10 C
London
Tuesday, January 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Job prin KI Recruitment, teapa?

Discussion in 'SEZATOARE' started by tzigaradenord, Aug 1, 2007.

1. vauxhall

vauxhall New Member

Trophy Points:
    0
    Re: K I RECRUITMENT RO SRL = teapa?

OK , guys....I'm in ! Pe 15 oct voi fi in Praga...wish me luck , mai tinem legatura! "sorin.pascu", ceva indicatii legate de adeverinta medicala? Ti-a scris medicul de familie ca nu ai boli de inima sau diabet, val. presiune sange si vedere, sau ai consultat medici de specialitate?

2. sorin.pascu

sorin.pascu New Member

Trophy Points:
    0

Eu am luat adeverinta de la medicul de familie, care mi-a facut si analize de sange si MRF la plamani.

3. vauxhall

vauxhall New Member

Trophy Points:
    0

Salut, "sorin.pascu" ! Da, curios...mie mi-a trimis Moses Velasco un document cu specificatiile analizelor medicale, in care preciza exact ce-am postat mai devreme (boli de inima, diabet... ) - ma voi stradui sa-l obtin, in aceasta configuratie, sa nu am surprize...
    Oricum, am senzatia ca am deviat de la topicul initial - s-a cam lamurit ce-i cu KI recruitment...

Deasemenea, mai cred ca ar trebui infiintat un topic de sine statator (sau, redenumit acesta) pe problema ...UK taxidrivers - se pare ca este o oportunitate reala pentru romani sa plece in UK, sigur vor fi postate in continuare multe lucruri utile pentru cei ce au auzit de asa ceva, iar cei ce inca n-au auzit, ar putea invata din cele postate. Experienta in UK ca taximetrist , detalii legate de castiguri, formalitati, etc...de-abia se vor acumula in luna decembrie. Asteptam noutati de la "emilio" - plecat deja in UK la partea a II -a a cursului si sigur pe masura ce vor aparea, vor fi postate aici - eu unul, voi face asta.

4. sorin.pascu

sorin.pascu New Member

Trophy Points:
    0

Luni 15.10.2007 plec in Anglia. Mai vorbim.

5. adrianpraga

adrianpraga New Member

Trophy Points:
    0
    Re: cursuri praga

[salut ! numele meu este adrian ,sunt nou venit pe aici .
    in legatura cu acele cursuri care se fac la praga ,in iulie 2007 am absolvit cursurile cu un total de puncte aproape maxim ,am absolvit pentru Londra ,am expediat toate documentele necesare astfel incat au ajuns in londra dupa parerea mea pe 05 august,toate bune si frumoase pana aici.
    astazi 13.10.2007 inca mai astept un raspuns in ceea ce priveste viitorul meu post in londra ,eu si inca doi colegi de curs,raspuns care suna in felul urmator:poate in 3-4 saptamani plecati ,asta in fiecare luna acelasi raspuns din partea lui moses velasco.
    in concluzie pentru posturile de londra luati aminte la problema mea si decideti daca merita sa stati degeaba in romania asteptand cel putin trei luni de zile un raspuns si daca aveti intrebari sau daca mai sunt si altii care asteapta pentru londra nu ma ocoliti stinavalentin@yahoo.com
    respecte !

6. vauxhall

vauxhall New Member

Trophy Points:
    0

"Sorin.pascu", bafta multa si te rog sa ne tii la curent din UK...in masura posibilitatilor (daca si cand vei avea net...)
    Eu voi fi luni pe 15, in Praga...am inteles ca va fi grupa de Plymouth !
    "Adrian Praga" asta, chiar este o informatie de luat in considerare... uite, cei ptr. Northampton au plecat in UK (vezi "emilio"), iar pentru Plymouth se pleaca in UK pe 15 - cam intr-o luna dupa revenirea de la Praga ....deci intervale relativ scurte !
    Este posibil sa fie concurenta mai mare pentru Londra si sa aiba prioritate cei de pe la ei (probabil ca se fac mai multi bani ?)
    Oricum, asa sunt de curios sa aud pe cineva care a "intrat in paine"....de la el vom primi garantat acele informatii care sa intregeasca tabloul"

Deci ...ca un mic corolar...nu "alegeti" grupe ptr. Londra ! ?....asta e chiar primul semnal negativ, legat de taxifast !

