4.8 C
London
Monday, November 11, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Lista Neagra a firmelor de intermediere job-uri !

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by taranu, Oct 5, 2009.

1. Mitici Daniel

Mitici Daniel New Member

Trophy Points:
    0
    salutare.
    stie cineva ceva despre STAFF-FINDERS din UK? am primit o oferta de la ei ptr un post de macelar dar nu stiu nimic despre ei si nici pe aici nu-se aude nimic.daca aveti ceva informatii vas fi foarte recunoscator.puteti sami raspundeti aici sau pe dmitici@yahoo.com .va multumesc frumos

2. utilizatoruss

utilizatoruss New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Lista Neagra a firmelor de intermediere job-uri ! Eurost

va salut! Eurostaff Solution, "servicii de usurat buzunarele".. Firma aceasta este mai mult decat neserioasa si banii pe care-i dam sunt destinati cheltuielilor personale, nu pentru avion sau alte motive insirate de ei. tocmai am fost inselat de ei. am aplicat pentru depozite Anglia. am platit taxe, am facut dosarul cu toate cererile lor, pe undeva pe la 600 RON cu toate adeverintele si traducerile legalizate. am sustinut interviul si am fost anuntat ulterior ca am fost acceptat. toate bune si frumoase. :) zilele trecute am fost sunat de ei si mi s-a spus ca urmeaza sa plec chipurile, pe undeva prin mai, prima saptamana. totul secret, nu mi-au spus orasul, ziua plecarii, nimic, Nimic! ca sa semnez contractul de munca trebuie sa platesc 1200 lei catre ei, pentru bilet avion. am intrebat de ce 1200 cand eu am oferte cu 650 Ron? la wizz air si chiar tarom. cu o escala. asta se intampla zilele trecute, deci inainte de paste. m-am inteles telefonic cu ei pana la urma, sa merg saptamana viitoare la ei sa platesc acel bilet si sa semnez presupusul contract de angajare, pentru ca saptamana aceasta nu am bani. a fost ok, dar dupa cateva ore deschizand mail-ul am gasit o notificare de la ei ca am la dispozitie 48 ore sau se reziliaza contractul. i-am sunat si mi-au oferit o varianta, sa trimit o parte din suma si restul la data cand ma duc la ei. pai un bilet de avion se arvuneste sau motivul era chiar pastele si nu aveau de salarii? oricum, ideea este ca am intrat in conflict cu ei, s-a reziliat contractul si tot ce am cheltuit cu treaba asta, pe undeva pe la 1100 lei total, sunt bani in vant!!! am consultat un jurist si mi-a spus ca orice instanta de judecata ar declara cntractul de mediere Nul, pentru ca acele clauze sunt abuzive si ilegale si mi-a insirat o lista de motive.. urmeaza sa depun plangere penala la parchet, la DNA, fisc, sa-i chem in judecata pentru daune interese si despagubiri morale si financiare. deci domnii isi permit sa te priveze de semnarea presupusului contract de munca venit de la angajator, chipurile! :) in momentul cand iti cer o suma, sau "macar o parte" din acea suma, este clar deja, hai sa mai apucam de pe prost cat se poate, nu? daca aveti de gand sa apelati la "serviciile" lor de usurat bani, CITITI CONTRACTUL DE MEDIERE inainte, oameni buni! Aveti mare grija cu Eurostaff Solution!

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Re: Lista Neagra a firmelor de intermediere job-uri ! Eurost

Deci care este problema, mai exact? Vad ca zici ca nu le-ai dat bani.

4. utilizatoruss

utilizatoruss New Member

Trophy Points:
    0
    le-am dat! 360 lei taxa procesare dosar, plus alte cateva sute de lei pe toate actele si adeverintele pe care ei m-au pus sa le procur, 4 dintre ele trebuin traduse si legalizate.

