, am sa cumpar biletele prin call centre pt k nu iau 6 lire pt plata cu cardul.Am constat asta dupa ce am sunat sa platesc si bagajele,nu m-au mai taxat.

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, sa fi nimerit cumva, in avionul ala (in iunie anul trecut) cu intoarcerea romi-nilor din Belfast?

9. ALINA-KARINA

ALINA-KARINA New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Anouka te rog frumos sa imi spui si mie cum ai calatorit cu bebe mic pe avion,vad ca ai calatorit cu wizzair.A plans bebe?Cum sa comportat in avion?Al meu are 9 luni si imi este tare frik pt ca miercuri dimineata pe 24 feb am zbor Bucuresti-Luton cu Wizzair si nu stiu cum voi sta eu cu cel mic 3 ore si jumatate ne miscata pe scaun mai les ca bebeal meu este mai speriat si mai plangacios de fel.

10. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    daca ai fost atenta, am zis k o sa calatoresc nu ca deja am calatorit. Data recuta am fost singura. AM fost cu Wizz. Acum merg cu bebe. Cu Blue Air

11. ALINA-KARINA

ALINA-KARINA New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Am citit in graba,acum am inteles -asa-asa-

12. lumy27

lumy27 New Member

Trophy Points:
    0
    agnb1 a scris:
    Agnb1, ai putea, te rog, sa-mi dai si mie nr de tel al agentiei Blue Air din UK?
    Vreau sa cumpar si eu bagajul prin telefon si parca n-as suna la call center in Ro sa-mi dau datele cardului, ar fi mai simplu sa-l cumpar din UK.

Multumesc

13. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    BLUE AIR LONDRA
    19 COLLEGE PARADE , QUEENS PARK , LONDON NW6 6RN
    07590757911

14. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am mers cu fetita de ceva ori pana acum, prima data la 4 luni, apoi la 11, 12 si 16 luni, cu diferite companii de fiecare data. Cand era mica nu a realizat f tare, apoi mai maricica a rontanit la snacks pt bebei, a avut jucarii. Mai iesi pe holul dintre scaune cu el cand semnul pt punerea centurilor nu este aprins, pregateste-te cu lapte si mancarica lui obisnuita, jucarii, schimburi sa ai la indemana, pampers si servetele daca o sa fie nevoie sa il schimbi la toaleta si cel mai important nu te stresa prea tare daca plange si ignora-i pe cei din jur. O sa fie bine, zbor placut!

15. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Sper sa nu ma puna sa gust din laptele lui din biberon,caci asta chiar nu am sa o fac. Valeu, are un gust....sper sa ii fie lui destul de foame sa ia o dusca de biberon caci altfel nu stiu ce ma fac...

16. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    lumy27 a scris:
    Lumy

Anouka deja a raspuns corect. A fost foarte usor, a durat 1 min, foarte politicos, etc. Eu am incercat prin agentia din Romania dar am stat on hold prea mult si m-am razgindit. De-asemenea, prin agentia din UK poti plati cu Debit Card si nu Credit Card cum au fost platite biletele. Da telefon.

17. lumy27

lumy27 New Member

Trophy Points:
    0
    Inca o data multumesc, anouka si agnb1.
    Foarte prompt raspunsul vostru, ca deobicei.

18. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Ceva noutati cu Blue Air ca zbor in sept catre RO si nu vreau vreo surpriza neplacuta...

19. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, zburat in sept cu Blue Air, la dus 1 ora intarziere, la intoarcere 2 ore, deranjabil a fost ca nici macar nu si-au cerut scuze de intarziere sau sa pomeneasca ceva, , a parut ceva normal si noi nu ar trebui sa obiectam sau sa intrebam...Incredibil...Peronalul de zbor prompt si politicos in schimb, dar conditii proaste in avion, probabil data viitoare nu ma mai agit sa plec cu ei chiar daca sunt mai ieftini...

20. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am zburat cu Blue Air in septembrie, spre Ro a fost ok, la intoarcere a fost o intarziere de 5 ore din Sibiu, a fost o ceata intensa, deci zborul a fost intarziat de la Bucuresti, neputand ateriza in Sibiu. Lumea a fost agitata, mai ales fumatorii, dar au fost politicosi, au luat fumatorii cu autobuzul, iar la plecare ne-au oferit cate un sandwich si o sticla de apa plata. Situatia a fost asemanatoare si pentru Tarom, de altfel.In avion, si-au cerut scuze inainte de zbor cat si la aterizare.
    Partea trista este ca am auzit ca zborurile Luton - Sibiu vor fi scoase din noiembrie...bine ar fi sa fie doar pe perioada de iarna.
    Mie imi par ok, preturile biletelor la fel, mai ales daca le cumperi din timp.

Share This Page