4.2 C
London
Monday, January 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

intrebare pt cei fara drept de munca

Discussion in 'SEZATOARE' started by anyrolf, Jul 7, 2012.

1. anyrolf

anyrolf New Member

Trophy Points:
    0
    Am o intrebare pt cei care au muncit la ,,negru,,
    E ok sa muncesti pt 30 de lire pe zi sau e bataie de joc? -nu-stiu-

2. anyrolf

anyrolf New Member

Trophy Points:
    0
    Am o intrebare pt cei care au muncit la ,,negru,,
    E ok sa muncesti pt 30 de lire pe zi sau e bataie de joc? -nu-stiu-

3. Anonymous

Anonymous Guest

Salut,
    In primul rand e riscant sa muncesti la negru,ti se poate intampla orice si nu ai asigurare medicala si daca esti prins amenda e mare daca risti munca la negru pt £30.
    Asta e supravietuire.Daca iei £30 pe zi asta inseamna ca faci cam £900 pe luna netaxabil cash in mana.Asta e cam minim pe economie aici daca muncesti 37 ore pe saptamana legal.

PS: parerea mea e ca nu se merita dar daca nu ai incotr-o......
    Acum partea a 2-a e ca daca esti prins mai pui o bila neagra la sacul fara fund al Romanilor in UK si astia o sa inrautateasca si asa drumul catre obtinerea actelor.
    Daca esti prins la negru si vrei sa aplici de acte nu ai sa le mai vezi.

4. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu ai alt job este ok, daca nu mai ai bani este ok, teoretic este bataie de joc dar depinde in ce situatie esti tu.

5. andromeda12

andromeda12 New Member

Trophy Points:
    0
    Prietene, eu muncesc acum la negru, sunt de 3 luni aici si abia de 3 saptamani am prins ceva in renovari. Nu te lua dupa toti astia de pe aici, cu state vechi in Anglia, nu e dracul chiar atat de negru! Le este usor sa zica ca ,,e ilegal sa muncesti la negru'' cand ei au blue-cardul si au multe oportunitati si au uitat cum au inceput! Am urmat si eu procedura standard venind aici, am inceput cu schimbare permis, aplicare nino fara succes, card CSCS si bine ca m-am reorientat ca doar cheltuiam bani fara sa vina nimic inapoi! Cand trebuie sa gasesti rapid chirie, cand nevasta suna sa-i trimiti niste bani si nu mai ai decat cateva sute treaba se impute si mai bine iei job la negru decat sa-ti faci praf moralul! Am muncit in Spania 6 ani la negru in constructii, desi primisem pemisul de munca am preferat tot la negru ca ieseam mai bine decat la patron! Da, as vrea ca aici sa fiu legal, dar daca astia iti pun bete in roate, ce faci? foamea sau te intorci acasa?! 30 la zi e putin, depinde ce faci, cum se poarta cu tine si cate ore bagi. Eu iau 60 la 8 ore, deci cam 8 lire ora, lucrul este lejer, in ritmul meu, patronul ok, deci multumitor pentru inceput! O zi pun faianta, alta tavan fals, alta zugravesc, deci am variatiune pe aceeasi tema. Stii ce-i curios? Ajutorul meu este labourer tot roman, cu acte, de 4 ani pe aici si prefera la jobul asta tot la negru, mai avem pana la final de august de lucru. Oare de ce? ca ia mai putin ca mine, doar 50 (fara taxe)???? Deci asta e Anglia, un bull-shit, iti pun o groaza de bete in roate ca sa fii legal, unii nu dorm noaptea doar sa fie in ,,legalitate'' iar cand intr-un final ajungi sa platesti taxe te trezesti ca vei castiga mai putin decat inainte!! Da, ai asigurare medicala, alte drepturi, lucru bun, dar costul pana la ele, oare merita? Am un prieten de mai bine de un an, are nino, curs de IT, terminat recent, yellow card, nu a lucrat o zi pana acum, l-a tinut sora lui, acum se da de ceasul mortii sa gaseasca macar job in restaurant, pe cand prietena lui, venita de cateva zile deja lucreaza cleaner la negru!!! Da, poti fi prins, poti avea un accident, tu sau altul si pici si tu in oala, dar in viata fara risc nu faci nimic! Acelasi risc il ai si cand mergi la lucru sau cand treci strada! Deci daca ai unde lucra ceva si tu crezi ca faci fata, accepta daca nu ai de ales!!

6. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Din cate stiu, comunitatea a incurajat mereu munca legala.
    Diferenta majora intre a munci legal si a munci "fara acte" este atunci cand apare o problema. Cand apare problema, daca muncesti legal esti acoperit, asigurat, in cazul unui accident are cineva grija de tine, in cazul unui control nu risti nimic tc.

Cand muncesti ilegal in schimb, risti o gramada de lucruri. De la amenzi usturatoare, trimisul acasa cu primul avion, pana la faptul ca in cazul unui accident.. te iei singur de mana si te duci unde stii.

In plus, angajatorul care te vrea "fara acte" nu te vrea pentru ca ii pasa de tine, ci pentru ca e un mic mafiot. Asa cum se poarta cu statul, fentandu-l, asa se va purta si cu tine daca are ocazia.

Ce ne povesteste andromeda sunt de fapt niste exceptii, si stii foarte bine ca nu iti poti trai viata bazat pe exceptii, aia se intampla numai in filmele americane.

