8.9 C
London
Friday, September 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Locul tau preferat

Discussion in 'LONDON' started by Anonymous, Mar 12, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Ma gandeam intr-o zi la... Londra. Ma gandeam la dimensiunea ei, forma ei pe harta, cladirile ei din caramzi rosii sau cele din otel si sticla. Ma mai gandeam la lumea pestritza care o populeaza si ma gandeam cum o vede si apreciaza fiecare si m-am gandit sa va pun intrebarea urmatoare:

Care este locul vostru preferat in Londra? de ce?

2. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Locul tau preferat

Portobello Road are un loc special in inima mea... a fost primul loc in care am locuit in Londra, acum 10 ani.

3. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

Nu-mi place deloc Londra, si nici casele cum arata cu culorile carmizii ... Oricum iti da o depresie, rar prinzi zile intregi senine. Daca e sa mergi in Spania, Portugalia, Italia si sa stau doar cateva zile ... cand vii aici iti vine sa te intorci mai repede in tarile calde. Totul e in culori reci si chiar nu-mi da buna dispozitie :) , asa ca nu am nici un loc frumos care sa-mi stea la inima ...

4. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0

British Museum.

5. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0

Stadionul Twickenham unde joaca "trandafirul" este locul meu preferat

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Cand sunt aici, o urasc si abia astept sa scap de ea.
    Cand plec undeva chiar si cateva zile, imi lipseste.
    Cred ca m-am obisnuit si a devenit parte din mine. Totusi cred ca m-as obisnui si intr-un oras mai mic, in afara capitalei.

Dar ca sa fiu on topic, imi place pe malul Tamisei, imi place sa vad London Eye si sa aud Big Benul, sa vad oamenii statui si sa trec peste Millenium Bridge intr-o zi senina ca azi sau ca toate de saptamana asta.

7. Anonymous

Anonymous Guest

Sa stii ca asa e. Abia cand te indepartezi de ea incepe sa-ti lipseasca. Desi o locuiesc de mult si catodata simt ca m-am si saturat de ea, parca n-o pot ura. in momentul de fata ideal mi-ar fi sa locuiesc aici doar cateva luni pe an.

8. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    mie imi place super mult greenwich park

9. redknee

redknee New Member

Trophy Points:
    0
    Hampton Court ,merita vazut !

10. ieseanu

ieseanu New Member

Trophy Points:
    0
    milenium bridge

11. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Imi plac parcurile:St James si Hyde Park..macar evadezi de aglomeratia din Londra si mai imi place Leicester Square

12. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    I love London -ww-

Primrose Hill pt panorama pe care o ofera.
    Sloane Square cu Kings Road pt shopurile si lumea selecta din zona
    Hampstead sau Highgate ca zone unde mi-ar placea sa locuiesc
    Toate cele 18 poduri de pe Tamisa pe care incerc sa le vizitez regulat
    Wembley Stadium - pt ca lucram in zona cand se turna fundatia si acum e ditamai faimosul si sclipitorul stadion
    In Sud imi plac Chiswich, Richmond, Twickenham, Barnes
    In City imi place zona Holborn Circus
    Kew Gardens - un loc super de reculegere

Lista continua...

What I hate: CONGESTION CHARGE ZONE pt cand trebuie sa ajung cu masina prin centru, dar in zilele respective iubesc Park Lane si A40 care sunt scutite de taxa -dance- ance-

13. azrahelle

azrahelle New Member

Trophy Points:
    0
    N-am vazut decat prea putin pana acum, dar iubirea mea absoluta e Richmond Park si plimbarile printre caprioare.
    Acu astept sa-si aduca si ceva mistreti, lupi sau ursi ca sa ma simt ca acasa :p

14. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Blackpool -beer-

15. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    da, Blackpool e un oras destul de Ok, dar doar pe timpul verii ca apoi din ploi si vant nu mai iesi...

16. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Scotia este locul meu preferat! Da toata Scotia cine a fost in Edinburgh si in centrul si nordul Scotiei stie ce zicE mult mai curat acolo si faptul ca inca acolo nu sunt multi imigranti -dance- ance-

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Expert, dau dreptate in totalitate la cele afirmate de tine. Eu sunt in Scotia, numai ca nu sunt din pacate din capitala, ci din Aberdeen. Este foarte frumos aici, emigranti putini, iar vremea, nici pe departe nu este asa cum stiam eu, adica urata, ca asa auzeam inainte de Scotia...este chiar frumoasa, cu putine ploi, iar peisajul...este unul mirific. Sper sa ajung si eu cat de curant prin Edinburgh ca sa vizitez. I really look forward.

Multumesc,
    -police-

18. lucia

lucia New Member

Trophy Points:
    0
    Treptele din Trafalgar Square din fata de la National Gallery e unul din locurile in care ma simt bine. Un alt loc ar fi autobuzul 38, chiar daca e aglomerat, deoarece a fost primul mijloc de transport cu care facem plimbari spre centrul Londrei la inceput. Mai sunt si altele, dar astea au fost primele care mi-au trecut prin minte.

19. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Iubesc South Bank-ul in special Shakespeare's Globe. Nu e nimic ca o dumica la Shakespeare's Globe stand in picioare la o piesa de Shakespeare - chair daca uneori ai ghinion si incepe ploaia, tot e fun!

Un alt loc frumos e Hampstead Heath - in special la Kenwood House.

20. monici

monici New Member

Trophy Points:
    0
    Covent Garden. A fost primul loc pe care l-am vizitat cand am venit aici si mi-a intrat la inima. Imi plac si Portobello si Borough Market si o gramada de alte locuri, insa nicaieri nu e ca in Covent.

Cred ca e unicat in europa. imi place sa ma asez pe bordurile de pe acolo, cu o cafea alaturi sa ascult muzica si sa privesc oamenii. sunt atit de diferiti, de interesanti si de frumosi (unii).
    Imi mai place in Putney - locul in care am locuit in ultimul an insa ma voi muta cat de curand. -cry2- ry2-

cu toate astea covent nu-mi iese de la inima.
    anul asta am avu ocazia sa merg in vacantza in it sa vad roma, pisa, florenta, milano - care e deprimant, venetia, riva del garda, genova. sunt minunate toate locatiile astea. insa nu va pot spune ca tot timpul cat le-am vizitat mi-a fost dor de londra. cumplit de dor. it e mai putin frumoasa cu romani care beau prin gari si cersesc de nu stii cum sa ascunzi ca esti conational cu ei. e adev, cerul e f senin acolo, casele viu colorate, munti care se revarsa in mare, maslini, mancare buna. insa tot n-as da pe italia londra mea cu cer gri. n-as da oxford street-ul cu toata aglomeratia lui, unde fiecare alearga spre lumea lui, unde te poti opri pentru o clipa sa urli cat te tin plamanii pentru ca trecatorii sa se uite o clipa la tine, pentru ca apoi se continuie totul ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. nu stiu, e o chestie aparte. da, poate consumista, insa are farmecul ei.

n-as da londra pt nici unul dintre orasele pe care le-am vz. poate inca nu am vz suficient. insa eu cred ca fiecare om a fost creat pt a-si construi viatza intr-un loc anume si ca nu-si gaseste linistea pana nu ajunge la locul respectiv.

Share This Page