14.6 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

La coltul strazii

Discussion in 'SEZATOARE' started by iubitulondrei, Nov 15, 2008.

1. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
  2. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Re: La col?ul str?zii

In conditiile in care nu prea se intrevad sperante la anularea restrictiilor pe piata muncii de la 1 ianuarie 2009, parca in cantecul de mai sus canta UE Romaniei. -lol- ol-

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

IRIS, pt niste liceeni in anii de gratie '80 si ceva,era intruchiparea perfectiunii.
    Nu aveam noi acces la Thin Lizzy,Black Sabbath,decat prea,muuuult prea putin.
    Deci IRIS,COMPACT,HOLOGRAF,ei erau maestrii nostri.Si-i iubesc si acuma,mai ales pe IRIS.

4. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0

Adevar grait-ai!

http://uk.youtube.com/watch?v=ePxFx2EPaaI

Mi-e dor de concertele lor... Am o tigara de-a lui Minculescu, vrea cineva sa o... admire?
    (Sau ar trebui s-o scot la mezat pe topicul celalalt, Cataline? :D)

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Acum doi ani,de fapt in vara lui 2007,am fost la mare,in tara,la Venus,am aflat ca este concert IRIS in teatrul de vara din Mamaia.
    Bineinteles ca ne-am prezentat acolo-ce verau sa spun,datorita oarecaror motive (unul din ele din pacate-concurenta manelistilor poate) nu era plin teatrul,cel mult vreo 300-400 oameni.
    Ce vreau sa spun dle este ca lor,nici nu le-a pasat.
    Au cantat ca pt 15000 de oameni.
    Cu bis si cu toate alea,nu-i mai vazusem de mult in concert,adevarati profesionisti,bravo lor.

6. bea

bea New Member

Trophy Points:
    0

Da...si eu fac parte din aceeasi generatie si cu aceleasi gusturi in materie de muzica!Pot intra in "club" deci.Nu stiu daca va amintiti ca Iris, vara, cintau la Odeon in Eforie Nord.Eram nelipsita de-acolo.Cit dura vacanta mea,toate serile acolo.Apoi a venit Costinestiul cu serile de rock de la Tineretului.Dar am fost norocoasa,aveam pe cineva ce ma aproviziona cu discuri(vinil) de-afara.Aveam Black Sabath,Pink Floyd,The Carpenters,AC%DC,Queen de la EMI.
    Acum am toate posibilitatile dar n-am destula energie sa merg la concerte.Voi?Va felicit daca DA!!!!Deja-s nostalgica.Ne-amintim de timpurile si de muzica aceea ca era de calitate(dainuie si azi)dar generatia de-acum (marea majoritate)ce o sa-si aminteasca?

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

http://uk.youtube.com/watch?v=P5Yw6S4KFf4

Aceasta piesa "m-a convins" sa devin fan IRIS,aici intr-o interpretare recenta,merita cautata si o varianta mai veche,nu am timp acum caci plec la serviciu,tot ce pot spune---SUPEEER!

8. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0

Stiu sa tina un spectacol, in adevaratul sens al cuvantului.
    Spre deosebire de cei care canta manele. Nu zic ca astia nu or sti, e treaba lor, dar eu nu-l gust. Si se vede diferenta si dintre fanii celor 2 genuri. Mai ales la mare.

Aici cum e cu marea? Ca vad ca incep si eu a ma comporta ca o reptila. Cand vad soarele, ies sa ii zambesc. :)

9. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0

Super piesa! De Cargo ce zici? Au avut si ei o istorie interesanta...

http://uk.youtube.com/watch?v=VciwTJpWmQA&feature=related

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

BEA,BUN VENIT,MAI ALES SA AFLU CA-TI PLACE ACELASI GEN DE MUZICA,
    aici-doua concerte Bon Jovi,ambele in Coventry,la interval de doi ani,plus un Gaary Moore cu BB King,acum doi ani,sper sa "prind" un Eric Clapton.
    In tara,pot sa zic doar ca intr-adevar ai fost o "favorizata".
    Pink Floyd erau ultrafavoritii nostri (un grup de colegi de liceu),dar,asa de greu sa-i gasesti,VINIL??

11. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Cargo,da,buni si ei,voce buna oricum,am luat din tara ultima lor "the best"-un dublu CD,"Ca o stea",plus excelenta "Daca ploaia s-ar opri,imi vin acum in minte...,evident-"Noaptea vrajitoarelor",ca abia ce a fost HALLOWEENUL!!!

12. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0

Va mai aduceti aminte de discotecile, rockotecile, punkotecile si toate "-ecile" ce existau pe vremuri in Ro? Ma refer la anii '90, banuiesc ca suntem cam aceeasi generatie. O tempora, o mores! Noptile prin parcuri, cu chitarile, pana ne dadeau jandarmii afara ca nu le dadeam si lor tigari Carpati si vodca Saniuta! :)) Astea erau la moda. Adica obligatorii ca sa fii admis in punkoteci. :))

13. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
  14. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Dupa ce am batut un raspuns luuuung de tot,m-a scos afara din pagina,
    superb film,mare actor,mi-a placut mult si-n "Magul",dupa un roman a lui John Fowles,plus evident intr-o caruta de alte filme

15. bea

bea New Member

Trophy Points:
    0

Dar stiti ca fostul solist de la Cargo(preferatul meu,dar i-am uitat numele ca-s batrina...)e plecat in pribegie tocmai in Australia unde e painter-decorator!Va vine sa credeti?

16. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0

Un motiv in plus care sa ma convinga ca au avut o istorie interesanta. Tot felul de accidente, certuri, plecari si reveniri. Dar imi plac.
    Nu stiam de tipul din Australia... -amazed- mazed-

17. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0

Catalin, nu am vazut "Magul". Dar nici film mediocru in care sa fi jucat Anthony Quinn.

18. bea

bea New Member

Trophy Points:
    0

Intre timp mi-am amintit,de solistul de la Cargo -Ovidiu Kempes si asta-i un articol:
    "KEMPES, FOSTUL SOLIST AL TRUPEI CARGO, ZUGRAV IN AUSTRALIA - 04 Octombrie 2008
    Ovidiu "Kempes" Iancu, care a parasit trupa Cargo in 2003, din motive de sanatate, dupa un grav accident de motocicleta, se afla in prezent in Australia. Si nu pentru a vacanta sau recuperare, ci pentru bani.

Fostul solist a emigrat pentru bani in Australia si a devenit zugrav. Timp de cinci ani, despre Kempes nu s-a mai auzit nimic pana cand, recent, pe un blog, a aparut un interviu al sau, dat prin Internet, scrie Cancan.

"Lucrez in constructii, ca zugrav, meserie extrem de bine platita. Locuiesc in Brisbane, capitala statului Queensland, teritoriu in nord-estul Australiei. Ne-am cumparat aici doua case, intr-una locuim, iar cealalta este data in chirie.

Mi-a fost greu sa ma adaptez, dar viata te schimba. Prima oara am mers la o scoala de acolo. Dupa trei luni mi-am cautat de lucru. Am gasit ca zugrav. Am ajuns la locul faptei, unde m-au intrebat daca stiu sa zugravesc. Le-am zis ca stiu ceva, dar s-a dovedit ca nu prea le aveam. In timp insa am invatat, acum stiu cam tot in meserie.

Sunt bani buni, dar e greu. Sufletul meu a ramas in Romania, insa nu regret miscarea facuta, cel putin din punct de vedere material. Castig de cel putin o suta de ori mai bine", a declarat recent artistul."

19. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0

Ciudata alegere pentru un artist. Dar asta ar trebui sa ne dea de gandit, nu?

20. bea

bea New Member

Trophy Points:
    0

Da si citi intelectuali pleaca dintre cei care n-au facut-o deja...Dar macar sa-si gaseasca adevarata vocatie unde pleaca.Nu sa plece in vest si sa faca munci inferioare pregatirii (sau talentului lor).Saptamina trecuta citeam pe forum de un cuplu de romani ambii cu IATC-ul terminat si care vor sa vina in UK in februarie si cereau sfaturi unde s-ar putea angaja aici(orice faceau,nu in domeniul lor)...nici macar cu un sfat nu i-am putut ajuta,imi dau seama ca nu de bine pleaca iar eu ce sa le spun ca slujbe doar de ingrijitor poti gasi la ora asta...

Share This Page