13.8 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

iOS vs Android / iPhone vs restul telefoanelor

Discussion in 'CONTROVERSE' started by Dan, Sep 25, 2012.

?

iOS vs Android

1. iOS

6 vote(s)
    25.0%
  2. Android

18 vote(s)
    75.0%
  1. ZyreX

ZyreX New Member

Trophy Points:
    0
    -nas-

2. Sebastiano

Sebastiano New Member

Trophy Points:
    0
    ZyreX, ti-am mai zis, am avut si iPhone si detin si Android. Daca vrei sa customizezi IOS, este mult mai greu si nu ai atita libertate, in schimb, cu un Android, poti sa il customize mult mai usor. Iphone-ul care il am e unlocked si jailbroken dar nu iti pot numara de cate ori a inghetat cind eram in oras si nu l-am putut folosi pina ce am ajuns acasa sa il conectez la laptop. De fiecare data cind am avut probleme cu el, m-am intors la telefoanele Android care le aveam de "just in case" si erau toate HTC. Oricum, la sfarsitul zilei, toate fac acelasi lucru si fiecare om are alte gusturi si alte prioritati.
    Si ziceaia de aplicatii de "risc" la Android. Si la Apple sint destule, dar daca am cap si stiu sa citesc, nu le descarc ca sa nu ma expun la riscuri.
    Un alt punct care vreau sa il discut sint telefoanele Windows 8 care urmeaza sa intre pe piata (Nokia si HTC). Abia astept sa apara la Microsoft store ca sa le incerc si eu. In poze si filmulete arata foarte bine si sint performante. Apropo, de ce Apple va scoate noul iPod ca si o copie exacta a Nokia Lumia 900 or 920? :) Apple nu mai stie ce sa mai faca sa iasa in evidenta si sa faca bani deoarece viitorul companiei sta in balans nesigur.

Cateva screenshots de pe Samsung Galaxy S2 al meu:

Fara aceste shortcuts nu pot trai :) (especially the Wi-Fi one haha):

Books:

Ora Romaniei:

Games:

3. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Sebastiano, ai ICS stock cu aplicatie launcher gen ADW sau e custom rom?
    eu am votat Android. Nu stiu si nu ma intereseaza ce face aifone. Din cate am auzit are propria aplicatie pentru harti si e praf si arogantii de la mere pere si-au cerut scuze. O sinteza gasiti in aceasta reclame. Daca va aduce un zambet pe buze inseamna ca v-ati prins. Daca nu, mai incercati! http://www.youtube.com/watch?v=XNBP18nrRdw
    http://www.youtube.com/watch?v=QR8A3T6sPzU

cea de-a doua exprima clar faptul ca pentru orice produs exista "fani" cu ochii inchisi (cand la final unul zice "but we are going to get that, maybe not this time but next year..." asa cum si eu nu prea am la inima kindle si alte produse amazon dar imi place Sony desi anul asta au lansat doar un facelift PRS-T1. Ca specs e sub Kobo si Kindle Paperwhite (care binenteles nu e disp in UK, rip-off Britain and EU) dar totusi...e pe lista mea.

4. Sebastiano

Sebastiano New Member

Trophy Points:
    0
    Heh Ashan, nu este deloc Custom Rom, am descarcat de pe Google Play Store wallpapers originale de la Galaxy Nexus, Samsung Galaxy S3, Fancy Widgets (weather app), Evo 3D wallpapers, Optimus 2x Wallpapers si Thunderbolt Wallpapers. Cred ca wallpaper-ul selectat este unul de la Optimus 2x, restul sint doar aplicatiile ce le poti descarca de pe Google Play Store. Asta imi place la Android, sint atitea si atitea modalitati sa il customize. Am si Widget Locker, Minimalistic text, circle battery widget dar nu sint activate. Cu acestea poti sa iti customizezi Lockscreen-ul in multe si multe feluri diferite. Daca cauti pe youtube Minimalistic Text vei gasi cum il poti folosi :)
    Hmm, ar trebui sa imi deschid un mic business de importare de electronice...

5. ZyreX

ZyreX New Member

Trophy Points:
    0

Si uite asa ai gasit raspunsul problemelor tale.

Comparatia ta nu are sens.

Noi aici vorbim de iOS original vs Android, nu de iOS jailbroken.

Orice produs crackuit are probleme de stabilitate.
    Si da, am avut si eu un iPhone jailbroken si intradevar este asa cum spui tu , insa oe un iOS original nu am avut probleme de genu.

Iar asta este valabil pentru majoritatea produselor:
    - Windows original vs Windows crackuit
    - Joc original vs Joc crackuit.
    - etc.

