17.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

intrebare legata de job???

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by yoyomi, Sep 22, 2012.

1. yoyomi

yoyomi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna sunt noua pe forum si am niste intrebari pt cei ce stiu sa imi raspunda
    O sa plec impreuna cu iubitul meu in UK mai exact in Birmingham la sfarsitul lui octombrie, printr-o agentie din bucuresti, ne ia destui de multi bani in fine aia e macar sa fie exact cum zic ei, adica ca in 10 zile ne gaseste job, ne inscrie la cursuri nvq ne luam yellow cardul si sa aplicam pt blu card dupa 1 an si ne ofera joburi in -Health& Social Care si Hospitality & Catering si ne-au dat niste exemple de joburi cum ar fi Bartender Bar Staff Bell Attendant Bellhop Bellman Bellperson Busser Dishwasher Driver Food Runner Food Server Host Hostess Room Attendant Server Valet Parking Attendant Waiter Waitress Wait Staffsi as vrea sa stiu care domeniu e mai ok pt noi care nu avem experienta deloc si nu prea am muncit decat la birou eu ca operator calculator si caserita si el tehnician retele de tv si internet, ce job este mai usor din punct de vedere fizic. si cine stie cum e sa fi angajat ca social care, trebuie sa ii speli la fund cu e prin italia si spania???
    si inca ceva ne ajung 400 - 500 de lire de perosana pana luam primul salariu???
    astept raspunsuri de la voi multumesc mult.

2. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0
    draga mea "sa speli la fund" e un procedeu folosit in toata lumea si pana la urma e o regula de bun simt,pentru ca la urma urmei si c... trebuie spalat saracu'

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai se pare ca nu ai inteles intrebarea,

cu egzperenta de "birou" , si casierita, cum sa murdareasca manusitzele in "social care" cum fac aia prin Italia si Spania...ptiu, nu am mai fi pomenit... -ras4-
    De asta se ingrasa unii, va iau banii aiurea, nu ati sta juma de zi pe forum sa aflati ce si cum, dati banii la alti imbuibati sa va gaseasca voua locuri de munca "usoare" , si frumos mirositoare,
    iar dupa doua luni, intorsi in tara, cu coada intre picioare, fara "blu",
    dati vina pe romanii care nu au vrut sa va ajute! -ras4-

4. guvida

guvida New Member

Trophy Points:
    0
    joburile despre care spui tu necesita un nivel mediu de efort fizic. Vei fi in picioare cam toata ziua. la inceput probabil veti fi super obositi dar te obijnuiesti cu timpul.
    Cat despre joburi n health and social care trebuie sa fiti pregatiti sa faceti de toate.Nu e nimic dezgustator in asta.

Sper ca sunteti realisti si stiti ca vezi lucra pe salariul minim.

5. yoyomi

yoyomi New Member

Trophy Points:
    0
    lluana, dromaderu pt cei doi puteati sa raspundeti daca stiati despre ce e vorba nu sa vorbiti aiureli dar asa este rasa raman ii place sa comenteze pe langa subiect, am si specificat sa raspunda cine stie
    multumesc guvida pt raspuns da stiu ca e salariu minim 6, 08 lire pe ora
    astept in continuare raspunsuri de la cei care stiu despre ce e vorba sau care au prestat aceste joburi

6. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Asteptati-va, fireste, la ce e mai rau.
    Daca va asteptati la joburi frumoase si bine platite, o sa fiti dezamagiti.
    In schimb daca sunteti pregatiti pentru ce e mai rau, e posibil sa aveti surprize placute.

Din cate stiu, joburile astea pe care le pot lua romanii "din prima" nu sunt cele mai relaxante, pentru ca daca erau asa de bune erau ocupate deja de britanici, polonezi, indienti sau de alti romani care sunt deja in UK.

