6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrebare pt cei cu ILR sau pt cunoscatori

Discussion in 'ARHIVA' started by feliteodor, Sep 27, 2007.

1. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Cei care cunosc problema ILR-ului, rog daca binevoieste careva sa ma indrume si pe mine
    cu cateva informatii:
    1.cand aplici pt ILR, cei 5 ani trebuiesc dovediti (in cazul in care ai fost
    employed) cu contractul de munca sau scrisoare de la employer? sau e bun oricare din acestea doua?
    2.perioada petrecuta aici si lucrata legal in uk de dinainte de aderarea Rom la UE se calculeaza la
    acei ani necesari pt aplicarea pt ILR?

Multumesc mult si astept orice raspuns din partea voastra.

Sa auzim numai de bine! -wave-

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Cei 5 ani se calculeaza incepand cu data de pe prima viza din pasaport sau data la care ai intrat in UK dupa obtinerea acelei vize si se dovedesc cu vizele de pe pasaport. Desigur insa ai nevoie de toate documentele pe care le cer ei in formular.
    Si daca ai fost legal in UK inainte de aderare, sigur ca timpul petrecut se adauga la cei 5 ani.
    Ce fel de viza ai avut si cand ai primit-o? ma refer la prima. Si ce ai obtinut dupa prima?

3. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    hai sa fim putin mai clari. anii petrecuti inainte de aderare trebuie sa fi fost intr- categorie care te conduce la ILR- ECAA, work permit, casatorie. daca de exemplu ai fost student atunci anii respectivi nu ii poti calcula pt ILR. motanik cred ca tu te referi mai mult la noi cei sub ECAA.

daca ai venit dupa 1 ianuarie va trebui sa aplici nu pt ILR ci pt permanent residence. asta de abia in 2012 si va trebui sa dovedesti unul dintre aceste activitati: student, self-employed, self-sufficient pt toti cei 5 ani

e buna intrebarea pt ca ma pregatesc sa depun un formal complaint la comisia europeana cu privire la interpretarea legii europene in sistemul legal de aici. normal ar fi ca indiferent ce ai facut daca ai 5 ani aici sa iti recunoasca dreptul de resedinta permanenta in uk. dar nu vor. mi-au scris negru pe alb. o sa mai dureze multi ani ca sa isi schimbe ei interpretarea si pana atunci o sa fim englezi cu drepturi depline.

4. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    motanik, eu am venit in uk in mai 2006, cu viza de au-pair pe 1 an.in iunie anul acesta am primit de la Home Office Blue Cardul, pe care il am si acum. perioada de anul trecut si pana acum o am dovedita ca munca legala si prin contractul semnat intre mine si fam engleza si agentia de au-pairi. ce zici, s-ar pune oare perioada din 2006 pe care, evident, am desfasurat-o ca si employee, la anii ceruti pt ILR?conteaza oare ca am fost au-pair? eu as zice ca nu ar avea logica sa nu ia in considerare doar pt ca am fost au-pair(cu toate ca nu am platit nici un fel de taxe statului englez), dar am muncit legal si cu contract...altfel....nu cred ca ar fi fost acceptati si au-pairii pt a primi Blue Cardul...nu stiu ce sa zic...e o problema mai delicata, zic eu, cu cei care au si perioada lucrata in uk ca au-pair...
    Mersi oricum de raspuns. pana la urma va lumina cineva si problema asta, zic eu....

Sa auzim numai de bine! -wave-

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Aham. Nu sunt sigura dar tind sa cred ca tu vei lua rezidenta in baza legilor europene, a blue cardului.
    Alte pareri exista?

Razvan, ai dreptate, ma gandeam la self employed si dependenti, plus work permits.

6. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Adica? perioada din 2006 nu se va mai pune la anii pt ILR? deci practic, perioada va fi inceputa doar de cand am Blue Cardul? scuze daca cer explicatii, dar sunt putin nelamurit cum functioneaza chestiile astea...mersi mult, motanik pt rasp tau!

7. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Avand in vedere ca vizele pt aupair se dadeau pe un an sau maxim 2, nu cred ca te incadrezi pt ILR. O sa poti aplica pt rezidenta in 2012, asta e parerea mea.
    Cum insa mai e f mult timp pana atunci si legile se mai pot schimba, ai rabdare si mai aproape atunci te interesezi direct la HO daca sa aplici in 2011 avand un an petrecut legal inainte de aderare sau in 2012 conform cu data obtinerii blue cardului.

8. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de raspuns! e adevarat ca mai sunt ani buni pana atunci...cum spuneai si tu...poate se mai schimba si legile...sper ca in bine... :)
    Pana atunci, sanatosi sa fim...le-om face si pe restul la timpul lor... -wave-

9. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    s-ar putea sa se fi discutat asta deja (nu am citit totul), sa nu uitati ca pentru ILR aveti nevoie de testul "Life in the Uk" care presupune 24 de intrebari cu raspunsuri multiple. fara testul luat, nu se poate aplica la ILR daca esti roman sau bulgar.
    mersi

Share This Page