20.8 C
London
Thursday, July 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Jos Cenzura!

Discussion in 'SEZATOARE' started by unincubus, Oct 28, 2007.

1. unincubus

unincubus New Member

Trophy Points:
    0
    De ce am deschis acest topic? Pentru ca am gasit o melodie,veche si as dori sa dezbatem pe marginea versurilor subiectele legate de ea.Ce ziceti? Uite aici si linkul: http://www.youtube.com/watch?v=4PHbH-trmbE

EDITAT DE MODERATOR...
    Andreiutzu

Daca e interzisa,atunci sa continuam dezbaterile pe tema melodiei de mai sus.Va multumesc!

2. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Libertatea trebuie controlata in cazul....fenomenelor.

3. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    O libertate fara limite, ucide libertatea. (Honore de Balzac)

4. unincubus

unincubus New Member

Trophy Points:
    0
    Asadar, omitand cele de omis si dispunand disjungerea fata de topicurile "Dreptul la replica" si "Panoul de onoare" consider avertismentele primite ca fiind neconforme cu articolul 15. care nu ingradeste dreptul la replica (la libera exprimare) ci doar propune un alt mod de rezolvare a "litigiilor" cu moderatorii.Avem de a face cu un viciu de procedura, de care unii se folosesc pentru a baga pumnul in gura celor care deranjeaza...

versus
    PRIN URMARE: AUDITIE PLACUTA http://www.youtube.com/watch?v=OGXplgAk6_8

5. sky

sky New Member

Trophy Points:
    0
    Libertatea de exprimare pe un forum public in limita bunului simt nu inseamna 'libertate fara limite'. Interzicerea acesteia inseamna abuz de putere, cenzura, lipsa de comunicare. Ce zice maestrul tau Balzac de asta?
    Ce-ar fi sa interzica Basescu publicarea 'Catavencu'-lui sau sa desfinteze Divertis? Sa nu mai vorbesc de Bush care este parodiat pe toate posturile. Si acestia sunt presedinti - nu moderatori de forum.
    OK. se intelege dorinta asta de a-si arata muschii a romanului, mai ales cand prinde pentru prima oara in viata lui fraiele unei 'carute'. Insa intotdeauna am apreciat ca un bun sef este acela care stie sa vorbeasca cu oamenii, sa-i sfatuiasca, sa-i ajute sa depaseasca momentele grele si nu sa le inchida gura si apoi sa se inchida in casa.
    Daca glumele nevinovate (la care se poate raspunde de asemenea cu glume - dar probabil cer prea mult!) au ajuns sa fie pedepsite inseamna ca putem trage storurile si sa spunem ADIO civilizatiei in care pretindem ca vrem sa traim.
    Te pup Balzac!!!!

6. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    si care sunt limitele alea tovarase ?

Limitele acceptate de o comunitate democratica ? Limitele unei comunitati comuniste ? sau limite ad-hoc, lautaresti, dupa urechea fiecaruia ????

Sper sa nu mai inventati motive sa inchideti si topicul asta, pentru ca nu avem nici o dezbatere cu moderatorii pe marginea deciziilor lor ( care au fost respectate in totalitate, nu ???? ) ci doar discutam si noi civilizat (fara injurii,insulte etc etc) despre cenzura si oamenii care incearca sa impuna cenzura. Asta nu este interzis in regulamentul forumului, iar daca cineva se simte cu musca pe caciula, atunci inseamna ca stie el ceva iar mie nu imi pasa cum se simte el ... ca i se pare ironic, cinic, haios sau mai stiu eu cum ... e doar perceptia fiecaruia care NU ESTE UN STANDARD !

P.S: Oricine este binevenit sa isi spuna parerea indiferent de cate/care cuvinte cunoaste si care este parerea lui. Fiecare poa sa vb pe intelesul lui si promit ca am sa fac tot efortul sa il inteleg.

7. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    As dori sa-mi spun si eu parerea si sa precizez de la inceput ca nu tin partea nimanui...

