4.8 C
London
Tuesday, February 28, 2017
£1 = 5.29RON / €1.17 / $1.24

Livravri Colete

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by alinakelly, Jul 7, 2011.

1. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    -nas- stie cineva o agentie ieftina de trimis pachete -nas- -nu-stiu- ,

2. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, din experienta proprie iti recomand doua: Atlasib si un nenea Tiberiu Antohi. cu cel de pe urma am trimis pt prima data, chiar acum 2 sapt un colet in Romanica.

acum detalii:
    la atlassib costa £20 pt primele 10 kg si £2/kg ce depaseste (sau £1 pe ce este extra, nu sunt sigura, pt ca mereu am trimis, sub 10 kg).
    de ei sunt multumita, am trimi de cateva ori si nu am avut probleme. conditia este sa suni din timp sa vezi daca este cineva sa iti ia coletul.
    au un minivan in strada, intr o zona in afara Londrei, deci nu trebuie sa platesti congestion charge. pot da nr de telefon si adresa, daca esti interesata.
    programul lor este zilnic, mai putin vinerea, atunci sunt ocupati cu trimisul coletelor si pasagerilor si sunt doar dimineata, dar in rest pogramul este :10-12 16-18 .
    sediul este la sibiu, deci coletele merg acolo intai, apoi le trimit la sediile atlasib din tara de unde se ridica pachetul de catre destinatar.

acum 2 sapt, pt ca deja era ora 20 cand am ajuns in Londra, am fost retinuta cu altele si chiar trebuia sa trimit atunci coletul, am apelat la nr de rezerva, firma despre care auzisem doar de bine pe internet Tiberiu Antohi. Dl in cauza are sediul la suceava, de unde trimit coletele cu fan curier. si aceasta firma, daca locuiesti in Londra, vin si iti iau coletul de la usa. dar eu cum nu stau in zona, m am dus direct la el la firma si i l-am dat. conditia la ei este pt ptimele 13 kg costa £13. ce este peste parca £1.

de ambele sunt foarte multumita.

sper sa nu se considere ca fac reclama ascunsa.
    ce am relatat este pura experienta.

deci, daca esti interesata, pot sa iti dau nr de telefoane si adrese, etc.

chiar m-as bucura sa stiu ca am ajutat.

3. Ovidius

Ovidius New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    subscriu pt atlassib. am primit si eu un colet prin ei si a ajuns intact. preturile sunt cele relatate mai sus

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    http://crespocom.com/

Am trimis cu ei pe ambele rute, UK-RO;RO/UK,
    preturi OK, seriosi.

Fctie de locatie , multi trimit chiar perisabile, chiar si sarmale gata facute am inteles! -ras2-

5. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    fata noastra nu a mai raspuns. poate si-a rezolvat problema pana am raspuns noi.
    chiar vreau sa-ti multumesc Dromaderu, pentru recomandare. e bine sa stii ca au ai trimis si altii si mai ales ca au fost multumiti. de fiecare data am trimis cu inima stransa, pachete in tara. daca pachetul ajunge deteriorat si mai ales continutul, degeaba isi mai cer scuze..
    asa ca, e bun venit topicul.

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cred ca este f important sa ai incredere intr-o firma prin care trimiti ceva, regardless valoarea pachetului.
    Intamplarea a facut sa-i gasesc pe acestia si, am folosit serviciile lor de exact 3 ori pana acum,

prima data am trimis cca 70 kg (cutii de banane pline cu carti) din Ro in UK,
    am doat doar 130£, cu Royal Mail sau Posta Romana sau DHL eram cel putin triplu la pret...

Pt moldoveni este si mai OK caci firma are sediul la Bacau.

7. Moni-Elena

Moni-Elena New Member

Trophy Points:
    0
  8. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: livravrai colete

Ati trimis cumva unitate centrala de la calculator prin aceste firme ?
    La bagaj de mana la avion nu pot sa o pun si vreau sa duc calc acolo. Oare au serviciul fragi vreuna din firme ?

multumesc de raspuns anticipat !

9. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    ancad26 - se poate lua la bagaj de mana unitatea, eu am adus una din RO, in urma cu 1 an si jumatate. Am gasit o geanta de voiaj de aceeasi marime, dar nu am mai avut alt bagaj de mana decat poseta. Nu a comentat nimeni nimic. Eu nu as lasa pe maini straine o unitate de calculator.

10. artemisaro

artemisaro New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! Vreau sa intreb si eu despre ce firma de transport colete vorbiti? Ma intereseaza firma ce are sediul in Bacau. Multumesc
    Miruna

11. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    -nuuu- ma scuzati de intarziere nu am gasit inca nimic,nu am mai fost pe aci zilele aste.....dami te rog nr de tel de la atlasib....celalalt nu pt ca din pacate nici eu nus in londra:D
    mersi pt detalii

12. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    dami te rog contactul de la atlasib...mersi mult :D

13. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    atlasib nu sunt singura ca au alta sucursala in afara de Londra. asa cum am zis, este un nene in strada intr-un minivan, pt ca nu au birou, adresa este NW11 7QJ, zona pt care nu platesti congestion charge. nr de telefon pt mai multe informatii este: 07962 644 220. te rog suna si vezi inainte, ce si cum. si eu stau in essex si am de mers 2 ore pana acolo cand trebuie. acum eu nu zic ce sa faci, tu consideri daca se merita pt ce ai tu nevoie.

cealalta firma,tiberiu antohi, din cate am inteles, vin la domiciuliu si in afara M25 dar au tarif ceva mai mare. iar, nu stiu exact pana unde pot sa vina dupa colet. uite nr de telefon, sa-ti zica exact: 07511 081 989.

la ambele nr raspund romani, deci sa nu faci greseala mea sa incepi in engleza, ca m-am rosit toata.

keep me posted!

14. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Incearca asta:

www.eastlines.co.uk

Am trimis cateva(10-12) pachete cu ei si au ajuns la destinatar. Au masini care expediaza pachetele oriunde in tara, iar din UK pachetele sunt ridicate de la orice adresa. Eastlines au contract cu DHL-ul in UK. Nu va speriati, nu va incaseaza extra decat cativa "pi" la Kg. Nu le fac reclama prea mare, doar va spun din experienta.

Ca o precizare, daca trimiteti electronice aveti grija sa fie impachetate corespunzator si cu etichete de FRAGIL. Dulciurile sau alte produse alimentare sa fie, la fel ambalate in cutii de carton, preambalate in folie de aluminiu. Nu de alta, dar s-ar putea sa va treziti cu surprize.

Dar de ce ai roșit, mamă? -timid-

15. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    am sa sun maine si te anunt!mersi mult -da-da-

16. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    si care sunt preturile?

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai suna si intreaba,
    ca acusica o sa vrei sa-ti ia cineva bagajul de la usa bre! -ras4-

18. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    pai tu daca ai tr de 10-12 ai putea asa subtil sa imi spui cam cum e cu pretu daca tot ai intrat pe topic sa ma ajuti:Dnu am cerut sa vii u sa imi iei coletu in fine....never mind!! mersi

19. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    poate a fost doar in capul meu, dar am parut ca aia care pleaca de acasa si uita limba materna..
    mi-a raspuns nenea ala cam ciudat. il condamni? oricum, a trecut. i-am dat multe colete de atunci. -dans-

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    -nas-

Pierd sirul a ce vrei sa scrii, scuze,
    daca te referi ca muncesti 10/12 ore,

nu sunt asa subtil, scuze...

Share This Page