7. yoyomi

yoyomi New Member

Trophy Points:
    0
    ei ne-au zis ca putem sa ne ducem si noi la interviuri si sa ne gasim de munca in afara de ce ne ofera ei
    inseamna ca e posibil sa imi gasesc si in alt domeniu
    acum pana nu o sa ajungem acolo sa vedem despere ce e vorba nu o sa stim ca oameni din romania care mncesc acolo de obicei zic ca totul e ok ca sa nu se faca de ras ca le e rusine cu ce fac, eu intreb de faza cu spalatul sa stiu la ce sa ma astept

8. irina1

irina1 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,

din ce ai scris tu veniti la sfarsitul lui octombrie iar agentia v-a promis ca in 10 zile sa aveti cardul..nu stiu daca stii ca programarile la croydon pt carduri au ajuns deja la inceputul lunii noiembrie...asa ca aveti grija cu aceasta agentie...cat despre job-uri eu una nu mi-as face griji, important e sa iasa banul.

9. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0
    @yoyomi
    n-am facut altceva decat sa-ti raspund la o intrebare ,parerea mea,aroganta
    daca am gresit....iertare

10. yoyomi

yoyomi New Member

Trophy Points:
    0
    nu ca ne da cardul in 10 zile ca ne vom gasi in 10 zile de munca ne programeaza la yellow si au zis ca ne iese in 2 - 7 luni dar noi pana atunci muncim
    si legat de joburi cine munceste in unul din cele enumerate mai sus si poate sa imi dea si mie niste detalii ce face mai exact astept raspunsuri
    multumesc.

11. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Si nu ai intrebat persoana de la agentia respectiva , cum va gaseste de munca in 10 zile fara ca voi sa aveti Yellow Cardul ?
    Acest lucru ar trebui sa te intereseze in primul rand . Daca nu sunt indiscret poti sa imi spui si mie cat platiti la agentia respectiva ?
    Cat despre domeniul social care, nu este usor , nici nu are cum, dar depinde de persoana cu ce este obisnuita si peste ce este dispusa sa treaca pentru a putea munci in ANGLIA .

12. yoyomi

yoyomi New Member

Trophy Points:
    0
    pai ajungi in uk fiid programata la yellow din tara te duci la interviu si in timpul asta pana vine cardu te angajezi si te inscri la cursuri nvq

13. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Tu nu intelegi ca nu ai voie sa lucrezi legal, pana cand nu ai eliberat yellow cardul ????
    Parerea mea este ca e teapa din partea firmei, daca ei asa ti-au spus ca poti lucra inainte sa ai cardul eliberat, acuma fa tu ce vrei ... sunt banii tai in joc, riscul tau .

14. andreiforest69

andreiforest69 New Member

Trophy Points:
    0
    asistent de prin italia

Salutare...ma numesc Andrei si am si eu cateva intrebari...lucrez k nurse de vreo 7 ani de zile ...vreo 3 pe aici prin Italia...de curand am trimis o intrebare la NMC pt un job k nurse in anglia...vroiam sa stiu daca actele de aici din italia echivaleaza cumva cu cele din anglia (recunoastere etc etc) daca nu cu siguranta trebuie sa ma apuc sami legalizez tot de la capat..avand in vedere ca in italia am venit cu o agentie de munk...vroiam sa stiu daca in cazul in care vin eu cu toate actele si pin number tot direct in anglia legalizat tradus si ma prezint direct la o agentie de recrutare care ar fi sansele de angajare...de regula care este timpul de asteptare si cat conteaza experienta in domeniu pentru angajator??e nevoie de testul de echivalare a limbii engleze(cambridge yelts etc etc??)..asta in cazul in care cunosc limba engleza la nivel mediu..va multumesc

