20.8 C
London
Thursday, July 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Jos Cenzura!

Discussion in 'SEZATOARE' started by unincubus, Oct 28, 2007.

1. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Asa si este , Motanik, apreciez acest forum de un an de zile de cand am intrat prima data aici...Nu a fost nici primul si poate nici ultimul forum cu care am luat cunostinta, dar aici am aflat cele mai utile informatii mie si familiei mele , am legat prietenii si sper sa fie si de acum incolo la fel...
    Doar ca sunt dezamagita de turnura pe care a luat-o forumul in ultimul timp ,pare mai mult un camp de bataie , decat un forum de informatii, sugestii, pareri , sfaturi, s.a.m.d, iar ptr asta toti suntem vinovati intr-o mica sau mai mare masura...

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Inca ceva, ma mananca degetele. Daca nu s-a intamplat cu tine, Razvan, sa fii cenzurat, tu care nu te dai deloc inapoi cand e vorba de polemici si cand ai vrut sa spui ceva ai spus-o...inseamna ca am demonstrat ce era de demonstrat si cine are ochi sa vada vede.

Good night!

3. iocan

iocan New Member

Trophy Points:
    0
    Intreabarea era..de ce s-a procedat in acest mod cu UNINCUBUS(personaj care nu a incalcat regulamentul ci doar parerile unora)?,intrebare la care ai omis un raspuns si daca acesta va fi reabilitat.Inca asteptam (cu sufletul la gura) [​IMG] si cum ramane cu redeschiderea topicului Panoul de onoare(ca doar majoritatea a votat pentru redeschiderea sa)?

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ce parere ai de reinscrierea pe forum cu un alt id, dupa banare?
    Ce parere ai de faptul ca la adresa mesajelor acestui forumist au existat mai multe plangeri pe privat la admin?

Zilele acestea o sa discutam modul de sanctionare si decizia va fi facuta publica de indata ce va fi luata.

Panoul de onoare se doreste a fi un atac impotriva moderatorilor (in special eu si Nicole). Cum nu permitem nici subiecte deschise ca atac la adresa altor forumisti, nu il vom redeschide nici pe acela.

Am cerut mai sus scuze celor jigniti pe nedrept (daca sunt) si celor care trebuie sa asiste la discutie. Mai mult de atat nu pot face; moderatorul Nicole nu va primi avertisment de la mine in calitate de admin de forum deoarece a actionat in interesul acestuia.
    Alte explicatii eu nu mai am de dat. Inclusiv pe mine ma puteti raporta la administratorul de site la admin@romani-online.co.uk si daca am gresit, atat eu cat si Nicole, o sa fim trase de urechi in mod public.

Gata, de data asta chiar ma retrag.

5. iocan

iocan New Member

Trophy Points:
    0
    Panoul de onoare e o replica a celor pusi la colt in pofida neincalcarii nici unui drept din regulament.Spre exemplu Lapusneanu a primit avertisment pentru ca a postat un link cu prea putine explicatii(daca ar fi postat un citat,alt moderator l-ar fi avertizat) plus alte trei sau patru avertismente pentru incapatanarea sa de a se angrena in discutia legata de cenzurarea lui pe forum,teroristuacolitu a fost avertizat pentru o interpretare gresita a textelor sale.si lista o sa continue...pentru unii muma,pentru altii ciuma.Cine,insa are un alt punct de vedere si doreste sa-l faca public,ca riposta la abuzurile mai sus amintite (verbal,polemic,satiric,etc) are a se astepta la [img width=105 height=50]http://www.ziarultorta.info/cenzura.gif[/img].Halal libertate de exprimare!
    Vizionare placuta la videoclipul ce face subiectul "topicului"(scz)!
    [​IMG] http://www.youtube.com/watch?v=OGXplgAk6_8

6. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Simplu de rezolvat ; la a doua abatere inchide usa minerului si nu-l ierta ca nu poate mai mult!
    Toate problemele au inceput cind a aparut un nou personaj...

7. Anonymous

Anonymous Guest

Ma amuza (si nu prea) sa vad cum se transforma forumul asta intr-o micuta Romanie...

8. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    .... si s-a dovedit nu-s foarte multi cei care sunt dispusi sa asculte, sa accepte, sa incerce sa inteleaga si apoi sa vorbeasca si ei.

