3.2 C
London
Wednesday, November 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Jos Base?

Discussion in 'CONTROVERSE' started by Anonymous, Jun 19, 2013.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Gata , Ivan. Baga carbuni aici , ca nu ne mai deranjeaza Dan

2. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Re: Earth vs Choice777

Schimba topicul in Johnell Nuttline vs Choice777The_Great.

Ce carbuni ? Te arde pe suflet ca acusi zboara chioru din functie ?

Treaba-i simpla...se demonstreaza cu mate de clasa a 4-a.

18/2=9m
    9*50%+1=4.5m+1
    7.4m>4.5m+1

Ca n-a iesit 9m ca sa valideze e alta problema. Una de marinar smenar.

ps:1.5m=penibil

3. Anonymous

Anonymous Guest

Pacat ca te-ai oprit la a 4, poate ai fi putut intelege si restu.

LEGEA spune (printre altele) ca trebuie jumatate plus 1...nu a fost. Ma crezi sau nu , eu nu m-am prezentat la vot special pentru a nu ajuta la validarea lui. Nu din alt motiv, ca as fi mare fan Basescu, desi-l admir in mare masura, ci pentru ca nu puteam sa suport sa fiu parte dintr-un joc murdar si meschin

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

@choice - deci jumatate plus unu inseamna la tine un sfert plus unu? Ce calcul e ala?

5. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

Tu intelegi ca legea spuen ca jumate+1 din cei prezenti la vot ?
    DA, normal ca intelegi ca tocmai te-ai dat de gol....'' eu nu m-am prezentat la vot special pentru a nu ajuta la validarea lui''
    Deci nu te-ai dus la vot ca sa nu fie minim 9 milioane de voturi.
    Motivul tau genial ? ''nu puteam sa suport sa fiu parte dintr-un joc murdar si meschin''

Deic odata pus in functie un presedinte nu mai poate fi dat jos din functie ? Pai uite ca legea spune ca poate. Iar cei 7.4 mil au fost de acord.
    Ca tu si inca 1.5 mil ati fost impotriva, nu va da majoritate. 7.4 > 1.5

Deic nenetu chioru' a ramas in functie nu fiindca o majoritate democratica a votat pentru el, defapt o minoritate jalnica de 1.5m, ci fiindca s-a folosit de manipularea prezentei la vot ca sa fie sub cele 9 mil prezenti necesari prin lege.

Contesti faptul ca a spus ''nu mergeti la vot'' ? nu ai cum sa contesti, e inregistrat vidoe pe toate posturile. Insuti ai stat acasa ca sa fentezi votul unor 7 milioane cu o lipsa de 100.000 voturi.

@Dan
    Ma voi intelegeti romana ? E jumatate + 1 din cei prezenti la vot. Cum vrei sa stabilesti 50%+1 pt un vot daca ii numeri pe toti care stau acasa ?
    Deci e jumatate+1 din cei care merg si voteaza. Intelegi conceptul ? E scris in lege daca nu crezi.

6. Anonymous

Anonymous Guest

Easy, easy, Legea spune si jumatate+1 din votanti dar spune si 50% prezenta. De ce citesti doar jumate?

7. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

Legea nu spune ''si / si'', nu te lasa sa alegi in functie de ce parte a patului te-ai trezit in ziua aia.
    Legea spune ca 50% din populatia activa cu drept de vot trebuie sa se prezinte pentru a fi valid votul.
    Apoi din aia 50% care se prezinta, 50%+1 trebuie sa aleaga una din variante: da sau nu.

8. Anonymous

Anonymous Guest

Corect. Deci , votul nu a fost valid, corect?

9. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Asa, si daca nu s-au prezentat 50%, tu cu cine te certi?

10. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

Corect, nu a fost valid, a fost sabotat prin statul acasa...au lipsit 100.000 voturi pana la 9 mil.

Cele peste 7mil care ar fi fost mult peste jumate+1 din cele 9mil.

Parca era ca democratia e dictata de majoritate. In cazul asta a fost dictata de 1.5mil + 100.000 care nu s-au prezentat pentru a evita vaidarea.

@Dan Cu basistii care considera ca statul acasa a fost ''un vot legitim''. Nu, a fost o manevra de sabotaj al votului democratic. Cele 7.4 mil erau mult peste 50%+1.

11. Anonymous

Anonymous Guest

Bun, dar hai sa vedem daca motivele invocate pentru referendum erau ok , sau doar pt a-l satisface pe unu sau altul. Pt ca, de ex, eu nu mi-am lasat inteligenta jignita de motivele invocate pentru demiterea presedintelui precum si demiterea guvernului

12. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

Bun, dar hai sa..... nimic !.... Populatia s-a saturat de actele lui de smenar, si a votat in consecinta. 7.4 e mai mult decat 1.5+0.1 cat au fentat validarea.
    Deci majoritate populatiei care a votat a vrut sa se care, si inca vrea.
    Putin ma intereseaza motivele si cum ti se par tie.
    Vrei motive ? Copil pocnit, telefon furt, flota vanduta pe nimic, comerciant pocnit cu capul in gura pe vremea cand era primar, ''gaozar'' si ''tiganca imputita''....Mai vrei ?
    Tu intelegi ca e un infractor care a recunoscut cu vocea lui ca a falsificat dovezile in 1981 la Rouen ? Tu intelegi conceptul de a falsifica dovezi ? A recunoscut fapta abia dupa ce s-a prescris.
    Oricare din faptele astea in lumea civilizata erau destul pentru a-l suspenda. Ca in ro e pe sistemul ''las ca merge'' nu inseamna ca toti trebuie sa suportam sa avem un magar infractor pe post de presedinte.