5. utilizatoruss

utilizatoruss New Member

Trophy Points:
    0
    banii nu se gasesc in pomi sau pe trotuare, ei se castiga din greu, pe santiere, cu lopata in mana. fie 100 lei, fie 1100 per total, atat cat m-au dus pe mine toate cheltuielile. ma refer la lei noi, bineinteles! am ramas si fara slujba, am demisionat cu preaviz de 2 saptamani atunci cand m-au anuntat ca am fost acceptat de angajatorul britanic. si ciudat, foarte ciudat, cu toate ca presupusa plecare ar fi fost in mai, ei imi cereau cu 4 zile inainte de paste 1200 lei, 12 milioane. sau macar o parte din suma. de ce?! completau ei pana la 1200 lei si ii primeau de la mine saptamana viitoare cand m-as fi dus cu restul sumei? iar daca au vazut ca incep sa pun prea multe intrebari si am cerut in scris oferta de zbor, cu pret, data si ora pentru zborul la care fac referire, au schimbat foaia cu mine si cred ei, s-au spalat pe maini cu acea notificare.

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Poate s-or fi gandit ca, daca iti pun bletul de avion si contractul in mana, o sa "uiti" sa ii mai platesti. Daca ai mai semnat si un contract de mediere nu prea vad pe unde poti sa-i reclami.

Multi dintre noi nu stiu sau uita ca firmele de intermediere au ca scop principal profitul. Nu le platesti, nu prezinti interes. Ii doare pe undeva de banii care i-ai tu pe traduceri.

7. utilizatoruss

utilizatoruss New Member

Trophy Points:
    0
    se pare ca n-ai inteles exact. :) nicio problema, iti pot explica. ii platisem cu mult inainte, acum 3 saptamani, sau cam asa ceva. le-am virat intr-un cont la banca 360 lei si le-am trimis pe mail foaia de varsamant. aceea a fost alta plata. secretul cu biletul de avion este urmatorul. iti cer tie o suma, care este reala, dar ei fac rezervare de grup unde au reduceri de 30%, banii acestia nu ti-i returneaza, ci intra frumos inapoi in buzunarul lor! :) este vorba de aproape 400 lei pe care ti-i FURA! fiind alti bani si acestia. cat despre contractul de mediere, l-am prezentat unui jurist care mi-a spus ca se va declara nul in instanta. te poti uita pe LISTA CLAUZELOR ABUZIVE SI ILEGALE ALE CONTRACTELOR COMERCIALE. asta ar trebui sa faca orice potential client inainte de a semna un contract, dar, de bucurie ca intrevede o sansa "reala" de-a ajunge la un loc de munca in strainatate, pe bani multi, si datorita faptului ca fara sa semnezi nu mergi nici la interviu macar, oamenii mai risca, mergand pe buna-vointa acestor talhari, hoti, escroci..

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    apa calda s-a inventat demult...
    oricine iti face un serviciu are ca scop obtinerea unui venit si profit.

iar biletele de avion nu se pot anula (este politica companiilor aeriene, cel mult schimba data/ora zborului; exceptie fac situatiile speciale si cazurile cand companiile aeriene fac modificari ale zboururilor si permit restituirea banilor.

9. utilizatoruss

utilizatoruss New Member

Trophy Points:
    0
    inteleg ce spui, dar o firma de recrutare sa te oblige la plata unui anumit bilet la o anumita agentie? mai ales, la dublul pretului la care tu iti poti procura acel bilet pentru aceeasi destinatie. mentionez si faptul ca nu ni s-a comunicat absolut niciodata pretul biletului sau data plecarii, nici macar orasul destinatie. profit scot ei in mai multe etape, stai linistit. singura taxa care trebuie platita catre ei, si mi se pare absolut normal, este procesarea dosarului, dar aceea se pare ca nu le mai ajunge in ultimul timp. poti accepta serviciile lor sau poti refuza, ma refer la modalitati de deplasare, alte tipuri de intermedieri acte, etc.. si daca ajung sa-ti rezilieze un contract si sa te priveze de semnarea contractului de munca cu angajatorul dupa o prealabila intelegere, cum se mai cheama asa ceva?