15. andromeda12

andromeda12 New Member

Trophy Points:
    0
    @yoyo - cu banii care ii dai la firma aia fantoma si cu ce va trebuie pt trai, daca sunteti doi (deci cu vreo 5000 lire), eu, daca aveam banii astia nu-mi trebuia Anglia. Asta fiindca nu veti face aici banii astia in mai putin de un an de zile (pus deoparte). Si nu aveti garantia ca veti lucra. Ca nu e ca la noi, ai prins ceva si stii ca macar cateva luni te-ai scos. Nuu! Aici, ca self, daca ai bafta sa prinzi de lucru, acel lucru poate fi 2 ore, sau 2 zile, mai rar 2 saptamani! Deci stai cu morcovul in fund cam tot timpul. Nu mai zic ca fara nino (uneori si cu el), gasesti de lucru doar la 40-50 lire pe zi, din care jumate se duce pe chirie, transport si hrana! Deci, cheltuiala ti-i asigurata, castigul...nici poveste! Ar trebui sa le multumesti celor care iti dau sfaturi pe aici , ca iti deschide ochii! Eu stiam ca e greu, aveam experienta strainatatii si stiu 2 meserii, dar nu stiam CA POATE FI CHIAR ASA DE GREU !! Dupa 6 luni de Londra, dupa multiple experiente negative de munca in renovari la negru cu romani (ca englezii nici nu s-au uitat la mine), dupa 2 refuzuri la nino ca self, dupa o groaza de bani cheltuiti, desi am muncit 70% din timp, nu am inca banii pe care ii aveam cand am venit! Mai astept doar sa mai recuperez ceva din ei, daca voi mai gasi de munca, si PLEC ! Sa traiesc de azi pe maine pot si acasa, nu-i nevoie sa fiu aici, macar acolo nu simt discriminarea (cu exceptia politicienilor) si am familia alaturi ! Eu m-am saturat! Nu mai am entuziasm si nici rabdare! Las Anglia ...urmasilor urmasilor mei romani! Voi incerca sa lupt acolo pentru o viata mai buna, aici oricum nu-ti da nimeni nici o sansa! -nuuu-

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: asistent de prin italia

Salut ,
    pai cred ca tre sa incepi sa citesti nitel pe forum, faptul ca tu esti inregistrat ca asistent in Italia nu are absolut NICI o relevanta in UK,
    aici trebuie sa te inregistrezi la NMC, cei, daca tot amintim, carora le-ai trimis tu o intrebare pt un job???? -ras4-

NMC-ul nu ofera job-uri, ci este echivalentul OAMR din Ro.
    Din fericire (pentru tine) in oricare caz, nu va trebui sa folosesti prea mult limba romana, asa ca, do not worry about that!

17. andreiforest69

andreiforest69 New Member

Trophy Points:
    0
    ok am inteles ca actele din italia nu au nici o treaba..deja incep sa imi pregatesc dosarul pt NMC ..vroiam sa stiu in cazul in care cei de la NMC imi dau un raspuns pozitiv...intre timp achit taxa respectiva ..si vin in anglia si imi gasesc kirie(daca se poate pe cont propriu neavand un contract de munca in prealabil???) iar apoi aplic pt un job k nurse..care ar fi sansele ???si cam cat dureaza??si cat de serioase sunt ag de munca de acolo??thanks

18. mira1

mira1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Nu stiu daca postez adecvat, imi cer scuze daca gresesc topicul.As dori sa aflu daca printre voi, cei care sunteti in Anglia se afla cineva care lucreaza in domeniul financiar cu diploma postuniversitara luata in UK.Situatia mea e urmatoarea:am o diploma gen master scurt , numita management financiar luata in tara, eliberata de universitatea din Cambridge.Diploma se adreseaza managerilor non-economici, in aceasta situaie ma aflu si eu, nu am terminat stiinte economice in Romania, am o facultate tehnica.Am experienta in analiza financiara , am prestat aceasta munca pentru o societate unde am lucrat.Acum ma aflu in Anglia de 7 luni ca housekeeper, si as dori , daca e posibil , la terminarea unui an de munca aici,sa-mi valorific in vreun fel diploma de UK.De asta ma interesa daca sunt antecedente, oricum va multumesc.

Share This Page