32 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Living in the UK test

Discussion in 'ARHIVA' started by mrskull, Jan 6, 2007.

1. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Living in the UK test

Bine bine, da tu ai citit raspunsul celor de la citizen signpost?

2. ari

ari New Member

Trophy Points:
    0

Referitor la testul pe care tb. sa-l dam pt.ILR, astazi am sunat si eu la Lifeintheuk helpline- si mi-au spus ca testul se poate da oricand doresti(in cazul meu apox. 5 luni inainte) are valabilitate permanenta in timp, exceptand situatia in care s-a pierdut.Atunci tb. sa-l dai din nou. Dilema mea era in leg. cu a doua ed.a cartii care apare in feb.si din care credeam ca tb. sa dau testul, dar s-a rez., asa ca m-am inscris la test. Daca e cineva interesat v-a tin la curent cu ce urmeaza, sau daca cineva stie mai multe sa ne spuna. Caz concret: sotul lucreaza legal, are dr. de a aplica pt. ILR in iunie, sotia poate aplica si ea ca si dependent tot in iunie, dar daca ea vrea sa aplice acum pt. BLUE CERTIF.,poate afecta aplicatia sotului sau a ei pt. ILR? Eu am cautat raspunsuri si nu am gasit unul pana acum. HELP :(( :((

3. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

Aceasi dilema o am si eu, daca acordarea de ILR este afectata de acel BR1 sau nu .

4. ari

ari New Member

Trophy Points:
    0

Cand am vorbit la HO, acum 2 sapt. m-au sfatuit sa mai astept putin si sa aplic pt. ILR,daca aplic pt. blue certif. nu mai pot aplica pt. rezidenta. Deci un lucru e sigur. Acum pb. ramane cu dependentul, in speta sotia. Lamuriti-mi dilema :-??

5. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

mrskull am citit ce ti-au raspuns astia de citizen signpost. parerea mea e ca nu o sa poti scapa de test. scrie la Home Office dar nu cred ca o sa obtii un exemption.
    fratilor aveti mare grija ce faceti cu ap[licatiile BR. eu cred ca in momebntul in care aplici cu BR sub LEGEA EUROPEANA pierzi sansa sa mai aplici pt ILR sub legea britanica. dar e cert ca fiecare aplicatie va fi judecata pe meritele ei.
    SFATUL MEU E NU VA RISCATI. NICI PRINCIPALUL NICI DEPENDENTUL.s-ar putea sa va para rau.

6. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Condi?ii noi pentru ?ederea în Marea Britanie

-action- Cei care doresc s? locuiasc? permanent în Marea Britanie trebuie s? înve?e bine limba, istoria ?i sistemul legislativ al acestei ??ri. Începand de luni, to?i str?inii care cer drept de ?edere permanent? trebuie s? sus?in? un test, ini?iat de Ministerul de Interne britanic.

M?sura a fost luat? pentru controlarea imigra?iei.

Acest test este obligatoriu din 2004 pentru to?i cei care vor na?ionalitatea britanic?. De luni va deveni obligatoriu ?i pentru cei care vor s? locuiasc? permanent în Marea Britanie. Testul este format din 24 de întreb?ri legate de istoria ??rii, sistemul politic, obiceiuri ?i drepturile cet??enilor.

"Cine conduce Biserica Angliei?", "Cand a fost încoronat? regina Elisabeta a II-a?" sau "Ca?i deputa?i sunt în Parlamentul sco?ian?" - acestea sunt întreb?ri care le-ar putea fi puse candida?ilor. Ca s? sus?in? testul, str?inii mai trebuie s? ?i pl?teasc? 34 de lire sterline pentru testul efectiv ?i 10 lire pentru cartea recomandat? ca bibliografie.

Reîntregirea familiei va deveni mai complicat?, iar so?ul rezidentului din Marea Britanie va trebui sus?in? acela?i test.
    -lurk-

Ce parere ai?

7. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Condi?ii noi pentru ?ederea în Marea Britanie

parca s-a mai discutat subiectul asta.nu e o idee asa de rea la urma urmei trebuie sa stii cate ceva despre tara in care vrei sa iti traiesti viata.plus ca prin testul asta dovedesti ca stii si ceva engleza, am vazut atatea cazuri de persoane stabilite aici cu care nu te poti intelege, nu ma refer la romani neaparat ci si la alte natii conlocuitoare.

8. ana dolby

ana dolby New Member

Trophy Points:
    0

Imi pare rau Razvan1980 dar nu cred ca iti dau dreptate referitor la BR si pierderea ILR-ului din cauza BR-ului.
    La fel cum e ILR-ul bazat pe legea britanica, la fel e si BR-ul. Nicaieri in lege nu s-a spus nici macar nu s-a sugerat ca daca aplici pt BR pierzi dreptul la ILR.
    Asta este o asumptie periculoasa.
    Eu de exemplu am aplicat pt BR dar sunt casatorita cu cetatean englez, si oricum ar fi, am dreptul sa aplic pt ILR dupa 2 ani de casnicie, drept care nu-mi poate fi luat pt ca mi-am certificat dreptul de munca, care oricum cumva trebuia sa o fac, pt ca dupa ce-mi expira viza, e dificil sa demonstrezi angajatorului ca ai drept de munca. Asa ca cea mai usoara forma e o hartie (in cazul asta BR1). Si nu se pune problema sa mergi cu certificatul de casatorie la angajator sa dovedesti ca ia drept de munca.
    Nu stiuce sa zic, dar ai o sursa oficiala cand afirmi asa ceva???

9. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

cazul meu apropo de validitatea testului in cazul unui roman sau bulgar (EEA citizen) a fost trimis comisiei europene, va voi tine la curent.

10. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

A aparut a doua editie a cartii din care se da testul.

Pana acum, cei care au aplicat pt nationalitate au dat test pe baza primei editii a cartii.
    Din 2 aprilie, si cei care aplica pt ILR tb sa sustina testul dar se poate alege intre prima sau a doua editie a cartii daca sustineti testul pana pe 1 iulie.

Dupa 2 iulie testul se da numai pe baza celei de a doua editii.

11. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

De ce va trebuie ILR daca sunteti memri comunitari, si aveti drept de munca/self employment dupa caz, pt exersarea carora primiti oricum drept de sedere in UK?

12. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0

un motiv major ar fi ca desi suntem membri comunitari nu avem drept de munca?sau inca unul poate mai bun-la un an de la dobandirea ilr poti aplica pt pasaport britanic, daca vrei bineinteles

Share This Page