10. utilizatoruss

utilizatoruss New Member

Trophy Points:
    0
    Poate ca prin istorisirea mea nu am fost prea de folos oamenilor simpli, ce cunosc legile si vor sa apeleze la serviciile de usurat bani ale acestor agentii dubioase. ma gandesc sa o fac in alt mod, poate prevenim situatii critice. orice om, care apeleaza la aceste servicii ar trebui sa cunoasca anumite aspecte inainte de a semna contractul de mediere. imi permit sa afisez aici 2 legi, legea concurentei neloiale si lista clauzelor abuzive si ilegale.

Legea privind concurenta neloiala
    Legea 11/1991 cu modificarile si completarile aduse prin legea 298/2001
    aceasta lege o puteti gasi oricand pe internet si o puteti studia, n-o sa mai ocup spatiu cu articolele.

Lista clauzelor abuzive din contractele comerciale - Foarte Important!
    Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:

a) dau dreptul comerciantului de a modifica unilateral clauzele contractului, fara a avea un motiv intemeiat care sa fie precizat in contract.

Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor in temeiul carora un furnizor de servicii financiare isi rezerva dreptul de a modifica rata dobanzii platibile de catre consumator ori datorata acestuia din urma sau valoarea altor taxe pentru servicii financiare, fara o notificare prealabila, daca exista o motivatie intemeiata, in conditiile in care comerciantul este obligat sa informeze cat mai curand posibil despre aceasta celelalte parti contractante si acestea din urma au libertatea de a rezilia imediat contractul.

b) obliga consumatorul sa se supuna unor conditii contractuale despre care nu a avut posibilitatea reala sa ia cunostinta la data semnarii contractului;

c) obliga consumatorul sa isi indeplineasca obligatiile contractuale, chiar si in situatiile in care comerciantul nu si le-a indeplinit pe ale sale;

d) dau dreptul comerciantului sa prelungeasca automat un contract incheiat pentru o perioada determinata, prin acordul tacit al consumatorului, daca perioada limita la care acesta putea sa isi exprime optiunea a fost insuficienta;

e) dau dreptul comerciantului sa modifice unilateral, fara acordul consumatorului,
    clauzele privind caracteristicile produselor si serviciilor care urmeaza sa fie furnizate sau termenul de livrare a unui produs ori termenul de executare a unui serviciu;
    f) dau dreptul comerciantului sa constate unilateral conformitatea produselor si serviciilor furnizate cu prevederile contractuale;

g) dau dreptul exclusiv comerciantului sa interpreteze clauzele contractuale;

h) restrang sau anuleaza dreptul consumatorului sa pretinda despagubiri in cazurile in care comerciantul nu isi indeplineste obligatiile contractuale;

i) obliga consumatorul la plata unor sume disproportionat de mari in cazul neindeplinirii obligatiilor contractuale de catre acesta, comparativ cu pagubele suferite de comerciant;

j) restrang sau interzic dreptul consumatorului de a rezilia contractul, in cazurile in care:
    - comerciantul a modificat unilateral clauzele mentionate la lit. e);
    - comerciantul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale;

k) exclud sau limiteaza raspunderea legala a comerciantului in cazul vatamarii sau decesului consumatorului, ca rezultat al unei actiuni sau omisiuni a comerciantului privind utilizarea produselor si serviciilor;

l) exclud dreptul consumatorului de a intreprinde o actiune legala sau de a exercita un alt remediu legal, solicitandu-i in acelasi timp rezolvarea disputelor in special prin arbitraj;

m) permit in mod nejustificat impunerea unor restrictii in administrarea probelor
    evidente de care dispune consumatorul sau solicitarea unor probe care, potrivit legii,
    fac obiectul unei alte parti din contract;
    n) dau dreptul comerciantului sa transfere obligatiile contractuale unei terte
    persoane - agent, mandatar etc., - fara acordul consumatorului, daca acest transfer
    serveste la reducerea garantiilor sau a altor raspunderi fata de consumator;

o) interzic consumatorului sa compenseze o datorie catre comerciant cu o creanta pe care el ar avea-o asupra comerciantului;

p) prevad ca pretul produselor este determinat la momentul livrarii sau permit vanzatorilor de produse ori furnizorilor de servicii dreptul de a creste preturile, fara ca, in ambele cazuri, sa acorde consumatorului dreptul de a anula contractul in cazul in care pretul final este prea mare in raport cu pretul convenit la momentul
    incheierii contractului.

Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor de indexare a preturilor, atat timp cat sunt legale, cu conditia ca metoda prin care preturile variaza sa fie descrisa in mod explicit;

r) permit comerciantului obtinerea unor sume de bani de la consumator, in cazul neexecutarii sau finalizarii contractului de catre acesta din urma, fara a prevedea existenta compensatiilor in suma echivalenta si pentru consumator, in cazul neexecutarii contractului de catre comerciant;

s) dau dreptul comerciantului sa anuleze contractul in mod unilateral, fara sa prevada acelasi drept si pentru consumator;
    t) dau dreptul comerciantului sa inceteze contractul incheiat pentru o durata nedeterminata fara o notificare prealabila rezonabila, cu exceptia unor motive intemeiate.

Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor prin care furnizorul de servicii financiare isi rezerva dreptul de a dispune in mod unilateral incetarea unui contract incheiat pe o perioada nedeterminata si fara o notificare prealabila in cazul unui motiv intemeiat, cu conditia ca furnizorul sa fie obligat sa informeze imediat celelalte parti contractante.

Avand cunostinta despre aceste lucruri, cititi contractele de mediere inainte de a le semna si nu va lasati pacaliti de tertipuri ieftine ca trebuiesc semnate repede, pe loc, prin fax imediat ca se termina programul de lucru si altele.. Succes!

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    am impresia ca te uiti la filme SF -nu-ma-uit-
    ce treaba are legea concurentei neloiale aici!? esti cumva de la consiliul concurentei?

iar cu biletele de avion... tu nu stii unde trebuia sa ajungi din cate am inteles, dar puteai compara biletele de avion!?
    de ex un bilet maine buc londra e 1,029ron/ 1,259ron, pe 9 mai e lei399.00 samd... aceeasi companie
    dar daca pleci in scotia cu escala e evident mai scump samd

asa ca ochii in 4x4!

12. utilizatoruss

utilizatoruss New Member

Trophy Points:
    0
    :) iti inteleg abordarea, n-am dat prea multe detalii insa o pot face acum, pot aduce lamuririle necesare. in primul rand, m-am interesat de bilete de avion prin deducerea destinatiei. de exemplu pentru Manchester, pentru ca la interviu ni s-a vorbit de acel oras, unde isi au unul dintre sedii angajatorii britanici. asadar, m-am interesat cat costa un bilet cu destinatia Manchester pentru prima saptamana din mai, asta daca fac rezervarea din timp, saptamana care urmeaza, evident.
    Plecare din 03.05.2014 - o escala: SAS 142 EURO plus 10 euro taxa; Turkish Airlines 207 EURO; sau catre Londra, Luton: 1 Adult (Bilet: 529.48 RON / Taxe: 96.51 RON)
    (Alte taxe: 36.40 RON)
    625.99 RON
    36.40 RON
    Si te asigur, am mai gasit cateva, vreo 4 rezervari sub 700 lei. acum, cat priveste legea concurentei, daca o studiai putin ai fi stiut la ce fac referire, sunt niste articole ce fac referire la clauzele din contractele comerciale. Incepand cu art. 1, art. 1.1, aliniat a, art.21, etc..