Chiar sensul cuvantului moderator vine de la "a modera","moderat" si nu de la pandar,militian,calau etc. Unii moderatori sunt OK, no problem ... dar pe unii ii ia valul cateodata. -hippie-

9. iocan

iocan New Member

Trophy Points:
    0

asadar CENZURA sa NU?(nu uitati ca e OFF-TOPIC)

10. sky

sky New Member

Trophy Points:
    0
    Motanic, tu chiar te-ai suparat si vad ca suferi. Eu am deschis topicul 'Panoul de onoare' si sa sti ca nu am nimic special nici cu tine si nici cu Nicole24. Pur si simplu s-a intamplat ca voi doua sa dati advertisment in ziua aceea si sa inchideti topic ce functiona bine mersi de f.mult timp.
    Daca te-ai simtit atacata in vre-un fel de ceea ce-am scris, regret - poate mi-a scapat. Nimeni nu-i perfect!!!
    Sunt convins ca nici unul din moderatori ,nu se considera perfectiunea intruchipata deoarece sunt oameni si gresesc si ei. Am incercat sa ajut, atragandu-va atentia ca folositi 'cantare' diferite atunci cand impartiti pedepsele in functie de preferati.(de altfel , iti spun sincer ca ma asteptam la un raspuns referitor la acele cuvinte ce au pangarit forumul si nu la inchiderea topicului) 'Astuia ii dau advert. ca nu-mi place de el, astuilant nu-i dau ca-i de la mine din comuna...sau mai stiu eu ce'
    Daca asta inseamna atac, atunci DA - am atacat fara sa-mi dau seama.
    Inca ceva, cum e posibil sa dai advertism. pentru o gluma?
    Nu s-au folosit cuvinte obscene, murdare,etc.,nu a fost atac la persoana, a fost doar o gluma (cu zambareti) si totusi s-a luat advertism. pe ea. Te intreb pe tine deoarece tu cel putin ai incercat sa discuti cu noi si sa ne lamuresti spunandu-ne punctul tau de vedere, lucru ce-l apreciez f. mult.
    Cum e posibil sa se inchida acel topic deschis de mine, fara macar sa fiu avertizat ca daca...bla-bla-bla, vom fi nevoiti sa inchidem topicul! Daca am jignit eu pe cineva de pe acest forum sa-mi spuna in public si promit sa nu mai deranjez cu prezenta.
    Daca nimeni dintre noi nu s-a nascut moderator, atunci de ce este asa greu sa recunoastem cand gresim? E omeneste... -wave-

11. papiluk

papiluk Member

Trophy Points:
    6
    Nu credeti ca ar fi cazul sa renuntam la orgolii si sa revenim la scopul pt care exista acest forum?

12. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Sky, daca as suferi eu de cate ori ma trimite cineva la origini pe aici, probabil ca n-as mai fi, as muri de inima rea.
    Stai linistit, cum ziceam pe chat, m-am obisnuit si mi s-a ingrosat si obrazul.

Vrei redeschiderea panoului de onoare? Pt care dintre variante? Ca sa dam ocazia cuiva sa jigneasca, ocolind regulamentul cu ajutorul linkurilor, versurilor, basmelor si imaginilor, pe cineva care isi dedica timp pretios pt a ajuta romanii in cautare de informatii? Ca sa permitem sa sa scrie despre o persoana randuri ca acestea, citez "aici zace o literata ce-a fost mare doar ca fata"? Pt ce mai exact sa fie deschis acel topic? Sa mai punem la zid si alti moderatori care indraznesc sa intervina in discutii pt a pastra acest forum unul decent?

Apreciem ironia fina, nu discutiile de dupa blocuri. Vrem sa pastram imaginea de seriozitate, decenta, incredere pe care am insuflat-o si pe care cei mai multi dintre forumisti o apreciaza.

Suntem constienti ca nu putem multumi pe toata lumea. Dar asta nu ne va face sa permitem discutii precum cele din acest weekend doar de dragul de a strange inscrieri noi (mi se pare cel putin ciudat faptul ca un user a postat astazi mesajul cu nr 1 pe acest forum direct in toiul discutiilor despre cenzura, fara sa fi fost alaturi de noi la alte discutii...ca un spion ce urmareste de afara pe fereastra la cei din casa si cand acestia au o discutie aprinsa sare si el repede inauntru sa traga palme ca la invalmaseala nici nu se mai observa care de unde si cum - prietenii stiu de ce).

