13.8 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

iOS vs Android / iPhone vs restul telefoanelor

Discussion in 'CONTROVERSE' started by Dan, Sep 25, 2012.

?

iOS vs Android

1. iOS

6 vote(s)
    25.0%
  2. Android

18 vote(s)
    75.0%
  1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Care e mai bun?
    Aici puteti vota si puteti aduce argumente.

2. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Am aifone 4G si vreau sa-l schimb cu andriod samsung S2 ,cu ios-ul nu ma prea inteleg prea multe setari si configurari fara rost pentru a folosi anumite aplicatii, plus ca aproape toate aplicatile costa sau le dai jos cracuite ..

S2 are un procesor cu două nuclee de 1,2 GHz + RAM de 1 GO, ecran Super AMOLED Plus de 10,8 cm . camera de 8 megapixeli cu bliț incorporat și cu o rezoluție la înregistrarea videoclipurilor de 1080p. plusuri fata de ip.4

Voi ce parere aveti ?

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu se pot compara . Android is the King ,pe deasupra e totul moca

Am mai zis iPhone e bun dar nu merita mai mult de 250 , cei peste suma asta ..... HTC si Samsung sant mult superioare tehnologic si au acelasi pret , pentru cei care sant orbiti de Siri , e doar un soft dragii mei , voi cumparati ceva virtual ?

4. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu am un s2. Vorba aia: laser frate! si ala cu masca(s2), ce sa vezi frate, era tac-su(la ifon).

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mi-aduc aminte cand telefoanele erau telefoane. Aveam un Nokia 5100. Ce telefon, dom'ne! Avea receptie super, era comod, vorbeai la el de te plictiseai. Il scapai pe jos, il spargeai, in 10 minute ii puneai carcasa noua. Nu se mai face asa ceva. A intrat dihonia in omenire. Duel cu gigabiti, ios, android (nici nu stiu ce-s alea), argumente pro si contra, e gratis, e prea scump, hardware, software, bla, bla, bla. Unul nu spune ca la convorbiri telefonice te p..i pe amandoua. Trebuie sa dai slide de 7 ori ca sa raspunda la un apel important. Nu cumva sa-l atingi de ureche ca se inchide singur.

Imi spunea bunicu' ca in viata impozitele sunt de 3 feluri: pe domnie, pe prostie si pe ambitie. Telefoanele astea se incadreaza la toate trei. Are pret de cost £17, dar de vinde cu 700. Cum dreaq sa nu faca astia performanta in profit. Noi cumparam ca oile. Intreb pe oricine de pe forumul acesta: Ai nevoie CU ADEVARAT de S3 sau iPhone 5? Ce aveau Nokia alea vechi sau Motorola? Erau beton. Acum ... asta e! Cine nu are bani de iPhone zice ca Samsung este mai bun. O lume nebuna, nebuna, nebuna .....

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Omul modern nu mai poate fi satisfacut cu un obiect la care doar vorbesti .

Stau in Londra , fara gps ..... gandeste-te ca am deja 30000 mile facute cu masina , nu ma prea vad cu harta in mana ... pe deasupra internet ..... sant pur si simplu mort fara gps si internet , poate daca as avea un loc de munca stabil nu as avea nevoie .... imi primesc shift-urile pe net , le confirm pe net ....stau cu tine de vorba de la munca pe net si asta nu ar fi posibil fara in smartphone

8. a.andrei

a.andrei New Member

Trophy Points:
    0
    In momentul de fata Android nu se poate compara cu celelalte (desi Jelly Bean-ul parca e un pic mai incet decat Ice Cream-ul). Fiind open-source si integrat pe mai multe mobile aduce si niste dezavantaje. Sa vedem cat va putea sa fure din piata Windows 8.
    Cat despre iOS si Blackberry OS, ambele sunt targetate pe un anumit grup de utilizatori, cei care folosesc sub 50% din capabilitatile gadget-ului sau cei care pot fi usor convisi prin advertising.
    Apple are meritele ei in imbunatatirea unor tehnologii, insa manipularea utilizatorului a fost dusa la extrem. Unii au vazut cu ochi rai reclamele facute de Samsung legat de lansarea iPhone, insa sa nu uitam cine a inceput primul:
    https://www.youtube.com/watch?v=C5z0Ia5jDt4
    Ce ma deranjeaza la Apple (si celelalte corporatii mari) este ca forteaza utilizatorii sa foloseasca doar serviciile acelor companii (iTunes, AppleStore, sau chiar si pe android necesitatea unui cont pe gmail). Mai ales ca au fost probleme de securitate la conturi sunt legate intre ele: http://www.wired.com/gadgetlab/2012/08/ ... cking/all/
    Oricum, exista cate un telefon pt fiecare, eliminand fanboy Apple sau Android, cred ca sunt destui care inca folosesc telefoane vechi doar din cauza ca smartphone-urile sunt foarte scumpe: http://techland.time.com/2012/07/12/tir ... unk-phone/

9. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Cum sa fure Android din piata Windows 8?