Anyway .. back to the subject....

6. ZyreX

ZyreX New Member

Trophy Points:
    0
    Btw .. Foarte tare prima reclama. I like it ..

Insa a doua .. Hmm .. Pathetic.....

7. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    -nas- asta pentru ca ai stat la coada?

8. ZyreX

ZyreX New Member

Trophy Points:
    0

Nu ..
    Nu mie rusine ca am stat la coada si nici nu regret .

Cozi sunt peste tot, atat la iPhone cat si la Samsung in prima zi de lansare.

Spun patetic pentru ca au ajuns sa faca comparatii de genu pentru a atrage clienti ..

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    dar au dreptate

10. Sebastiano

Sebastiano New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, nici o problema. Atunci intreaba pe cei de la Apple de ce unii dintre amicii mei isi pierd mereu toate contactele din telefon cind fac update sau cind sincronizeaza telefonul uneori? Si acesti amici nu sint beginners la iOS, detin iPhones de la primele iesite pe piata. Sint foarte curios ce scuza ar mai avea Apple. Ah si sa nu uitam ca acele contacte nu sint salvate pe SIM card pt ca acest lucru nu este posibil cu Apple...cind schimbi telefoanele, daca nu schimbi cu unul Apple care tb sa il sincronizezi cu iTunes, atunci vei introduce fiecare nr de telefon manual. -nu-ma-uit-

11. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Mi am dat seama de optiunea asta "lipsa" cand am vandut aifon-ul ,norocu meu ca s-au salvat in iCloud ..

12. Sebastiano

Sebastiano New Member

Trophy Points:
    0
    Heh mda.

Hey ZyreX, ne trimiti si noua niste poze violete frumoase din Londra? :p

13. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Sebastiano nu fi rautacios ! criticam si ne laudam cu ios vs android ,nu gusturile omului ..

14. ZyreX

ZyreX New Member

Trophy Points:
    0
    Dar ce vrei sa le fac? Sa ii duc de manuta la suportul Apple?

Probleme pot aparea oricand si oriunde, tocmai de aceea ai Support.

Acuma nu stiu de ce tragi lupu de coada, insa eu am precizat faptul ca "Original" e mult mai stabil decat "crackuit" , nicidecum nu am spus ca "original" = 0 probleme.

http://www.businessinsider.com/samsung- ... ost-2012-9

Si ce au realizat prin reclamele alea? Dupa cum am spus pathetic..

15. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Desi sunt mai multi, utilizatorii de Android nu prea se dau pe net.

16. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai nu cocalarii cu facebuc stau pe net ?

17. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Hahahah
    tare asta

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

18. Sebastiano

Sebastiano New Member

Trophy Points:
    0
    Eh nu tb sa duci pe nimeni de manuta, doar vroiam sa fiu sigur ca stii faptul ca "Original iOS" are si el problemele lui :) In legatura cu reclamele acelea, sint mai mult de fun, tb sa razi nu sa te superi. Nu mai tii minte reclamele "rautacioase" intre Audi si BMW? -ras2-
    Probleme for fi cu orice lucru in lumea asta, pina si o masina nou nouta iti poate da batai de cap. Noul update la Android, Jelly Bean, e de toata rusinea. E mai incet si mai glitchy decat versiunea din inainte, Ice Cream Sandwich (ICS), care mergea super rapid si finut. Telefonul sotiei este inca pe Jelly Bean dar al meu, fiind putin mai nou, a venit cu noul Android Jelly Bean... Abia astept pt noul update, sper sa fie cum a fost inainte. Jelly Bean e primul Android update cu care am avut mici probleme, e pacat pt ca a fost asteptat de multi cu nerabdare.

19. ANUBIS-DAT

ANUBIS-DAT New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed / Consultancy in B&M
    Sunt utilizator de Iphone din 2009 si destul de multumit de stabilitatea sistemului de operare comparativ cu simbian, windows mobile sau android, astazi insa surpriza....mi-am vazut device-ul in incurcatura....eram in fereastra Tapatalk de atasare link si am primit un sms in acel moment, optiunile view sau close ale fereatrei mesajului erau ascunse sub tastatura virtuala, nu am putut face nimic, chiar si dupa ce am inchis din task manager toate aplicatie active tot frozen window aveam, nici bitonul de home nu ajuta....singura sansa sa-l aduc la viata a fost un restart.

Sent from my iPhone using Tapatalk

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    From iPhone,my daughter can't send photo messages,but only to iPhone mobiles
    este ceva setat aiurea?

Share This Page