In primul rand mi se pare ca acest regulament al forumului nu este foarte bine prezentat,in primul rand nu are niste reguli concrete la care sa se precizeze ce se intampla in cazul incalcarii lor.La "coltul rusinii" se dau avertismente peste avertismente fara a se preciza daca la 2-3 sau 7 sau 9 se va da ban. Cred ca ar trebui sa existe reguli foarte clare si stricte avand in vedere numarul membrilor,de ex pt injurii-ban,pt un text obscen - ban,s.a.m.d.
    Cine doreste sa fie membru al acestui forum ar trebui sa stie ca incalcarea acesotr reguli se pedepseste,si daca si atunci le incalca inseamna ca nu doreste sa fie membru,deci prin urmare nu va fi deranjat de restrictionarea accesului la forum.
    Avand in vedere ca acest forum(pentru mine una) este unul de informare si o modalitate de a comunica (decent) cu unii si altii ,consider ca misto-urile nu-si au locul aici.daca nu ma insel era un topic "loc de dat cu capul"(parca asa se numea,nu stiu sigur pt ca am citit cu ceva timp in urma) unde membrii care aveau divergente puteau sa-si dea in cap reciproc fara a deranja cursul altor subiecte mai importante.
    La fel de bine consider ca unii moderatori ar trebui un pic "controlati",acum stiu ca e un pic prea mult spus,adik un moderator nu se va lua de altul pt un membru ,sau un admin nu va sanctiona moderatorul care face treaba gratuita pe forum,e un fel de lege nescrisa...dar totusi.... un pic de intermediere n-ar strica si cand se inchid/deschid topicuri ar trebui sa fie motive intemeiate .... daca suntem seriosi ne dam seama ca au fost cazuri mult mai grave in care nu s-a facut nimic .... De ex,acum cateva saptamani(parca 2) am citit undeva un post al lui Lapusneanu care era plin ,dar absolut PLIN de ******* pentru ca avea un continut obscen,e drept ca era un citat,dar eu i-as fi dat ban imediatde ce sa umplem forumul cu porcarii? Si acum ca asta i-a fost trecuta cu vederea,i se da avertisment pt ca a fost "sarcastic"? Sau pt ca a facut o gluma despre bombe care hai sa fim seriosi,nu e in nici un caz instigare la violenta....

In fine,una peste alta....poate domnul admin va considera pe viitor formularea unui regulament ,cu pedepse si reguli serioase,de care sa se tina cont pe viitor,pentru ca e pacat ca unii si altii sa-si bata joc de munca unor membri care stau poate ore intregi pe forum incercand sa ajute noii veniti ,si in loc sa discutam lucruri seriose care ne intereseaza pe toti cei care suntem romani si vrem sa stam in UK discutam ce facea Ceausescu ungurilor sau ne contrazicem pe unele teme aberante....Pana la urma cine a initiat acest forum are dreptul sa puna orice fel de restrictii indiferent de faptul ca unii nu sunt de acord....Si oricum procentul "multumitilor" este mult mai mare decat cel al "nemultumitilor" asa ca ne putem lipsi,cine vrea sa respecte regulile si sa ramana,perfect...cine nu ,e liber sa aleaga alt forum...In asta consta libertatea,nu?

Sper ca n-am deranjat pe nimeni si nici nu vreau sa intru in polemici cu nimeni,pur si simplu asta este parerea mea,si am impresia ca multi se invart in jurul cozii fara sa puna punctul pe "I".
    O seara buna tuturor !

8. dracula_reloaded

dracula_reloaded New Member

Trophy Points:
    0
    SE PARE ca in urma ultimei postari a lui UNINCUBUS,acesta a primit bann(adica i s-a retras dreptul la libera exprimare pentru 30 de zile) tocmai pentru ca,in acceptiunea unora dintre moderatori acesta a incalcat un regulament eronat, care lasa loc de interpretari.

9. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    1. "si in loc sa discutam lucruri seriose care ne intereseaza pe toti cei care suntem romani si vrem sa stam in UK discutam ce facea Ceausescu ungurilor sau ne contrazicem pe unele teme aberante...."

nu toate subiectele trebuie sa fie interesante pentru oricine ... Forumul este destinat romanilor in UK cu de toate ... si nu strict subiectelor(problemelor) care o intereseaza pe oana.

2. "Si oricum procentul "multumitilor" este mult mai mare decat cel al "nemultumitilor" asa ca ne putem lipsi"

foarte urat. ar trebui sa primesti ban ( si asta pe bune ) pentru ca ai instigat la gonirea membrilor de pe forum. Trebuie sa iti spun ca membrii forumului produc continutul acestui forum, si s-ar putea sa ii gonesti chiar si pe cei care iti pot raspunde problemelor tale din cauza unei diferente de opinie.

3. "Pana la urma cine a initiat acest forum are dreptul sa puna orice fel de restrictii indiferent de faptul ca unii nu sunt de acord"

Dap, dar nimeni nu este "revoltat" de avertismentele pertinente (conforme cu regulamentul si mai mult de atat, conforme cu regula nescrisa a bunului simt) ... ci de cele date din teribilism.

4. "cine vrea sa respecte regulile si sa ramana,perfect...cine nu ,e liber sa aleaga alt forum...In asta consta libertatea,nu?"