7. vauxhall

vauxhall New Member

Trophy Points:
    0

Apropos, Adrian "adrianpraga" ai zis ca ai EXPEDIAT documentele in UK, in vara....Ai expediat tu personal cazierul si adeverinta medicala? Nu stiu sigur procedura, dar eu am inteles ca te prezinti cu documentele direct in UK - mai nou, Moses Velasco solicita sa le vada si in Praga, sa fie sigur ca sunt OK !
    Dar, Adrian...nu ai avut colegi romani in grupa care sa fi plecat deja in UK (Londra sau alt oras) de la care sa fi aflat ceva informatii suplimentare?
    Uite, poate ne lamureste in problema cu actele "sorin.pascu", daca mai intra pe forum pana luni...

8. adrianpraga

adrianpraga New Member

Trophy Points:
    0

sa recapitulez:
    dupa terminarea cursurilor am primit o mapa cu toate documentele necesare plecarii mele,specific ca pentru londra difera , fisa medicala care este formular tip in limba engleza ,nu este de ajuns o fisa medicala tip romanesc
    am ajuns acasa am rezolvat toate actele le-am pus intr-un plic si l-am expediat la praga .
    la scurt timp am primit confirmarea ca sa primit si este ok si ca a fost expediat in londra la PCO, asta in jurul datei de 05.08.07
    urmand ca in scurt timp sa plecam din tara acest scurt timp in nici un caz trei luni.
    iar de trei luni ,zi de zi ,stau cu dl moses me mess si intreb cand plec si ce este in neregula,iar raspunsul intarzie sa apara .
    initial trebuia sa lucram pentru firma Carmic Cars dar acum v-om lucra pentru Speedy Cars.
    pentru plymouth ,cei care vor sa inceapa cursurile tre sa ia in considerare ca angajarea se face c-am in 2.5-3 luni ,pentru londra trebuia mai putin noi nemaifacand alte cursuri in londra si nici alte examene nu mai aveam de dat,decat o perioada de acomodare de o saptamana

9. andra24

andra24 New Member

Trophy Points:
    0

Buna ,

Ar dori si sotul meu sa faca acest curs la Praga . Vauxhall , ai terminat cursul ? A reusit careva sa ajunga in UK ca taximetrist?
    Sorin Pascu , a trecut ceva vreme de cand ai plecat .. te rog sa ne informezi si pe noi :)
    Multumesc mult

10. cristinadina

cristinadina New Member

Trophy Points:
    0

Sotul meu a inceput lucrul in uk ca si taximetrist.El este multumit,deci cine vrea,poate incerca cu incredere pt ca nu este nici o teapa.

11. gabi68

gabi68 New Member

Trophy Points:
    0
    Hi to all,

A plecat cineva prin - LEINSTER ASSOCIATES LIMITED M.K SRL?
    Daca da poate posta impresii.
    Am citit cu mare interes topicul acesta, dar de la cei plecati deja nu am vazut nimic. Stiu ca nu sint f multi bani si pt net, dar trebuie sa fi vorbit cu cei de acasa. So anyone ...

Cu stima
    Gabi B

12. cristinadina

cristinadina New Member

Trophy Points:
    0

La ultimul aspect,trebuie sa te contrazic...sotul meu dupa terminarea cursurilor la Praga a plecat in uk dupa 2 saptamani iar acolo a inceput lucrul dupa inca o luna,timp in care au dat alte examene.