Cat despre avertismente, cred ca intelegi faptul ca, oameni cu familii si alte probleme in afara acestui forum fiind si noi moderatorii, este foarte posibil sa ne scape mesaje, unele care sa incalce regulamentul chiar.
    Ne asumam aceste scapari cu scuzele de rigoare dar subliniez ca tocmai pt acest lucru a fost introdusa optiunea report to moderator, daca noi am scapat ceva, sunteti invitati (si va multumim) sa ne atrageti atentia.

p.s. Tot spun ca ma retrag, ca nu mai scriu, dar nu ar fi politicos sa nu raspund daca cineva mi se adreseaza.

13. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    ... si unii scriu mult si rasuflat de dorul scrisului, poate frustrarii din viata reala(personala)...poate cred ca le stiu pe toate...
    Depinde de limitele de acceptare si intelegere a individului care este cu limita in normalitate.

14. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    ... si unii au de spus doar doua cuvinte si si-au epuizat toate ideile, trecand la aprecieri de prost gust fara nici un fond si fara sa apara la coltzul rusinii ... si apoi cred cu tarie ca ordinea universal acceptata (normalitatea) este aceeasi cu ordinea in care traiesc ei ...

15. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Unii pot intelege din doua cuvinte si unii cred una si scriu alta...
    unii sar pt. ca se simt...
    Eu accept coltul fara comentarii si stiu sa cer scuze daca sint "de prost gust fara nici un fond"...inteleg moderatorii si propun pt. a doua abatere inchiderea usii...

...nu astepta urmatorul comentariu din partea mea...

16. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    np, stai linistit.

17. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Buna dimineata,

Inainte sa merg la somn, am zis sa arunc un ochi pe la voi pe Forum sa vedem ce mai e nou. Dar ce rost are sa mai fac introduceri, am sa fiu direct.

Am hotarat urmatoarele:

1. AnnoMundi paraseste in aceasta seara Forumul nostru. Irevocabil. Definitiv. Ban permanent. Am sa am grija personal ca "prezenta" lui sa "foloseasca" celorlalte mii de forumuri de pe internet, si nu acestui Forum.

2. Deciziile Moderatorilor sau ale Administratorului Forumului sunt la fel de irevocabile si nu pot fi supuse la vot sau atacate de membrii Forumului. Moderatorii si Administratorul au fost investiti cu autoritate deplina de catre mine, fondatorul acestui site, va asigur ca au tot suportul meu, de oricare natura ar fi acela. Decizia lor este si decizia mea!

3. unincubus si celelalte 23 de usere ale lui vor fi banate definitiv in urmatoarele 5 minute, desigur, cu ban permanent. Probabil urmeaza si userul sky. Inca mai analizez.

Cei care nu pot accepta aceste 3 decizii sunt liberi sa mearga pe romani.co.uk sau pe mareaunire.com (sper macar sa multumeasca pentru alternativele date).

Admin,
    -pharao-

18. Anonymous

Anonymous Guest

...dupa cum spuneam eu la inceputurile acestui forum (pe vremea cand eram 10 membri cu tot cu "despre noi" ) O lume Virtuala va ramane o lume Virtuala si niciodata nu se va compara cu una Reala.

Intr-o lume Virtuala intotdeuna poti apasa Stop iar dupa aceea Play (again);...un ban, avertisment...o culoare ...etc. raman in lumea Virtuala si trebuie luate ca atare...

Nu vreau sa imi fac reclama cu asta dar "pe vremuri" eu eram "Cel Mai banat user" (vad ca mio luato inainte iocan si identitatile lui :) ) si in polemica ...cu admini etc.;

...cateodata din prostie, amuzament etc...dar totusi am ramas aici si nu din cauza numelui, culorii site-ului, sau ma stiu io ce...

...pur si simplu aici au ales cei mai multi romani sa se stranga iar eu am ramas sa ofer o informatie si sa ajut cat pot de mult pe alti romani care au nevoie cu adevarat de informatii etc.; ...bineinteles, cu o seriozitate ridicata la subiecte sensibile unde altii chiar aveau nevoie de acea informatie...(cine ma cunoaste personal stie de patriotismul meu uneori extremist)...

Intre timp sau schimbat aici admini, moderatori, useri etc.;...in realitate, neam intalnit pe la petreceri neam distrat frumos...dar in lumea asta virtuala am ramas la fel cu banurile nostre si avertismente ...etc...

