4.1 C
London
Monday, January 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

intrebarile puse azi la interviu pt NINO

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by vanda1, Apr 23, 2013.

1. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Azi am fost la interviu pentru self-employed. Functionara a fost foarte zambitoare si cand nu i-a convenit cate ceva s-a schimbat la fata. A incercat sa scrie ce vrea si sa raspunda la intrebari in locul nostru.
    Pe scurt, imi aduc aminte urmatoarele intrebari:
    1. Do you have a proof of your social security number from Romania? Which is your social security number?
    I-am aratat din Spania si i-am explicat ca nu esti asigurat in Ro daca nu esti pensionar sau angajat. Nu a fost interesata sa faca copie.
    2. Who do you work with?
    3. If you are ill, who will replace you?
    4. How do you choose who to work for?
    5. Who is responsible if something goes wrong? Am cerut explicatii. Mi s-a dat un exemplu gen "If you spill paint on the carpet and ruin it". Am priceput ca aici dorea sa afle daca am asigurare.
    6. Do you have an accountant?
    7.When did you first arrive to the UK?
    8. Where do you live?
    9. Is this your first address? Where did you live before? Aici trebuia sa spun adresa asa ca a trecut ca nu imi amintesc.
    10. What's your GP's name?
    11. Do you work regularly? Dorea sa stie daca lucrez zilnic pentru aceeasi persoana.

12. Why don't you have an accountant?
    I-am explicat ca am pus anunt si e mai greu de gasit ca nici multi clienti nu am si desigur nu e greu de tinut o evidenta cu intrari si iesiri. A vrut sa noteze ca imi voi cauta contabil. A notat in final ce am vrut pt ca am refuzat sa semnez formularul ca fiind incomplet. I-a picat fata.
    I-am spus ca pot merge le HM Revenues si cere ca un tax consultant sa ma ajute. A zis ca nu stie. Mai tarziu cand a trebuie sa scrie asta i-a revenit memoria si a zis ca un tax adviser ma poate ajuta. O SCARBA!

13. Asigurarea a parut a fi o problema. I-am explicat ca nu pot plati 3 asigurari ca unele slujbe poate nu le fac. A scrie ca nu doresc sa imi cumpar asigurare si ca voi cauta online. A trebuit sa rectifice ce a scris pentru ca nu am fost de acord.

14. Am avut bank statement si council tax bill. Intrebare de baraj " Do you have a tenancy agreement?". Ai crede ca sunt tampiti. Ce-i drept nu l-am luat la mine.

Recomand sa aveti cat mai multe hartii si daca nu vorbiti bine engleza sa va luati traducator care sa va sustina cauza. Sunt dezamagita cat de scarbosi sunt. Am petrecut o ora asteptand sa aduca hartiile inapoi, interviul a durat mai bine de 40 de minute, altii veneau si terminau destul de repede, cred ca am stat dublu.
    15. A facut copii dupa facturi si nu se vede ce scrie. I-am zis si mi s-a spus ca asa au iesit, nu are ce sa le faca. Am intrebat de ce nu au hartie alba ca nu se vede. Mi s-a raspuns ca au voie sa foloseasca doar hartie reciclabila.
    16. Daca aplicatia va fi respinsa, se va trimite o scrisoare tip standard in care va scrie ca nu sunt dovezi suficiente si nu vor oferi informatii lamuritoare. Mi s-a spus verde in fata ca nu pot face publice ce acte si dovezi poti aduce ca atunci toata lumea ar lua NINO.

17. Cine stabileste pretul?
    18. Cum se incheie o lucrare? Doar acord verbal?
    19. A intrebat de unelte pentru desfasurarea activitatii.
    20. A intrebat cum ajung la munca.
    21. Am masina?
    22. Cum imi fac publicitate?
    23.Ce fac in cazul in care ma imbolnavesc?
    24. De unde ati cumparat materialele? I-am raspuns ca scrie pe chitanta. A cerut sa ii arat unde. OARE ORBISE?
    Cam atat imi aduc aminte momentan. Voi reveni cu amanunte daca imi reamintesc ceva. VREAU SA ii fac reclamatie daca nu imi da NINO. E penibil cum te trateaza. Scarba a zis ca e greu de demonstrat ca esti self-employed. Pai cum poti demonstra daca ei nici nu se sinchisesc sa faca niste amarate de copii dupa acte.
    Eu am avut:
    - facturi diverse materiale de constructii
    --bilet de tren ca m-am deplasat
    --factura de la printer
    --pliant si business card
    ---print screen ca am pus anunt pe net ca imi fac publicitate
    --recomandari de la fiecare client
    ---facturi pt munca prestata
    --council tax bill
    ---anunt ca imi caut avocat sau contabil
    ---bank statement
    Se pare ca ar fi ajutat sa am ceva de la GP, tenancy agreement, insurance.

2. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    se va schimba in curand situatia asta. Pe mine ma lasa rece , insa, un lucru. Nu am vazut pe acest forum nici o initiativa de genul. Domnul avocat X(care plateste sa apara pe acest forum) ajuta romani care sunt self-employed pe bune sa-i actionam in judecata pe DWP pentru ca ne refuza ilegal NINO. Stiu foarte foarte multi oameni care chiar muncesc(mai mult sau mai putin self-employed) si carora nu li se acorda NINO. Imi pare rau ca toti vor sa traga pe romani dar nimeni nu are intentii pure sa ajute. Din lipsa de bani si presati de timp... nu ne permitem sa asteptem acte sau sa ne luptam pentru ele... trebuie sa spalam mosi la cur..copii la cur..si sa tocim cestile prin cafenele.. asta e sorta netrebnicului roman...soarta mea... a tuturor... mai putin a celor cu sacii in carutza care vor sa traga si mai mult pe romani.
    NINO nu este un favor... daca desfasori activitatea de SELF-EMPLOYED esti obligat sa platesti taxe iar taxe nu poti platii fara NINO si UTR in cazul SE. Eu cunosc caz concret, prietena mea, care chiar lucreaza pentru un roman, factureaza 1000+ / luna... are facturi, contract de prestari servicii, referintze, anunturi prin ziare, bank statement.... dosar beton si a fost refuzata a doua oara la NINO. Ei nici nu-i trebuie NINO pentru ca jobul este destul de stabil si lucreaza de acasa... dar am hotarat sa-i actionam in judecata... dar prima data trebuie sa epuizezi toate contestatiile la nivel de DWP...cazul ei este fericit pentru ca nu e presata de timp in nici un fel...dar sunt oameni care asteapta NINO ca sa aibe ce pune pe masa...

bafta si ... mai sunt 7 luni..rezistati romani!

3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ciobanas, ia-ne usor. Ce avocat plateste sa apara pe forum?
    Pe cine acuzi ca nu ia initiative si din ce pozitie ai vrea sa ia cineva initiative? Cu noul user esti la a 3-a postare, din care 2 sunt anapoda.

@vanda1 - multumim pentru experienta impartasita.

4. Anonymous

Anonymous Guest

Vanda, ai mare dreptate. S-a spus si in postari precedente ca sunt tot felul de incompetenti care conduc aceste.. Interviuri . Ai facut f bine ca te-ai dus cu lectia invatata si ai putut sa protestezi la prostiile ei. Din pacate, ei au un chestionar al lor de completat, un prim filtru, in care arata daca aunt sau nu convinsi de statutul tau de SE. Deabia ulterior pleaca in scotia.

Mult succes

5. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    @dan

am exagerat poate cu platitul(sorry)...dar ma enerveaza un lucru si nu este vina voastra(a adminilor).. ma enerveaza ca nu suntem organizati!!!
    am putea rezolva mult mai multe lucruri... sunt oameni care nici dupa instructiuni clare nu sunt in stare sa completeze un BR1. Cand vorbesc eu cu mine:)) cateodata realizez ca sunt mult prea acid uneori.. si ma gandesc cat de umili suntem noi, romanii... repet.. UMILI, nnou umiliti... si nu stiu..cred ca mai bine ne-ar sta uniti decat dezbinati.. in moldoveni, ardeleni, tzagani, bucuresteni.. olteni etc...
    Stiu ca dupa 1 ianuarie discutiile astea vor inceta..

multa bafta!

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Asa ar trebui si sper si eu sa inceteze discutiile de la anul.

Dar pana atunci, zic eu sa incurajam pe cei care au experiente recente pe la diverse birouri sa spuna ce probleme au intampinat. Stii cum e, degeaba am fost eu la ceva City Council si am rezolvat o problema acum 2 ani, ca acum poate nu mai e valabil.
    De aceea consider valoroase informatiile la zi.