30 de lire pe zi sunt buni in cazul in care nu ai optiuni, dar e mult mai important ca in timpul pe care ti-l petreci facand asta sa faci tot ce iti sta in putere pentru a intra in legalitate. Daca nu reusesti, nu continua prea mult cu treaba asta "fara acte", pentru ca riscul este mult prea mare si nu merita (parerea mea).

7. Anonymous

Anonymous Guest

Pai de ce credeti ca se pun bete in roate sa faci acte? Ei vor sa inaspreasca conditiile obtinerii dreptuilui de munca ca sa inlature rata somajului.Asa am face si noi acasa daca Romania mai era o tara bogata si veneau altii la noi sa munceasca.
    Ex: Cum te uitai tu la copilul tau daca erai in Romania si venau alti straini si lucrau.Copilul tau a terminat contabilitate si sta acasa ca nu gaseste de munca altii o fac mai ieftin venit de afara?( Nu ti-ar conveni si ai inaspri conditiile de obtinere a permisului de munca).

Tu "andromeda12" spui ca astia cu "blue cardurile nu mai stiu de unde au plecat". Daca asi sta o zi sa-ti povestesc prin cate am trecut si eu eram aici si familia cu copii acasa la fel cerand bani, ca na ca acasa nevoile sunt mari nu cred ca ma vei crede.Dar vad ca ma judeci si zici ca am uitat de unde am plecat.Tu nu stii cati Romani de-ai nostri m-au turnat cand munceam la negru dar noroc ca nu ma prins nimeni si am intrat in legalitate.

Permisul de munca Blue cardurile alea cum zic unii sunt niste drepturi ale tuturor Romanilor pe care ei le pot obtine respectand cerintele statului UE oricare ar fi el.
    Stiu prieteni din Spania care munceau cu acte si greu le-au obtinut(Si eu am muncit acolo la negru 2 ani sofer de TIR si am realizat ca in 2 ani nu am facut nimic decat ceva bani).Au venit si altii au inceput munca la negru,le-a mers da asa e dar in final ce au facut? Au stricat toata piata muncii.

Daca esti prins tu ce cezi ca fac astia cand am zis ca mai pui o bila neagra in sacul fara fund al Romanilor in UK? (Vor inaspri conditiile de obtinere a actelor care precum tu vezi acum este greu).
    Asa suntem noi nu ne pasa sa intram pe calea legala cand cineva ne arunca un ban aproape de minimul pe economie.Dar pe calea legala ai si drepturi nu vei mai sta cu capul in jos.
    Sper sa reusesti si sa fii bine si nu mai zi ca cei cu drept de munca au uitat de unde am plecat.Daca iti spunem caile legale si asta facem pe acest forum tot nu le urmeaza nimeni.E drum lung, costisitor si cum acasa sunt probleme nimeni nu are rabdare.Usor sa judeci. ( Am incercat sa ajut pe cineva si cand sa vazut cu acte sa dus si a facut plangere la locul de munca unde lucram si unde l-am bagat si m-au dat afara- am stat 3 luni fara job cu copil mic si nevasta aici numai eu stiu cum a fost si unde am muncit legal trei ani.)
    Nota pt mine: Na, mai ajuta pe cineva.

"Se da dreptul de munca daca indeplinim niste conditii care sunt si asa mult discutate pe forum.Multi vrem o data ce venim sa le si indeplinim si suntem atat de nerabdatori incat uram pe cei care le-au indeplinit, unde a fost greu si pentru ei la timpul lor."

Doresc la toti sa reuseasca nu am nimic cu nimeni.(Desi altii au avut cu mine).
    Te bucuri ca muncesti si castigi mai mult cu cateva lire decat unul legal.Dar si cand esti prins atunci poate realizezi ce ai facut.(Inseamna ca nu ai nevoie de sfaturile noastre, stii deja prea multe si chiar daca incerc sa zic ceva incerci sa ma contrazici ca tu stii mai bine venit de cateva luni).
    A fost doar parerea mea.

8. ANUBIS-DAT

ANUBIS-DAT New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed / Consultancy in B&M
    He he, stiu persoane care muncesc legal si castiga mai putin de 30 GBP pe zi asa ca GO FOR IT si dupa aceea vezi tu ce mai faci, potoleste-ti foamea, umple matu' si cand esti relaxat gandeste-te la solutii alternative, pana atunci lupta pentru supravietuire.

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. anyrolf

anyrolf New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor pt raspunsuri,observ ca majoritatea au presupus ca sunt barbat si ca muncesc in constructii -nu-ma-uit-
    Sunt femeie si muncesc intr un restaurant nu e o munca f grea, nu se compara cu cei ce muncesc in constructii,plus el ma plateste la zi nu conteaza cate ore stau la munca(nu stau mai mult de 8 ore)Deci e destul de acceptabil pt inceput,si cum multi si au dat seama e greu cand esti aici si nu ai nici o sursa de venit si nici un ajutor plus o familie acasa in romania

10. Anonymous

Anonymous Guest

Cu placere.
    Incearca sa intri legal si vei castiga si mai mult.Daca ii place ca esti muncitoare te ajuta si cu actele.
    Gandestete ca daca nu mai ai acest servici ce il ai acum, pune raul in fata ce faci? Speri ca mai gasesti vreun angajator care mai merge la negru.Se cam stramtoreaza treaba asta.
    Succes.

11. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0
    Inainte sa imi iasa actele ,acum 2 ani, am muncit pe 10 lire pe zi in constructii. Am inghitit pentru ca aveam o motivatie. Dupa ce mi-au iesit actele s-a schimbat totul, in bine, bineinteles.

Share This Page