Probabil ca asa as face si eu (in unele situatii) la forumurile care le am...

In lumea asta virtuala daca cineva ar continua nepoliticos las urechea putin, VIRTUAL bineinteles,...iar poate dupa aceea o sa isi dea seama ca nu conteaza ce statut ai...conteaza cum te comporti ...etc...

...dupa cum spuneam in lumea virtuala totul se invarte foarte simplu; poate sa o confirme asta userii "urecheati" de mine...:)..."presimt" ca in urmatoarele 2 zile o sa am alti 2 - 3 useri cu "placinte" la usa...:)...

Numa Bine

ptr.intelegerea postului meu recomand vizionarea filmului : Antitrust

si dedic piesa care o ascult eu mai mereu in zile de ploaie:

http://www.youtube.com/watch?v=4N3N1MlvVc4

19. sky

sky New Member

Trophy Points:
    0
    Stapane,

nu mai pierde vremea cu analizatul !! Userul Sky paraseste acest forum definitiv si irevocabil din proprie vointa , nu inainte insa de a va multumi respectuos pentru scurta gazduire.
    Daca am suparat pe cineva , imi cer mii de scuze si regret din suflet.
    Decizia de a parasi de buna voie forumul am luat-o in urma postului de mai sus. Din nou se dovedeste ca Razvan (AnnoMundi) a avut dreptate atunci cand a asemanat 'conducerea' acestui forum cu PCR-ul.(dar tu nu ai de unde sti, aveai vre-o 10ani la revolutie) Atunci puteai intalni in functii inalte oameni ce aveau puterea (erau numiti ) insa nu erau in stare sa poarte un dialog, erau subiectivi si se simteau buricul pamantului.
    Incercati sa reveniti cu picioarele pe pamant si sa vedeti realitatea. Nu este un capat de tara excluderea unor membrii ce v-au 'deranjat'orgoliile - nu este practic decat un forum de discutii iar o asemenea atitudine e de tot pacatul.
    Efectul de turma ce se doreste a fi impus pe acest forum (si culmea, prinde la atat de multi) va face sa dispara incet-incet tot mai multi membri.
    Sunt convins ca multa lume intra pe acest forum doar de dragul de a citi articolele scrise de Razvan, aciditatea lui fiind ceva aparte in monotonia de dragalasenii artificiale!!! Fara el pe forum, nimic nu va mai fi cum a fost!!!
    Daca mai aveti ocazia sa gasiti oameni directi si destupati la minte incercati sa-i pastrati, nu-i mai izgoniti. Dar probabil e mai comod sa pastrezi o moderatoare de 32 de ani ce nu e in stare sa faca diferenta intre o gluma si ceva serios si nu poate face fata unei discutii cu forumistii decat din 'balcon'
    (daca cumva ti-e ruda, e de inteles alegerea ta).

Va doresc mult noroc in continuare si va multumesc din nou pentru gazduire.

PS.: Multumesc pentru sfat admin. Ma grabesc sa prind un loc pe celelalte forumuri si sa preg. terenul si pentru ceilalti ce vor schimba macazul.

20. Anonymous

Anonymous Guest

(Imi dau seama ca n-o sa conteze foarte mult parerea mea, dar nu gasesc un motiv mai bun sa intarzii la cursuri. Si ma mananca limba!)

Aseara am primit decizia administratorului ca pe un pumn in stomac, si socul nu mi-a trecut nici pana acum, desi fusesem oarecum anesteziata din timp.

Unii dintre membrii care isi atrag critici pentru ironie si glume mi s-au parut intotdeauna unii dintre cei mai de nadejde pe forum. Si, da, m-am repezit de multe ori sa citesc mesajele lor chiar daca nu ma vizau direct, stiind ca in ele voi gasi umor autentic, empatie, experienta si un raspuns adecvat.

Nu includ aici vulgaritatile, care ma deranjeaza si pe mine. (Imi urla in cap si acum o magarie nemaipomenita pe care a spus-o un membru acum ceva timp si nimeni nu pare s-o fi bagat in seama...)

Continuu sa cred ca, in orice domeniu, evolutia e provocata de oamenii cu simtul umorului - pentru ca ei au puterea/ curajul/ nebunia de a imprumuta o identitate ludica ce le ofera avantajul unei duble perspective, deci un 'camp vizual' mai larg.

O zi (mai) buna tuturor!

F.

Share This Page