13.1 C
London
Wednesday, May 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Loc de dat cu capul

Discussion in 'SEZATOARE' started by momo, Nov 13, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pan' la coada , eu auzisem de Bob Marley ca cica ar fi avut paduchi,
    nu stiu daca o fi adevarat sau nu,
    dar zvonexim zicea ca vo' doi sunt tinuti la pastrare in borcanele speciale ,

la Kingston la muzeu,

poate poate mai baga candva un

"No woman no cry!"

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Asta a durut ... Paternitatea afirmatiei cu "urat mirositor" nu-mi apartine, este a staff-ului de acolo, eu nu am intrat prin birourile lor. Ce-i drept, i-am mai carat cu masina, dar mai bine ... -nu-zic- .

Cat despre ce stiu (sau nu stiu) am mari dubii ca ai tu vreo cadere (calificare) de a te pronunta. A pune macar alaturi de pomelnicul de DJ britanici (parte dintre ei trecuti in nefiinta) numele lui Ion Ratiu si Ghita Ionescu este o blasfemie (btw, nu se sesizeaza nimeni ?? La mine se trece prin ciur fiecare silaba). Oare sa fie numai impresia mea ca pluteste in aer un iz de demagogie?

3. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Oare chiar asa sa fie? Nivelul de cunostinte este direct proportional cu dreptul de a fi sarcastic? Sau poate eu am stat prea mult la “tara” unde respectul nu este doar un cuvant in dictionar ci este impetuos necesar in viata de zi cu zi. Fiecare are zile bune sau mai putin bune, dar eu sugerez celor care trec printr-o pasa mai proasta sa faca o plimbare in aer liber, sa se uite la o comedie sau orice altceva care le poate readuce starea de echilibru. Orice jignire/lectie de dirigentie pe forum arata cu siguranta mult mai rau decat a fost gandita. Sa dea acum cu piatra cine nu a pacatuit niciodata!

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ai dreptate cumva...

zile bune/zile rele,

though,
    sarcasmul este ceva greu de realizat totusi, ala fin ma refer.

Am plecat din Ro in 2003 cand,

aveam doi copii de 3 si 5 ani si,
    imparteam o banana in doua ca desert, caci atat ne puteam permite.

In UK am inceput (si inca o mai fac uneori),

cu schimbarea pad-urilor pacientilor.
    Asta stiu, asta fac,
    am ce le da de mancare la copii.

In context, cand apare cate un domn Xsulescu, si ma ia la misto cu ceea ce muncesc eu....

nu stiu, sunt extrem de calm de felul meu, dar,

in aceste conditii, "imi sare capul" ca sa zic asa plastic,

mi se asterne asa o fasie neagra pe ochi/urechi si...bine ca e doar tastele in fata mea... -iamcool-

Acu',

daca as fi avut capacitatea aia de a ma abtine in aceste momente,..cine stie...

din pacate, asta sunt, bun/rau.

Multam de atentionare anyway!

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @dromaderu sa stii ca am observat acea remarca la adresa ta si nu cred ca mi-ar fi placut sa mi se spuna asa ceva fiind in locul tau. Nici nu-mi amintesc unde a fost si nici raspunsul tau, dar cu siguranta nu la raspunsul tau ma refeream eu.

Ca sa nu mai ating ce nu trebuie o sa pun mai jos ce m-a surprins neplacut. Apreciez cunostintele userului si valoarea cunostintelor pe care le impartaseste, atitudinea generala este insa mult prea aroganta, pentru gustul meu.

Apoi vad ca un user nou are decenta de a nu continua un foc de paie, dar raspunsul pe care il primeste mi se pare umilitor. L-am interpretat asa “pentru ca te-ai aplecat si ai MI-ai zis sarumana”.

Poate am si eu o zi proasta!

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ costoboc

Nu ai o zi proasta.

Pe Dio, cred eu, il placi/ori nu,
    sau agreezi sau convietuiesti (virtual desigur).