13. utilizatoruss

utilizatoruss New Member

Trophy Points:
    0
    Ideea principala este ca n-am intrat aici sa fac pe inteligentul, daca eram suficient de inteligent nu ma alegeam cu o "gaura" de 1100 lei per total. am intrat sa imi impartasesc experienta, mai sunt oameni care inainte de a apela la astfel de agentii de batjocorit, intra pe diverse siteuri si cerceteaza. de ce am insirat lista aceea si am facut referire si la acea lege?! pentru ca eu cand am semnat acel contract nu le aveam la dispozitie nici macar acele "inutilitati", intelegi? scopul meu nu este sa predau dreptul civil, sau sa impresiojnez persoane pe care nu le cunosc si nu ma cunosc, scopul meu este sa ajut atat cum pot prin libera exprimare, poate prevenim alte abuzuri ordinare ce-si bat joc de oameni. banii nu cresc printre ramuri in copaci, se castiga din greu. eu i-am castigat cu lopata in mana si palmele sparte nu ca sa-i arunc pe geam cu eforturi inutile. si nu credeam ca voi gasi in Anglia caini cu covrigi in coada, dar stiam ca va fi totusi mai bine decat aici. daca am sau nu studii nu cred ca ar conta, inainte de toate sunt om, mi-am castigat din greu traiul, atunci cand am putut, cand nu, am suferit singur.. de ce sa isi bata cineva joc, cu buna stiinta? fie ca este vorba de 100 lei, fie 1000! nu am intrat sa cersesc mila, compatimire, am incercat sa ajut parecum, sa previn situatii urate pentru aceia care intra, citesc si descopera ca nici ei nu cunosc prea multe despre lege, tertipuri ieftine de contracte.

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    zborul ala de la SAS o fi cel mai ieftin, dar ajunge la 18:40. ti-au oferit si cazare la hotel, ca pe la 5 se inchid pravaliile in uk. un prieten a venit cu masina si a intarziat la feribot... omul de la agentie si-a inchis tel si a trbuit sa gaseasca hotel pana a doua zi.

asa ca e posbil sa fi ales BA care ajunge pe la pranz, la vreo £240... adica cela 12mil de care vb

tot nu prea inteleg ce are concurenta pe aici, dar te las la capitolul asta ca e prea mult de discutat... iti recomand totusi http://anpc.ro/ sunt chestii care te-ar ajuta mai mult

15. utilizatoruss

utilizatoruss New Member

Trophy Points:
    0
    daca chiar insisti, o sa fac copy paste la toate ofertele de zbor care le-am gasit si le postez aici, toate pentru prima saptamana din mai. destinatia Londra si Manchester. am gasit 5 variante sub 700 lei. nu mi-au oferit niciun hotel si nici nu aveam obligatia sa accept vreo oferta de la ei. era treaba mea cum ma deplasam la destinatie, puteam pleca si cu 3 zile mai devreme, nu? ok, legea concurentei n-are rost, spui tu, sa o lasam la o parte, desi sunt lucruri acolo ce sprijina un astfel de caz. dar lista cu clauzele abuzive si ilegale? ma intreb, de ce tii neaparat sa ma corectezi in detalii care nu duc nicaieri? sau lucrezi la o astfel de firma? :)

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    tu ai venit si ai inceput sa acuzi pe cineva fara a avea detalii prea clare (initial), ca apoi sa se spuna de fapt ca ar fi pe la manchester, samd.

incercam sa-ti explic ca unele lucruri pot fi altfel de vazute din afara - de ex de mine, de cei de la firma, samd.
    in general e foarte util sa intelegi toate detaliile, sa pui intrebari, apoi sa actionezi - in special cand e vorba de chestiuni mai complexe gen plecari, demisii
    iar cei care se ocupa de asa ceva sunt ANPCul in prima instanta; evident ca poti merge pe linia juridica (politie/instanta) sau chiar la consiliul concurentei daca ti se pare asa interesant, mult succes.

nu e nevoie sa postezi oferte de zbor, crede-ma ca stiu unde sa gasesc.
    nu lucrez la o astfel de firma, asa ca poti sta linistit din pct acesta de vedere.

17. utilizatoruss

utilizatoruss New Member

Trophy Points:
    0
    mai inteligentule, pe ce lume traiesti?! cum n-am detalii cand mie mi s-a intamplat totul?! am toate detaliile posibile. te asigur ca intai am intrebat, am discutat, am negociat si cand au vazut ca nu il fac pe idiotul de mine sa le mai dea niste bani, "orice suma", inainte de paste mi-au dat cu flit stiind exact de la mine ca in aceasta perioada, de 6 zile nu dispun de nicio alta suma de bani. m-au pus sa ma imprumut macar de o parte. si joi sa le dau restul si rezolvam atunci. in primul rand, pretul avionului este real, de 1200 lei, fara cativa lei, dar au parte de reduceri masive cand fac organizari de grup, pana la 30% din banii mei si ai celorlalti aplicanti, le intra in buzunarasul lor primitor. nu ni se returneaza, nu ne fac niciun serviciu. am inceput sa pun prea multe intrebari si am devenit incomod asa ca m-au "rezolvat", cred ei, repet, cred doar EI asta.daca ai fi fost in locul meu nu ai mai fi fost atat de partinitor.

