7.1 C
London
Wednesday, January 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Întrebări legate de Asistenţa Socială în U.K.

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by sunsray, Jan 3, 2015.

1. sunsray

sunsray New Member

Trophy Points:
    0
    Bună ziua! Mă numesc Mihai, am 28 de ani, sunt din Bucureşti, România, şi doresc să îmi caut un loc de muncă în domeniul Servicii Sociale (şi nu numai) în Scoţia, sau în oricare altă ţară din U.K.
    Având în vedere că începutul este aproape întotdeauna un pic mai greu, Doresc să vă întreb despre existenţa unor servicii oferite de Sistemul de Asistenţă Socială, în calitate de emigrant aflat în căutarea unui loc de muncă.? ( Adică, de exemplu sprijin pentru un anumit timp (câteva luni, ani?) cu o subvenţie pentru chirie, sau altceva de acest gen?)
    Eu sunt şi persoană cu handicap,(nu am un picior) însă sunt autonom, mă descurc la fel ca o persoană normală, aproape că nici nu se observă. De aceea, în calitate de acest tip particular, de persoană (cu dizabilităţi) pot beneficia de anumite facilităţi , subvenţii? De exemplu, aici, aşa cum este bine ştiut, acest gen de persoane au transport gratuit în comun, cu metroul şi trenul. Scutire pe impozitul pe venit, etc.
    De asemenea, dacă nu deţineţi informaţii despre acest subiect, aţi putea să îmi oferiţi adresa (web( a unei instituţii abilitate în acest domeniu, de unde să solicit informaţiile de care sunt interesat, şi pe care le+am prezentat mai sus.

Vă mulţumesc anticipat.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

Share This Page