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Citeste invers

11. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    DA . am nevoie cu adevarat dar nu de ultimele terminale la moda S3 sau Iphone5.
    Daca ai nevoie doar de apelat si primit apeluri iti iei 5110 , daca vrei sa intri pe forum cat astepti la semafor iti aifon ..

12. a.andrei

a.andrei New Member

Trophy Points:
    0
    @Marin, Android a furat din piata Windows, toate telefoanele smart inainte de android si iOS foloseau Windows lite. Si e posibil acum ca Windows sa fura din piata Android, Nokia apeland la Windows, desi vazusem niste zvonuri cum Nokia ar vrea sa treaca pe android.
    Insa sunt companii ca HTC, care folosesc Android 2.x si google nu e asa de dornic sa le ofere upgrade la ultima versiune free... asa ca cine stie ce se va intampla in viitor...

13. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Am avut Nokia vechi pana acum cateva luni. Principalul motiv pt care am luat smartphone a fost ca schimbasem jobul si la noul job erau blocate emailul personal, facebook, youtube, skype etc. Eram practic rupt de internet toata ziua. Acum ma intreb cum de-am rezistat atat de mult fara el :)

S3-ul era £500 cand am verificat ultima oara iar iPhone 4S tot pe acolo functie de memorie. Limitarile impuse de iPhone sunt a big turnoff pentru multi. Asta cred ca e adevaratul motiv.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

14. ZyreX

ZyreX New Member

Trophy Points:
    0
    Comparatia iOS cu Android nu cred ca isi are rostul .
    Amandoua fac aceeasi branza, insa fiecare a luat-o pe cai diferite.
    iOS-ul este privat , accesibil numai pentru produsele Apple, iar Android a capturat o gama mai larga de telefoane .
    Insa asta poate avea avantaje si dezavantaje.

Eu sunt genul de persoana care se axeaza mai mult pe securitate.
    Tocmai de aceea am trecut de la Windows la Linux si dupa MAC.

Sa va dau un exemplu:

Exista acel virus, sau mai exact un program platit prin care poti sa vezi unde este persoana respectiva, sa citesti mesaje, sa vezi lista de apeluri, etc. etc.. Practic ai acces la tot telefonul.
    Ehh .. Aici se vede diferenta.
    -Pe iOS NU se poate face chestia asta , DECAT daca telefonul este Jailbroken.
    - In schimb pe Android se poate. Asa ca oricand poti fii victima unui atac.

Asta ar fii dezavatanjul de a fi ceva mic si privat, si dezavantajul de a fi ceva mare si accesibil pentru toata lumea..
    Cu cat e mai mare, cu atat mai multe gauri de securitate.

Stiu ca pe multi dintre voi nu va intereseaza acest lucru, sau poate nu v-ati gandit , insa in domeniul meu de lucru este foarte important.

Cat despre iPhone vs restul telefoanelor. DA , exista alte telefoane mult mai performante la ora actuala, insa eu prefer iPhone-ul .

De ce?
    Pai ...

- E micut , usor , subtire, etc...in comparatie cu alte telefoane .. si DA aici fac mai mult o campratie cu Samsung S3.
    - Avand in vedere ca detin un MAC , mie mult mia usor de utilizat.
    Tot ce fac pe iPhone se stocheaza in iCloud si automat atat MAC-ul cat si iPad-ul preiau noile informatii, si invers . De la MAC la iPHONE, iPad, etc.
    In felul acesta lucrez mult mai usor cu contacte, calendar, reminder-uri.. Pana si aplicatii , muzica .. Odata downloadate in MAC, automat le am si pe telefon.

15. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Să mă bag şi eu în discuţie, nu o să zic că unul este mai bun sau nu.

