18.8 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

La coltul strazii

Discussion in 'SEZATOARE' started by iubitulondrei, Nov 15, 2008.

1. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
  2. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Iubitul Londrei, este f important sa intelegi si sa te faci inteles, concret. Cat despre a avea un accent englez perfect, asta este aproape imposibil pt un adult. Numai copiii se pot adapta perfect si pot avea accentul englez 100%. Eu sint din 1996 aici, si desi engleza mea e buna, accentul ma da de gol ca nu sint nascuta aici. Cunosc o doamna ( 50 de ani) care a venit aici cind avea 20 de ani, a facut facultate, si-a intemeiat familie, si, desi vorbeste extrem de corect si frumos, putin din accent da in vileag ca nu este nascuta aici.

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Nici eu nu sunt multumit de accentul meu. :blush: Insa chiar depinde de fiecare. In 10 ani poti face progrese uimitoare, sau pot trece anii fara sa se cunoasca. Unii spun ca e vorba si de ureche muzicala.
    Crede-ma, conteaza mult sa intelegi si sa te faci inteles. Mi-e teama ca in 5-10 ani vom avea probleme sa ne intelegem cu unii romani, vorbind romaneste. Poate 1i kre e shmekeri shtie despre c vorbesc.:S

4. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Chestia asta cu asimilarea accentului unei limbi noi mi se pare fascinanta. Ma refer pur si simplu la faptul de a te gandi cum exact se intampla asta, de a privi din exterior strict fenomenul in sine. Stie cineva poliglotul perfect? Sau exista asa ceva?

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu exista poliglotul perfect...eu una vorbesc engleza binisor, dar accentul se simte de la o posta...Eram putin complexata, dar a trecut...Ma tradeaza de multe ori si sunt intrebata unde am terminat studiile, dar inainte de a da un raspuns concret le raspund la intrebarile ce fac obiectul principal al conversatiei si apoi le spun cu nonsalanta "I'm Romanian". Daca sunt "biased" si se intampla, mai rar in ultima vreme ce-i drept(datorita metodei sus-mentionate), le urez o zi buna si merg mai departe.
    Cica am/avem un accent dulce si muzical si ma fac perfect inteleasa. Pana la urma, asta conteaza...

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    iubitulondrei a scris:
    Ca sa intru putin in tehnic, exista o metoda, se numeste audio lingual si e bazata pe fonetica si ore facute 80% in laboratorul lingvistic. Insa e un fel de "mecanizare"-drilling fara inteles sau in afara unui context, accentul fiind pus doar pe imitarea RP (Received Pronunciation-accentul standard)si optional pe recunoasterea si imitarea celorlalte dialecte si accente.
    Acum exista ceva numit THE CALLAN METHOD.Daca este cineva interesat,iata un link.http://www.a2z-english.com/346/callan_method.html
    Avantaj near-native pronunciation, dezavantaje...sunt si din alea: urmati cursul (ca incepator) si veti vedea.;)

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Asta mi-aduce aminte de modul in care se preda o limba straina in scoala romaneasca, si anume scris/citit/vorbit dar deloc ascultat, si cand spun ascultat ma refer la vorbitori nativi ai acelei limbi. Cel putin asa a fost cazul meu. Prima data cand am avut de-a face cu partea de "ascultare" a fost in facultate, si cred ca aici a contat foarte mult profesoara pe care am avut-o, pt ca si metoda de predare mi s-a parut schimbata cu 180 de grade fata de ce stiam eu ca inseamna predare.
    N-ar fi rau sa incercam sa ne imbunatatim accentul, dar in primul rand ar trebui sa invatam sa vorbim corect, indiferent ca e limba materna sau straina.

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Uite ca iar mi-am adus aminte...
    Poate vreun initiat ma poate ajuta sa inteleg noua modalitate de a scrie in limba romana. Care-i ratiunea folosirii lui "k" in loc de "ca"? Chiar atat de mult sa se grabeasca unii, incat e prea greu sa apese doua taste? Uneori cred ca se foloseste in loc de "c", asta e din categoria "celebrelor" semnaturi Nely, Nuty sau Nutzy... Un alt exemplu: "dc". Ce inseamna acest "dc"? "Daca", "de ce"?

9. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Asta nici macar roengleza nu mai e. Ok, ne grabim, ne grabim. Dar incotro? Si cu ce pret?

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    silverfern a scris:
    Lenea...:p

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Lene? Si daca interlocutorul nu intelege, nu trebuie sa tastezi mai multe litere?
    Bine-o zis, cine-o zis, cand o zis, ce-o zis... A, da, cica lenesul mai mult alearga.:laugh:

Intrebare: Cand ati (nu a-ti) scris (nu tastat) ultima data o scrisoare?

12. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    Asta ma face sa-mi amintesc primele zile in UK ... cand intelegeam maxim 50% din ce mi se vorbea :silly: .... si cand ma gandeam ca vorbesc destul de bine si am reusit sa ma inteleg in engleza mea ori pe unde am umblat in lume .... aproape am avut un soc.

Imi venea sa plec inapoi cu gandul ca nu ma voi putea adapta intr-o perioada de timp rezonabila.

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Doi straini vorbind engleza se inteleg mult mai bine pt ca isi aleg mai atent cuvintele, poate nu cunosc anumite expresii si ca urmare se folosesc de un limbaj mai simplist. Un vorbitor nativ de engleza in general nu e foarte atent la cuvintele si expresiile pe care le foloseste. Daca mai tinem cont si de faptul ca atunci cand inveti engleza, inveti engleza "oficiala", engleza care sufera transformari in functie de regiunea in care te afli, poti ajunge la procentajul de 50%, chiar daca inainte intelegeai 100% din ce spunea un strain vorbind engleza.

14. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:

Avem o limba atat de frumoasa dar, din pacate, multi nu stiu lucrul acesta. De ce o tot ciopartim, nu stiu. Banuiesc ca cei ce chinuie limba romana in felul acesta, habar nu au de un Rebreanu, un Sadoveanu, un Caragiale, un Eminescu si lista continua...
    Copilaria mi-a fost incantata de o gramada de scriitori si de un limbaj superb....probabil copilaria unora a fost sau inca mai este condusa de computere sau cine mai stie ce.

15. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    "V-ati lovit vreodata de prescurtari pe care sa nu le pricepeti de nici o culoare? Ma refer in special la Internet fiindca este cel mai propice mediu pentru un astfel de virus. Eu m-am lovit rar, dar asta fiindca deja le-am invatat mai pe toate. It’s called “l33t”.

V-ati lov vrdt d prscrtri p kre s n l pricepeti d nici o clr? M ref in spec l Int finca e cel mai propice mediu ptr un astf d virus. Eu m-am lov rar, da’ asta ptr k deja le-am inv mai p toate. Its clld “l3t”.

Ce te faci insa in situatia in care persoana cu care conversezi pe Yahoo! Messenger mai este si grabita, mai este si anti-talent la scris si tocmai si-a schimbat tastatura cu una care are tastele orientate putin diferit… stiti voi… din alea de zici ca pilotezi Nebuchadnezzar-u? Stiu ca mi s-a intamplat ceva similar insa nu imi aduc aminte exact discutia asa ca, pentru moment, vom merge pe aceasta idee doar ipotetic.

C t fci in stiuatia in kre pers cu kre conv p mess e gbrita, e antialent l scris si dabea si-a a shcmbh tast cyu na kre are tast orieuntate purint fid… u stii… aleal d zivi k politezi nenabuchehamn? Stiu k am patit ceva similaar da nu-m ascu amintr exct disc asa ,k ptr mom , voma mmege p aceata idee doar ipotec.

Este foarte interesant de asemenea ca, pe langa deprinderile de mai sus, interlocutorul sa o mai si incerce pe “rongleza”. Uneori o astfel de discutie te poate binedispune pe termen lung. :D

E vry intrsting btw k, pe lanag dprinderil up, pplu sa o mai si try p ronglush. Somtmes un talk like that t pote get bine long timee. :D

Insa efectul maxim il va avea intotdeauna o persoana care a fost precoce inca de mica si a descoperit ca exista lucruri mai utile in viata decat cartea.

Bah… e maxim effu dk ala cu kre vb e baiatzash d bebe si stiee k smardoialla e viatza bah! U marsh cu cartea!

Ma gandesc ca si prescurtarile astea au o limita a deductiei daca nu a inteligibilitatii. Chiar si-asa, sunt convins ca virusul acesta se va raspandi si se va dezvolta in continuare, si spun asta avand ca argument situatia invatamantului romanesc de o buna perioada de timp. Totusi… care va fi limita? Oare ceva de genul asta:

Me thnk k presc = 1 lim * dedct / intlg. Kr &, i knw k vrs >> & ++, & zic k scul rom scks d mult. Eh… kt lim?"

16. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mie nu-mi spune nimic link-ul dat de tine...sigur n-ai uitat ceva?

18. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Se incarca un pic mai greu, dar la mine merge.

19. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  20. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Doar de curiozitate intreb: carei natii v-ati dori sa apartineti? Sau v-a fost vreodata jena sa recunoasteti ca sunteti roman? Personal, nu am intampinat aceasta problema. Sper sa nu fie nici cazul. :) Prefer particularizarea in locul generalizarii in cazul de fata. Cui nu-i place, alt(roman)ul mama nu mai face.

Share This Page