30.2 C
London
Sunday, August 14, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Licenta de PRIVATE HIRE (Taxi),fara intermediari

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Adil68, Jan 18, 2013.

1. Adil68

Adil68 New Member

Trophy Points:
    0
    Obţinere licenţă taxi

Din ţară:

Pasul 1: download pachet aplicaţie de pe site-ul TfL ( http://www.tfl.gov.uk/businessandpartne ... /1346.aspx )

Pasul 2: download formular D9 pentru counterpart ( http://www.dft.gov.uk/dvla/forms/onlineforms.aspx )

Pasul 3: download formular tph 205 pentru cine a lucrat mai mult de 3 luni în ultimii 3 ani în afara Uk. ( https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... Y1tIuGzHPg )

Pasul 4: aplicaţi online pentru CRB

Pasul 5: poză tip paşaport

Completaţi formularul D9 şi trimiteţi-l la DVLA (cu ajutorul cuiva din UK şi cu adresă de UK)
    Cost aproximativ 100 lei

După ce primiţi counterpartul, cu informaţiile din pachetul de la pasul 1, începeţi procedura pentru CRB. Trebuie să aveţi :paşaport, buletin, permis.
    Cost zero

Luaţi formularul Tph 204 (medicalul) din pachetul de la pasul 1 şi mergeţi la medicul de familie.
    Cost aproximativ 50 lei

Completaţi Tph 203 (pasul 1) şi Tph 205 (pasul 3)
    Cost zero

Scoateţi cazierul judiciar de la secţia de poliţie de care aparţineţi şi-l traduceţi în engleză (traducător autorizat) plus legalizat.
    Cost aproximativ 100 lei

Vă luaţi bilet de avion (sau altă metodă) către Londra şi urmaţi paşii:

1. Mergeţi la cel mai apropiat oficiu poştal care oferă serviciul de CRB & ID VERIFICATION SERVICES, îl găsiţi de pe site-ul lor la branch finder, unde introduceţi codul poştal din counterpart. ( http://www.postoffice.co.uk/branch-finder )
    Cost 55 lire

2. Căutaţi pe google o firmă unde să daţi testul topografic. Recomand la pachistanezi/indieni nu la englezi.
    Cost intre 30 şi 60 lire

4. Aşteptaţi aproximativ 48 ore şi verificaţi contul de la CRB ONLINE pentru e-number, pe care îl treceţi în cererea de licenţă.

5. Trimiteţi pachetul complet (cum este stipulat pe prima pagină a cererii, căsuţele bifate) către TfL. Tot de la poştă unde oferă serviciul de PCO LICENCES APPLICATION
    Cost aproximativ 10 lire poşta şi 262 lire licenţa

În 4 zile puteţi rezolva toţi paşii din UK

Cost total aproximativ

1000 lei în funcţie de cât daţi la doctor şi pe transport către Uk

115 lire costuri directe plus cazare şi masă dacă nu aveţi pe nimeni (cam 200 lire dacă staţi la un motel ieftin pentru 3 nopţi) plus abonament la transport (7 zile) 50 lire

Per total cam 520 lire cheltuieli, plus 262 lire licenţa, rezultă aproximativ 782 lire.

Să rotunjim la 800 lire fără a avea pe cineva cu cazare în UK.

Aceasta este „experienţa“ mea şi trebuie luată ca atare. Nu mă fac răspunzător de eventuale modificări în legislaţie sau costuri.

Mult succes!

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Bravo

Deci se poate şi fără scandal

3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Falicitari!

Ar fi utila si o metoda de a obtine "proof of address" pentru cei care nu au pe nimeni in Londra.
    Il consider un pas important. Eu nu am stiut cum se face (la vremea mea) si am asteptat sa vina prima factura. Fapt ce m-a intarziat enorm.

4. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Sunt cateva firme in Lodra care iti da proof address plus vizita medicala contra unui comision de 94-112 Lire . Variaza in functie de firma .

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Bunicel ghid, dar incerc sa ma pun in locul cuiva care nu are pe nimeni la Londra. Parca da cu virgula, totusi. Astept si opinia cuiva care a obtinut deja licenta, daca poate confirma pentru £800 cheltuieli si 2 zile la Londra (incluse in banii astia). Nu comentez mai mult.

La ce trebuie dovada de adresa?

P.S. Sincer si onest! Tu chiar ai rezolvat la Londra tot ce este de facut in 2 zile?