18. utilizatoruss

utilizatoruss New Member

Trophy Points:
    0
    le-am cerut in scris oferta de zbor si detaliile. nu mi-au mai raspuns pur si simplu , ca niste escroci veritabili, niste vulturi ordinari ce fura din buzunarele amaratilor. si stiu foarte bine unde va trebui sa merg, am consultat un jurist deoarece nu am pregatirea necesara.

19. utilizatoruss

utilizatoruss New Member

Trophy Points:
    0
    in primul rand, am scris aceste lucruri aici pentru ca mai intra oameni care vor sa apeleze la serviciile lor si aduna informatii, stiu cu ce au de-a face. am gasit pe alte forumuri 2 marturii a unor persoane care chiar au ajuns acolo, socant! unul a fost predat de fapt unei alte agentii de recrutare si plasare forta de munca, sta in Londra de 2 saptamani, cu banii luati pe chirie, broker, etc.., si nici vorba de munca. altul este cazat in niste conditii ordinare, nu precum cele descrise in contract, in incaperi cu 10 persoane, bai comune si altele. cand le-am cerut un raspuns in scris despre oferta de zbor, si tot in scris le-am cerut si Data Pana la Care Pot Semna acel presupus Contract de Munca, au incetat sa-mi mai raspunda. nici urma de buna-vointa, profesionalism si transparenta. obiectul lor de activitate nu este Turism, agentie de voiaj. si nu-ti mai face griji pentru profitul lor, aduna din toate partile, de la angajator incaseaza comision gras, de la noi incaseaza bani, acum mai fac si pe agentia de turism unde FURA pana la 30% din banii ceruti pentru acel bilet de avion. vorbim de milioane de lei muncite, nu Furate. de ce te agiti tu atat de mult pentru firma asta? unde ti se pare ca-i nedreptatesc eu in cele ce scriu aici? am aplicat pentru acel post de operator depozite cateva sute de persoane, sute, am fost acceptati 70, din spusele lor. vrei sa afli ce se intampla cu restul? :) iti spun eu. ei au aplicat Pentru acest post, nu pentru altul. au semnat contractul de mediere, iar prin clauzele lui se vor intampla urmatoarele.. la un moment dat ii vor chema ca le-a gasit un alt post, cu totul altceva decat ceea ce au aplicat. sunt obligati prin clauzele acelea abuzive sa se prezinte la interviu, saptamana viitoare sau peste 7 luni de zile cand le vor gasi. daca nu o fac, sau se duc si sunt acceptati dar nu accepta aplicantii acel post, tot clauzele abuzive si ilegale ii obliga la plata sumei de 400 lire, in termen de maxim 3 zile, cu penalitati de 0.3 % pe zi. nu stiu daca ai inteles exact. deci tu aplici pentru un post specific, ei iti gasesc 0 luna sau 7 luni mai tarziu la un alt post, aceeasi tara, dar altceva, iar tu nu doresti acel post. aici incepe alt surghiun. :) nu au nici macar 1 an vechime in activitate baietii astia inteligenti. a fost greseala mea fatala ca nu m-am interesat din timp si acum platesc. dar vor plati si ei pe cale juridica. Avem si inselaciune aici, nu doar vatamare financiara si psihica. inducere in eroare, rea-vointa, abuz, etc.. ok, nu consiliul concurentei, dar Parchet, instanta, politie, anti publicitate pe forumuri, etc.. au mai fost destule cazuri de genul acesta. dupa 1 an si jumatate, 2, intra chipurile in insolventa si la revedere banuti si raspundere.

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    mai citeste ce ai scris chiar tu

Share This Page