Comentariile sale? da, te lasa masca uneori, dar,

si cand a oferit cuiva o informatie/ajutor,
    a fost la subiect, concret si, exact.

Nu cred ca acest comentariu al tau (daca il va citi) ii va schimba atitudinea fata de forum,

posibil sa fii trecut eventual in tagma "bizonilor mioritici"... -ras2-

Dio este unul dintre cei mai vechi/bine informati forumisti si,

dupa ce l-am pierdut pe taranu,

ar fi pacat sa-l pierdem si pe dansul, ipotetic vorbind desigur.

Parerea mea!

7. Anonimus

Anonimus New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca forumul asta, de la infiintare si pana acum, a facut mai mult decat sa ofere sfaturi oamenilor despre UK ci a realizat si legaturi intre persoane ,poate chiar prietenii, era si sper sa fie in continuare o comunitate atat virtuala cat si reala unita, prietenoasa si destul de interesanta as putea spune, atragea mare parte din noii veniti. Acum, se pare ca a ajuns loc de cearta si dezbateri nu tocmai potrivite. O data cu volumul mare de informatii si cu numarul destul de mare al vizitatorilor si userilor, ceva s-a schimbat. Persoane cu opinii diferite au inceput sa ia lucrurile mult prea personal si sa transforme din discutii oarecare in adevarate ringuri si infruntari de personalitati si ideologii (si eu am luat lucrurile prea personal de fiecare data) dar vine o vreme cand realizezi ca socializarea asta virtuala nu e tocmai sanatoasa, discutiile fata in fata ar fi cu totul altfel cu siguranta. Ca unii au un limbaj mai colorat, ca altii mai rigid, consider ca mai toti avem nevoie de o doza de toleranta...pacat ca unii dintre noi isi pierd demnitatea si fac postari pentru a face reclame gratuite la nu stiu ce afaceri sau site-uri. Un an nou se apropie si ar fi neplacut ca o comunitate atat de mare si frumoasa sa fie presarata cu neintelegeri mai mult sau mai putin piperate.

Un an nou fericit si toate cele bune!

Anghel

8. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Dromaderu, mersi ptr aprecieri. Placut sau neplacut... vorba aia, lumea nu tge ignora.

E adevarat, am fost foarte dur cu Lorenzo la un moment dat si asta pentru ca sunt foarte dezamagit de ‘lipsa de pregatire’ a co-nationalilor care migreaza catre UK. Nestiinta, stangacia si ezitarile stirbesc total sansele de realizare intr-o tara straina.

Intre timp, a existat o schimbare de circumstante pe care imi rezerv dreptul de a nu o face publica si am decis sa-l ajut pe Lorenzo cu acele detalii. Bineinteles ca e o decizie personala si nu vad logica sau oportunitatea de a explica motivele deciziei in sine.

Viata m-a invatat sa nu-mi pierd timpul cu chestiuni insignificante, iar de la Wittgenstein am invatat ca e mai bine sa tac cand nu am ceva de spus…

NB – In mod paradoxal, anumiti useri pot avea impresia ca le desconsider mesajele… realitatea insa (vis-à-vis de faptul ca in teorie totul e relativ, nimic nu e absolut) imi rezerva dreptul de a decide daca un mesaj merita sau nu un raspuns.

9. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Anghel Anonimus, graiesti la obiect.

Doresc doar sa fac o precizare ptr cei care considera forumul asta, sau pe celelalte, drept datorie patriotica de a ajuta co-nationalii in vederea (auto)propasirii. Total gresit… e vorba doar de o platforma de comunicare, care printre altele include si informatii adiacente pe teme variate (imigratie, asistenta sociala, trai decent, retete culinare, cum sa obtii NINO, etc).

La inceput, forumul ‘romani-online.co.uk’ a fost foarte strict. Mesajele erau mult mai putine si orice mica abatere era sanctionata. In timp, s-a relaxat acest ‘threshold’ si s-a ajuns la un nivel satisfacator de comunicare decenta… cand zic comunicare decenta ma refer la relaxarea dialogului (opinii pro/contra).

