21.4 C
London
Monday, September 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ITALIA ... Liber la munca pentru romani

Discussion in 'EMIGRARE' started by albea, Dec 30, 2011.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
  2. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Da, impachetam gandurile ca altceva :)) ce sa mai facem in Italia ca piata de munca este deja saturata !

Putem sa impachetam sperantele ca vor ridica si britanicii restrictiile pe piata muncii odata .... in viitorul apropiat :)

3. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Ce restrictii mai aveau si astia? Stiu ca aveam drept de munk. Cunosc o gramada care au plecat acolo si nu au zis nimik de faptul ca nu ar avea drept de munk.

4. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    Sincer sa fiu, nici eu nu prea stiu ce restrictii mai erau. Mama mea este acolo cu contract de aproximativ 2-3 ani de zile, avea contract de munca, etc. Ma rog ...cine stie ce nebunii mai aveau si ei -nas-

5. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    De-abia am venit...Iar sa plec??? -lolozaurmic Am vopsit usa la camera. Am cumparat si var......Ce sa fac, sa-l dau inapoi si sa plec? -interrresti

6. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    tu stii mai bine care sunt oportunitatile si unde se pot face lucruri mai "mari si mai frumoase", dar asa la prima vedere parca tind sa spun ca este mai bine in Anglia. In Italia am fost vreo luna inlocul mamei mele ca sa castig si eu un ban, dar parca nu este acea "chimie" pe care am avut-o cand eram in Anglia, sau pe care o am atunci can audpe la TV un film in care se vorbeste engleza britanica :-? -interrresti

7. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ar fi sa plec de aici, destinatia ar fi Spania. Va rog sa nu va suparati pe mine, cea mai frumoasa tara din Europa, e Germania, insa cel mai bine se traieste in Spania. Poate o dau detalii mai multe, in vreun topic.
    Scuze domnul Catalin, ca m-am deviat de la subiect.

8. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Vad ca scrie ceva la sfarsitul articolului referitor la restrictii - se pare ca in anumite sectoare de activitate, romanii aveau nevoie de permise de munca.

"Guvernul italian a hotarat sa aplice dispozitii tranzitorii pentru cetatenii romani incepand cu 1 ianuarie 2007. Oficialii italieni au impus atunci restrictii in anumite domenii si au liberalizat piata muncii pentru liber profesionisti. Romanii au putut lucra fara restrictii in agricultura, servicii hoteliere si turism, servicii casnice si servicii de ingrijire, constructii, inginerie, management si munca inalt calificata, munca sezoniera. In toate celelalte domenii, muncitorii romani aveau nevoie de permis de munca."

9. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    :)) Pai ce domenii au mai ramas???

Eu daca ar fi sa plec....directia ar fi USA. In alta parte...nu prea vad unde.

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Australiaaaa, Aaustraaliaaa!!! -iamcool-

11. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    Am citit mai sus despre Spania, Germania, SUA, si inainte sa vad postul lui ALBEA, m-am gandit si eu la Australia !

Deci nu te-am copiat :)

Dar tot la Anglia optez. Stiti voi, prima dragoste nu se uita niciodata -thumbsup-

Share This Page