Părerea mea este următoarea:
    cine are nevoie să fie mai liber în ceea ce priveşte programele instalate, flash, nr de aplicaţii plătite vs gratuite şi nu ştiu ce alte bazaconii, v-a alege android,
    Cine are nevoie de un telefon puţin de fiţe, cu certitudinea că orice instalează pe telefon v-a funcţiona cum trebuie fără nici o problemă, că are bani pt aplicaţii şi mai are produse apple (mac, ipad...), v-a alege un ios.

Personal mă simt ingrădit cu iphone-ul cu toate că am jailbrake pe el. Aşa ajunge ca un adroid dar mult mai slab. Fără jailbrake, nu îl pot folosi.

Androidul mă satisface comolet, am tot ce imi trebuie, nu am dat nici un ban pe aplicaţii, multe dintre ele dunt free pe android şi cu bani pe ios, am flash fără bătăi de cap, gama de aparate este mult mai diversificată şi ai de unde alege iar nivelul de customizare este fantastic, îl poţi face cum vrei tu.
    La iphone să pui o melodie ca şi ton de apel (alta faţă de ce are el în listă), ori dai banul ori trebuie să faci ceva combinaţii din pc/mac.

Ca şi concluzie ( pur personală) iphone-ul este mai mult de fiţe sau oameni care vor să vb la un tel cool ceva de citit pe net şi jocuri iar samsung/htc etc cu android este pt o persoană mai tehnică care are nevoie de libertate să facă ce vrea cu el.

Primul meu smartphone a fost iphone, acum o săptămână am făcut upgrade de la 3G la 3GS pt că am vrut ios 5, telefonul este ok, sun, primesc dar atât, mai departe nu am la ce să-l folosesc.
    În schimb S II-ul ( my precious , cine a văzut stăpânul inelelor) stă toată ziua la încărcat pt că îl volosesc constant, forumuri, depanare pc-uri (software) prin team viewer, gps, jocuri, muzică, poze, filme online.
    Momentan cred că mai toţi producătorii mari de software fac release-uri în primul rând pt android şu după, ios.

O zi bună

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

16. ANUBIS-DAT

ANUBIS-DAT New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed / Consultancy in B&M
    Cu totii uitati ceva.....telefonul este o unealta ce este aleasa in functie de nevoile fiecaruia....ma umfla rasul cand il aud pe cate unul spunand " ce greu este sa setezi o sonerie de apel pentru Iphone " .....si exemplele pot continua......fratilor Iphone nu este telefon de fite.....este business....iar daca voi il vedeti la toti cocalarii pe masa in mall-uri sau cafenele asta nu inseamna ca aia stiu ce potential are acest telefon.....ca dovada ca la soneria de apel il au pe Salam sau Guta.
    Succes in alegerea noului telefon.

Sent from my iPhone using Tapatalk

17. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  18. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @theman73 - aia din EVZ e stire romaneasca - daca materialele te costa 200$, de ce imi vinzi produsul la 400$?
    Stiri pentru "popor"

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai nu costa 400 ci 800 :)

20. a.andrei

a.andrei New Member

Trophy Points:
    0
    @ZyreX nu cred ca motivul securitatii explica decizia ta personala de a trece de la Window la Linux si dupa la Mac. E adevarat ca pana si dezvolatarea de virusi e un business, te intereseaza sa acoperi cat mai mult din piata si de asta sunt mai multi virusi pe Windows, insa crede-ma ca si iOS-ul are destule bube, doar ca sunt mult mai putini utilizatori (un exemplu ca se poate: http://gizmodo.com/5902976/mac-flashbac ... l-infected )
    Cat despre virusi pe telefoane, e ca utilizarea internetului pe PC… daca esti cuminte si il folosesti cu cap nu patesti nimic, daca instalezi tot felul de prostii ai sanse mari sa prinzi ceva. Problema mai mare e atunci cand compania ce a creat device-ul are contracte confidentiale cu providerii de servicii telefonice, iar daca ai fi interesat de "securitatea" informatiilor tale nu ai mai folosi unele din serviciile Apple( un mic exemplu: http://www.h-online.com/security/news/i ... 21553.html - problema a fost detectata doar pe iPhone pe O2).
    Cat despre motivele tale subiective de a folosi iPhone pt ca ai un Mac si folosesti iCloud nu sunt suficiente. Si eu am Mac, nici nu vreau sa folosesc iCloud-ul insa am sincronizate toate informatiile necesare intre gadget-uri, si nu am iPhone, ca sa nu mai zic ca unele aplicatii au probleme de compatibilitate iPhone/iPad/Mac, iCloud fiind cateodata useless.

Share This Page