5.4 C
London
Wednesday, January 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Lista traducatorilor autorizati la Ambasada RO

Discussion in 'Consulat' started by Dio, Apr 1, 2009.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Putem sa-i contactam direct si sa aflam.Daca suntem mai multi se creeaza presiune si poate cedeaza supapa. Reiterez, eu nu am niciun interes (din motive tehnice nu prestez), dar mi se pare lipsit de .... sa porti oamenii pe drumuri, cand pot sa se orienteze de acasa asupra persoana-zona-pret-calitate, deci sa-si planifice timpul cu eficienta.

2. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    "Si o provocare pt admini: e loc pe site pt aceasta lista? Pe langa biserici, restaurante si magazine romanesti, cred ca ar fi o informatie utila."
    Sustin propunerea lui silverfern, e o idee abuna.

3. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sustin ideea lui silverfern, daca admin este de acord, n-ar fi rau sa fie publicata lista pe acest site la informatii utile.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu cred ca era vb. de admin. de pe acest site, ci de cel al ambasadei.Aici a fost publicata pana la hotararea MAE.

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Sorry, n-am stiut ca a fost publicata si aici. Stii cum e, pana nu te lovesti de o problema, nu prea stii ca exista. Insa se poate obtine lista de la ambasada si apoi sa fie publicata pe site. E ilegal? Conform explicatiei ministerului nu e.

6. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Numai ce am primit pe e-mail lista cu traducatorii autorizati in urma unei convorbiri telefonice cu consulatul. Cred ca nu ar fi nici o problema daca ar fi facuta publica. Mai ales ca lista nu are nici un antet al ambasadei sau al consulatului. Daca se doreste cred ca o putem dace publica.

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    emilio a scris:
    Cu alte cuvinte se da liber la ilegalitati(acelea din cauza carora s-ar fi scos lista de pe site), iar daca vrei sa dovedesti asta... cine ia in consideratie o simpla coala de hartie scoasa la imprimanta?
    Oamenii astia chiar nu au niste notiuni elementare de logica? Sau interesul pentru gainarii e chiar atat de mare?

8. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Excelenta ideea publicarii listei traducatorilor autorizati pe site - bineinteles cu acordul persoanelor in cauza.

Deci, dupa cum observ, chestiunea cu nepublicarea listei cu traducatori autorizati a fost gandita la Bucuresti, iar procedura se aplica la toate sectiile consulare RO. Obersv ca la vecinii nostri BG, poti gasi lista cu traducatori autorizati pe site’ul oficial al ambasadei din UK.

In vreo doua ocazii, in contactele telefonice cu oficialitatile RO de la Sectia Consulara, mi s’a creat impresia ca ‘bugetarii’ de acolo au predilectie ptr una sau doua nume de pe acea lista.

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Apropo, ca acum mi-am adus aminte.:p Unde se poate gasi acea hotarare a MAE? Ca eu am cautat cat am cautat pe site-ul lor si la un moment dat mi s-a facut greata de atata gargara ieftina... Chiar sunt curios cum suna hotararea.

10. min_nis

min_nis New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,'Spune mi te rog cum pot sa ma trec si eu pe acesata lista in conditiile in care sunt traducator autorizat in Ro deocamdata(Engl-Germ_Ro).Ce procedura e de urmat?

Merci
    Doriana

11. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
  12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mda...se pare ca au "inasprit" conditiile...

Spune ceva de "si prin posta", care ar fi prima varianta, avand in vedere ca se cer toate acele documente si dureaza validarea dosarului?

La mine a durat 4 luni.

Bafta celor care aplica de acum incolo, rabdare si "tiutiun"!

13. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca putem publica lista fara nici o problema, pentru ca, asa cum v-am zis lista celor de la consulat nu contine nici un antet sau altceva. Iar daca eu, vin si fac public pe site numarul de telefon a 2 dintre traducatorii autorizati pe care ii stiu, mai vine si altcineva cu inca 1-2, uite asa apare lista cu toti traducatorii autorizati de ambasada. Si asta nu cred ca ar fi nici o problema, mai ales ca traducatorii nu cred ca au absolut nimic impotriva in a le face publice numerele de telefon.

14. draga28

draga28 New Member

Trophy Points:
    0
    Sint si eu unul dintre traducatori si zau ca n-am nimic de obiectat la publicarea listei!:laugh: Dar cred totusi ca depinde si de administratorii site-ului...ce-ar fi sa-i intrebam?

15. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Da, puteti publica lista traducatorilor autorizati, atat timp cat ei sunt de acord sa le publicati detaliile personale.

16. draga28

draga28 New Member

Trophy Points:
    0
    E in interesul nostru sa aiba acces cit mai multa lume la detaliile noastre, pina la urma asta ne e meseria si din asta traim B) . Asa ca cine o are poate sa o publice linistit acum ca administratorii si-au dat acceptul.

17. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    O sa fac eu pasul de a publica lista. Asa ca... tuturor celor ce au nevoie de traducatori... iata lista: [file name=Lista_traducatori_autorizati__3_.doc size=95232]http://www.romani-online.co.uk/media/kunena/attachments/legacy/files/Lista_traducatori_autorizati__3_.doc[/file]

18. sfantu

sfantu New Member

Trophy Points:
    0
    E vechi post-ul dar poate cineva il mai citwste... le-am trimis mail celor de la consulat pt a cere lista... si inca astept de cevatimp... mai are cineva lista aceea? Si din cate am inteles rebecca_uk tu faci traduceri autorizate de ambasada... inca mai faci?

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Face. Si le face bine. Da-i un mesaj privat. Eu am numarul ei de telefon, dar nu ma risc sa ti-l dau ca sunt riscuri mari. E mai suparacioasa din fire. La traduceri, insa, ti-o recomand cu cea mai mare caldura.

20. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Share This Page