Nu regulile sunt problema (regulile se respecta pe cat de mult posibil) ci faptul ca pentru ca o regula sa fie regula sau lege sa fie lege, trebuie si niste "pedepse" pentru incalcarea lor, iar modul in care se dau aceste "pedepse" nu este conform cu regulamentul:

a) Eu am primit avertisment ca am insultat pe unu' . OK
    b) lapusneanu a primit si el avertisment ca a mai insultat pe unu' ... OK
    c) sky a primit avertisment ca a fost ironic .... NOT OK
    d) lapusneanu a primit avertisment ca a fost sarcastic .... NOT OK

Acum o sa primesc si eu avertisment ca nu tac dreacu din gura si ca n-am alta treaba ....

Nu-i o problema de viatza asta, ca fiecare poate sa isi vada de viatza lui cu sau fara un forum (sunt mii de forumuri) ... e o probl. de principiu.

5. "Avand in vedere ca acest forum(pentru mine una) este unul de informare si o modalitate de a comunica (decent) cu unii si altii ,consider ca misto-urile nu-si au locul aici."

Apai draga, simtul umorului e diferit de la om la om ... si ar trebui sa primesti iar ban, pentru ca ai insitgat moderatorii la a-i avertiza pe utilizatorii care au un simt al umorului mai dezvoltat.

6. cu restul sunt si eu de acord.

P.S: Vezi ce simplu e sa fii acuzat aiurea ? .... dar faptul ca am gasit un mod de a te acuza, nu ma face mai istetz ...

10. iocan

iocan New Member

Trophy Points:
    0
    Parteneru,atunci poti sa ne explici de ce LAPUSNEANU a primit un avertisment si un loc in coltul rusinii pentru simplul motiv de fi postat un link(si asta pentru a respecta o alta indicatie a moderator care i-a propus sa nu mai posteze citate ci linkuri) cu directa trimitere la topicul REACT! ?
    Si de ce, pentru dreptul sau la replica,a primit ban pe acest forum?Chiar se cuvenea "cenzurarea" lui UNINCUBUS pentru cele spuse mai sus?Adica,deh,cine nu e cu.., e impotriva...Huo!

Multumesc anticipat si o seara frumoasa in continuare :)

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim pt sugestiile legate de regulament tuturor, o sa tinem cont de ele. Nu am prevazut unele situatii si de aceea nu au existat puncte mai clare in ceea ce le priveste. De acum stim ca ne putem astepta la orice si o sa actionam in conformitate.
    Administrator

12. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    pana la urma uite mi-a venit o idee sa dau un avertisment autorilor topicului Coltul Rusinii pentru ca au asociat nick-ul meu si al altora cu termenul "rusine", ceea ce este o insulta pentru mine si nu numai. Asadar, propun inchiderea acelui topic care este folosit doar pentru a insulta membrii forumului in public fara a li se da dreptul la o replica publica.

1. Indiferent daca exista motiv sau nu pentru un asa-zis avertisment, la fel cum moderatorii au pretentia ca problemele cu ei sa se rezolve in privat, la fel si membrii au aceeasi pretentie.

2. Faptul ca un moderator are un buton in plus in pagina care ii da posibilitatea sa taie tzeava, nu ii creste in nici un fel respectul, iar daca abuzeaza de statutul lui, cu atat mai putin va fi luat in seama.

3. Sincer,nu am o problema cu oamenii respectivi (cu cativa dintre ei chiar m-am intalnit si sunt oameni tare de treaba). Singura problema este cu moderatorul in sine, atunci cand isi intra in "atributiuni" ca i s-a dat autoritate.

Ei, tovarasi ... la fel cum power is nothing without control, la fel si autoritatea este nimic daca ti se da si nu ai castigat-o prin respect.

R

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Razvanel, nickul tau sau/si al altora nu ar fi la coltul rusinii daca ti-ai respecta partenerii de discutie pe forum.

Si nu este o metoda comunista, coltul rusinii este acolo tocmai pt a pastra linistea despre care vorbeam. Caci, ne gandim noi, daca nu doresti sa ajungi acolo, raspunzi decent si nu ii faci pe altii idioti doar pt ca indraznesc sa fie sau sa gandeasca altfel decat tine (si acest tu este general, nu se refera la AnnoMundi neaparat).

p.s. Razva, sper sa bei si cu mine o bere si sa vezi ca n-am coada de drac la spate. -ww-

14. iocan

iocan New Member

Trophy Points:
    0
    Sau daca nu ..atunci lasati-ne dreptul la replica in topicul nou creat si abia inchis (CENZURAT) " PANOUL DE ONOARE" care e un alt fel de a recompensa anumite greseli morale ,din celelalte puncte de vedere. Doar de aceea au fost create pe acest forum topicuri precum Off-Topic, Discutii Libere ( [​IMG] ), etc

15. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    E rusinos ce se intampla aici , cand am deschis pagina, vrand sa citesc ultimele discutii, ce vad...JOS CENZURA< DREPT LA REPLICA

16. iocan

iocan New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo julianne, ai pus punctul pe I..acum I-ul are cca 6 puncte, ceea ce creaza dificultati in pronuntie,deci,stimati moderatori: cum ramane cu coltul rusinii,cu anumite avertismente(cele care au creat polemicile),cu panoul de onoare(care daca nu ar fi fost cenzurat,nu s-ar fi ajuns aici) si cum ramane cu libertatea de exprimare a lui UNINCUBUS,care a fost cenzurat tocmai ptr ca nu era de acord.. !?

17. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Moderatorii pretind ca reprosul Membru -> Moderator sa se intample in privat in vreme ce Moderator -> Membru sa se intample in public !

Asta este OK pentru mine atunci cand lucrurile se intampla corect ( cum a fost cazul in care io am aparut pe acolo la coltzul rusinii ), dar nu este OK in cazul in care se comite un abuz !!

Si repet : Indiferent daca am facut ceva sau nu, faptul ca moderatorii ii pun pe membri in posturi "jenante" (la coltzul ala) ii face la fel de lipsiti de respect fata de membrii forumului ca si membrii insisi. Mai mult, faptul ca cineva deschide un topic (nu conteaza subiectul) iar moderatorul il inchide doar pentru ca subiectul este unul incomod (fara sa se fi injurat sau insultat nimeni pe acolo) pentru o persoana cu "autoritate", nu este tot lipsa de respect ??

Dupa cum se vede, coltul rusinii nu a pastrat linistea :)

-beer-

18. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Este intr-adevar rusinos dar totodata fiecare membru ar putea intzelege ceva din tot 'scandalul' asta! sunt noua in acest forum insa ,dupa cele citite,se vede ca unii dintre mebrii nu gusta gluma( gresit interpretat) iar unii nu arata prea mult respect pt ceilaltzi membrii!o seara buna tuturor si sper ca nu am suparat pe nimeni cu afirmatziile mele! -wave-

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Iocan, am inteles ca vrei sa vezi sange de moderator azi, nu e nevoie sa tot postezi ca sa mai subliniezi o data.
    Ca sa fie toata lumea multumita, imi pun eu jugulara la bataie si cer scuze celor jigniti pe nedrept (daca sunt) precum si celor ce trebuie sa asiste la aceste discutii.

Julianne, sper ca tu si altii ca tine sa apreciati acest forum pt ceea ce este el, o comunitate unde poti gasi informatii utile, unde poti discuta despre ce doresti si unde iti poti face prieteni.

Cat despre coltul rusinii, existenta lui este o decizie a echipei administrative si aceasta nu se va schimba. Puteti sa il evitati RESPECTAND partenerii de discutii. Nu inteleg cum puteti pretinde sa fiti respectati daca nu respectati voi insiva si de asemenea nu inteleg ce atatea discutii pe subiectul cenzura, pumn in gura, picioare in burta.
    Razvane, spune membrilor pe care ii instigi la scandal (caci mi-e clar ce faci, fara suparare) ca esti aici de vreo 2 ani de zile. Daca erai cenzurat, daca eram noi comunisti, mai erai acum aici??

Eu nu o sa mai dau curs setei voastre de discutii despre discutii.

O seara buna! -wave-

20. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    "Iocan, am inteles ca vrei sa vezi sange de moderator azi"

tare de tot ... imi place ! :))

"Puteti sa il evitati RESPECTAND partenerii de discutii. Nu inteleg cum puteti pretinde sa fiti respectati daca nu respectati voi insiva si de asemenea nu inteleg ce atatea discutii pe subiectul cenzura, pumn in gura, picioare in burta."

Poooi, respectul reciproc trebuie sa fie nu numai intre membri obisnuiti ... ci si intre membri si moderatori.Asa ca atunci cand un membru greseste, merge la coltzul rusinii ... cand un moderator greseste, merge bine.

"Razvane, spune membrilor pe care ii instigi la scandal (caci mi-e clar ce faci, fara suparare)"

nu instig pe nimeni la scandal, e doar o discutie unde opiniile sunt impartite ... ca in orice discutie unde participa cel putin 2 persoane.

"ca esti aici de vreo 2 ani de zile. Daca erai cenzurat, daca eram noi comunisti, mai erai acum aici??"

dap, sunt de vreo 2 ani de zile, eu nu am fost cenzurat desi am spus o gramada, dar acum se intampla ( nu cu mine ) ci cu altii si fara ca regulile sa fi fost incalcate.

EU SUNT SINDICATUL :))

Share This Page