Pe celalalt forum, de fapt cel mai vechi din UK se pare, se practica o politica materialista de advertising si interese conexe. Una din chestiile ce le apreciez la acest site fata de celalalt, e ca prezinta o lista cu toate magazinele si restaurantele romanesti din Londra (par example)… celalalt site are o politica extrem de anosta… se mentioneaza detaliile magazinelor/restaurantelor/discotecilor din UK decat daca platesc… de asta pe acel site nu se pomeneste decat de doua magazine romanesti in Londra. Evident, lumea a migrat pe acest forum in mare parte, chiar daca uneori activeaza si acolo pe pozitie de ‘sleeper’.

In rest, parerea mea e ca se poate defasura un dialog decent pe forum, care nu poate fi decat benefic ptr comunitatea romaneasca din UK.

10. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    mai, da' numenea nu mai da cu capu'?!!!!!!!!!

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Numa' capuri in gura -asa-asa- -ras2- ...la imigranti!

Ai aparut iara, hai?

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Lasa-l dom'ne, in pace!!! Doar stii ca e busy! -nu-ma-uit-

13. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    mah, pai la cate antene am de pus pe ploile astea, pfiuuuuuuuu!lol

bine ca a dechis conationalul meu de buc., topicul cu maseaua ca tare mi-e ca ajung si eu ca el, curand!

si ca tot veni vb. de ''dat la masea'', bagati si voi la topicul ''ce-as mai bea un paharel'', am ramas in urma cu lisaoasra de beuturi!ce mai e nou pe frontul asta?!

as bea si un paharel azi da' ma supara stomacul;tre' sfat medical lu' printu ! cand sa te sun ?

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

only by appointment now... -ras2-
    Ce sa mai bem? produse toxice..na, parca nu stii,

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu as fi cezut ca o sa vad asa ceva aici :

un grup de trei batranei british ..... culegand mancare expirata din gunoiul unui magazin

sper sa nu de-a vina si de data asta pe noi romanii

16. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Topicul asta s-a vrut un spatiu privilegiat si special... un refugiu pentru angoasati si in special ptr cei cu sindromul depresiei dus la extrema... veneau aici, dadeau un picior in bordura, un cap in zid si se calmau.

Acum, dupa toata pleiada asta de carduri colorate si mai ales dupa inventia ciupercilor magice, lumea e mult mai calma.

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Plus ca, inaintand vitejeste spre 2014, cand vor disparea coloratele...lumea e mai relaxxata cumva.

Tough, s-ar putea sa avem alti ..compatrioti de-si vor cauta un' sa dea cu capu'...

aia de mai butoneaza butoanele de butonat -ras4-

18. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Mai e putin pana atunci... vorba lui Tarantino, nu ma preocupa cafeaua din bucatarie ci negrul mort din garaj...

Stau si dau o privire de ansamblu si realizez ca din peste 200 de natii in UK, doar doua se plang ca sunt discriminate...

Asadar, stimate cetatean RO sau BG, ce au astia din UK cu tine de te ostracizeaza si te trec prin furcile caudine???

19. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Nu discriminate, doar nedorite de catre unii vest-europeni cu vederi limitate. Si nu e vorba de romani si bulgari, ci de est-europeni in general.

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Poate aici vede cineva:

Imi fac tax return si m-am incurcat. Din cate vad, anul asta iar nu platesc taxe. Toate bune si frumoase, am avut si multe cheltuieli, dar:
    Nu ma afecteaza cumva la ILR /permanenta?
    Mai sunt si alte faze:
    -afacerea mea e cu 2 ramuri, dar nu stiu cum sa vad ce a completat contabila mea inainte si mi-e sa nu gresesc. E vreo posibilitate sa vad formularul de anul trecut in detaliu?
    I-am scris si ei, dar e si f. departe si foarte ocupata.
    Am si eu 5 anisori si 7 luni aici si ma gandesc sa nu ma considere astia... sau sa nu ma desconsidere. Platesc NIN mereu, dar...

Multumesc pentru raspunsuri.

Share This Page