17 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Lista Neagra a firmelor de intermediere job-uri !

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by taranu, Oct 5, 2009.

1. corina13

corina13 New Member

Trophy Points:
    0

Buna, te pot ajuta cu multe informatii despre URB, in mare iti pot spune ca: nu este o firma recunoscuta de Home Office, te ajuta sa-ti deshizi doar cont bancar, NINO nu ti-l poti obtine cum te asigura" Stefania" ca totul este inregula, dar cu toate neplacerile pe care le ai din partea lor este un inceput pt a face ceva in viitor.Cunosc 2 personae care au venit prin URB,doar o persoana si-a abtinut NINO in mod illegal,prin consilieri, bineinteles ca a platit pt acele servicii...iar, hotelul in care ve-i fi cazata nu sunt conditii de stat(dupa cate am inteles,deci nu stiu sigur)
    si o sa platesti foarte mult pt 3 saptamani(in cazul in care nu stii engleza)sau o saptamana de inductie(in cazul in care stii engleza, adica 500£), sfatul meu este sa te cazezi in alt hotel cu 15 £/noapte(105£ intr-o saptamana) sau 50 £(350£ intr-o saptamana). Sunt situatii in care nu-ti ofera job-ul imediat dupa ce ai terminat saptamana de inductie cum te asigura "Stefania Ursache" sau "Radu".
    Bafta!
    P.S- daca te hotarasti sa accepti, eu ma aflu in Leeds si te pot indruma cat de cat(nu sunt de mult timp, dra te pot ajuta cu ce stiu)

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Corina13 raspunsul tau vine cam tarziu. Mesajul original este postat in Aprilie anul trecut.

3. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am primit o oferta de munca de la o firma din Uk. Se poate verifica pe vreun site firma din Uk? (cum e de exemplu in Romania Oficiul National al Registrului Comertului)

Va multumesc!

4. Anonymous

Anonymous Guest

Sincer sa fiu ma mira studiile voastre universitare daca ati apelat la asemenea excroci. Ia si te informeaza pe Direct Gov cu ce se mananca viata in uk si completeaza cu informatii de pe forumul acesta

5. CristianBaraghiu

CristianBaraghiu New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Photographer
    Presupun ca ai vorbit ca sa te afli in treaba acum. Ce legatura au studiile mele cu faptul ca am aplicat pentru un job acum 8 luni de zile, intre timp am dat si banii, dupa ce in prealabil am cautat si firma respectiva daca este in legalitate.Pe site-ul guvernului apare in perfecta legalitate. E vina mea ca nu am pile ca tine in UK sa ma ajute sa nu iau teapa. De romani-online.co.uk am aflat abia aici si acum dupa ce am parcurs toti pasii necesari intocmirii unui dosar pentru Yellow Card sunt mai lamurit, desi sa o iei de la capat intr-o tara noua nu este deloc usor. Nu cred ca afli cu ce se mananca viata in UK doar de pe site-ul guvernului, dar tu cred ca ai venit deja invatat din Romania si nu te mai deranja sa-mi raspunzi. Atentie tuturor pe viitor!

6. alamicupiticu

alamicupiticu New Member

Trophy Points:
    0
    am terminat post-liceala in 2012, am coleg care a ajuns in cambridge ca care-assistant cu eurolife, din ce am inteles singurele lui nemultumiri au fost ca asteptat vreo 3-4 luni de cand la acceptat angajatorul pana a plecat, a doua nemultumire e chiria

7. CristianBaraghiu

CristianBaraghiu New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Photographer

As dori sa rectific ceea ce am spus mai sus despre Adrian Park si Topaz Blue. Timp de 2 saptamani acesta nu ne-a raspuns la telefoane si am crezut ca ne-a lasat balta. Acum insa am fost sunati personal de Adrian si vad ca se agita sa gaseasca o solutie pentru situatia in care ne aflam.
    Imi pare rau daca am dezinformat pe cineva, insa pentru noi situatia pare sa se indrepte. Va tinem la curent cu noi informatii.

Multa bafta tuturor!