13. Anonymous

Anonymous Guest

Pai , cei care "au sabotat"referendumul + cei care s-au prezentat si au votat NU ( pe care tu-i adaugi la cei care au votat DA) au fost interesati de motive, bineinteles. Si nu am gasit niciun motiv legal sau serios care sa justifice demiterea presedintelui.

14. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

Daca nici unul din motivele enumerate de mine mai sus, nu reprezinta un motiv legal, inseamna ca prin definitie basistii se complac intr-o stare de ilegalitate.
    Un telefon furat e un telefon furat...indiferent ca zici ca l-ai luat in gluma, tot furat e. Asa spune codul penal.
    O dovada falsificata e o dovada falsificata, codul penal spune ca e ilegal sa falsifici dovezi.
    Intelegi macar astea 2 chestii usor de demonstrat ? Deci daca nici unul din astea 2 motive nu e ilegal, atunci sa inteleg ca voi basistii aveti un Cod penal al vostru privat ?

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Pai demiterea lui nu cred ca avea legatura cu motivele expuse de tine.

Adica nu ma intelege gresit, eu cred ca Basescu are motive super suficiente sa fie in inchisoare. Dar, ca si Nastase, n-a fost acuzat de lucrurile cu adevarat grave pe care le-a facut. Astea spuse de tine sunt mizilicuri daca e s-o luam asa. C'a furat un telefon - asta e o gluma,nici nu merita mentionat.

Cei care lupta pentru Basescu nu lupta pentru el ca om, ca daca l-ar cunoaste si ar sti ce a facut, n-ar mai lupta. Lupta pentru ceva idei "de dreapta", pentru niste promisiuni, lupta impotriva FSN-ului, PCR-ului (de parca Basescu n-a fost membru).

16. Anonymous

Anonymous Guest

Sorry man , alea (chiar de ar fi adevarate) nu sunt motive pentru demiterea presedintelui..
    Deci , poti veni cu un raspuns? Care este motivul legal pentru care s-a cerut demiterea presedintelui. Care sunt motivele reale pentru care s-a introdus motiunea de cenzura ce a dus la caderea guvernului Ungureanu?

17. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

Ba alea fix is motive sa fie demis. Constitutia spune clar ca nimeni nu e deasupra legii. A furat un telefon ? Dmis si pa. Alegeri si altul.
    Ori legalizam furtul de telefoane ?

Un motiv legal ? Si-a asumat rolul premierului. A incalcat procedura legala de revizuire a Constitutiei. A facut presiuni asupra Curtii Constitutionale.
    A incalcat in mod repetat principiul separarii puterilor in stat.

Si ceva mai oficial ca sa nu ziceti ca imi imaginez eu treburi:

'' Preşedintele a încălcat în mod grav prevederile Constituţiei şi principiul fundamental al democraţiei reprezentative, atunci când declara că nu va numi un prim-ministru din partea USL, chiar dacă această formaţiune politică va obţine majoritatea absolută în Parlament.

„Eu nu mă joc de-a Constituţia. Ea trebuie citită corect, iar (articolul - n.r.) 103 se referă la partide, nu la alianţe. Alianţele sunt variabile. (Opoziţia) să citească articolul acesta, să înţeleagă bine ce s-a înâmplat la aceste alegeri (parţiale - n.r.) şi să decidă în consecinţă. Dacă în interiorul USL este un partid care are 51 la sută dintre membrii Parlamentului, nu voi chema pe nimeni altcineva (la negocieri - n.r.) decât pe acel partid." Aceasta este declaraţia care i-a supărat pe cei care acum cer ca Traian Băsescu să fie suspendat. ''

18. Anonymous

Anonymous Guest

Declaratia nu e incacare a constitutiei. e doar o declaratie

19. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

Declaratie de asa natura venita de la presedinte incalca Constitutia. O fi doar o declaratie in ochii trepadusilor pdlisti, dar in realitate un presedinte nu are voie sa iasa in public cu asemenea declaratii, ca nu-i persoana privata. E presedinte ce reprezinta o tara si trebuie sa fie apolitic..aka sa nu-si dea cu parerea despre orice viseaza noaptea. Nu poate sa iasa sa declare ''vreau cenzura massmedia''. Daca nu intelegi implicatiile unei declaratii la un asemenea nivel, te uiti degeaba.

Negi ca base nu si-a asumat functia de prim-ministru prin intermediul marionetei Boc ?

20. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Mie nu mi se pare ok limita aia de 50% sa se prezinte la vot.
    Daca toti sunt dezinteresati de problema, poa sa decida singurul care e interesat. As pune prag de o persoana. Iar daca parlamentul voteaza altfel decat poporul (chiar daca se prezinta unul singur la vot), sa se duca la plimbare parlamentul. Si nici sa nu mai calce vreunu pe acolo. Ever.

PS: negi ca boc nu si-a asumat rolul de presedinte prin marioneta basescu? Ce naiba mai bo$$, zici ca citesti gandurile.

Share This Page