8.4 C
London
Tuesday, October 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrebare intrebatoare! :D

Discussion in 'EMIGRARE' started by Roman in Scotia, Apr 7, 2013.

1. Roman in Scotia

Roman in Scotia New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi administratori, moderatori si useri cu "vechime", va rog sa ma luminati si pe mine cu o chestie: inainte de 2 octombrie 2009 , ce fel de cartonas primeau membrii de familie dependenti?
    Baiatul meu a primit un yellow de self-sufficient in iunie 2009. Afost o greseala a celor de la ukba sau asa era legea?
    Din ce-am citit, acum se da blue fara restrictii.
    Multumesc tuturor.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  3. Roman in Scotia

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt. promptitudine. Am omis sa precizez ca eu eram posesor de purple AWC.

4. Roman in Scotia

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor; mai citesc, ma mai luminez.... -asa-asa-
    " Nivelul de acces pe piata muncii al unui membru de familie depinde de nivelul de acces al sponsorului" citat de pe una din paginile ukba.
    Daca este asa, poate confirma cineva cu drepturi de pline de munca ca a obtinut drept de munca fara restrictii pentru un membru de familie dependent? ( mai ales confirmarea acestora prin blueC. aplicind cu BR1)
    O seara buna tuturor.

5. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Eu muncesc legal ca dependent de sotia mea care are AWC (purple card). Nu am aplicat pt blue pt ca n-are rost sa pierd timpul si sa-mi tin actele blocate. Dreptul meu de munca il demonstrez cu AWC-ul ei+certificat de casatorie.

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Just on topic. Numai o minte creatza de mahmur care a petrecut noaptea printr-o distilerie scotiana si care habar nu are ca Scotia este (inca) in UK putea solutiona cu un YC de self sufficient dosarul fiului tau. De fapt, nu cunosc ce aplicatie a facut. In conditii normale, trebuia sa aplice pe BR1 ca dependent cu tine ca sponsor, si sa primeasca blue card de dependent. Self sufficient este cu totul altceva si am serioase dubii ca fiul tau se putea califica. Din cate am auzit, ca sa te califici self sufficient trebuie sa ai un venit de minim £96,000 pe an fara a fi nevoie sa muncesti.

7. Roman in Scotia

Trophy Points:
    0
    Cardul de self-suff. l-a primit de la ukba, ca dependent de mine, purple card- employee ( vara 2009 ) Era frumos sa fi avut el atitia bani, cred ca ieseam repede la pensie, cu anticipatie; -ras2-
    Am citit pe forum ( o postare a userului Rebecca_uk) ca in octombrie 2009 s-a schimbat aceasta prevedere astfel incit dependentii de purple sa poata munci ( cu acea restrictie de 12 luni, probabil). Deci cred ca nu aveau alt tip de card la indemina, si a fost o forma de a arata ca daca sponsorul are restrictii ( purple, student,) si dependentul are restrictii ( >12 luni).
    Cum ar complica situatia romanilor iesirea Scotiei din Uk cred ca e un subiect demn de un nou topic....

8. Roman in Scotia

Trophy Points:
    0
    "Eu muncesc legal ca dependent de sotia mea care are AWC (purple card). Nu am aplicat pt blue pt ca n-are rost sa pierd timpul si sa-mi tin actele blocate. Dreptul meu de munca il demonstrez cu AWC-ul ei+certificat de casatorie."-
    Radooo, ai dreptate.

Trebuie sa-mi cer scuze daca prin vreo postare am indus pe cineva in eroare! Eu insami am fost cam in ceata, dar am citit din nou Chapter 7 de pe siteul ukba, si mi s-a parut mult mai clar, mai ales ca pe 5 aprilie au "improspatat" prezentarea informatiilor.

O seara buna tuturor.

Share This Page