8. Anonymous

Anonymous Guest

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

9. Dan_iel

Dan_iel New Member

Trophy Points:
    0
    Vis a vis de TopazBlue- eu am venit, acum un an, in Anglia cu ICEP World, agentul din Ro al TopazBlue. Trebuie facute totusi niste diferente intre cele doua agentii. Pe de o parte, mie, TopazBlue mi-a indeplinit cerintele, in timp ce ICEP World NU. Cazul meu e unul mai special, eu am plecat de la primul loc de munca in urma unor probleme legate de discriminare si chiar rasism, alimentatia de la hotel sau chiar "accommodation". In principiu, toate. Am scris emailuri tuturor, ba chiar am mers la ICEP si mi-am cerut banii inapoi (am totul inregistrat, salvat). Dan Radu, de la ICEP, mi-a raspuns intr-un mod cel putin neadecvat, nesimtit. In timp ce, pe de alta parte, de fiecare data cand am cerut ceva la Topaz, am fost ajutat. E adevarat ca am platit bani importanti, dar asta e viata... Am strans, de-a lungul acestui an, o multime de dovezi care incrimineaza si am sa merg cu ele, atunci cand va veni timpul, impotriva ICEP World. Mi-a fost "atrasa atentia" sa am grija ce spun, ca ma vor da in judecata, ICEP Romania facand parte dintr-o chestie mai larga, ICEP WORLD. Europa, comparativ cu alte locuri, SUA sau Caraibe, pe unde am mai lucrat, este o mizerie, lipsa de respect, discriminare, prostie.Le recomand celor care fac galagie sa citeasca cu multa atentie Client Care si sa aiba grija sa stea departe de ICEP, ICEP contacteaza oameni doar din lacomie, vrea sa-si traga niste bani pe un temei hilar, problema lor e ca au pierdut "biznisul", nu ca le pasa lor de cineva. Am strans niste chestii legate de multe plasamente ICEP si prin alte parti, dar am semnat un contract care spune ca nu am voie sa le fac reclama proasta, asa ca aceste lucruri vor merge in fata oamenilor pe cale JURNALISTICA, investigatie de presa, nu direct de la mine. Il astept pe DAN Radu oricand la o discutie CU ARGUMENTE.

10. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    CristianBaraghiu a insistat pe toate caile pentru a i se sterge ce a spus.
    Am editat, dar as vrea sa nu se mai repete. Cand spui cevam iti asumi cele spuse. ROMANi ONLiNE nu este un instrument care face dreptate, nu este o platforma pentru a santaja diversi.

@CristianBaraghiu - cu parere de rau, contul ti-a fost dezactivat.

11. alexy

alexy New Member

Trophy Points:
    0
    poate domnul Adrian Park , ia oferit un job:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Si in cazul asta, forumul a fost un instrument de santaj? Imi pare rau, dar este inacceptabil.

13. Dan_iel

Dan_iel New Member

Trophy Points:
    0
    PS: IN PLUS, MULTI ROMANI MINT IN CV-URILE LOR, cele cu care merg la firmele de recrutare. atentie!

14. alexy

alexy New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu si destule firme care iti modifica ei cv-ul si iti fac referinte , in ideea de a te vinde cit mai repede si asi lua banul

15. Dan_iel

Dan_iel New Member

Trophy Points:
    0
    alex(y), tu ai ceva argumente, esti capabil de o discutie cu argumente sau tot ce poti e sa miauni pe aici? eu stiu foarte bine ce vorbesc, insa nu ma apuc sa-ti arat tie pe forum despre ce e vorba.

16. alexy

alexy New Member

Trophy Points:
    0
    nu ma apuc sa iti scriu tie argumente , oricum , printre altele , lucrez la o firma de recruitment ( nu lucram cu agentii din romania ) si avem destule cv-uri cu " anomalii " in plus de asta , romanii de regula uit ce mint in cv-uri , cind ii suni pentru un interviu , uita ca eu scris in cv

17. chiriac_codrut

chiriac_codrut New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti,
    Iulian Codrut ma numesc , am apelat la Ruby Red Romania acum 2 luni. in momentul de fata sunt in Anglia, muncesc,sunt foarte fericit.Firma m a ajutat din toate punctele de vedere sicu jobul si cu actele.Le multumesc prin aceasta cale lui Adrian Park si Andreea Ciurea . Au dat dovada de profesionalism si m au ajutat pas cu pas.Va multumesc si recomand Ruby Red Romania.

18. RadaCristian

RadaCristian New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Eu am aplicat direct prin compania Ruby Red din UK si vreau sa va spun ca am fost foarte multumit. Intr-o saptamana am avut toate documentele gata si programarea pentru yellow card confirmata. Nu apelati la agenti din romania pentru ca majoritatea nu sunt seriosi si mai dati si banii degeaba. Daca vreti seriozitate si profesionalism apelati cu incredere la firma asta Ruby Red din Uk, le trimiteti un email si or sa va raspunda imediat.
    Vorbiti doar cu un domn Adrian Park care este directorul companiei sau cu o domnisoara Victoria. Atentie ! compania aceasta Ruby Red UK nu mai foloeste parteneri din romania asa ca aplicati direct la ei. Am avut cativa prieteni care au apleat la diferite firme din romnia si s-au ales cu banii dati degeba asa ca aveti grija.
    O sa va coste ceva dar aveti un job garantat in cel mai scurt timp si abolut toate informatiile de care aveti nevoie pt UK.

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu terminati cu prostiile?
    Rade lumea de voi.

Veniti asa, cu o singura postare, cu IP-uri de Romania si va apucati sa laudati firme random.
    Mai bine ne povestiti experienta voastra in UK, de ce v-ati intors in Romania etc.

20. Anonymous

Anonymous Guest

Plus ca agentia asta ghiceste viitorul si dezleaga cununiile

Share This Page