6. avramrad

avramrad New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai pe cineva in Londra( prieten, ruda, cunoscut) rezolvi in 2 zile. Eu am rezolvat, am ajuns luni dim. si am plecat miercuri dim.Cum am facut? Inainte sa merg in Londra am aplicat pt counter part care a venit in 2 sapt., in timpul acela am primit de la prietenul din Londra pachetl de aplicare pt PCO, am completat medicalul la doctorul meu de fam., am scos cazier romanesc, facut poze, dupa cre am luat bilet de avion ( din timp) a costat 800 roni luat cu 2 sapt inainte, am luat cu mine toate formulare si actele, cind am ajuns la Londra , dim la 7 la Lutton, in oras ci Easyjet( sau ceva de genu) pe la 10 am cred(+/-), am mers direct la topo undeva pe Barking road la ceva paki, rezolvat cu 60£, mers acasa la prieten , mincat baut o bere, doua , trei:), dupa masa am aplicat on line pt CRB si am printat formularele cu ceva cod pe ele, am mai facut o tura asa pein cartier si sa dus ziua, a doua zi am mers la o posta care are serviciul de identificare, depus CRB-ul, mers acasa ai completat restul pachetului de aplicare, pe care l-am lasat prietenului meu cu toate actele necesare, tot ce atrebuit el sa faca a fost sa mai puna codu care vine de laCRB in 2 zile in email, dupa ce am mai completat acel cod a pus totul in plicul de aplicare si la trimis la TFL, asta sa intimplat dupa ce ajunsesem eu acasa, cred ca vineri . In concluzie daca ai pe cineva in Londra se poate in 2 zile. Bafta multa tuturor!! n

7. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Scuze, eu comparam cu situatia mea. Fara dovada de adresa nici nu puteam trece strada :)
    Dar e adevarat, eu nu am avut treaba cu Londra, la voi sunt alte reguli.

8. Adil68

Adil68 New Member

Trophy Points:
    0
    Am zis 4 zile, nu 2. Hai sa nu ne pripim.
    Daca nu ai pe nimeni sa te ajute initial cu counterpartul platesti, 50 - 100 de lire nu cred ca este asa mult pentru acest serviciu. Vorba aia . . . dar nu mai zic ca iar sare lumea pe mine.

Mare parte din firmele de private hire te pot ajuta cu tot demersul pentru licentiere.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu sare dom'ne, nimeni pe tine, dar macar fa-ti pomana pana la capat. Daca eram un amarastean care prindea speramte citind aici, cred ca spageam cu capu' laptopul asta. Cui platesti alea 50-100 de lire daca n-ai pe nimeni la Londra?

10. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Sincer si onest ,DA ! Eu am rezolvat in doua zile ce era de facut

Ca si avramard prima zi am testu topo apoi fuga la posta pentru identificare la aplicatia CRB ,acolo mi-au dat flit ca bifasem actele gresit , am incercat la mai multe poste dar nu a tinut. Seara am vorbit cu tine si mi ai spus unde am gresti si ce trebuie sa fac ( multumesc !) -bravo-

A doua zi dis de dimineata am cautat pe net cel mai aproape post office unde se poate aplica pentru CRB , m-am prezentat la chiseu cu actele si aplicatia scanata dupa care am dat fuga la medic pentru vizita medicala.

Deci in doua zile am avut dosarul complet si pregatit pentru trimis la tfl . Pe dosar l-am trimis mult mai tarziu am fost prins cu niste treburi ..

Cheltuieli :
    In afara de taxa tfl si biletu de avion mai mult ma costat bautaura prin Londra ,nici macar nu dispuneam de atatia bani £800

11. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Ma rog .. adresa de corspondenta in cazul nostru unde sa ti vina licenta

12. arfish

arfish New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari! Felicitari!Felicitari!

13. Adil68

Adil68 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca vreti, asa,, ca o aroganta si daca aveti pe cineva in londra se poate rezolva si intr-o zi. vii dimineata, te opresti la posta, primul lucru si faci verificarea pt crb dupa care imediat te duci si faci testul topografic, care dureaza maxim o ora, minim 5 minute, daca stii unde sa mergi.
    Seara ai plecat spre casa.
    Toate astea sunt posibile daca ai pe cineva dispus sa stea cu tine o zi, defapt, maxim 6 ore.

14. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

E riscul prea mare sa faci asa socotelile. E bine sa lasi 2-3 zile , macar sa termini si sa-ti ramana timp.

15. bogdan7d

bogdan7d New Member

Trophy Points:
    0
    As dori sa sa stiu si eu unde as putea sa dau testul topografic mai usor pt ca m-am interesat la o firma si mi- au zis ca trebuie sa invat : Motorways around London, Home Counties,Location of main cities in the UK and which motorways to take to get there ,Four points of compass.si dupa aia sa ma prezint la ei .Peste tot se cere acelasi lucru sau doar am nimerit eu prost.Mentionez ca locuiesc in Harlesden ,daca stie cineva un centru unde as putea sa dau testul topografic fara probleme .

16. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Salut!
    Cauta pe net kenton minicab ,este in Harrow si patronul este roman,eu acolo l-am dat,costa 35 daca imi aduc bine aminte ..

17. bogdan7d

bogdan7d New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi, am sa incerc dimineata .

18. abra

abra New Member

Trophy Points:
    0
    Sa inteleg ca pentru Londra nu trebuie dovada de adresa si pentu alte orase da?

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Acum trebuie si in Londra.

20. abra

abra New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page