13. gabi68

gabi68 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Cristinadina, poti fi mai explicita? Ce a povestit sotul tau? Cum e? Cam cit cistiga? Conditiile postate in anunt se regasesc la fata locului? In other words can you tell us MOREEEE.

Scuze pt. avalansa de intrebari, dar esti singura care a spus ceva despre cei plecati.

Multumesc anticipat
    GB

14. cristinadina

cristinadina New Member

Trophy Points:
    0
    Cat castiga ? In cursul saptamanii cam 150 lire/zi iar la sfarsitul saptamanii in jur de 200-250 lire/zi.Asta depinde si de cate ore sta la lucru /zi.
    El e multumit,acum asteapta sa gaseasca chirie si sa se mute.

15. gabi68

gabi68 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc cristinadina, pt. informatii. Vrea sa se mute cu chirie? Adica sa inteleg ca acum sta undeva unde firma l-a cazat. Nu e multumit?

Multumesc inca odata!
    Gabi B

P.S.
    Ti-am trimis un PM. L-ai primit?

16. cristinadina

cristinadina New Member

Trophy Points:
    0
    Da,vrea sa se mute in chirie.Acum sta intr-o casa cu alti colegi romani,in total sunt 14 persoane in acea casa.El nu e omul caruia sa-i placa sa locuiasca sub acelasi acoperis cu atatea persoane,dar oricum,o sa trebuiasca sa se mute mai devreme sau mai tarziu fiecare,pt ca in acea casa se poate sta numai o anumita perioada dupa ce a inceput lucrul fiecare in parte.In decembrie o sa merg si eu acolo si pana atunci trebuie sa gaseasca chirie.
    Daca mai ai alte intrebari,iti raspund cu placere.
    O seara placuta in continuare.

17. gabi68

gabi68 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara Adina,

Am o tona de intrebari, dar nu stiu daca nu ar fi bine sa le discutam privat, poate nu toti sint interesati. Oricum asta e alegerea ta.

Asadar:
    - cam care este programul de lucru (ca ore - de la - pina la)?
    - cit timp se poate locui in acea casa?
    - care este valoarea chiriei pe sapt. (pt. noua locuinta) cu utilitati sau fara?
    - cam care sint costurile vietii (decente) pt. o saptamina?
    - in decursul lunii petrecute in UK (pina la inceperea lucrului) a primit vreun salariu?
    - ce masina conduce?
    - se deconteaza tot (combustibil, intretinerea masinii, ....)?
    - firma retine ceva din aceste venituri (valoare cursuri, valoare licenta, chirie, ...)?

Incerc sa-mi fac o idee (desi e f greu de aici) despre raportul munca (salariu) si costurile vietii acolo privind posibilitatile de a economisi ceva. Ce ai spus pina acum suna fff bine:
    150 lire*4 zile=600 lire
    200 lire*2 zile=400 lire
    Total saptamina=1000 lire
    Total luna=4000 lire cca $US8000 (mai mult decit frumos)

Asta ar fi un calcul (destul de naiv) la prima vedere fara a stii costurile vietii de acolo. Asta incerc sa aflu de fapt...

Multumesc anticipat
    Gabi B
    -

18. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    £4000/luna taximetrist -hehe- ehe-
    ...aburealea anului...
    -congrats- ongrats-

19. gabi68

gabi68 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut dud,

Cam care crezi ca ar fi o suma corecta (posibil de realizat)?

Multumesc
    Gabi B

20. cristinadina

cristinadina New Member

Trophy Points:
    0
    Normal ca din banii acestia trebuie platite multe cheltuieli,dar am sa-ti scriu pe privat mai multe detalii,ca sa nu mai deranjam pe nimeni,si ca sa nu se mai trezeasca nimeni sa comenteze in necunostinta de cauza,asa cum au facut multi inainte.Poate din acest motiv nu au mai intrat pe site sa furnizeze detalii nici ceilalti care au plecat.

Share This Page