Cat despre faptul ca romanii sunt umili - nu asa ne-a invatat regimul comunist si apoi BOR? Orice am face trebuie sa tacem din gura si sa intoarcem celalt obraz? Vrei sa schimbi atitudinea? Ateule! :)

7. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    @dan

pentru mine romanii si Romania reprezinta un paradox. In primul rand romanii au sansa o data la 4 ani sa schimbe ceva dar 67% din populatia voteaza tot USL-ul(FSN , PDSR, PCR) dupa 24 de ani de furaciuni. Isi vand votul pe un mic si 3 sarmale nerealizand ca defapt vand ieftin viitorul nepotilor lor. In al 2-lea rand, in mediu in care lucrez sunt 99% englezi si vreau sa-ti zic ca sunt mult mai slabi pregatiti decat strainii, ma refer la indieni, romani si rusi. Eu consider ca englezii trebuie sa se teama serios ca dupa 1 ianuarie 2014 vor veni in Anglia romani care le vor ocupa lejer posturile manageriale pentru ca romanii sunt mult mai bine pregatiti decat englezii. Ma refer la romanii educati nu la cei care au venit pana acum in Anglia(prea putini din cei care au venit in Anglia pana acum sa se umileasca cu acte, etc, sunt romani de genul la care ma refer). Hotilor nu le trebuie blue card sa fure in Anglia. Eu nu am inteles de ce au facut atata tam-tam cu ridicarea restrictiilor.
    Vreasu sa ma specific ceva... am trait in Canada si SUA vreo 5 ani si vreau sa va zic ca aici rasismul este de 5 ori mai accentuat decat in america.
    Englezii, in special, ii discrimineaza pe alti BRITISHii care nu sunt englezi(scotieni, welsh etc).
    Multa bafta!

8. Anonymous

Anonymous Guest

Pe mine ma ingrijoreaza motivatia votului. Apoi procentul.
    E ingrozitor sa vezi cum sunt votati corupti condamnati sau chiar inchisi la momentul votului. Promisiuni evident nerealizabile.
    Asta ma face sa ma intreb cat de mult isi doresc romanii sa iasa din situatia in care sunt.
    In seara asta in tren se citeste presa. Evening standard ... Ma simt ca dracu.
    Se opresc la cele 2 pagini rezervate turismului romanesc, isi schimba unnpic mimica fetei spre scarba si dau pagina mai departe ....

Cateva pagini mai incolo ofertele altora de turism ... Ce frunza?,ce brand de tara?

Mai avem mult ......

9. a.andrei

a.andrei New Member

Trophy Points:
    0
    @ciobanul, englezii nu se tem de numarul ridicat de romani/bulgari care vor veni, ei folosesc acest motiv ca propaganda sa poata negocia unele avantaje cu zona Euro.
    romanii nu vor ajunge asa usor in pozitii manageriale, nu e chiar asa de usor iar de obicei pozitia de manager chiar necesita o minima experienta in UK...
    ai dreptate de hoti, dar aici e si vina noastra, fiecare padure vine si cu uscaturi... si nici nu stim sa ne aparam valorile
    cat despre englezi, sa stii ca nu sunt extrem de rasisti, au un simt al umorului fin (mai ales cand vine vorba de scotieni, irlandezi, scouse) cum si noi ne "mandrim" cu moldovenii/oltenii/ardelenii... aici ne asemanam... americanii mie mi s-au parut mai rasisti, dar e irelevant, conteaza si despre ce zona din america e vorba, ca e destul de mare... poate englezii au un pic un avantaj pt ca avand asa de multe colonii care le-au supt au cateva generatii care au fost invatate sa accepte imigrantii

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu consider ca englezii trebuie sa se teama serios ca dupa 1 ianuarie 2014 vor veni in Anglia romani care le vor ocupa lejer posturile manageriale pentru ca romanii sunt mult mai bine pregatiti decat englezii. Ma refer la romanii educati nu la cei care au venit pana acum in Anglia(prea putini din cei care au venit in Anglia pana acum sa se umileasca cu acte,

Domnu' ciobanudeorasbecaliceatapitigoideexemplu,
    matale, daca citesti peste doua zile asa ceva, scris de mine, de exemplu, ce parere iti faci?
    Mai da un preview ceva cand te lansezi in scrieri mai lungi, nu de alta, dar unii se pot simti ofensati!

11. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    @Ciobanuldinoras,@John_Nutt
    Pe mine ceea ce ma ingrijoreaza e partizanatul ORB pentru PDL ori pentru USL.
    In tara de unde vin,impresia generala e ca o ducem prost si din cauza ca votul s-a risipit prin niste oameni din diaspora care habar nu au ce se intampla in mod real in Romania.Sunt oameni care cred ca ati trimis in saracie lucie pe parintii si fratii vostri prin stampila de la ultimele prezidentiale.
    Nu exista stanga si nu exista dreapta veritabila,in acest moment in tara pe care ati parasit-o.
    Dar exista un popor impartit oarecum in jumate.
    In fiecare jumatate votanta exista oameni de valoare,exista si infractori "puscariabili",argumente unii contra celorlalti in proportii egale.
    Ma contrazice careva?

P.S.multumesc din suflet lui Dan ca nu mi-a sters userul..asa cum cerusem intr-un moment nefericit..
    P.S.2 faptul ca imi caut un rost in UK nu se datoreaza "comunistilor" ci a celorlalti care conduc patria si datorita votului meu de multi ani incoace..democrati..liberali..vax.

12. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Mai e cineva care mai crede in politicienii romani? Indiferent de culoare, oricum se plimba de la un partid la altul in functie de interesele personale...

13. Anonymous

Anonymous Guest

Cu politicienii e clar de mult timp, dar ..cum poti sa votezi tu pe unu dovedit clar infractor? indiferent de partidul de unde e. Asta a devenit moda acasa, puscariasii care au nenorocit tara ( care au fost prinsi mai corect spus) sunt tratati ca martiri . Cum te astepti sa fii vazut la extern ?

14. a.andrei

a.andrei New Member

Trophy Points:
    0
    @raddoo, @gellu nu prea are treaba topicul cu politica, iar politicienii sunt la fel peste tot... romanii au probleme mai mari, nu politica... insa putem sa cautam alibi...

15. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    @dromadere

raspunsul este foarte simplu. Daca tu ai scrie asa eu ti-as da dreptate, pentru ca asta este adevarul. Poate cineva sa ma contrazica cand afirm ca cel putin 8 din 10 romani aflati in acest moment in Anglia nu sunt varza? Doar o persoana de acelasi nivel cu cele pe care le mentionez eu nu-si da seama de diferente. Ma rog, nu doresc sa intru in polemici pe tema asta pentru ca nu are rost.

16. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Poate sunt "varza" din pct tau de vedere.

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Eu cred ca cei ca tine cunoc doar realitatea tabloidelor britanice.
    8/10?
    De unde asta?
    Din contra, eu cred ca cei mai multi dintre romanii adaptati aici in UK, sunt super OK, ca sa zic asa.
    Sorry, vorbesti despre lucruri pe care nu le cunosti , doar le banuiesti,si, nu ai dreptate.

18. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa revin ,oarecum,on-topic,
    niste politicieni romani destepti ar fi putut de exemplu sa traga de sfori astfel incat guvernul britanic sa renunte la restrictii incepand sa spunem cu 1iunie 2013.
    Ca,pana la urma,practic tot dracul ala e pentru ei.
    Politic,guvernamental,cred ca o mutare surpriza de genul asta ar aduce numai beneficii..
    Ar ridica presiunea de pe 1 ianuarie cel fatidic,si cu un pic de propaganda ar putea sa aduca si niste voturi...
    alo,e careva pe receptie la palatul Victoria??
    hai cu lobby-ul ala odata! -nas-

19. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Daca sunt oameni care chiar cred asta inseamna ca manipularea si-a facut de cap din nou cu neuronii unora. Voturile romanilor din afara au fost cateva sute de mii maxim. Pana la 5 milioane sau cate au fost necesare pt a fi ales Base, au fost voturi din Romania. Sau alea nu conteaza ca deh, trebuie gasit tapul ispasitor in afara tarii, ca intotdeauna?

20. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Va mut la politica, sau continuati sa vorbiti despre NINO ca si pana acum? :)))

Share This Page